طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری
طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری

روشن یا تیره : کابینت ما باید چه رنگی باشد ؟

هنگام طراحی خانه خود ، فکر زیادی در مورد آن وجود دارد . چه نوع سبکی می خواهیم ؟ چه اندازه آشپزخانه یا حمام نیاز داریم ؟ آیا باید قفسه های باز داشته باشیم یا کابینت های بسته ؟ سوال بسیار مهم دیگری که احتمالاً به آن فکر کرده اید این است که ” کابینت های ما باید چه رنگی باشند ؟ ”  چه به کابینت حمام آبی اقیانوسی برای فرزندانتان فکر کنید یا یک کمد دیواری چوبی تیره برای خود و همسرتان ، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم .

عوامل موثر بر انتخاب شما در رنگ کابینت :

رنگ کابینت شما بدون شک بر جنبه های مختلف خانه شما تاثیر می گذارد . در برخی فضاها مانند آشپزخانه شما ، قابل مشاهده ترین ویژگی است و اولین برداشت را مشخص می کند . مانند هر انتخاب دیگری برای طراحی ، هیچ پاسخ قطعی درست یا غلطی وجود ندارد . هنگام تصمیم گیری بین کابینت های روشن یا تیره ، عواملی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند .

اندازه فضای شما :

ابتدا باید به اندازه فضای خود نگاه کنید . آیا کوچک و تنگ است یا پهن و جادار است ؟ علاوه بر اندازه گیری های مطلق ، باید میزان نور ، به خصوص نور طبیعی را نیز در نظر بگیرید . فضایی با نور خوب بسیار بزرگ تر از فضای کم نور به نظر می رسد . اگر نور از پنجره های بزرگ وارد خانه شود ، بیشتر از آنچه انتظارش را داشته باشید فضای شما بزرگ می شود . یک کابینت با رنگ روشن نیز می تواند فضاهای کوچک را بزرگ تر نشان دهد . برعکس ، کابینت های تیره حتی می توانند فضاهای بیش از حد بزرگ را جمع و جورتر و دلپذیرتر کنند .

سبک طراحی :

سبک طراحی فضای شما نیز به محدود کردن گزینه های رنگ کابینت شما کمک می کند . یک آشپزخانه شیک و مدرن می ‌تواند با رنگ ‌های تیره‌ تر یا پررنگ ‌تر به نظر برسد . حتی می توانید رنگ های پررنگی مانند قرمز روشن یا آبی را انتخاب کنید . از سوی دیگر ، سبک ‌های کابینت سنتی‌ تر یا تزئین ‌شده‌ تر می ‌توانند در رنگ‌ های سفید کلاسیک یا رنگ گردویی زیبا ، بهتر عمل کنند .

سلیقه شخصی شما :

مطابق با سبک طراحی ، سلیقه و عادات شخصی شما نیز باید در انتخاب بین کابینت های روشن یا تیره نقش داشته باشد . اگر کابینت‌ های تیره را به شدت ترجیح می ‌دهید ، می‌ توانید راهی برای کارکرد آن پیدا کنید ، حتی اگر آشپزخانه یا حمام کوچکی دارید . اگر احساس باز بودن را ترجیح می دهید ، کابینت های سفید ممکن است همان چیزی باشند که به دنبال آن هستید . جدای از این موارد ، باید موارد زیادی را که با آنها کابینت را تزئین می کنید نیز در نظر بگیرید . برای آشپزخانه ها ، این می تواند به معنای وسایل کوچک روی میز یا ظروف غذاخوری شما باشد . در حالت ایده آل ، این اقلام باید با رنگ کابینت آشپزخانه شما همخوانی داشته باشند تا فضایی دلپذیر و هماهنگ از نظر بصری ایجاد کنند .

ارزش فروش مجدد :

آیا اینجا خانه ابدی شماست یا ظرف 5 سال آینده از خانه بیرون خواهید رفت ؟ اگر می خواهید روزی خانه خود را بفروشید ، مهم است که خریداران بالقوه را در نظر بگیرید . ممکن است کابینت های آبی روشن و پررنگ خود را دوست داشته باشید ، اما ممکن است دیگران آن را خیلی مد روز ندانند . انتخاب شما در رنگ کابینت برای فضاهای کلیدی مانند آشپزخانه و حمام اصلی بسیار مهم است . این دو فضایی هستند که خریداران بالقوه بیشتر آنها را مورد بررسی قرار می دهند . هنگامی که امکان فروش خانه شما روی میز است ، شاید بهتر باشد رنگ های جاودانه با جذابیت وسیع تری را انتخاب کنید .

نکات مثبت و منفی کابینت های روشن و تاریک :

اکنون که عواملی را که باید در نظر بگیرید بررسی کردیم ، در ادامه به تفاوت ‌های بین کابینت ‌های روشن و تیره می ‌پردازیم . هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که می توانند بر ظاهر و احساس کلی فضای شما تأثیر بگذارند .

طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری
کمد دیواری

کابینت سبک :

همانطور که قبلاً به طور خلاصه ذکر شد ، کابینت های سبک برای روشن تر به نظر رسیدن فضاها عالی هستند . این به این دلیل است که رنگ ‌های روشن ‌تر نور را بهتر منعکس می‌ کنند و به نور اجازه می ‌دهند در اتاق بچرخد . هنگامی که این با یک پنجره بزرگ که نور طبیعی زیادی دریافت می کند ترکیب می شود ، کابینت های سفید یا کابینت های بژ می تواند آشپزخانه یا حمام شما را بسیار زیبا کند .

یکی دیگر از مزایای کابینت های رنگ روشن این است که بسیار متنوع هستند و کار کردن با آنها آسان است . کابینت آشپزخانه سفید با بسیاری از رنگ ها به خوبی ست می شود . اگر می ‌خواهید رنگ را در جای دیگری مانند کاشی‌ های تزئینی یا وسایل و ظروف با رنگ‌ های روشن استفاده کنید ، عالی خواهد بود .

یکی دیگر از چیزهایی که معمولاً در مورد رنگ های روشن تر ، به خصوص برای کابینت های سفید یا بژ می شنوید ، این است که بی انتها است . روند رنگ هر چند سال یکبار تغییر می کند ، اما این کابینت ها امتحان خود را پس داده اند . اگر می خواهید خانه خود را مقاوم کنید و در آینده آن را بفروشید ، باید به این موضوع توجه داشته باشید .

با این حال ، یک نقطه ضعف این است که کابینت های سبک ، خراش ها و لکه ها را به خوبی پنهان نمی کنند . در نظر بگیرید که خانواده ‌تان چگونه از کابینت ‌هایتان استفاده می ‌کنند و هر چند وقت یک ‌بار آن را تمیز می ‌کنید . اگر بچه ‌های کوچک یا حیوانات خانگی با شما زندگی می‌ کنند ، پس اگر انتخاب می‌ کنید کابینت ‌های کم رنگ داشته باشید ، باید اغلب مایل باشید که مشغول تمییز کاری آن باشید .

برای برخی از شما که علاقه زیادی به کابینت های سفید ، مایل به سفید یا بژ ندارید . بدانید که اینها تنها گزینه ها برای کابینت های رنگ روشن نیستند . این رنگ هایی که ذکر کردیم می توانند برای برخی کاملاً ابتدایی یا خسته کننده به نظر برسند . اگر شما یکی از این افراد هستید ، هنوز هم می‌ توانید از مزایای کابینت‌ های روشن با خاکستری کم ‌رنگ ، رنگ ‌های پاستلی روشن و برخی روکش ‌های چوب طبیعی روشن ‌تر بهره‌مند شوید .

طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری
طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری

کابینت های تیره :

در سمت دیگر طیف ، کابینت های تیره رنگ داریم . رنگ‌ های رایج‌ تر برای این رنگ ‌ها قهوه‌ای ، مشکی و رنگ ‌های چوبی تیره است . خاکستری پر رنگ ، آبی سرمه ای ، بنفش تیره و رنگ های دیگر در سایه تیره تر نیز به حساب می آیند .

استفاده از رنگ ‌های تیره ‌تر برای کابینت شما می ‌تواند حس لوکس و رسمی را در فضای شما ایجاد کند . این احساس ظریف ، پیچیده ، و فوق العاده ای است . اگر این جدیت چیزی است که شما ترجیح می دهید ،  پس حتما به کابینت های تیره نگاهی بیندازید .

برخلاف کابینت های رنگ روشن ، کابینت های تیره به فضای شما وزن بصری می بخشند . این می تواند فضا را به یک معنا ” سنگین ” به نظر برساند ، به خصوص با کابینت های بالایی تیره . در یک فضای کوچک ، مانند آشپزخانۀ آپارتمان ، می تواند اتاق را بیش از حد تنگ یا محدود کند . برعکس ، اگر فضای باز بزرگی دارید ، کابینت‌ های تیره می ‌توانند به مهار آن کمک کنند . کابینت ‌های تیره می‌ توانند فضای وسیع ‌تری را احساس کنند و برای تعریف فضاها در یک طرح باز عالی هستند .

یکی دیگر از مزایای کابینت های تیره این است که می توان آلودگی و لکه ها را راحت تر پنهان کرد . البته ما باید سعی کنیم تا جایی که ممکن است فضاهایمان را تمیز نگه داریم ، اما گاهی اوقات آشفتگی اتفاق می افتد . اگر در حین پخت و پز کمی سس پاستا بپاشید یا حیوانات خانگی شما یک یا دو خراش از خود به جای بگذارند ، آنقدرها واضح نخواهد بود .

جنبه منفی کابینت های تیره این است که ممکن است خیلی مد روز جلوه کند . این به اندازه کابینت های سبک محبوبیتِ جهانی ندارد ، که می تواند به ارزش فروش مجدد در آینده آسیب برساند . این امر به ویژه اگر از رنگ‌ های پررنگ ‌تری مانند آبی ، قهوه ‌ای یا بنفش استفاده می‌ کنید صادق است . رنگ ‌های خنثی مانند سیاه و خاکستری ، یا لکه ‌های چوب طبیعی شرط مطمئن ‌تری هستند اگر رنگ‌ های تیره می ‌خواهید که فروش آن‌ ها چندان سخت نباشد .

طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری
طراحی کابینت آشپزخانه , رنگ کابینت و کمد دیواری

کابینت دو رنگ :

اگر واقعاً نتوانید بین کابینت های روشن و تیره یکی را انتخاب کنید چه ؟ در واقع می توانید از هر دو استفاده کنید ! استفاده از بیش از یک رنگ کابینت می تواند جذابیت بصری بیشتری را از طریق رنگ های مختلف یا بافت های مختلف ایجاد کند . این را می توان به روش های مختلف انجام داد . برای مثال ، می‌توانید کابینت ‌های آشپزخانه سفید را روی دیوارهای خود قرار دهید و از رنگ تیره ‌تری برای جزیره آشپزخانه خود استفاده کنید . یکی دیگر از راه های متداول ترکیب کابینت های پایین تیره با کابینت های بالایی کم رنگ است .

همانطور که می توانید تصور کنید ، تلاش برای متعادل کردن رنگ های مختلف در یک فضا می تواند برای برخی کابوس باشد . کشیدن آن و عملی کردن آن به یک چشم ماهر نیاز دارد . کابینت ‌های دو رنگ نیز یک روند جدیدتر است ، بنابراین هر کسی حدس می ‌زند که آیا ظرف ۵ تا ۱۰ سال ادامه خواهد داشت یا خیر . اگر می خواهید کابینت های دو رنگ را برای خانه خود امتحان کنید ، فقط این موارد را در نظر داشته باشید .

انتخاب رنگ کابینت :

البته این فقط نوک کوه یخ در طراحی داخلی زیبا برای خانه شماست . اما آنچه مهم است انتخاب رنگی است که شما را خوشحال کند و از بودن در فضا لذت ببرید . قوانین و دستورالعمل های زیادی وجود دارد ،  و امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا بفهمید چه چیزی برای شما و خانه شما خوب است .

اگر هنوز در تصمیم گیری مشکل دارید ، بهتر است با یک متخصص طراحی مشورت کنید و چیزها را از منظر یک متخصص ببینید . وقتی نوبت به نیازهای کابینت شما رسید ، می توانید به ما مراجعه کنید ! شرکتِ ما در ساختِ کابینت های سفارشی تخصص دارد ، خواه کابینت آشپزخانه با رنگ گردویی تیره باشد یا روشویی حمام با رنگ سفید روشن ، ما ابزار و دانش لازم را برای رفع نیازهای شما داریم . وقتی آماده شروع پروژه کابینت جدید خود شدید ، در تماس با ما تردید نکنید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : طراحی کابینت چوبی ، طراحی دکوراسیون چوبی


مطالب مرتبط با موضوع کابینت آشپزخانه :

WhatsApp us