خدمات رنگ کاری چوب

چوب از دیرباز همراه انسان در ساخت وسایل مختلف بوده است. در گذر سالیان، انسان‌ها یاد گرفته‌اند که  وسایل چوبی خود را زیباتر کنند و به آن جلای بیشتری را بدهند. یکی از راه‌هایی که موجب زیبا شدن چوب می‌شود، رنگ‌کردن آن است. در این مطلب قصد داریم خدمات رنگ کاری چوب را معرفی کنیم و اهمیت رنگ چوب را شرح بدهیم. همچنین رنگ‌های مختلف چوب را معرفی خواهیم کرد و مختصری به روش رنگ‌کردن می‌پردازیم.

انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب
انواع رنگ پلی اورتان مخصوص چوب

اهمیت رنگ کاری چوب

اولین سوال این است که چرا باید از خدمات رنگ کاری چوب استفاده کنیم؟ این کار چه نفعی برای ما دارد؟. بعد از این که از چوب وسایل مختلفی می‌سازند، آخرین مرحله رنگ کردن آن است. رنگ‌کردن چوب اهمیت زیادی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 • بالابردن دوام و ماندگاری چوب.
 • جلوگیری از نفوذ حشرات و قارچ‌ها در چوب که موجب پوسیدگی آن می‌شوند.
 • کمک به مقاومت چوب در برابر نور خورشید و اشعه‌های فرابنفش.
 • زیباتر کردن چوب.
 • جلوگیری از انقباض و انبساط‌هایی که در اثر عوامل مختلف در چوب به وجود می‌آیند.
 • جلوگیری از تغییر رنگ طبیعی چوب.
 • کاهش و جلوگیری از ترک‌خوردگی چوب.

موارد کاربرد رنگ‌کاری چوب

خدمات رنگ کاری چوب در اکثر لوازمی که با چوب ساخته می‌شوند، موردنیاز است. علاوه بر وسایل نو و تازه، نیاز است هرچند وقت یک‌بار وسایل چوبی‌ قبلی خود را دوباره رنگ کنید تا علاوه بر افزایش طول عمر آنها، دوباره زیبا و چشم‌نواز شوند. در ادامه، کاربرد این خدمات را به شما معرفی می‌کنیم.

 • درب و پنجره
 • مبلمان
 • دکوراسیون
 • تخت
 • میز نهارخوری
 • میز و نیمکت
 • سقف‌های چوبی
 • سازه‌های چوبی
 • کابینت
 • کلیه وسایلی که با چوب ساخته می‌شوند.

انواع رنگ  مورداستفاده در رنگ کاری چوب

خدمات رنگ کاری چوب از رنگ‌های مختلفی برای جلادادن به چوب استفاده می‌کند. رنگ چوب، یا رنگ‌دانه حل شده است یا اینکه در یک ماده حامل یا حلال قرار دارد. انواع رنگ چوب دارای پوشش‌دهی متفاوت هستند. به همین دلیل، باید بدانید که ازچه رنگی در کجا استفاده کنید. انتخاب رنگ چوب به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع وسیله چوبی
 • مکانی که اسباب چوبی در آن قرار دارد.
 • موقعیت آب‌وهوایی منطقه‌ای که وسیله چوبی در آن قرار دارد.
 • سلیقه‌های فردی صاحب اسباب چوبی
 • دمای محیط قرارگیری وسیله چوبی

در ادامه سعی می‌کنیم انواع رنگ چوب موجود در بازار و کاربرد آن‌ها را شرح دهیم.

رنگ فوری

این رنگ به دلیل اینکه خیلی زود خشک می‌شود، به فوری شهرت یافته است. رنگ فوری را برای مصرف باید با تینر مخلوط کرد و با استفاده از قلم‌مو یا پیستوله روی چوب اجرا کرد.

نیم پلی‌استرها نمونه‌ای از رنگ فوری هستند. رنگ فوری برای ام‌دی‌اف هم استفاده می‌شود. این رنگ پوشش‌دهی بسیار خوبی دارد. نکته مهم این است که از رنگ فوری برای تختخواب، مبل، صندلی و کابینت استفاده می‌شود. این رنگ برای محیط‌های سربسته مناسب است و در بیرون از فضای ساختمان نمی‌توان از آن استفاده کرد.

برای استفاده از رنگ فوری ابتدا باید وسیله چوبی را از هرگونه آلودگی پاک کرد. در قدم دوم باید این رنگ در شرایط دمایی یکسانی به کار برده شود. یعنی دمای محیط خدمات رنگ کاری چوب تغییر زیادی نداشته باشد. از این رنگ در دمای 10 درجه سانتی‌گراد تا 40 درجه سانتی‌گراد می‌توان استفاده کرد. نکته مهم بعدی این است که فواصل زمانی بین رنگ کاری نباید زیاد باشد و باید آن را تنظیم کنید.

رنگ روغنی

رنگ روغنی به دلیل این که تنوع طیف رنگی بالایی دارد، بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. از طرفی دیگر، این رنگ‌ها ارزان هستند. حلال رنگ‌های روغنی، تینر روغنی یا بنزین است. دقت کنید این نوع رنگ‌ها دارای پوشش مناسب نیستند و قبل از استفاده، آن باید یک بار چوب را با سیلر رنگ کنید. روغن جلا یکی از رنگ‌های معروف روغنی است که در بسیاری از خانه‌های ایرانی از آن استفاده می‌شود.

رنگ روغنی در شرایط متفاوت آب‌وهوایی، بسیار مقاوم است. در ضمن، این رنگ یک‌دست و به صورت مسطح، سطح چوب را می‌پوشاند و دارای چسبندگی و مقاومت بالا است. همچنین از رشد قارچ‌ها و کپک‌ها در چوب جلوگیری می‌کند.

خدمات رنگ کاری چوب ، پلی استر و پلی اورتان مخصوص چوب
خدمات رنگ کاری چوب ، پلی استر و پلی اورتان مخصوص چوب

روغن گیاهی

چند سالی است که در خدمات رنگ کاری چوب از روغن گیاهی استفاده می‌شود. این روغن‌ها مانند رنگ‌های شیمیایی مضر نیستند و برای استفاده از آنها نیاز به وسایلی خاصی ندارید. از طرفی دیگر، پوشش روغن گیاهی بسیار بالا است و به‌خوبی به خورد چوب می‌رود. از این روغن برای تعمیر و بازسازی قسمت‌های آسیب‌دیده چوب استفاده می‌کنند و رنگ آن قسمت را تغییر نمی‌دهد. با استفاده از روغن گیاهی مخصوص، دیگر نیازی به ترکیب رنگ‌های مختلف برای رسیدن به رنگ موردنظر خود را ندارید.

لاک الکل

این ماده را حشره‌ای به نام کوکوس تولید می‌کند که بیشتر در درخت‌های انجیر سکنی دارد. این لاک را با الکل سفید یا صنعتی قاطی می‌کنند و لاک الکل برای رنگ‌کردن چوب به دست می‌آید. رنگ بهترین نوع لاک الکل، زرد متمایل به نارنجی است. درگذشته، درخدمات رنگ کاری چوب از لاک الکل بسیار استفاده می‌کردند. امروزه به دلیل تنوع زیاد رنگ‌های صنعتی، استفاده از آن بسیار محدود شده است.

لاک الکل سوراخ‌ها و شیارهای چوب را می‌پوشاند و صاف می‌کند. علاوه بر این، لاک الکل جلا و براقیت خوبی به چوب می‌دهد و صدای آن را نیز حفظ می‌کند.

رنگ‌های دکوراتیو

این نوع رنگ‌ها به طور گسترده در بازار موجود هستند و کاربرد تزئینی و دکوراتیو برای چوب دارند. اگر می‌خواهید وسایل چوبی خود را با رنگ‌های مختلف تزئین کنید یا چیزی بر آن بنویسید، می‌توانید از رنگ‌های دکوراتیو استفاده کنید. این رنگ‌ها را حتی در لوازم‌التحریرها می‌فروشند و کودکان نیز می‌توانند با آن، وسایل چوبی را به سلیقه خود تزئین کنند. برای استفاده از این رنگ‌ها باید سطح چوب را ابتدا سنباده کاری کنید تا یک‌دست شود؛ سپس می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده نمایید.

این رنگ‌ها قابل شستشو هستند و دوام و ماندگاری بالایی دارند. از طرف دیگر، استفاده از رنگ‌های دکوراتیو، چوب را در برابر رطوبت و رشد قارچ‌ها مقاوم می‌کند.

روغن های طبیعی

از سالیان بسیار دور، روغن های طبیعی در خدمات رنگ کاری چوب استفاده می‌شدند؛ اما امروزه بیشتر از روغن‌های شیمیایی استفاده می‌کنند. روغن طبیعی بیشتر برای پوشش‌دهی چوب مصرف می‌شود. روغن آفتابگردان، روغن سویا، روغن کنجد و… از جمله این روغن ها هستند. این روغن ها در در مقایسه با  نمونه های شیمایی، خیلی دیر‌تر خشک می‌شوند. روغن گیاهی موجب دوام و ماندگاری چوب خواهد شد، رنگ آن را حفظ می‌کند و مقاومت چوب در برابر رطوبت را بالا می‌برد.

واکس چوب طبیعی

برای اینکه وسایل چوبی قدیمی خود را نو کنید، واکس طبیعی گزینه بسیار مناسبی است. با استفاده از این واکس که معمولا از موم عسل یا درخت نخل تهیه می‌شود، به‌راحتی می‌توانید وسایل چوبی خود را جلا دهید. قبل از استفاده از واکس باید سطح وسایل چوبی خود را تمیز کنید و سپس با یک‌تکه پارچه یا ابر، واکس را روی وسایل بکشید. بعد از گذشتن یک ساعت، وسایل چوبی را با پارچه نخی تمیزی پاک کنید. حالا وسایل چوبی شما دوباره نو شده‌اند و جلا دارند.

خدمات رنگ کاری چوب ، پلی استر و پلی اورتان مخصوص چوب
خدمات رنگ کاری چوب ، پلی استر و پلی اورتان مخصوص چوب

پلی‌اورتان

در خدمات رنگ کاری چوب دو نوع رنگ پلی‌اورتان وجود دارد. یکی، بر پایه آب و رنگ آن معمولا شیری و رقیق است. نوع دیگر پلی‌اورتان بر پایه روغن است و غلظت و چسبندگی بیشتری دارد. رنگ‌های پلی‌اورتان را باید برای آن دسته از وسایل چوبی استفاده کنید که در فضاهای سرپوشیده قرار دارند.

این رنگ‌ها سریع خشک می‌شوند، در برابر اسیدها و نور آفتاب مقاومت بالایی دارند و خوب به چوب پوشش می‌دهند. رنگ‌های پلی‌اورتان در برابر ضربه و سایش مقاوم هستند و چوب را براق می‌کنند.

رزین‌های اپوکسی

رزین‌ها نه‌تنها برای رنگ چوب بلکه در دیگر صنایع برای رنگ‌کردن کاربرد دارند. امروزه از رزین‌های اپوکسی در مقیاس زیادی برای خدمات رنگ کاری چوب استفاده می‌شود. در ظاهر، استفاده از رزین‌ها بسیار آسان به نظر می‌رسد. ولی در واقع فردی که با رزین قصد رنگ‌کردن چوب را دارد، باید بسیار متبحر باشد و انواع رزین‌ها را بشناسد.

پتینه چوب

برای کسانی که می‌خواهند با توجه ‌به مد روز، ظاهر وسایل چوبی خود را قدیمی و کهنه کنند و از این طریق آن را زیبا سازند، بهترین انتخاب پتینه چوب خواهد بود. پتینه موجب شده است خلاقیت بسیاری از افراد نمود پیدا کند و همچنین وسایل چوبی طراحی‌های متنوعی پیدا کنند. پتینه را می‌توان با رنگ‌های مختلف ترکیب کرد و با آن، چوب را تزئین نمود. رنگ فوری، رنگ روغن، شاپان و… را می‌توان در پتینه استفاده کرد.

روش انجام رنگ‌کاری چوب

رنگ‌کاری چوب شامل چهار مرحله است که در خدمات رنگ کاری چوب به ترتیب به کار برده می‌شوند. اگر قصد دارید خودتان وسایل چوبی را رنگ کنید، باید این مراحل را به ترتیب انجام دهید.

سنباده زدن

اولین مرحله برای رنگ‌کردن چوب، استفاده از سنباده است. سنباده موجب خواهد شد سطح چوب مسطح و یکنواخت و عاری از انحنا و پستی‌وبلندی شود. همچنین در اثر سنباده‌زنی، رنگ به‌خوبی روی پوست چوب می‌چسبد و پوسته‌پوسته نمی‌شود. دو نوع سنباده زبر و نرم در بازار وجود دارند که هر کدام کارکرد مخصوص خود را دارد. برای مثال، اگر می‌خواهید رنگ‌های پیشین چوب را از بین ببرید، باید ابتدا از سنباده زبر استفاده کنید. سنباده را می‌توان با دست یا دستگاه سنباده‌زنی انجام داد. برای جاهایی که دستگیر هستند و موقعیت مناسبی ندارند، می‌توانید از سنباده پارچه یا نخی استفاده کنید.

به ‌طور کلی، ابتدا برای هر سطحی از سنباده زبر استفاده می‌کنند تا رنگ‌های قبلی یا لکه‌های موجود را از بین ببرند. سپس با سنباده نرم، اثرات سنباده زبر را از بین می‌برند. در این مرحله باید به جهت سنباده کشی بسیار دقت کنید، زیرا اگر یکی از سنباده‌ها را در جهت اشتباهی به کار ببرید، برای ازبین‌بردن اثر آن باید وقت بگذارید و بارها سنباده بکشید.

تمیزکاری

بعد از سنباده زدن، اثرات سنباده بر سطح چوب می‌ماند. حالا نوبت تمیزکردن چوب است. همچنین علاوه بر اثرات سنباده، سطح چوب دارای آلودگی‌ها و گردوغبارهایی است که باید حتما پاک شوند تا رنگ به‌خوبی بر روی چوب بنشیند. در این مرحله نیاز است سطح چوب را تمیز کنید و از گردها و اثرات سنباده پاک نمایید. در این مرحله استفاده از جاروی برقی توصیه می‌شود تا به‌راحتی گردهای روی چوب را جمع کند. در مرحله بعد دستمالی تمیزی را آب یا تینر بزنید و روی چوب بکشید. این مرحله پایانی تمیزکردن و برای محکم‌کاری است.

بتونه

بعد از سنباده زدن و تمیزکاری، نوبت به مرحله بتونه‌کاری است. در این مرحله باید سطحی کاملا صاف و هموار روی چوب به وجود بیاوریم تا رنگ به طور یکنواخت بر سطح چوب بنشیند. برای رسیدن به این هدف، ابتدا خمیر بتونه را آماده می‌کنیم و به بادقت روی چوب می‌کشیم. در نتیجه، فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های سطح آن صاف می‌شوند. بعد از این کار، با سنباده نرم اضافات بتونه را می‌گیریم. در حدود 10 تا 15 دقیقه صبر می‌کنیم تا بتونه خشک شود. سپس دوباره بتونه‌کاری را انجام می‌دهیم.

در خدمات رنگ کاری چوب مرحله بتونه کردن بسیار مهم است و نیاز به تجربه و مهارت دارد تا بتوانید سطح مسطح را ایجاد کنید.

رنگ‌کردن

بعد انجام مقدماتی که گفته شد، نوبت به رنگ‌ کردن می‌رسد. بنا بر رنگی که استفاده می‌کنید، نیاز به قلم‌مو، پیستوله یا ابر دارید. در این مرحله، مهم است که به طور یکنواخت ابزار رنگ‌کردن را روی چوب حرکت دهید. مدت نگه‌داشتن ابزار روی سطح چوب نیز با استفاده از تجربه و ممارست به دست می‌آید. بین هر لایه‌ای که رنگ می‌کنید، باید فرصتی بدهید تا رنگ کمی خود را بگیرد.

مدت ماندگاری خدمات رنگ کاری چوب

مدت‌زمان دوام رنگ چوب به نوع رنگ بستگی دارد. هر رنگی، دوام و ماندگاری خاص خود را دارد. موقعیت مکانی وسیله چوبی نیز بسیار بر دوام رنگ آن موثر خواهد بود. شرایط آب‌وهوایی منطقه نیز عاملی است که دوام رنگ را تعیین می‌کند. نحوه مراقبت از وسیله چوبی نیز بر ماندگاری رنگ تاثیر دارد.

هزینه خدمات رنگ کاری چوب

در این بخش، فاکتورهای موثر بر قیمت خدمات رنگ کاری سطح چوب را بیان می‌کنیم.

 • حجم و تعداد وسیله چوبی
 • میزان تخصص و تجربه رنگ‌کار
 • نوع رنگ
 • سختی یا آسانی دسترسی به‌وسیله چوبی
 • مکانی که وسیله چوبی در آن قرار دارد.
 • نو یا کهنه بودن وسیله چوبی
رنگ کاری انواع درب چوبی ؛ درب کابینت
رنگ کاری انواع درب چوبی ؛ درب کابینت

جمع‌بندی

در این مقاله انواع رنگ چوب را توضیح دادیم و کاربردهای هر کدام را نیز بیان کردیم. همچنین به‌اختصار چگونگی رنگ‌کردن چوب را شرح دادیم. عوامل مختلفی بر هزینه خدمات رنگ کاری چوب موثر هستند که شما با بررسی آنها می‌توانید مبلغ نهایی را تخمین بزنید.

منابع

https://www.wikihow.com/Paint-Wood

https://www.21oak.com/home-maintenance/prepare-wood-for-painting/


مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

WhatsApp us