آماده سازی چوب قبل از رنگ آمیزی : اصول اولیه

رنگ آمیزی اتاق ها یا وسایل خانه شما در حال حاضر یک پروژه پیچیده در سطح پایه است ، اما رنگ آمیزی سطوح خاص می تواند حتی پیچیده تر باشد . سطوح چوبی قبل از رنگ آمیزی نیاز به چند مرحله اضافی دارند تا از رنگ صاف و تمیزی اطمینان حاصل شود . اگر می ‌خواهید چگونگی قرنیز ها ، قالب‌ ها یا حتی مبلمان چوبی را برای یک محصول نهایی حرفه‌ ای و عالی با رنگ آمیزی یاد بگیرید ، به جای درستی آمده ‌اید .

فهرست

     آماده سازی فضای کاری شما

     محافظت از خود

     نحوه آماده سازی چوب برای رنگ

بیایید روند آماده سازی چوب برای یک کار رنگ آمیزی جدید را بررسی کنیم .

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

آماده سازی فضای کاری شما

اولین قدم برای آماده شدن برای یک کار نقاشی بزرگ ، آماده کردن فضای کار است . اگر دیوار چوبی ، قرنیزها یا قالب ‌ها را رنگ می‌ کنید ، باید آن قسمت را با چسب بپوشانید تا رنگ در قسمت‌ هایی که قصد رنگ ‌آمیزی را ندارید چکه یا نفوذ نکند .

چه در حال رنگ آمیزی دیوارها ، تزئینات و یا یک قطعه مبلمان هستید ، باید برزنت های محافظ بگذارید تا از کف های خود در برابر چکه های رنگ و پاشیده شدن آن محافظت کنید . اگر در حال رنگ آمیزی یک وسیله یا مبلمان هستید ، توصیه می شود ابتدا یک برزنت یا ورق پلاستیکی و سپس یک روکش بوم یا کاغذ قرار دهید که باعث می شود در طول فرآیند رنگ آمیزی لغزش به حداقل برسد .

محافظت از خود

بسیاری از مراحل در فرآیند آماده سازی چوب برای نقاشی خطراتی را برای چشم ، پوست و حتی ریه های شما به همراه دارد . مطمئن شوید که تجهیزات محافظ کافی مانند محافظ چشم و گوش ، ماسک تنفسی و دستکش لاستیکی برای محافظت از پوست خود در برابر عوامل تحریک کننده دارید .

نحوه آماده سازی چوب برای رنگ

یک اشتباه رایج در میان نقاشان جدید این است که مستقیماً به سراغ اضافه کردن اولین لایه رنگ به چوب می روند . مواد چوبی کمی سخت هستند و اگر چوب قبل از رنگ آمیزی به درستی آماده نشده باشد ، رنگ به سرعت از چوب جدا می شود و شروع به کنده شدن می کند . برای اطمینان از عمر طولانی پوشش جدید خود ، چوب خود را با مراحل زیر آماده کنید .

سطح چوب را بررسی کنید :

در حالی که این مرحله برای چیزهای جدید ضروری نیست ، اگر سطح چوب قدیمی تر است به آن نگاه کنید . آیا میخ ، تخته یا سوراخ شکسته ای وجود دارد ؟ شما می خواهید هر چیزی را که آسیب دیده است جایگزین یا تعمیر کنید .

برای پیچ ‌های شکسته ، آسیب‌ دیده یا مفقود ، سعی کنید یک مورد مشابه را جایگزین کنید تا ظاهر قطعه را حفظ کنید .

    به همین ترتیب ، تخته های آسیب دیده باید با همان نوع چوب جایگزین شوند .

    برای سوراخ ها ، فرورفتگی ها و خراش ها ، می توانید از بتونه چوب نیز استفاده کنید . که می توانید با یک چاقوی بتونه فلزی یا پلاستیکی اعمال کنید .

    درزبندی را در نظر بگیرید . ممکن است در یک پروژه بیرونی نیاز به تعویض داشته باشد و درزبندی می تواند به ایجاد یک محصول نهایی بدون درز برای پروژه های داخلی کمک کند .

سطح چوب را تمیز کنید :

برای اطمینان از اینکه آستر و رنگ شما به خوبی با مواد چوبی چسبیده است ، چوب را با مخلوط TSP و آب کاملاً تمیز کنید . مطمئن شوید که برای جلوگیری از تاول زدن رنگ یا حتی رشد کپک بین لایه های رنگ ، زمان کافی را برای خشک شدن چوب در هوا بگذارید .

سطح چوب را سنباده بزنید :

سنباده زدن سطح چوب باعث ایجاد خط و خش های ریز می شود که باعث می شود رنگ به خوبی به مواد بچسبد . با استفاده از سنباده اوربیتال دستی برای سطوح بزرگ و صاف یا نوارهای کاغذ سنباده برای سطوح کوچک تر و آراسته تر ، کل سطح چوب را سنباده بزنید . گوشه ها و برآمدگی های قطعه چوبی خود را نیز حتما سمباده بزنید .

گرد و غبار و زباله ها را تمیز کنید :

سنباده زدن مقدار زیادی ذرات چوب و گرد و غبار ایجاد می کند که هنگام استفاده از پرایمر یا رنگ ، نمی خواهید آن را روی سطح داشته باشید . این ذرات یک لایه رنگ ناهموار و ناقص ایجاد می کنند . اگر سطح بزرگی را سمباده می ‌زنید ، توصیه می ‌کنیم از جاروبرقی فروشگاهی استفاده کنید تا به جای شناور شدن در اطراف اتاق ، ذرات از بین بروند و محفوظ شوند .

سطح چوب را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار و زباله های باقی مانده از آن پاک شود .

کپک و لعاب آسیاب را بررسی کنید .

کپک وقتی خیس هستند سیاه به نظر می رسند . اگر هر کدام را مشاهده کردید ، می توانید محصولات تخصصی را در فروشگاه سخت افزاری محلی خود خریداری کنید ( آنها می توانند به شما کمک کنند تا محصول مناسب برای پروژه خاص خود را پیدا کنید ) تا از گسترش کپک جلوگیری شود .

لعاب آسیاب به هر ناحیه ای از چوب اطلاق می شود که در آن دانه های آب وجود دارد . متأسفانه ، این کار باعث می شود که پرایمر و رنگ به طور مؤثر اعمال نشوند . این مناطق را دوباره سنباده بزنید تا آب بتواند چوب را خیس کند .

سپس قبل از استفاده از پرایمر ، اجازه دهید چوب کاملا خشک شود .

روی سطح چوب پرایمر بزنید ( لایه دوم اگر هنوز شفاف است ) :

بسته به اندازه سطح و تعداد جزئیات در قطعه ، با استفاده از قلم مو یا غلتک ، سطح چوب را آماده کنید . اجازه دهید پرایمر کاملا خشک شود و اگر هنوز شفاف به نظر می رسد ، لایه دوم را بمالید .

قلم مو آبی در برابر حصار چوب روشن :

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

سطح پرایم شده را سنباده بزنید :

باز هم ، از آنجایی که سنباده زدن به چسبندگی خوب رنگ به مواد چوبی کمک می کند ، سطح آماده شده چوب را سنباده بزنید و فرآیند تمیز کردن گرد و غبار و زباله را تکرار کنید .

اولین لایه رنگ را بمالید :

شما اکنون در خانه هستید ! برس یا غلتک خود را بسته به اندازه و جزئیات تزئین شده روی سطح چوبی خود بگیرید و اولین لایه رنگ را بمالید . مطمئن شوید که قلم موها یا رول های رنگ شما همراه با دانه هستند تا ظاهری طبیعی و صاف تر داشته باشید .

سطح رنگ شده را سنباده بزنید :

ممکن است این زمانی باشد که شما احساس کنید کار به اتمام رسیده است ، اما هنگامی که اولین لایه رنگ خشک شد ، باید قبل از استفاده از مجموعه دوم رنگ ، سطح را دوباره سنباده بزنید تا از چسبندگی زیبای رنگ اطمینان حاصل کنید .

لایه دوم رنگ را اعمال کنید :

فرآیند رنگ آمیزی را به همان روشی که برای لایه اول انجام دادید تکرار کنید که اینگونه به یک سطح چوبی زیبا و یکنواخت رنگ شده دست خواهید یافت .

نقاشی برای بسیاری از ما می تواند یک سرگرمی لذت بخش یا حتی آرامش بخش باشد . در حالی که همه ما می خواهیم به قسمت سرگرم کننده کار بپریم ، ضروری است که تمام مراحل لازم در فرآیند آماده سازی را قبل از زدن آن لایه رنگ به طور صادقانه انجام دهید . اگر این کار را انجام ندهید می‌ تواند منجر به رنگ ‌آمیزی کم‌ عمق ‌تر ، از جمله لایه ‌برداری ، تاول زدن یا پوشش‌ های رنگ ناهموار شود . اگر این اتفاق بیفتد ، ممکن است مجبور شوید رنگ آسیب دیده را بتراشید و از ابتدا شروع کنید . از عجله کردن غیرضروری خودداری کنید و به روش صحیح برای کار آماده شوید .

کارشناسان می گویند رنگ های کلاسیک داخلی هرگز از مد نمی افتند :

رنگ یک عنصر حیاتی در طراحی داخلی خانه شما است که حال و هوای کل اتاق را تنظیم می کند . از رنگ‌ های کلاسیک گرفته تا رنگ‌ های مد روز ، هنگام انتخاب رنگ مناسب برای فضای خود ، موارد زیادی باید در نظر گرفته شود . در حالی که به نظر نمی ‌رسد رنگ‌ های سنتی هرگز از مد نمی ‌افتند ، فضاهای مد روز نیاز به بازسازی مداوم دارند تا قدیمی به نظر نرسند .

اگر به دنبال رنگ هایی هستید که از مدهای همیشه در حال تغییر ، ماندگارتر باشند ، انتخاب رنگ های کلاسیک ضروری است . قبل از اینکه فضای خود را بازسازی کنید ، این رنگ های کلاسیک را که در آزمون زمان ، مقاومت می کنند ، بررسی کنید .

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

سایه های خنثی و درخشندگی کم بمانید :

رنگ‌ های خنثی اساس خانه ‌های اکثر مردم هستند ، زیرا با تغییر دکوراسیون تضاد ندارند . سایه های خنثی و کلاسیک بیشتر از بژ و سفید هستند . این مجموعه از رنگ ها می تواند شامل آبی سرمه ای ، قرمز تیره ، خاکستری و حتی سبز زمردی نیز باشد . با همه این گزینه ها ، دانستن اینکه از کجا شروع کنید می تواند دشوار باشد .

یک خاکستری گرم ، مانند بنجامین مور ، OC27: Balboa Mist ، می تواند اتاق را روشن کند و در عین حال احساس ملایم و گرمی به اتاق اضافه می کند که سفیدهای روشن نمی توانند کاملاً این احساس را ایجاد کنند .

در مرحله بعد ، بهتر است رنگ های برجسته را انتخاب کنید که به خوبی با خاکستری خنثی روی دیوارها جفت شوند .

حالتی را که می خواهید در خانه خود ایجاد کنید در نظر بگیرید :

رنگ‌ های خنثی کلاسیک مانند قهوه ‌ای ، مایل به قرمز ، بژ و خاکستری قرن ‌هاست که محبوب بوده ‌اند ، زیرا با هر سبک یا طرح رنگی کار می ‌کنند و می ‌توانند دکوراسیون شما را بدون در نظر گرفتن مواد تکمیل کنند .

به عنوان مثال ، رنگ قهوه ای با زیبایی شناسی که شامل بسیاری از مواد طبیعی مانند سبک کلاسیک کشور یا شیک بوهمی است ، به خوبی کار می کند . رنگ قهوه ای لطافتی رمانتیک به اتاق ها یا دیگر فضاهای کوچک و صمیمی می بخشد . بژ یک رنگ خنثی کلاسیک است که می تواند نور را در فضاهای کم نورتر مانند راهروها و اتاق هایی با پنجره های کم منعکس کند . در نهایت ، رنگ خاکستری نسبت به رنگ بژ رنگ سردتری دارد و آن را مورد علاقه سبک‌ هایی با حسِ صنعتی یا معاصر قرار می ‌دهد .

همانطور که قبلاً ذکر شد ، از افزودن رنگ بیشتر به آبی های عمیق ، سبز و قرمز نترسید ، چه کل اتاق را با این رنگ ها رنگ کنید یا فقط به یک دیوار برجسته بچسبید .

با یک یا دو رنگ و نه بیشتر کارتان را انجام دهید :

به عنوان یک قاعده کلی ، بهتر است از سه رنگ اصلی در اتاق استفاده نکنید . اضافه کردن بیشتر می تواند باعث شود که اتاق خیلی شلوغ به نظر برسد ، به خصوص وقتی که دکوراسیون را اضافه کنید ، و همچنین خطر برخورد رنگ ها را افزایش می دهد . رنگ های تاکیدی در بالش ، هنر دیوار ، فرش و موارد مشابه تا زمانی که مکمل رنگ های غالب در اتاق باشند ، مورد استقبال قرار می گیرند .

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب

از رنگ های روشن اجتناب کنید :

به یاد داشته باشید که نام بازی در اینجا انتخاب رنگ هایی است که کلاسیک هستند و مد روز نیستند . اگر می‌ خواهید یک تم سرگرم‌ کننده و امروزی ایجاد کنید ، می ‌توانید از رنگ‌ های قرمز روشن ، آبی برقی و زرد آفتابی استفاده کنید . با این حال ، اگر به دنبال سبکی هستید که در آزمون زمان ، مقاومت کند ، آن را ساده و خنثی نگه دارید .

از نقاشی فضای داخلی خود لذت ببرید :

انتخاب رنگ مناسب برای خانه شما می تواند یک کار دلهره آور باشد . گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد ، و به نظر می رسد هر روز ، روند جدیدی در رسانه های اجتماعی وجود دارد . برای کسانی که عاشق دکور هستند و انگیزه دارند هر چند وقت یکبار بازسازی کنند ، می توانند این مسیر را امتحان کنید ! برای دیگرانی که به دنبال سبک ‌های کلاسیک و جذاب هستند ، باید اتاق را کلاسیک با سایه ‌های خنثی و درخشش کم نگه دارند .

به خاطر داشته باشید که رنگ هایی که با آن دیوارهای خود را رنگ آمیزی می کنید ، احساسِ فضا را تعیین می کند ، بنابراین قبل از انتخاب آن نمونه های رنگی جدید ، کمی وقت بگذارید و هدف اتاق را در نظر بگیرید . در پایان ، اگر تصمیم گرفتید که رنگ اتاق را کاملاً رعایت نمی کند ، همیشه می توانید دوباره روی آن رنگ کنید !

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ امیزی ، اصول رنگ امیزی ، رنگ امیزی اتاق خواب

مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری چوب :

مطالب مرتبط با موضوع رنگ چوب :