چوب در مراحل ساخت ساختمان چوبی

چوب در سنت ساختمان سوئد

سوئد سنت طولانی در ساختن ساختمان با چوب دارد ، قدیمی ترین ساختمان های چوبی این کشور از قرن سیزدهم ساخته شده است . بنابراین خانه های چوبی به شدت با میراث فرهنگی مرتبط هستند . از سال 1874 ، یک قانون ملی, ساخت و ساز و آتش سوزی را برای استفاده از چوب در ساختمان های بیش از دو طبقه محدود کرد .

با این وجود ، چوب همچنان جزع مصالح ساختمانی غالب برای ساخت خانه های شخصی و آپارتمان های کم ارتفاع است ، به همین دلیل بیش از نیمی از سهام مسکن سوئد چوبی است . با این حال ، ساختمان های بلندتر قرن بیستم – هم مسکونی و هم ساختمان های دیگر – با استفاده از مصالح ساختمانی دیگر ساخته شده اند . تنها در سال 1994 ، هنگامی که سوئد به عضویت اتحادیه اروپا درآمد ، تغییر مقررات ساختمان بر اساس عملکرد ، بار دیگر امکان ساخت ساختمان های بلند با قاب های چوبی باربر را فراهم کرد که با ترکیب مصالح جدید و راه حل های فنی ، ارائه شد . همان نوع ایمنی در برابر آتش در ساختمان هایی که از مصالح دیگر استفاده می کنند . و به این ترتیب دوره جدیدی از ساختمان های چوبی آغاز شد .

ساخت چوب مدرن

ساختمان های چوبی امروزی ، بلندتر از دو طبقه ، بر اساس راه حل های فنی کاملاً متفاوت با مواردی است که در گذشته مورد استفاده قرار گرفته است ، به همین دلیل است که اصطلاح ” ساختمان چوبی مدرن ” اغلب برای ایجاد تمایز بین آن ها استفاده می شود . ساختمان چوبی مدرن ریشه در تحقیقات و توسعه گسترده بین المللی و ملی دارد – نه بر اساس یک سنت ملی . این به طور همزمان در سراسر اروپا آغاز شد ، زیرا تغییر قوانین بخشی از دستورالعمل اتحادیه اروپا بود و پیشرفت در مواقع مختلف در چندین جبهه ، با گشایش و همکاری زیاد ، رخ داده است . توسعه محصول ، معماری ، مصالح ، تکنیک های ساخت و ساز ، محاسبات ساختاری و فرایندهای جدید ساختمان به سرعت توسعه یافته و به اشتراک گذاشته شده است .

ساختمان چوبی مدرن همچنین با سطح بالای پیش ساخته صنعتی و زمان ساخت کوتاه مشخص می شود ، در حالی که فناوری اطلاعات مدرن به طور گسترده در برنامه ریزی و تولید مورد استفاده قرار می گیرد . در مجموع ، این عوامل فرایند بسیار متفاوتی را از مفهوم تا تکمیل ، شامل فرایند مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی سنتی ، شامل می شود . در واقع ، مدلی را که سایر فرآیندهای تولید صنعتی از آن استفاده می کنند ، با مشخصات واضح تر محصول و تضمین کیفیت عملکرد آن مستقیماً از صفحه طراحی دیجیتال ، پذیرفته است . به طور مشابه ، تولید و مونتاژ نهایی از اتوماسیون استفاده قابل توجهی می کند ، در حالی که از روش های بسیار سختی پیروی می کند که اجرای مداوم و صحیح هر پروژه را تضمین می کند .

ساختمان با چوب

فرصت های جدید دهه 1990 برای ساختن ساختمان های بزرگ تر و بلندتر با چارچوب چوبی باعث توسعه مواد و سیستم های بین المللی شدیدی شد ، که منجر به ساخت مدولار و تکنیک های امروزی بر اساس ظهور CLT شده است . مورد اول عمدتاً از نوآوری های سوئدی نشأت گرفت ، در حالی که چوب چند لایه (CLT) و سیستم های ساخت و ساز بر اساس مواد تا حد زیادی در اروپای مرکزی توسعه یافته بودند .

سیستم های ساخت و ساز رقابتی در ترکیب با فن آوری گلولام به خوبی در حال حاضر برای انواع ساختمان ها در دسترس است . خانه ها ، بلوک های آپارتمانی ، مدارس ، مهد کودک ها ، ساختمان های صنعتی ، ساختمان های عمومی ، پارکینگ ها ، سالن ها ، میادین ورزشی ، بلوک های اداری ، پل های مخصوص جاده ها ، تردد عابران پیاده و دوچرخه سواری ، و سازه های تخصصی – ساختمان چوبی مدرن در واقع محدودیتی نمی بیند و در کجا فکر می کنید چنین محدودیت هایی ممکن است وجود داشته باشد ، کار توسعه همیشه در جایی در حال انجام است تا بتوان پیشرفت های لازم را انجام داد . هیچ پیشرفت فناوری چوب ثبت نشده است ، بنابراین آن ها به طور رایگان در دسترس هستند – اگرچه برای استفاده بین المللی استاندارد شده اند    .

این پیشرفت های سریع به دلیل ماهیت مرزی کار برای بهبود ساخت چوب است . صنعت چوب بین المللی است و بنابراین همواره در معرض رقابت بوده و این امر آن را با صنعت ساختمان سازی سنتی محلی بسیار متفاوت کرده است . ساختمان های چوبی همیشه به سایر مصالح ساختمانی متکی هستند – برای مثال هیچ راه حل چوبی برای پی ها وجود ندارد . همچنین اجزای ساختمان کامپوزیتی وجود دارد که تعامل بین مصالح را حتی بیشتر می کند ، و در آینده می توان انتظار داشت که ساختارهای ترکیبی بیشتری را مشاهده کنیم که از بهترین خواص هر مصالح ساختمانی بهره برداری می کنند .

اما در حال حاضر ، یک سازه چوبی به عنوان ساختمانی تعریف می شود که از چوب برای قاب باربر استفاده می کند . نمای چوبی معمولاً بخشی از سیستم باربر نیست و بسیاری از ساختمان های چوبی امروزی مواد سیستم را از بیرون پنهان می کنند . برعکس ، نمای چوبی ممکن است بر روی ساختمان با مواد چارچوب متفاوت آویزان شود ، در این حالت ساختار به عنوان یک ساختمان چوبی تعریف نمی شود .

مدتهاست که شناخته شده است که چوب نسبت به وزن خود از استحکام بالایی برخوردار است ، اما علاقه اصلی بین المللی در ساخت چوب به دلیل خواص آن به عنوان یک ماده تجدیدپذیر که همچنین دی اکسید کربن را نیز متصل می کند ، ایجاد شده است . این یک ماده مبتنی بر زیست است و ویژگی های خاصی را با خود به همراه می آورد که تحقیقات جدید باید بر مدیریت در ساختمان های چوبی مدرن تمرکز کند . مقاومت در برابر آتش و رطوبت دو ویژگی از این قبیل است و در مواردی که اتصالات ایجاد می شود باید به ویژگی های صوتی نیز اشاره کرد .

ساختمان با چوب – عایق آتش و صدا

خطر آتش سوزی در مناطق مسکونی به این دلیل بود که ساختمان های چوبی بالاتر از دو طبقه در سال 1874 ممنوع اعلام شد ، و آتش سوزی در سال 1888 ، زمانی که هر دو Sundsvall و Umeå در یک روز گرم تابستان به آتش کشیده شد ، ثابت کرد که این خطر واقعی ممکن است تکنیک های جلوگیری از آتش سوزی در شهرها از دهه 1950 وجود داشته باشد ، اما هیچ تاثیری بر مقررات آتش نشانی نداشت . تغییری که در سال 1994 رخ داد ، اساساً تغییر در مقررات آتش نشانی نبود ، بلکه اقدامی برای افزایش رقابت در صنعت مصالح ساختمانی اروپا بود .

هنگامی که تحقیقات اولیه در زمینه ساخت چوب مدرن آغاز شد ، بنابراین طبیعی بود که با ایمنی در برابر آتش شروع شود . تأیید بر اساس مقررات ملی آتش سوزی پذیرفته شده است که فرض می کند آتش سوزی در یک اتاق شروع می شود . محفظه آتش ممکن است شامل چندین اتاق باشد . عایق بندی نسوز سطوح جداکننده محفظه آتش را می توان با ساختار چوبی باربر ، عایق و روکش گچ به دست آورد . چنین طرح هایی در حال حاضر در سراسر اروپا تأیید و پذیرفته شده است .

بنای چوبی به دلیل راه حل های فنی برای عایق صوتی ، در معرض مشکل آتش سوزی در خارج از محفظه آتش سوزی قرار دارد . عایق صوتی هوا از طریق دیوارهای جداکننده آپارتمان ها و محفظه های آتش نشانی معمولاً توسط یک فاصله هوا بین دو دیوار چوبی جدا شده ایجاد می شود و معمولاً یک راه حل مشابه برای عایق صوتی ضربه ای در ساختار کف استفاده می شود . این امر باعث ایجاد حفره هایی در سازه می شود که باید با موانع حریق آب بندی یا جدا شوند . با این حال ، این جزئیات کلیدی نیز به دقت مورد آزمایش عملکرد و تأیید قرار گرفته است .

به طور کلی ، الزامات کیفیت در مورد آب بندی لوله ها بین محفظه های آتش نشانی ، مانند کابل ها و لوله های برقی ، زمانی زیاد است که ساختار قاب حاوی مواد قابل اشتعال باشد . بنابراین اگر بتوان این لوله ها را در یک فرآیند صنعتی ، به جای محل ساخت و ساز قطع کرد ، یک مزیت بزرگ محسوب می شود .

به عنوان یک اثر جانبی جالب ، ساخت چوب باعث آگاهی بیشتر از نیاز به ایمنی بیشتر در برابر آتش در همه ساختمان ها شده است . بررسی خطرات احتمالی آتش سوزی در سهام مسکن و کلیه تولیدات ساختمان ضعف های خاصی را در مقررات فعلی ایجاد می کند . واضح ترین آن نفوذ آتش به محفظه آتش از بیرون است – گسترش آتش از طریق طاقچه ها به اتاق زیر شیروانی یکی از نمونه هایی است که به روز شده و اصلاح شده است و نیاز به تقسیم بندی اتاق زیر شیروانی بهتر است . شیوه های کاری خدمات آتش نشانی و نجات نیز موضوع تحقیق و توسعه بوده است .

تحقیقات مدرن بین المللی در مورد توسعه و خطر آتش سوزی به تغییر رویکرد ایمنی آتش در ساختمان ها کمک کرده است . از آنجایی که چوب با سرعت نفوذ ثابت می سوزد و مواد داخل منطقه پیرولیز دست نخورده و تحمل کننده باقی می مانند ، عملکرد باربری حفظ شده و قابل محاسبه مواد چوبی تحت بار آتش یک مزیت بزرگ محسوب می شود – در مقایسه با تیر فولادی که ظرفیت باربری آن بستگی به سالم ماندن عایق های مقاوم در برابر آتش دارد .

ساختمان با چوب – رطوبت

چوبی که برای محصور کردن عناصر سازه ای یک ساختمان استفاده می شود باید تا حد رطوبت و شرایطی که انتظار می رود مورد استفاده قرار گیرد تا خشک شود . این بدان معناست که میزان رطوبت باید با روش تولید سازگار باشد . بنابراین مقابله با رطوبت در ساختمان های چوبی در حین ساخت و ساز ، افزایش رطوبت ، به ویژه رطوبت سطحی ، در حین حمل و نقل ، مونتاژ و ضد آب کردن ساختمان نیست . بسته به سیستم ساخت و ساز مورد استفاده ، اقدامات متفاوت است . شرح سیستم های ساختمانی در زیر اطلاعات مربوط به سیستم یا مرجع چنین اطلاعاتی را ارائه می دهد . دارندگان سیستم اغلب کتابچه راهنمای خود را برای تضمین کیفیت دارند .

از آنجا که زمان خشک شدن اولیه برای یک ساختمان چوبی مدرن وجود ندارد ، تمام درمان های تکمیلی می توانند بلافاصله انجام شوند . یک قاب چوبی در سال اول کمی خشک می شود ، به ویژه در دیوارهای داخلی و سازه های کف ، جایی که میزان رطوبت به زیر 10 کاهش می یابد .

رطوبت در سازه های بیرونی – از جمله نمای ساختمان – منطقه ای است که در چندین کتاب راهنما ، از جمله نشریات سوئدی به عنوان بخشی از پروژه تحقیقاتی WoodBuild توسعه یافته و کاملاً مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است .  

ساختمان چوبی
ساختمان چوبی

سایبان موقت برای محافظت در برابر آب و هوا هنگام ساختن یک بلوک آپارتمانی با چوب .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی :روش ساخت ساختمان چوبی ، نکات نگهداری از ساختمان چوبی هنگام ساخت

منبع : swedishwood

مطالب مرتبط با موضوع ساختمان چوبی :

WhatsApp us