کانونی برای دیده شدن در دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

دکوراسیون امروزی هر خانه ای باید حداقل یک نقطه کانونی داشته باشد نقطه ای خاص در خانه که در بدو ورود نگاه ها به آن خیره بماند

ربطی به نوع نگاه و سلیقه متفاوت آدم‌ها ندارد؛ اینکه همه به محض ورود به مکانی خاص، نگاه‌شان به یک سمت خیره شود؛ یک شومینه رومی با طراحی ویژه یا قاب عکسی بزرگ وسط دیوار اتاق نشیمن. شاید هم نگاه‌ها به ظرف عتیقه‌ای خاص روی میز ناهارخوری خیره بماند یا دراپه‌های پرده‌های پذیرایی.

این وسط مهم نیست که شیء جذاب چقدر آنتیک و مجلل باشد؛ مهم این است که فقط شرایط خاص برای خیره کردن نگاه‌ها را داشته باشد. با ترفندهای ایجاد نقطه کانونی در خانه آشنا شوید.

نگاهی به در و دیوار خانه بیندازید چون بهترین نقطه‌های کانونی در خانه‌ها باید یک جورهایی از دل معماری خاص خانه و جزئیات آن بیرون بیایند؛ مثلا داشتن یک اتاق با معماری دیوارهای غیر متعارف هلالی یا با پخی‌های زیاد می‌تواند نقطه کانونی خانه حساب شود.

 

همه خانه‌ها باید در هر فضایی حداقل یک نقطه کانونی داشته باشند. درواقع نمی‌توان به درستی کارکرد خانه‌هایی که نقطه کانونی ندارند را حدس زد؛ اینکه اتاق نشیمن کجاست تا غذاخوری و…. طراحان دکوراسیون داخلی نقطه کانونی را درواقع یکی از فاکتورهای مهم شخصیت دادن به خانه می‌دانند. آنها برای تعریف نقطه کانونی در خانه از لفظ حداقل استفاده می‌کنند؛ یعنی خانه باید حداقل یک نقطه کانونی داشته باشد ولی دلیل بر این نمی‌شود که خانه‌ای دو یا حتی سه نقطه کانونی نداشته باشد. از قضا در طراحی‌های امروزی خیلی از خانه‌ها بیشتر از دو، سه نقطه کانونی دارند.

یک شومینه در گوشه‌ سالن و تلویزیونی که همه حواس‌ها به آن است یا مبل‌هایی بزرگ با رنگ خاص در وسط خانه و پنجره‌هایی که با بلندی چهارچوب نمای خاصی به خانه داده‌اند. البته انتخاب اینکه کدام‌یک به عنوان نقطه کانونی اصلی انتخاب شود برعهده خود شماست.

دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

بوفه ظروف یا کنسول‌هایی که در خانه‌های امروزی برای سر و سامان دادن به وسایل اضافی استفاده می‌شود می‌توانند ابزاری مناسب برای تبدیل به نقطه کانونی باشند. این کمدها که معمولا در گوشه اتاق‌های نشیمن جا می‌گیرند با بلندی و عرض نسبتا زیادی که دارند معمولا خیلی زود به چشم می‌آیند.

بهترین استفاده از این بوفه‌ها زمانی است که از ظرف‌هایی با طرح و رنگ‌های خاص در آنها استفاده شود. قرار دادن گل‌های طبیعی روی بوفه یا کنسول خانه هم می‌تواند به جلب ‌توجه بیشتر کمک کند حتی گاهی اوقات می‌توان به روش‌های قدیمی دست زد و تلویزیون را مانند سال‌های دور در این گنجه‌های چوبی قرار داد. این روش که تازگی‌ها دوباره باب شده مهم‌ترین مرکز توجه خانه می‌شود.

آینه‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی کاربرد زیادی دارند. آنها درست زمانی به کار می‌روند که خانه‌ای از نظر ابعاد یا روشنایی مشکل داشته باشد اما سوای این کاربردهای خاص، آینه‌ها می‌توانند به عنوان یک نقطه کانونی خاص هم در خانه استفاده شوند. قرار دادن یک آینه در ورودی خانه کافی است که دیگر همه نگاه‌ها به سمت آن خیره شود. پس اگر در خانه برای ساختن یک نقطه کانونی به بن‌بست خوردید دست آخر به آینه‌ها و معجزه شگرف آنها فکر کنید.

قرار دادن یک تابلوی نقاشی با رنگ‌های خاص روی دیوار اصلی می‌تواند یک نقطه کانونی متفاوت در خانه درست کند

این روزها طراحان داخلی برای تبدیل یک دیوار به نقطه کانونی خانه دست به کار خاصی می‌زنند. آنها دیوار مدنظر را به رنگی کاملا متضاد با باقی دیوارها درمی‌آورند. استفاده از رنگ متضاد و البته مکمل می‌تواند در جلب نظر دیگران بسیار موثر باشد.

دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

داشتن یک کاناپه خاص و بزرگ در خانه می‌تواند گاهی نقطه قوتی برای داشتن یک مرکز توجه خاص باشد. کاناپه‌هایی که به صورت تک با رنگ و شکل‌های خاص ساخته می‌شوند در خانه‌های کوچک مهم‌ترین المان برای تبدیل شدن به یک نقطه کانونی هستند به‌خصوص اگر در انتخاب رنگ یا مدل آنها اغراق شده باشد.

 

پس اگر خانه کوچکی دارید و از نصب تابلوی

دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

بزرگ یا تلویزیون‌های امروزی در آن صرف‌نظر کرده‌اید می‌توانید روی کاناپه‌تان حساب باز کنید حتی اگر ساده‌تر از این باشد که نگاه‌ها را خیره کند می‌توانید با دو، سه کوسن رنگی آن را به محبوب‌ترین شیء خانه تبدیل کنید.

 

 

مهم‌ترین عنصر در ایجاد نقطه کانونی در خانه‌های امروزی تلویزیون‌ها هستند؛ وسایلی که این روزها دیگر ربطی به متراژ خانه‌ها ندارند و هر کسی با سلیقه خودش یک چنداینچی‌اش را به خانه می‌آورد. این وسط به‌طور حتم وقتی تمام تلاش اعضای خانواده روی داشتن تلویزیونی با ابعاد بزرگ‌تر از نیاز باشد به‌طور حتم نقطه کانونی خانه هم همان می‌شود. البته بهترین روش و مناسب‌ترین راه برای ایجاد یک نقطه کانونی به وسیله تلویزیون نصب آن در ارتفاعی مناسب و انتخاب آن در اندازه‌ای درست است. فاصله تلویزیون تا جایی که نشسته‌اید باید دوبرابر ارتفاع صفحه نمایش تلویزیون باشد.

دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

 

 

برای نمونه باید برای تماشای یک تلویزیون ۳۲اینچی، یک متربا آن فاصله داشته باشید. در زمان نصب آن هم باید به ارتفاع درست دقت کنید. یادتان باشد اگر می‌خواهید تلویزیون در رقابت با شومینه در ایجاد نقطه کانونی برنده شود باید حتما آن را در وسط اتاق نشیمن بگذارید در غیر این صورت هر جایی که دل‌تان خواست!

http://www.aftabir.com

WhatsApp us