‌هفت میان‌بر برای نو شدن

‌هفت میان‌بر برای نو شدن

‌هفت میان‌بر برای نو شدن

دكوراسیون

بسیاری از کارشناسان طراحی داخلی معتقدند استفاده صحیح از روش‌های نورپردازی، اصل زینت‌بخشی و آراستگی اتاق‌نشیمن است. شرط لازم برای بهره‌مندی از چیدمان امروزی و آرامش‌بخش به شیوه‌های نورپردازی آن باز می‌گردد‌. شکل و اندازه لوسترها‌، هالوژن‌،دیوارکوب‌ها و آباژور و انتخاب رنگ به کار رفته در طراحی و نور می‌تواند چیدمان اتاق‌نشیمن را به یک گالری هنری زیبا و شگفت‌انگیز تبدیل کند و کاستی‌ها و نقصان‌های احتمالی در اتاق را پوشش دهد‌. نورپردازی اصولی در سقف اتاق‌ها‌، راهرو و آشپزخانه با بزرگ‌نمایی وکوچک‌نمایی فضای اتاق‌ها ارتباط مستقیم دارد‌. در واقع نوع تابش نور و رنگ دورها می‌توانند با ایجاد خطای ادراکی در نمای اتاق، تاثیر مثبت یا منفی ایجاد کنند‌. تابلوهای هنری‌، مجموعه‌های متشکل از تصاویر خانوادگی و سایر المان‌های تزئینی نصب شده روی دیوارها با نورپردازی دیواری رنگ و رویی متفاوت به خود گرفته و فضا را به گونه‌‌ای دیگر نمایش خواهند داد. بسیاری از طراحان داخلی آپارتمان معتقدندبالامپ‌های مدرن که امروز در بازار موجود هستند و هماهنگ کردن آنها با وسایل مورد استفاده در چیدمان اصلی مانند سرویس مبلمان‌، پرده و کفپوش‌ها، دیگر نیازی به تغییر اساسی در چیدمان نیست و حتی می‌شود کهنگی‌ها را نو جلوه داد‌.    ‌

‌هفت میان‌بر برای نو شدن

‌هفت میان‌بر برای نو شدن

اصول نورپردازی برای میزبان‌ها

برای کسانی که اهل رفت و آمد و مهمانی هستند‌، تنوع و گریز زدن از یکنواختی و تکراری شدن‌، اهمیت زیادی دارد و گاهی اوقات تبدیل به یک معضل می‌شود‌. این میزبان‌ها دلشان می‌خواهد به بهترین نحو از مهمانان پذیرایی كنند و  برای پذیرایی بهتر و خاص‌تر هم گاهی دستی به سر و روی خانه بکشند و با تغییر چیدمان و دکوراسیون فضا را از یکنواختی خارج کنند‌. یکی از ترفندهایی که فضای اتاق‌ها به ویژه نشیمن را دگرگون می‌کند‌، استفاده از سبک‌های مختلف نورپردازی در خانه است‌. با دیوارکوب و آباژورهای ساده می‌توان نور را در فضا به سبکی که مورد علاقه‌مان است تغییر دهیم و با گریز از تکرار به تنوع برسیم. در واقع از آنجایی که شیوه نورپردازی خانه در پخش انرژی مثبت یا منفی در فضا نقش دارد با كمك گرفتن از روش‌های ساده نورپردازی، می‌توانید به سوی داشتن خانه‌ای ایده‌آل پل بزنید‌. اگر در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنید، می‌توانید با نورپردازی صحیح و استفاده از دیوارکوب‌های مناسب فضای خانه را دست کاری کنید و بزرگ‌تر جلوه بدهید. نصب طولی هالوژن‌ها و استفاده آنها در سقف و دیوار به طور همزمان و در حاشیه‌های سقف باعث می‌شود اتاق پذیرایی بزرگتر به نظر برسد. استفاده از تلفیق نورهای گرم‌، رنگ پریدگی دیوارها و کهنگی وسایل تزئینی خانه را از بین می‌برد.

نورپردازی در آشپزخانه

برای نورپردازی در آشپزخانه از هالوژن‌های سقفی که به فضای شما بعد داده و محیطی دنج و آرام را برای صرف غذا فراهم می‌کند استفاده کنید. استفاده از هالوژن‌هایی با رنگ نارنجی یا قرمز میل به غذا خوردن را افزایش داده و اشتها‌آور است‌. از لامپ‌های کوچک فلورسنت نیز می‌توانید در نورپردازی آشپزخانه کمک بگیرید. استفاده از یک چراغ سقفی به تنهایی در آشپزخانه باعث می‌شود تا هنگام آشپزی‌، شست و شوی ظروف و خرد کردن مواد غذایی نور کافی نداشته باشید.از این رو بهتر است با نصب هالوژن‌های کوچک در محل‌های مختلف این مشکل را حل کنید‌. بهتر است از هالوژن‌های کم مصرف استفاده کنید. با این که قیمت این نوع هالوژن‌ها گران‌تر است اما با طول عمر بیشتر و مصرف انرژی کمتر صرفه اقتصادی بیشتری را در دراز مدت خواهند داشت‌.

بهترین زمان برای نورپردازی

بهترین زمان برای نورپردازی خانه‌، وقتی است که قصد ساخت یا بازسازی آن را دارید‌. اما قبل از هرچیز باید تاسیسات الکتریکی منزل‌، نوع و محل روشنایی را مشخص کنید تا بتوانید با توجه به تعداد و نوع وسایل روشنایی در فضا میزان تاسیسات مورد نیاز را تامین کنید‌. در غیر این صورت ممكن است با افزایش بار الکتریکی در یک فضا و قطع مداوم فیوزهای برق مواجه شوید‌. از طرف دیگر حواس‌تان به تامین کلید و پریزهای کای در مکان مورد نظر باشد تا بتوانید از وسایل نور پردازی متفاوتی استفاده کنید‌. تعبیه پریز برق روی دیوار نزدیک به محل قرار گیری تختخواب و دراور‌، میز مطالعه و تلویزیون ضروری است. برای هر وسیله روشنایی هم کلید مجزا در نظر بگیرید تا بار الکتریکی زیادی در یک کلید ایجاد نشود‌.

توصیه‌هایی برای خرید لوستر

زمان خرید دیوارکوب و لوستر، به مواد به کار رفته در آن دقت کنید و برای خرید لوسترها ارتفاع سقف را هم در نظر بگیرید‌. معمولا برای سقف‌هایی که ارتفاع کمی از زمین دارند لوسترهای خیلی بلند مناسب نیست و لوسترهای سقفی انتخاب بهتری است‌. توجه به نکات ایمنی را هم فراموش نکنید‌. از نظر ایمنی بهتر است در اتاق خواب لوسترهای سنگین وزن قرار نگیرد‌. در صورتی که فضای اتاق به گونه‌ای است که باید از این مدل لوسترها استفاده کنید‌، بهتر است از استحکام آن مطمئن شوید‌. در انتخاب دیوارکوب هم حتما به مواد سازنده آن توجه کنید‌. قیمت دیوارکوب‌ها بسته به مواد سازنده آن‌ها متغیر است. دیوار‌کوب‌هایی که از پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند معمولا ارزان‌ترین و کم‌نور‌ترین نوع دیوارکوب هستند. دیوارکوب‌های ساخته شده از مواد شفاف از قبیل استیل یا کریستال زیباتر هستند و بر زیبایی و غنای جلوه دکوراسیون خانه شما می‌افزایند. بنابراین با توجه به بودجه و سبک دکوراسیون خانه می‌توان گزینه مناسب را انتخاب کرد‌. استفاده از آویزهای برنجی‌، برنز و کریستالی برای خانه‌هایی که سبک چیدمان آنها کلاسیک یا سنتی است‌، توصیه شده و از هالوژن‌های توکار‌، دیوارکوب‌ها و آباژورهای فانتزی می‌توان در اتاق‌های نشیمن با سبک مدرن بهره برد‌.

تکنیکی که فضا را رویایی می‌کند

یک روش دیگر برای آنهایی که به دنبال آرامش در خانه می‌گردند و می‌خواهند با روش‌های ساده‌، فضای اطراف‌شان را متفاوت جلوه بدهند، استفاده از لامپ‌های متعدد برای چیدمان اتاق است. فرقی نمی‌کند از چراغانی خوشه‌ای استفاده می‌کنید یا از تک لوسترها و چراغ‌های منفرد برای روشن کردن اتاق کمک می‌گیرید‌. بهتر است روشی را به کار بگیرید که در صورت امکان نورپردازی از سمت سقف انجام نشده و از طریق دیوارها یا آباژورها نورپردازی انجام گیرد. استفاده از هالوژن‌های رنگین فضای اتاق را رویایی‌تر می‌کند‌. بسته به نورپردازی محیط می‌توانید از هالوژن‌ها برای جلوه دادن به یک تابلو گلدان خاص یا شومینه کمک بگیرید‌. حواس‌تان باشد هالوژن‌ها را نباید به گونه‌ای در سقف یا دیوار تعبیه کرد که به صورت مستقل و بی‌ارتباط با سایر فضاها نباشد .

ایده ویژه برای پذیرایی از مهمان‌ها

با استفاده از انواع مختلف منابع نوری می‌توان به فضایی آرام و رویایی دست پیدا کرد. از نورهایی با رنگ‌های گرم استفاده کرده و از آینه یا چراغ خواب‌هایی با پایه نقره یا استیل و لوسترهایی که شیشه‌های منشوری شکل یا کریستالی دارند و بازتاب نور را در اتاق زیباتر جلوه می‌دهند کمک بگیرید. به وسیله چراغ خواب‌های حباب‌دار و منقش به طرح‌های زیبا یا شمع‌های مناسب اطراف شومینه یا میز پذیرایی را تزئین کنید. استفاده از لامپ با نورهای رنگی متناسب با طیف به کار رفته در پرده‌ها‌، کوسن یا کفپوش‌ها فضای اتاق را زیبا و رویایی‌تر خواهد کرد‌.
از لامپ‌های قوی پرنور برای نشان دادن دکورهای زیبای اتاق مانند تابلوی نقاشی یا طاقچه‌ مزین شده با وسایل تزئینی و با ارزش کمک بگیرید. قرار دادن میز غذا خوری زیر چراغ‌های سقفی که ارتفاع‌شان قابل تنظیم است، ایده مناسبی برای پذیرایی از مهمانان به شمار می‌رود. این چراغ‌ها می‌توانند هنگام صرف غذا میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی‌شود فضای اتاق را نورانی جلوه دهند .

ترفندهای ساده برای اتاق‌های کم نور

برای چیدمان فضاهای کوچک از ایده‌های ساده کمک بگیرید. نورپردازی‌های ساده برای خانه‌های کوچک و ساده می‌تواند از بهترین گزینه‌های انتخاب باشد. استفاده از منابع نورانی در تو رفتگی‌های سقف یا فضای ‌بین سقف کاذب با دیوار و نیز استفاده از چراغ‌های متعدد و کوچک بر دیوار یا سقف در طول یک مسیر، بسیار مفید و مناسب است. در فضاهای کوچک یا اتاق‌هایی که در چیدمان آن وسایل تزئینی متنوع به کار نرفته است، استفاده از چراغ‌‌های ساده از جنس سرامیک یا چوب توصیه می‌شود‌. زمان بازسازی خانه بهترین موقع برای رفع مشکلاتی از این دست است‌. دقت کنید در هر فضا با توجه به کاربری آن‌، از تکنیک‌های نورپردازی استفاده کنید‌. در اتاق‌های نشیمن و پذیرایی باید نور کافی برای صرف غذا یا تماشای تلویزیون و پذیرایی از مهمانان وجود داشته باشد‌. همچنین برای اتاق‌هایی که می‌خواهید نور کافی وجود داشته باشد یا بزرگ‌تر و پر رنگ و لعاب‌تر به نظر برسد‌، بهتر است از نورپردازی‌های موضعی کمک بگیرید تا در مصرف برق هم صرف‌جویی شود‌. استفاده از این تکنیک زیر کابینت آشپز خانه علاوه بر تامین نور کافی در فضا سازی اتاق هم نقش دارد.

 

http://6o7.hamshahrilinks.org

WhatsApp us