جامه‌گلدار‌كاغذی‌برتن دیوار

آلبوم‌ عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی را نگاه کنید؛ چه نکته‌ای در دکوراسیون منزل نظرتان را جلب می‌کند؟ دیوار خانه بسیاری از افراد به‌ویژه افراد متمول با کاغذ دیواری فرش شده است. در آن زمان استفاده از کاغذ دیواری یکی از تزیینات خاص منزل بود هرچند کاغذ دیواری‌های آن زمان با انواعی که حالا در بازار هست، تفاوت فاحشی دارد.
چند سالی است بازار کاغذ دیواری دوباره داغ شده و بسیاری برای زیبا کردن خانه از این فرش‌های دیواری استفاده می‌کنند. تنوع در نوع، جنس، کیفیت، طرح و رنگ به‌قدری زیاد است که شاید برای شما هم انتخاب را سخت کرده باشد. اگر وسوسه شده‌اید و می‌خواهید دیوارهای خانه را با کاغذهای خوش‌نقش و نگار زیبا کنید، فکر خوبی کرده‌اید. اما برای انتخاب بهتر با ما همراه شوید.
این پوشش تزیینی هم مانند رنگ، ویژگی‌ها و البته معایب ومزایای خودش را دارد که تا با آنها آشنا نشوید نمی‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. پس به این نکته‌ها توجه کنید:
تنوع رنگ و طرح
یکی از مزیت‌های کاغذ دیواری نسبت به رنگ‌، تنوعی است که در طرح‌، جنس‌ و بافت‌ آن وجود دارد. این تنوع دست‌تان را برای طراحی خاص و ویژه منزل به‌طوری که هم از نظر رنگ و هم از نظر طرح با دکوراسیون منزل‌تان هماهنگ باشد، باز می‌گذارد.علاوه براینکه می‌توانید طرح خاص و متناسب با هر یک از قسمت‌های خانه را انتخاب کنید. برای مثال از طرح‌های کلاسیک برای سالن پذیرایی، از طرح‌های اسپرت برای اتاق‌نشیمن و اتاق خواب و از طرح‌های کارتونی و عروسکی برای اتاق خواب کودک استفاده کنید.
اصلاح مشکلات ظاهری
انواع و طرح‌های مختلف کاغذ دیواری که درحال حاضر در بازار موجود است به شما کمک می‌کند بعضی از مشکلات ظاهری خانه را با آن رفع کنید. برای مثال اگر ارتفاع سقف خانه‌ از حد معمول بیشتر است، می‌توانید با کاغذ دیواری‌ که طرح‌ « افقی » دارد آن را اصلاح کنید.
کنترل صدا
بعضی از کاغذدیواری‌های موجود در بازار عایق صوتی هم هستند و اگر شرایط خانه‌تان طوری است که آلودگی‌های صوتی اذیت‌تان می‌کند با استفاده از این نوع کاغذ دیواری می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید.هم با طرح‌های زیبای آن به خانه‌تان جلوه خاصی ببخشید و هم خانه را از آلودگی صوتی نجات دهید.
قابلیت شست‌وشو
« کاغذدیواری»؛ این اسم نشان می‌دهد که پوشش مورد نظر قابل شست و شو نیست، اما کاغذ دیواری‌هایی که در حال حاضر در بازار موجود است، قابل شست‌وشو است. این کاغذ دیواری‌ها در برابر گرما و رطوبت هم مقاوم هستند.
ضد گرد و غبار
کاغذدیواری‌های جدید خاصیت «آنتی‌استاتیکی» دارند.به این معنی که گرد و غبار، ذرات ریز و آلودگی‌های موجود در فضا را جذب نمی‌کنند. به این ترتیب دیرتر و کمتر آلوده و کثیف می‌شوند.
انواع کاغذ دیواری
کاغذ دیواری از دو بخش زیرلایه یا آستر و نمای دکوراتیو یا سطح رویی کاغذ دیواری تشکیل شده است. کاغذ دیواری از نظر جنس «زیرلایه» انواع متفاوتی دارد.
کاغذی: در این نوع کاغذ دیواری از کاغذ به‌عنوان زیرلایه استفاده شده و برای افزایش استحکام و مقاومت در برابر رطوبت روی آن با موادی پوشش داده شده است.
پارچه‌ای: در این نوع کاغذ دیواری از پارچه‌هایی مثل «کرباس نازک» یا «کتان» برای زیرلایه استفاده شده است.
غیربافته‌شده: زیر لایه این نوع کاغذدیواری‌ ورقه‌هایی است که توسط ماشین‌آلات کاغذسازی از ترکیب رشته‌های بلند خمیر سلولز و الیاف پارچه با نوعی چسب ساخته می‌شود. سپس برای استحکام و تثبیت رنگ به آن رنگدانه و «اکریلات»  اضافه می‌کنند. این نوع زیرلایه وقتی خیس می‌شود، تغییر ابعاد نمی‌دهد. بنابراین برای نصب این نوع کاغذ دیواری می‌توان چسب را به جای کاغذ، روی دیوار زد. این کار سرعت و سهولت نصب را بالا می‌برد.
با پوشش وینیل اکریلیک: این نوع کاغذ دیواری زیر لایه کاغذی دارد و روی سطح نمای آن پوششی از اکریلیک اسپری شده است. این نوع کاغذ دیواری قابلیت تمیزکاری و قابلیت کندن از سطح دیوار را دارد و نسبت به کاغذ معمولی یا بدون پوشش از مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت برخورداراست.
پارچه‌ای با روکش وینیل اکریلیک: این نوع دیوارپوش زیرلایه پارچه‌ای دارد و با وینیل یا اکریلیک مایع پوشیده شده و طرح مورد نظر روی این پوشش چاپ شده است. این نوع دیوارپوش قابلیت تنفس دارد و هوا را از خود عبور می‌دهد.
کاغذ با روکش وینیل سخت و جامد: در این نوع کاغذ دیواری، لایه دکوراتیو به شکل یک لایه جامد از «وینیل» روی یک زیر لایه کاغذی لمینت می‌شود. این نوع کاغذ دیواری استحکام و دوام بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد و در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و همچنین قابلیت کنده شدن از دیوار و شست‌وشو را دارد.
کاغذ با روکش وینیل سخت، جامد و طرح برجسته: این نوع کاغذ دیواری هم از لمینت کردن ورقه‌ای از وینیل جامد روی زیر لایه کاغذی ساخته می‌شود و به وسیله حرارت نقش‌های برجسته‌ای را روی نمای آن ایجاد می‌کنند. تمیز کردن این نوع کاغذ دیواری به علت برجستگی نقش‌ها کمی مشکل است.
پوشش دیواری با الیاف طبیعی: در این نوع پوشش دیواری بافته‌هایی از تار و پود طبیعی را روی زیرلایه‌ای از لاتکس اکریلیک یا مانند آن لمینت می‌کنند. نمای این دیوارپوش‌های پارچه‌ای دو نوع ریزبافت و درشت‌بافت دارد.
پوشش دیواری با الیاف مصنوعی: زیر لایه این نوع پوشش کاغذ یا لاتکس اکریلیک است و در سطح نمای آن الیاف مصنوعی استفاده می‌شود و نمای پارچه‌ای به سطح می‌‌دهد. مقاومت و استحکام آن از پوشش‌های دیواری با الیاف طبیعی بیشتر است.
پوشش دیواری آکوستیک یا با عایق صوتی: این نوع دیوارپوش، پوششی دکوراتیو با قابلیت جذب صوت و کاهش انعکاس صوت درمحیط است. این نوع پوشش بیشتر درمکان‌هایی مثل استودیوها، سالن‌های کنفرانس، کتابخانه‌ها، لابی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این کاغذ دیواری از تبادل صدا جلوگیری می‌کند.
طرح‌های کاغذ دیواری
تنوع طرح و شکل کاغذ دیواری بسیار زیاد است، اما بعضی طرح‌ها به نسبت بقیه کاربرد‌ و طرفدارهای بیشتری دارد. برای انتخاب راحت‌تر می‌توانید روی این گزینه‌ها فکر کنید.
داماسک
این نوع کاغذ دیواری که اصطلاحا «داماس» هم نامیده می‌شود به طرحی از کاغذ دیواری گفته می‌شود که در آن طرح‌هایی گل‌مانند تکرار می‌شود. طرح داماسک متداول‌ترین و قدیمی‌ترین طرح کاغذدیواری است. این مدل، طرح کلاسیک محسوب می‌شود و بیشتر برای سالن‌های پذیرایی مناسب است.
گل‌دار
در این طرح‌ها نقش‌های طبیعی یا فانتزی گل استفاده شده است.
هندسی
در این طرح، خطوط و نقش‌های هندسی به جای گل که در طرح‌های کلاسیک رایج است، استفاده می‌شود. این طرح‌ها به اسم مدرن یا اسپرت هم معروف است.
گرافیکی
در این طرح‌ها بیشتر از تصویر‌های گرافیکی و تایپوگرافی استفاده شده است.
موتیف
این طرح کاغذ دیواری زمینه‌ خلوتی دارد و نقش تزیینی کوچک در آن تکرار شده است.
ساده
این طرح ساده، تک‌رنگ بوده و با یک بافت ریز یا سطح، پتینه شده است. این کاغذ هم به تنهایی و هم به‌طور ترکیبی با سایر طرح‌ها استفاده می‌شود.
راه‌ ‌راه
در این طرح، الگوهایی از خطوط نسبتا پهن و موازی افقی یا عمودی استفاده شده است. این طرح با ایجاد خطای دید قابلیت این را دارد که محیط را بزرگ‌تر یا مرتفع‌تر نشان دهد. بنابراین در راهروهایی با عرض کم و فضاهایی با سقف کوتاه می‌توان از این کاغذ دیواری استفاده کرد.
کودکانه
در این نوع کاغذ دیواری طرح‌های عروسكی، شخصیت‌های کارتونی، ماشین، حیوان و تصویرهای مورد علاقه کودکان به کار رفته که برای اتاق خواب کودک مناسب است.
اندازه‌ها را بشناسیم
کاغذ دیواری به شکل رول و در اندازه‌های متفاوتی تولید شده و به همین شکل هم  در بازار موجود است. متداول‌ترین اندازه‌های آن،  عرض 53 سانتی‌متر در 10 متر و  عرض 70 سانتی‌متر در 10 متر است.
میزان را بشناسیم
با توجه به متراژ ساختمان می‌توان حدودا تعداد رول مورد نیاز برای پوشش دیوارها را تخمین زد. بنابراین به این مقدارها دقت کنید:

 • یک رول کاغذ دیواری با عرض 53 سانتی‌متر و طول 10 متر حدود 5.3 متر مربع را پوشش می‌دهد.
 •  یک رول کاغذ دیواری با عرض 70 سانتی‌متر و طول 10 متر حدود هفت مترمربع را پوشش می‌دهد.
 •  اما برای این که دقیق‌تر بدانید چند رول کاغذ دیواری مورد نیاز است باید کروکی از فضای منزل‌تان بکشید، ابعاد و متراژ دیوارها را در آن یادداشت کنید. دیوارهایی که قصد دارید با کاغذ دیواری مورد نظر پوشیده شوند،علامت‌گذاری کنید. مساحت دیوارها را محاسبه کرده و بر اساس آن تعداد رول‌های مورد نیاز را مشخص کنید. بهتر است هنگام خرید با کمک فروشنده میزان رول مورد نیاز را تخمین بزنید.
 •  به این مثال دقت کنید:
 •  یک آپارتمان 60 متری ، حدود 20 رول کاغذ و  یک آپارتمان 80 متری حدود 30 رول کاغذ با عرض 53 سانتی‌متر و طول 10 متر نیاز دارد.

کاغذ دیواری ویژه سالن پذیرایی
اگر سالن پذیرایی از اتاق‌نشیمن جداست و مبلمان‌تان استیل و کلاسیک است، طرح‌های کلاسیک مثل طرح «داماس» و «گل‌دار» بهترین گزینه‌ها هستند. اگر فضای سالن پذیرایی‌تان بزرگ است می‌توانید طرح‌های برجسته و کاغذ دیواری‌هایی را که پوشش مخملی دارند انتخاب کنید، اما  اگر نشیمن و پذیرایی‌تان سرهم و چیدمان آن مدرن و اسپرت است، پیشنهاد می‌کنیم سراغ طرح‌های هندسی و گرافیکی بروید. اگر متراژ آن پایین است از طرح‌های شلوغ استفاده نکنید به این دلیل که چون فضای خانه کمی دلگیر به نظر می‌رسد. برای سالن‌های کوچک رنگ‌های روشن‌تر و طرح‌های خلوت‌تر مثل طرح‌های موتیف یعنی طرح‌های زمینه‌ای ساده که نقش تزیینی کوچک در آن تکرار شده است، مناسب‌ است. این طرح‌ها هم شیک و مدرن بوده و هم با مبلمان‌ اسپرت متناسب است. این طرح‌ها فضای خانه را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهد.
قیمت‌ها را بدانیم
قیمت کاغذ دیواری علاوه بر کیفیت و ابعاد هر رول به طرح آن بستگی زیادی دارد. از آنجا که طرح‌های آن بسیار متنوع است نمی‌توان یک قیمت واحد برای آن مشخص کرد. در این جدول براساس کیفیت و ابعاد کاغذ دیواری قیمت تقریبی از طرح‌های متداول و معمولی آمده است.
Untitled-8.jpg
هزینه نصب چقدر است؟
هزینه نصب هر رول کاغذ دیواری با احتساب تهیه چسب، اجرت زیرسازی و ایاب و ذهاب بین خریدار و نصاب توافق می‌شود. در صورتی که نصب کار زیرسازی خاصی نیاز نداشته باشد هزینه نصب هر متر مربع کاغذ دیواری 20000 ریال است. با این حساب هزینه نصب هر رول با عرض 53 سانتی‌متر و طول 10 متر، 10هزار ریال و هر رول با عرض 70 سانتی‌متر و طول 10 متر، 140000 ریال است.
گام به گام تا نصب کاغذ دیواری
اگر قسمت‌هایی در خانه‌تان هست که زیاد درمعرض دید نیست مانند راهروها و نمی‌‌خواهید هزینه زیادی برای آن صرف کنید، می‌توانید کاغذدیواری ساده، سبک و ارزان‌قیمت را خریداری کرده و خودتان آن را نصب کنید. کافی است مراحل زیر را گام‌به‌گام اجرا کنید.
اگر پوشش قبلی دیوار رنگ یا گچ است که هیچ؛ اما اگر پوشش دیوار کاغذ دیواری است باید ابتدا کاغذدیواری‌های قدیمی را از دیوار جدا کنید. برای سهولت می‌توانید محلولی از آب داغ و مایع نرم‌کننده پارچه به نسبت دو به یک یا محلولی از یک گالن آب داغ و یک فنجان سرکه سفید درست کنید. آن را روی سطح کاغذ دیواری بمالید و بگذارید 15 دقیقه خیس بخورد. بعد از این مدت، کاغذها را از پایین به بالا بکشید. اگر قسمت‌هایی از کاغذ از دیوار جدا نشد به وسیله کاردک می‌توانید آن قسمت‌ها را راحت‌تر از دیوار جدا کنید.

 •   اگر می‌خواهید سقف و در و پنجره‌ها را رنگ کنید قبل از اینکه اقدام به نصب کاغذدیواری کنید باید رنگ‌آمیزی را انجام دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.
 •  اگر بخشی از دیوارتان زخمی است یا فرورفتگی دارد آن را با بتونه ترمیم کنید.
 •    ارتفاع دیوار را اندازه‌ بگیرید و کاغذدیواری را در قطعات هم‌اندازه به علاوه 10 سانتی‌متر اضافه ببرید. اگر کاغذدیواری‌تان طرح خاصی دارد قطعات را کمی بلندتر ببرید تا بتوانید در صورت لزوم طرح‌ هر نوار را با طرح قبلی تطبیق دهید.
 •   پشت کاغذ دیواری را با قلم‌موی پهن به چسب آغشته کنید و با دقت از بالا به پایین روی دیوار بچسبانید. در انتها که سطح دیوار کاملا با کاغذدیواری پوشانده شد اضافه‌های آن را با تیغ ببرید.
  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  کاغذدیواری گلدار

  جامه‌گلدار‌كاغذی‌برتن دیوار

  کاغذدیواری گلدار

http://6o7.hamshahrilinks.org

WhatsApp us