طرحی‌نو‌در اندازیم!

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

همین حالا که دارید این مطلب را می خوانید، برای چند لحظه ذهنتان را ببرید به خانه پدریتان در کودکی. حالا سعی کنید اشیا همیشگی خانه، فرش ها، پشتی ها یا مبل ها، دیوار ها و کف خانه را به یاد بیاورید. می بینید چه وضوحی دارند؟ رنگ و حجمشان چه قدر شفاف در ذهنتان مانده اند. چه خاطره هایی را با خودشان تداعی می کنند. حالا فرض بگیرید با همین خانواده در خانه ای به کل متفاوت یا در همین خانه با دکوراسیون و طراحی دیگری به دنیامی‌آمدید. بخشی از خاطرات و هیجان های کودکی تان عوض می شد نه؟ طراحی داخلی خانه فعلی شما هم، برای شما و برای فرزندانتان همین تاثیر ها را خواهند داشت. خانه ای با یک طراحی بد می تواند ذره ذره هیجان های منفی (مثل اندوه، خستگی، دلزدگی یا حتی خشم) در ما به وجود بیاورد و خانه ای با طراحی خوب می تواند حس امنیت و آرامش به ما بدهد. حس های خوبی که همه ما از یک خانه توقع داریم. خانه تکانی عید فرصت مناسبی است برای تغییر دکوراسیون خانه، برای تغییر دکوراسیون هم همیشه لازم نیست چیز جدیدی خریده شود. گاهی فقط چند جا به جایی ساده حال خانه را عوض می کند. برای این تغییر های مثبت، متن های بازاری زیادی وجود دارد. متاسفانه    کتاب‌های فنگ شویی که نه علمی هستند  نه به فرهنگ ما ربط دارند در حال حاضر بازار را قبضه کرده اند.اما در این مطلب ما می خواهیم با استفاده از علم روان‌شناسی محیطی و هنر معماری داخلی چند توصیه علمی وکاربردی برای بهتر کردن خانه تان و بهتر کردن حالتان داشته باشیم. بنابراین در هر بخش شما با دو نگاه روبه‌رو هستید، نگاه روانشناس و نگاه یک معمار.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

معجزه رنگ ها را دریابید
گرچه علم روان شناسی رنگ‌ها حالا دیگر به یک شبه علم بازاری بدل شده و مدعی است که می‌تواند با استفاده از رنگ مورد علاقه شما، شخصیتتان را حدس بزند، اما همه آزمایش‌های علمی تاثیر فیزیولوژیک رنگ‌ها را ثابت کرده است. این که بیشتر رستوران‌ها با زرد و قرمز تندی رنگ آمیزی شده‌اند که هم شمارا جذب می‌کنند و هم باعث می‌شوند شما زود محیط را ترک کنید به خاطر همین تاثیر فیزیولوژیک است. آرامش‌بخشی رنگ‌های سرد و احساس صمیمیت رنگ‌های گرم هم به خاطر همین تاثیر هستند. پس استفاده از رنگ‌های مناسب در خانه چه در اشیا و چه بر دیوار خانه می‌تواند احساسات مثبت شما را افزایش دهد.
توصیه های کارشناس معمار
خانه را رنگارنگ نکنید
در کل خانه چه مبلمان و فرش و پرده ها و چه دیوارها از دو یا سه رنگ استفاده کنید. رنگ های زیاد باعث احساس آشفتگی و کلافگی در شما می شوند. تازه این دو سه رنگ باید با هم جور باشند. مثلا انتخاب یک ترکیب دو تایی یا سه تایی از آبی و سفید و قهوه ای ، یا سبز و سفید و قهوه‌ای یا قهوه ای و سفید و کرم انتخاب‌های مناسبی برای یک خانه هستند.
از رنگ‌های تند استفاده نکنید
با این که رنگ‌های تند در نگاه اول جذابند، اما سریع هم دل شما را می زنند. یادتان باشد که خانه شما لباسی نیست که فقط در یک مهمانی بپوشید. شما می خواهید در این خانه زندگی کنید و احتیاج به احساس آرامش دراز مدت در آن دارید. بنابراین از رنگ هایی مثل قرمز، نارنجی تند و زرد برای رنگ غالب فضا مثلا دیوارها و سقف استفاده نکنید. می توانید از این رنگ ها برای وسایل قابل تعویض مثل یک کاناپه یا یک گلیم کوچک استفاده کنید.
هر فضایی رنگ خودش را می خواهد
اگر اتاق خوابتان را فقط برای خواب استفاده می‌کنید رنگ های سرد مثل آبی و سفید برای این اتاق ها مناسب‌تر هستند. برای اتاق‌های نشیمن هم رنگ‌های گرم مثل کرمی یا نارنجی کم رنگ انتخاب بهتری است. اما اگر از اتاق خوابتان به‌عنوان اتاق کار استفاده می‌کنید بهتر است این اتاق هم با رنگ‌های گرم رنگ آمیزی شود. البته یادتان باشد که فقط در مورد دیوارها حرف نمی‌زنیم. رنگ آمیزی شامل پرده‌ها، مبلمان، رختخواب و فرش‌ها هم می‌شود.
هر شهری رنگ خودش را دارد
اگر در شهرهای گرم تر زندگی می کنید بهتر است از رنگ های سرد تر در خانه استفاده کنید، این باعث‌می‌شود خنکای بیشتری در خانه احساس کنید؛ برعکس اگر در شهرهای سرد و کوهستانی زندگی می کنید بهتر است رنگ غالب خانه گرم باشد تا احساس گرمای بیشتری در خانه کنید. البته همین‌جا می‌توان اضافه کرد هر فصلی هم رنگ خودش را می خواهد.در فصل بهار که هوا رو به گرما می رود می توانید از رنگ های سرد تر در دکوراسیون خانه استفاده کنید. البته لازم نیست که به خاطر این احساس خنکا همه مبل های گرم رنگ خانه را دور بریزید. حتی گذاشتن چند کوسن با ‌رنگ‌های ‌سرد یا یک رومیزی سرد رنگ به این حس خنکا و تازه شدن کمک می کند.

http://6o7.hamshahrilinks.org

WhatsApp us