5راهی که دکوراسیون خانه بیمارتان می‌کند

هنگامی که رنگ اتاق در حال خشک شدن است، حلال رنگ که سبب مرطوب ماندن آن می‌شود در فضای اتاق پخش می‌شود و فضا را آلوده می‌کند، یعنی یک اتاق از زمانی که در حال رنگ شدن است تا زمانی که خشک می‌شود، دارای مواد سمی می‌باشد.

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

معمولا ایرانی‌ها در اواخر سال رسم بسیار پسندیده‌ای را انجام می‌دهند که اگرچه بسیار مناسب و بجاست، ولی باید تمام نکات سلامتی آن را رعایت کنند تا دچار مشکل شوند.

 

این رسم زیبا، خانه تکانی و تغییر دکوراسیون و چیدمان منزل می‌باشد. بسیاری از افراد، اموری مانند نقاشی ساختمان، خرید انواع وسایل و مبلمان نو را به آخر سال موکول می‌کنند.

 

معمولا در اواخر اسفندماه به علت گرده افشانی گیاهان و رشد شکوفه‌ها، بسیاری از افراد دچار آلرژی فصلی می‌شوند و ممکن است علایم آلرژی با علایم مواد سمی رنگ تازه خانه اشتباه گرفته شود. علایمی مانند خارش چشم، عطسه، سرفه، خس خس سینه، سردرد و سرگیجه که اهمیت ندادن به این علایم می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی و در نهایت سرطان را در افراد مختلف ایجاد کند.

 

افراد خانواده هنگام نظافت و خانه تکانی آخر سال باید نکاتی را که در این مطلب گفته می‌شود رعایت کنند.

ذرات گردوغبار و کثیفی ها به مرور زمان در لابلای پرزهای فرش نفوذ می‌کنند و با راه رفتن روی آن در هوا پخش می‌شوند که می‌توانند مشکلات تنفسی ایجاد کنند. برای همین توصیه می‌شود که هفته‌ای دو بار فرش‌های خانه را جاروبرقی بکشید

طبق مطالعات مشخص شده است که به طور میانگین همه افراد حدود 90 درصد از زمان خود را در خانه صرف می‌کنند که متاسفانه سطح آلودگی‌های ایجاد شده در منزل بیشتر از محیط خارج از منزل می‌باشد.

تخمین زده می‌شود که آلودگی‌های داخل منزل سبب ابتلای بسیاری از افراد به انواع سرطان‌ها و در نهایت مرگ آن‌ها می‌شود و بسیاری از مرگ‌های ناشی از مشکلات تنفسی در هر سال به علت آلودگی‌های ایجاد شده در منزل می‌باشد.

علاوه بر این‌ها سالانه به طور متوسط حدود صدها نفر از کودکان به علت آلاینده‌های داخل منزل و سطح بالای سرب در خون آن‌ها، جان خود را از دست می‌دهند.

در ادامه با پنج نوع از بدترین آلاینده‌های منزل آشنا می‌شویم که می‌تواند افراد را بیمار کند:

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

1- مبلمان: بسیاری از مبلمان ها از چوب ساخته می‌شوند. حتی اگر به مبل های راحتی که اکثرا از جنس پارچه هستند، خوب نگاه کنیم می بینیم که در قسمت های زیر آن‌ها، چوب بکار رفته است.

معمولا این چوب‌ها به وسیله چسب به یکدیگر متصل شده‌اند تا از پوسیدگی و جداشدن جلوگیری شود. این چسب‌ها حاوی فرمالدئید و دیگر ترکیبات آلی فرار (VOCS) هستند که به مرور زمان در هوا پخش می‌شوند. فرمالدئید می‌تواند پس از آزاد شدن در فضای بسته، منجر به سوزش و آبریزش چشم، تهوع و نیز حملات آسم در افراد مبتلا گردد.

تذکر: معمولا مقدار زیادی فرمالدئید در اکثر محصولات چوبی (حاوی چوب فشرده) وجود دارد که می‌تواند آلودگی‌های زیادی را در فضای بسته منزل ایجاد کند.

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

2- پارچه ها: بسیاری از ما زمانی که می‌خواهیم پرده اتاق و یا پذیرایی خود را عوض کنیم به دوام و زیبایی و جنس آن دقت می کنیم. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا این پارچه‌ها مقاوم، ضد چروک و دارای رنگ ثابت هستند؟

این پارچه‌ها اکثرا از نفت مشتق شده‌اند و کیفیت خاصشان، آن‌ها را در برابر لکه‌ها و چین و چروک‌ها مقاوم می‌سازد. ولی به مرور زمان این مواد شیمیایی در هوای منزل تجمع پیدا می‌کنند و وارد بدن انسان می‌شوند.

همچنین رنگ‌های مصنوعی که برای رنگ کردن پارچه‌ها استفاده می‌شوند، حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که به مرور زمان بر سلامت انسان‌ها اثر می‌گذارد، مثلا بسیاری از رنگ‌های نساجی حاوی فلزات سمی مانند کادمیوم و کروم می‌باشند.

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

3- رنگ کردن خانه: موادی که برای رنگ کردن خانه بکار می‌رود از مواد شیمیایی خطرناک و گازهای سمی تشکیل شده است که بوی آن می‌تواند تمام اتاق را پر کند. برای همین است که به زنان باردار توصیه می‌شود که از قرارگرفتن در ساختمانی که در حال رنگ شدن است پرهیز کنند.

هنگامی که رنگ در حال خشک شدن است، حلال رنگ که سبب مرطوب ماندن آن می‌شود، در فضای اتاق پخش می‌شود و فضا را آلوده می‌کند، یعنی یک اتاق از زمانی که در حال رنگ شدن است تا زمانی که خشک می‌شود دارای آلودگی می‌باشد. حتی پس از خشک شدن نیز ذرات آن می‌توانند از طریق هوا وارد بدن ما شوند.

 

بسیاری از افرادی که در اتاق تازه رنگ شده قرار می گیرند، دچار سردرد و سرگیجه می شوند.

اگر تا کنون نصب کاغذ دیواری را تجربه کرده باشید متوجه بوی تند چسب آن شده‌اید که استشمام آن نیز می تواند خطرناک باشد.

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

4- فرش: با توجه به قیمت بالای فرش‌های دستباف که از الیاف طبیعی و کم ضرر تولید می‌شوند، امروزه بسیاری از افراد مجبورند تا از فرش‌های ماشینی که از الیاف مصنوعی و فراورده‌های نفتی ساخته شده اند، استفاده کنند که استشمام بوی فرش ماشینی نو می‌تواند ذرات شیمیایی را وارد مجاری تنفسی کند و مشکلات تنفسی را برای افراد ایجاد کند.

 

علاوه بر آن ذرات گردوغبار و کثیفی ها به مرور زمان در لابلای پرزهای فرش نفوذ می‌کنند و با راه رفتن روی آن در هوا پخش می‌شوند که می‌توانند مشکلات تنفسی ایجاد کنند.

برای همین توصیه می‌شود که هفته‌ای دو بار فرش‌های خانه را جاروبرقی بکشید.

 

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

5- دکور چوبی: امروزه دکور چوبی خانه مثل کابینت‌های آشپزخانه، بوفه، کتابخانه و … یکی از مهم‌ترین چیدمان های منزل به حساب می‌آید.

 

امروزه کابینت‌های آشپزخانه از ام دی اف تهیه می شوند که اگر جنس آن مرغوب نباشد، به علت رطوبت و گرمای زیادی که در آشپزخانه وجود دارد، احتمال شکستگی چوب و ورود ذرات آلاینده به هوا بیشتر می‌شود.

تذکرها

1- به افراد خانواده توصیه می‌شود که برای کاهش سطح آلاینده‌ها در منزل، حداقل روزی یک مرتبه پنجره‌های منزل را مدتی باز کنند تا هوای تازه وارد منزل شود.

اگر در فصول سرد سال از بخاری استفاده می‌شود، باز کردن پنجره‌ها ضروری است.

2- هر روز پس از خواب و قبل از خوابیدن به ملافه تختخواب خود با دست ضربه بزنید تا ذرات آلوده آن به خارج پرتاب شود و پنجره اتاق خواب را مدتی باز بگذارید تا این ذرات از هوای اتاق خارج شوند.

3- بسیاری از افرادی که آلرژی دارند، می‌توانند با شناخت آلاینده‌های داخل منزل و کنترل آلودگی آن‌ها، از شدت بیماری خود بکاهند.

دکوراسیون خانه

دکوراسیون خانه

http://www.tebyan.net

WhatsApp us