با دیوارها مهربان باشید

دیوارها

دیوارها

این مطلب به شما اطلاعاتی درباره تمیزکردن اصولی دیوار های داخلی خانه می دهد و شما را با مواد شوینده ای كه در این زمینه به كمك تان می آیند آشنا می كند. همچنین این صفحه به شما آموزش می دهد كه چگونه كاغذ دیواری ها را تمیز و لكه ها را از روی آنها محو كنید.

اصولی دیوارها را تمیز کنید

شما نیاز به 2سطل، مواد شوینده، ابر، حوله یا دستمال خشك، یك دستمال نمدار و دستكش دارید. برای آنكه موادشوینده به دست شما آسیب نرساند حتما از دستكش استفاده كنید. با دستمال نمدار گرد و غبار روی دیوار را تمیز كنید. هر ازچند گاهی دستمال خود را بشویید تا گردوغبار های روی آن پاك شود. این گرفتن گردوغبار را برخی ها جدی نمی گیرند، به همین دلیل در مرحله شست وشو ، بیشتر باعث كثیف شدن دیوارها می شوند. آنقدر این كار را ادامه دهید تا دوده های روی دیوار پاك شود. در آخر با دستمال یا حوله، دیوار ها را خشك كنید تا رد آب روی آنها باقی نماند.

محلول شوینده درست كنید

شاید قیمت بالای مواد شوینده در بازار و كیفیت پایین بعضی از این محصولات شما را از خرید آنها منصرف كند. شما خودتان می توانید داخل منزل مواد شوینده درست كنید. برای دیوار های رنگ روغن شما یك سطل آب ولرم نیاز دارید.
*یك دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یك قاشق غذاخوری آمونیاك به آن اضافه كنید و خوب هم بزنید. پس از آن یك دوم پیمانه بوراكس به محلول خود اضافه كنید. بوراكس، پودری سفیدرنگ و متشكل از كریستال های نرم و بی رنگ است و به راحتی در آب حل می شود. از بوراكس در تركیب اكثر مواد شوینده استفاده شده و در تمیزكاری بسیار مؤثر است. بوراكس را می توانید از فروشگاه های مواد شیمیایی- بهداشتی خریداری كنید. به این ترتیب شما یك محلول شوینده بسیار قوی درست كرده اید كه در تمیزكاری دیوار های رنگ روغن به كمك شما می آید.
* برای تمیز كردن دیوار های گچی از آب خالی استفاده كنید تنها وقت خود را تلف كرده اید چرا كه با آب خالی نه تنها دوده روی دیوار پاك نمی شود بلكه با این كار دوده ها روی دیوار پخش می شود. برای تمیز كردن این دیوار ها محلول آب و جوش شیرین بسیار مؤثر است. با این محلول دوده ها به راحتی از روی دیوار ها پاك می شوند.

 به جنگ لكه های روی دیوار بروید

برای تمیز كردن دیوار ها قبل از هر كاری شما باید روی زمین روزنامه پهن كنید تا مواد شوینده و كثیفی ها روی فرش و كف خانه نریزد

لكه های خودكار و ماژیك عموما از آن دسته لكه هایی هستند كه خیلی سخت از روی دیوارها پاك می شوند. برای پاك كردن این لكه ها می توانید از الكل سفید استفاده كنید.
*پنبه را آغشته به الكل سفید كنید البته نه آنقدر كه از آن بچكد و روی دیوار لكه ای دیگر به وجود آورد. پنبه آغشته به الكل را روی لكه قرار دهید تا جوهر به خورد پنبه برود. اصلا پنبه را روی لكه نكشید چون موجب پخش شدن جوهر روی دیوار می شود.
* برای پاك كردن جای مدادشمعی هم ابتدا باید با قاشق پلاستیكی، مدادشمعی های روی دیوار را به آرامی بتراشید و سپس مقداری جوش شیرین را روی یك پارچه مرطوب بریزید و پارچه را روی خطوط بكشید. پس از آن با اسفنج مرطوب روی خطوط بكشید تا كاملا پاك شوند. در آخر با یك حوله مرطوب دیوار را تمیز كنید.

دیوارها

دیوارها

کاغذ دیواری ها را نیز پاک کنید

خب، این روزها دیوارهای خیلی از خانه ها با كاغذدیواری های متنوع پوشیده شده اند. برای تمیز كردن كاغذ دیواری باید اسفنجی را با آب ولرم خیس كنید و سپس روی كاغذدیواری بكشید. سعی كنید از آب كمتری استفاده كنید تا كاغذ برنیاید.

* كاغذ های دیواری را از پایین به بالا تمیز می كنند. اسفنج خیس شده را خیلی نرم از پایین به بالا بكشید تا كاغذدیواری شما تمیز شود.
*برای كاغذ های دیواری ضخیم می توانید از محلول آب و صابون رقیق هم استفاده كنید. اگر كاغذدیواری شما نازك بود استفاده از صابون توصیه نمی شود.

رد تابلو ها را روی دیوار پاک کنید

عموما وقتی تابلویی را به دیواری آویزان می كنیم به خاطر آنكه تابلو به دیوار می چسبد گردوغبار نمی تواند به زیر تابلو نفوذ كند، در نتیجه آن قسمت تمیز تر از بقیه قسمت های دیوار باقی می ماند و روی دیوار دورنگی پدید می آید. آن وقت اگر بخواهید دكوراسیون را تغییر دهید، نمای بدی در خانه به وجود می آید. برای پیشگیری از چنین مشكلی می توانید به چهارگوشه تابلو چوبی بچسبانید تا فاصله ای بین تابلو و دیوار به وجود آید. حالا اگر چنین كاری نكرده ایم و جای تابلو روی دیوار به وجود آمده باشد باید چكار كنیم؟
بهترین وسیله برای چنین مشكلاتی بخارشور است كه خیلی راحت دورنگی دیوار را از بین می برد، اما اگر بخارشور در دسترس ندارید سعی كنید در محلول شوینده خود از آب گرم استفاده كنید. دور و اطراف رد تابلو را نسبتا محكم تر از جاهای دیگر بكشید. اگر دیوار شما رنگ روغن دارد می توانید از اسكاچ نرم برای تمیز كردن آن قسمت ها استفاده كنید.

http://www.tebyan.net

WhatsApp us