چه نوع چوبی برای درب خانۀ من مناسب است ؟

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

هنگام انتخاب بهترین چوب برای درب های بیرونی ، چندین نکته را باید در نظر بگیرید . اول از همه ، ظاهر کلی که سعی می کنید به آن برسید چیست ؟ آیا سبک منزل شما رسمی و شیک است ، یا به دنبال یک سبک روستایی و قدیمی هستید . ثانیا ، آب و هوا و نوردهی را که درب ورودی شما در آن قرار دارد در نظر بگیرید . گونه های خاصی از چوب در آب و هوا و نوردهی خاصی عملکرد بهتری دارند . در نهایت ، به سایر مصالحی که در ساختن ، دربِ جلویی خانه شما استفاده شده است فکر کنید . اگر دارای تیرهایی از جنس سرو است ، ممکن است بخواهید یک درب سرو را که می تواند به رنگ تیرهای شما رنگ آمیزی شود ، در نظر بگیرید .

کارشناسان طراحی سالهاست که به مشتریان در مورد این سوالات کمک می کنند و خوشحال خواهند شد که در مراحل طراحی به شما کمک کنند . در زیر ، توضیح کوتاهی از گونه های اصلی چوب که در ساخت درب استفاده می کنیم ، ارائه می دهیم تا بتوانید بهترین چوب را برای درب های بیرونی انتخاب کنید .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

ماهونیک یک نمونه زیبا با درب های دوتایی با شش لایت روی صفحات تخت .

ماهون

درب های چوبی ماهون محکم و غنی از رنگ ، زیبایی خاصی به خانه شما می بخشد . ماهون یکی از قابل اطمینان ترین مصالح برای ساخت درب های بیرونی است . ماهون صاف ، خوب و حتی دانه دار است . رنگ آن می تواند از صورتی کم رنگ تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر باشد . رنگ اغلب آن ها تیره می شود و با گذشت زمان غنی تر می شود . این کارکرد عالی به نظر می رسد و بسیار بادوام است و آن را به یک انتخاب عالی در انتخاب بهترین چوب برای بحث درب های خارجی تبدیل می کند .

چوب ماهون یک چوب بسیار مقاوم است . از استانداردهای بالایی در درب های بیرونی برخوردار است . درب های ماهون در برابر حشرات و پوسیدگی چوب مقاوم هستند . با نگهداری مناسب ، می توانید انتظار داشته باشید که درب های چوب ماهون شما چندین نسل دوام بیاورد . در حالی که برخی از گونه های چوب ماهون در خطر انقراض هستند ، گونه هایی که ما استفاده می کنیم این گونه نیستند . می توانید اطمینان داشته باشید که بیشتر چوب های ماهون ما از جنگل های پایدار و برداشت شده ناشی می شود .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

سرو اسپانیایی

درب های شعاعی دو طرفه سدر یکی از قوی ترین گونه های چوبی در جهان است ، زیرا به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاومت می کند و ثبات خود را حتی در محیط های بسیار سخت حفظ می کند . رنگ سدر از روشن تا قهوه ای مایل به قرمز تیره و بافت آن از ریز به درشت متفاوت است . سدر یک چوب معطر است و بوی مطبوعی ایجاد می کند که نه تنها بوی خوبی دارد ، بلکه اکثر حشرات را نیز دفع می کند . علاوه بر این ، سدر عایق خوبی است ، بنابراین به طور کلی به گرم نگه داشتن خانه ها در زمستان و خنک تر کردن آن در تابستان کمک می کند .

سرو یکی از مقاوم ترین گونه های چوبی در جهان است . این نوع چوب دارای مواد نگهدارنده طبیعی است که رطوبت ، حشرات و رشد اکثر قارچ ها را دفع می کند . علاوه بر این ، سرو در برابر عناصر بسیار خوب می ایستد و به طور کلی با گذشت زمان تاب نمی خورد . اگرچه سرو یک گونه چوبی در معرض تهدید نیست ، اما بیشتر سروهایی که خریداری می کنیم از جنگل های پایدار و برداشت شده است .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

درب مستطیلی تک با شیشه سربی زیبا .

 گردو

گردو عموماً یک رنگ تیره غنی یا سیاه با ته رنگ بنفش است . دارای دانه ای مستقیم با تناوب یا موج دار است . گردو که از انواع چوب متراکم و محکم است ، در بین صنعتگران محبوب است و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . گردو بسیار بادوام است ، به ویژه از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی و سایر خرابی ها . این نوع چوب همچنین دارای ثبات و استحکام ابعادی خوبی است . با این حال ، درب ورودی گردو اغلب هنگامی که در طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد محو می شود . با حفظ یک پایان بندی خوب برای درب خود ، می توانید درب گردوی خود را در برابر محو شدن مقاوم کنید .

گردو گونه ای از چوب های تهدید نشده نیست ، اما ما هنوز خرید عمده گردو را از جنگل های پایدار و برداشت شده انتخاب می کنیم .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

از نمای نزدیک به این درب های دوجداره بلوط معاصر نگاه کنید .

بلوط

تقریبا 600 گونه بلوط وجود دارد ! ما عمدتا درب های خود را از دو نوع از بلوط قرمز و بلوط سفید می سازیم . 

بلوط بسیار متراکم است ، استحکام و سختی زیادی ایجاد می کند و آن را به یک انتخاب خوب برای درب های بیرونی تبدیل می کند . چوب با دانه متمایز و قابل مشاهده بسیار قابل تشخیص است . هنگامی که چوب یک چهارم اره می شود ، این دانه حتی زیباتر و برجسته تر می شود . این چوب به دلیل داشتن تانن بالا در برابر حمله حشرات و قارچ ها بسیار مقاوم است . با توجه به دانه وسیع و متغیر این چوب ، بسیار مهم است که سطح درب بلوط خود را به خوبی حفظ کنید .

بلوط یک نوع چوب در معرض تهدید نیست ، اما ما هنوز هم تصمیم داریم بیشترِ چوب های بلوط مان را از جنگل های پایدار و برداشت شده خریداری کنیم .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

گیلاس

درب های ورودی گیلاس دارای بافتی صاف و دارای دانه ای تنگ و شفاف است که به زیبایی تمام شده و به هر خانه حس پیچیدگی و ظرافت می بخشد . رنگ گیلاس معمولاً از قهوه ای مایل به صورتی تا سایه های تیره قهوه ای مایل به قرمز متغیر است . با قرار گرفتن در معرض آفتاب ، گیلاس به مرور یک پتینه تیره و غنی ایجاد می کند . گیلاس که به عنوان چوب سخت طبقه بندی می شود ، به دلیل متراکم و قوی بودن شناخته می شود . علاوه بر این ، ویژگی های استثنایی مقاومت گیاهی در برابر رطوبت ، بهتر از هر چوب دیگری است ، و همچنین از کوچک شدن و تورم جلوگیری می کند . از آنجا که چوب قلب آن سخت و با دوام است ، درب های بیرونی گیلاس در برابر پوسیدگی یا خراش بسیار مقاوم هستند . در بحث بهترین چوب برای درب های بیرونی ، گیلاس یک مدعی قوی است . همه درب ها نیاز به تعمیر و نگهداری دارند ، بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل های تعمیر و نگهداری را به خوبی بررسی کرده اید .

اگرچه گیلاس گونه ای از چوب در تهدید نیست ، اما ما هنوز هم بیشتر چوب گیلاس مان را از جنگل های پایدار و برداشت شده خریداری می کنیم .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

درب روستایی برای اطراف کشور فرانسه

توسکا گره دار

اگر به دنبال ظاهر روستیک تری برای درب ورودی خانه خود هستید ، استفاده از توسکا گره دار را برای رسیدن به آن ظاهر در نظر بگیرید . توسکا به دلیل داشتن دانه و بافت یکنواخت به گونه ای محبوب برای ساخت درب تبدیل شده است . این گونه چوبی همه کاره دارای دانه ای نسبتاً مستقیم با مناطقی از خوشه های گندمی و گره های کوچک است . این علامت ها به ظاهر چوب را اضافه می کنند و هنگامی که رنگ آمیزی و تکمیل می شود ، بافت و رنگ تیره تری را ارائه می دهند .

شبیه سختی درختان مانند کاج ، رنگ توسکا معمولاً از صورتی مایل به قهوه ای کم رنگ تا سایه های تیره قهوه ای مایل به قرمز متغیر است . با قرار گرفتن در معرض آفتاب ، توسکا علاوه بر زرد شدن تیره می شود . چوبِ سخت به عنوان یک چوب سخت در لیستِ نرم تر طبقه بندی می شود ، به این معنی که به راحتی خراشیده یا ضربه دیده نمی شود . به دلیل نرمی نسبی ، درب های بیرونی توسکا نیز در برابر هوا یا رطوب مقاومت کمتری دارند . با حفظ پایان بندی خوب درب ، می توانید درب خانه خود را در برابر آب و هوا مقاوم کنید .

اگرچه توسکا خود گونه ای از چوب در تهدید نیست ، اما هنوز هم ما ترجیح می دهیم که بیشتر توسکا را از جنگل های پایدار و برداشت شده خریداری کنیم .

درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب
درب ورودی ساختمان , انواع چوب مناسب درب

همه درب هایی که ما در بالا در مورد آنها صحبت کردیم دارای دانه های منحصر به فرد و زیبا هستند که مناسب رنگ آمیزی هستند . با این حال ، لازم نیست هر دربی رنگ آمیزی شود . بسیاری از صاحبخانه ها به جای نقاشی درب های چوبی خود ، رنگ آمیزی می کنند . دلایل زیادی برای انتخاب رنگ آمیزی درب وجود دارد . واضح ترین انتخاب طرح های مورد انتخاب شما است . اگر می توانید آن را در خواب ببینید ، می توانید آن را روی در خانه خود نقاشی کنید . درب های رنگ شده به شما این امکان را می دهد که ورودی جلویی خود را مانند قبل شخصی کنید .

دلیل دیگر برای در نظر گرفتن رنگ آمیزی درب ورودی ، دوام بیشتر است . در حالی که همه گزینه های رنگ آمیزی ما زیبا و بادوام هستند ، هیچ چیز به اندازه یک لایه رنگ خوب دوام ندارد . اگر در معرض نور خورشید و آب و هوای زیادی قرار دارید ، درب های رنگ آمیزی شده ممکن است راهی برای شما باشد . وقتی نوبت به انتخاب بهترین چوب برای درب های بیرونی می رسد ، این چوب با درجه رنگ ارزان تر و با پوشش خوب رنگ ، بسیار بادوام خواهد بود . حتی رنگ هم در نهایت نیاز به تعمیر و نگهداری دارد .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : انواع درب چوبی ، درب چوبی مناسب خانه ، روش پیدا کردن درب چوبی مناسب

مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp us