حیوان عجیبی که ۴ قرن عمر می‌کند! +عکس

کوسه گرینلند

کوسه گرینلند

نوعی کوسه موسوم به “کوسه گرینلند” که در آبهای نزدیک به قطب شمال زندگی می کند، دارای میانگین عمر ۴۰۰ سال، رکورد طولانی ترین عمر را در میان جانوران کره زمین از آن خود کرده است.
به گزارش تراز ، محققان به تازگی کشف کرده اند که کوسه های گرینلند می توانند تا ۴۰۰ سال عمر کنند که این مسئله، رکورد مهره دارانی با بیشترین طول عمر را با فاصله ای بسیار زیاد می شکند. رکورد پیشین، در اختیار نهنگ قطبی بود که عمرشان به دو قرن می رسد.

کوسه گرینلند

کوسه گرینلند

کوسه های گرینلند نوعی روبنده دریایی به شمار می روند که تقریباً هر چیزی را می خورند؛ از وال ها و هشت پایان گرفته تا ماهی ها و حتی گوزن شمالی. در قیاس با دیگر کوسه سانان، کوسه های گرینلند با سرعت بسیار کمی حرکت می کنند و در هر ساعت، نزدیک به یک مایل می پیمایند. این موجودات آبزی می توانند تا بیش از ۶ متر رشد کنند که البته این روند رشد، چند سده به طول می انجامد.

 

بنابر گزارش انتشاریافته در مجله  Science محققان متوجه شده اند که کوسه های گرینلند (که با نام کوسه خاکستری هم شناخته می شوند) در هر سال تنها ۱ سانتی متر رشد می کنند. با توجه به اینکه کوسه های گرینلند به صورت میانگین ۵ متر طول دارند، محققان توانسته اند میزان عمر آنها را براساس اندازه شان تخمین بزنند.

کوسه گرینلند

کوسه گرینلند

به گفته تیم مورد اشاره، طول عمر این کوسه ها به قدری زیاد است که تا پیش از رسیدن به سن  ۱۵۰ سالگی، حتی روند جفت گیری را آغاز نمی کنند. این محققین همچنین کوسه ای ۳۹۲ ساله یافته اند که به صورت تخمینی، در سال ۱۶۲۴ میلادی متولد شده است.تراز

 

منبع: العالم

 

WhatsApp us