کف خانه را تكان‌ دهيد!

اکثر افراد وقتی می‌خواهند تحولی اساسی در محیط زندگی‌شان ایجاد کنند و دکوراسیون فضاهای مختلف خانه‌شان را تغییر دهند، یکراست از همان اول سراغ خرید لوازم دکوراسیونی جدید می‌روند. اگر هم احساس کنند دیوارها خیلی کثیف شده‌اند یا با یک نقاش هماهنگ می‌کنند تا دستی به سر و روی دیوارهای خانه‌شان بکشد یا اینکه سراغ کاغذ دیواری می‌روند. این در حالی است که از تاثیر کفپوش در دکوراسیون فضای خانه بی‌خبرند. آنهایی هم که نقش کفپوش را در دکوراسیون می‌دانند‌، به خاطر سختی تعویض آن کلا کفپوش را نادیده می‌گیرند و سعی می‌کنند با انواع فرش نا‌هماهنگی موجود را جبران کنند‌.

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش در دکوراسیون

کفپوش‌ها هم انواع مختلف دارند

کفپوش‌ها دو دسته‌اند، یکی کفپوش‌های منسوج و دیگری کفپوش‌های غیر‌منسوج‌. منظور از کفپوش‌های منسوج موکت و انواع فرش و گلیم است كه اين روزها انواع و اقسام دستي و ماشيني آن به سبك‌هاي مختلف در بازار عرضه مي‌شود‌. کفپوش‌های غیر‌منسوج را هم سنگ‌، سرامیک و انواع چوب شامل پارکت و اچ‌دی‌اف لمینت شده تشکیل می‌دهند‌.

یک راهکار بی‌دردسر

اگر‌چه تغییر کفپوش‌های منسوج حتی در مورد موکت هم کار سختی نیست ولی این روزها دیگر کمتر از آنها استفاده می‌شود و کف اکثر خانه‌ها را کفپوش‌های سنگ و سرامیک پوشانده‌اند که در صورت تعویض آنها هم باید اهالی خانه خودشان را برای یک بنایی کوچک آماده کنند‌. خیلی‌ها هم درست به همین علت است که از تغییر کفپوش فضای‌شان صرف نظر می‌کنند ولی این به این معنا نیست که در پروژه تغییر و تحولات دکوراسیونی خانه از تغییر کفپوش نا‌امید شوید‌. هنوز هم یک راهکار بی دردسر دیگر باقی مانده است‌.

با کف گرم شوید!

چند سالی است که کفپوش‌های جدیدی به نام اچ‌دی‌اف به بازار آمده،‌ با اینکه جنس آنها چوبی است ولی مانند پارکت از چوب تکه‌ای تشکیل نشده‌اند‌. این کفپوش‌های چوبی که به ظاهر بسیار به کفپوش‌های پارکتی شبیه هستند مانند نئوپان و ام‌دی‌اف از خرده چوب تشکیل شده‌اند ولی میزان فشردگی‌شان با آنها قابل مقایسه نیست‌. این کفپوش‌ها با رنگ‌ها‌، طر‌ح‌ها و بافت‌های متنوعی از چوب تولید شده‌اند که نه تنها به پارکت بلکه به کفپوش‌های الواری که کاربرد آنها در بعضی از کشورها شایع است‌، بسیار شباهت دارند‌. این کفپوش‌ها همان خاصیت گرمازایی چوب را دارند‌. کاربرد چوب برای کفپوش خانه درست برعکس سنگ و سرامیک فضا را هم به لحاظ فیزیکی و هم به لحاظ روحی گرم و جذاب می‌کند‌. این کفپوش‌ها هم با فضای کلاسیک همخوان است و هم با فضای مدرن. تنوع رنگی آنها دست شما را برای هماهنگ کردن با فضا و لوازم دکوراسیونی‌تان باز می‌گذارد.

با خودتان حمل کنید

در مقام مقایسه با بقیه کفپوش‌ها حتی پارکت‌، مهم‌ترین ویژگی این کفپوش‌ها قابل حمل و نقل بودن آنهاست، به این معنی که در صورتی که کف خانه‌تان را با اچ‌دی‌اف پوشش دهید، هنگامی‌ که خواستید از محل زندگي خود نقل مکان کنید‌، می‌توانید به راحتی کفپوش را جمع کنید و با خود ببرید‌. در واقع سیستم به این صورت است که شما با تعداد زیادی الوار مستطیل شکل با ضخامت کم مواجه هستید که قسمت لبه‌های این مستطیل‌ها قابل چفت شدن در یکدیگر هستند‌. این مستطیل‌ها از طول و عرض به هم کلیک شده و به همین راحتی سطح فضای مورد نظرتان با این کفپوش اچ‌دی‌اف پوشش داده می‌شود‌. البته این به این معنی نیست که خود شما می‌توانید این کار را انجام دهید‌. انجام این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود. آنها ابتدا لایه‌ای مخصوص از فوم را روی کفپوش قبلی پهن کرده سپس شروع به چیدن اچ‌دی‌اف‌ها می‌کنند‌. اين لايه هم جلوي انتقال سرو صدا به طبقه پايين را مي‌گيرد و هم اينكه بستر مناسبي را براي چيدن اچ‌دي‌اف‌ها فراهم مي‌كند‌. البته یادتان باشد الوارهای اچ‌دی‌اف حتي با لايه فوم زيرشان فقط روی کفی صاف و بدون پستی و بلندی قابل نصب هستند، پس کف فضا حتما باید درست زیر‌سازی شده باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است بعد از مدتی اچ‌دي‌اف‌ها آسیب ببینند‌.

هم ضد خش هم ضد لک

مزیت دیگر کفپوش اچ‌دی‌اف نسبت به پارکت این است که این به اصطلاح الوارهاي چوبي با لایه‌ای لمینت شده‌اند که آنها را قابل شست‌وشو و ضد‌خش کرده است و این برای یک کفپوش بسیار ارزشمند است‌. به این صورت شما دیگر مانند پارکت نگران صد‌مه رسیدن آن با آب نخواهید بود و به راحتی می‌توانید کف را با تی نم‌دار تمیز کنید‌. در مقابل همه این مزایا این قبیل کفپوش‌ها یک عیب هم دارند که در مورد پارکت وجود ندارد، آن هم این است که هنگام راه رفتن به خصوص با صندل‌های پاشنه‌دار روی آنها‌، راه رفتن شما صدا‌دار می‌شود‌. بعضی‌ها این ویژگی را دوست ندارند که البته با حذف صندل‌های پاشنه‌دار تا مقدار زیادی قابل حل است‌.

مناسب برای بعضی فضاها

كفپوش اچ‌دي‌اف لمينت اگرچه با شعار قابل شست‌وشو بودن به بازار آمده است ولي اين ادعا به اين معنا نيست كه شما مي‌توانيد آن را براي همه قسمت‌هاي خانه حتي سرويس‌هاي بهداشتي هم به كار ببريد‌. كاربرد كفپوش‌هاي لمينت حتي براي آشپزخانه هم چندان توصيه نمي‌شود چرا كه در فرهنگ ما شست‌وشو در فضاي آشپزخانه يعني استفاده از يك سطل آب و مواد شوينده كه اين كار روي كفپوش لمينت هرچقدر هم كه ضد آب باشد امكان‌پذير نيست‌. در يك پروژه تغيير دكوراسيون اگر فقط مي‌خواهيد كف اتاق‌هاي خواب را عوض كنيد‌، پيشنهاد ما انتخاب كفپوش چوب است‌. گرماي ذاتي چوب فضاي اتاق را هم گرم مي‌كند‌. در ضمن چوب براي اتاق خواب بچه‌ها بسيار مناسب است. در فضاي اتاق خواب اگر مشكل سرو صداي راه رفتن را نداشته باشيد‌، نصب اچ‌دي‌اف راحت‌تر و سريع‌تر است.

كفپوش‌هاي تلفيقي

در پروژه تغيير پوشش كف خانه‌، شما مجبور نيستيد اگر يك كفپوش را انتخاب كرده‌ايد حالا كف همه فضاهاي خانه را هم با همان كفپوش پوشش دهيد‌. نكته مهم‌تر اينكه اصولا شما حتي مجبور نيستيد در يك فضا آن هم با يك كاربرد فقط از يك نوع كفپوش استفاده كنيد؛ سراميك‌، سنگ و چوب با هم هماهنگ هستند‌. شما حتي مي‌توانيد در يك فضاي يك سطح با استفاده از همين روش تلفيقي‌، كاربرد‌هاي قسمت‌هاي مختلف فضا را مشخص كنيد‌. به عنوان مثال مي‌توانيد در يك سالن بزرگ بخش‌ نشيمن يا غذاخوري را چوبي انتخاب كنيد‌.

http://6o7.hamshahrilinks.org

WhatsApp us