کشور کانادا

مجلس هیل خانه ای از دولت فدرال در پایتخت کانادا، اتاوا است
مجلس هیل خانه ای از دولت فدرال در پایتخت کانادا، اتاوا است

کانادا ( کانادایی فرانسوی:  [kanadɑ] ) یک کشور در شمال امریکا است .

این کشور دارای ده استان و سه منطقه از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام , گسترش یافته و به سمت شمال به اقیانوس منجمد شمالی ادامه می یابد ، پوشش 9.98 میلیون کیلومتر مربع (3.85 میلیون مایل مربع)، و آن را در جهان دومین کشور بزرگ میباشد .

کشور کانادا
کشور کانادا
کشور کانادا
کشور کانادا

مرز جنوبی کانادا با ایالات متحده ، طولانی ترین مرز زمینی بین دو کشور است. پایتخت آن در اتاوا است و سه شهر بزرگ از مناطق شهری آن عبارتند از تورنتو ، مونترال وونکوور. به طور كلي، کانادا به اندازه كافي پرجمعیت است ، زيرا منطقه كوچك آن تحت تاثیر جنگل و تاندرا قرار دارد.

در نتیجه، جمعیت آن بسیار شهری است، و بیش از 80 درصد از ساکنان آن در شهرهای بزرگ و متوسط ​​متمرکز هستند که بسیاری در نزدیکی مرز جنوبی قرار دارند. آب و هوای کانادا به طور گسترده در سراسر منطقه وسیع آن، از آب و هوای آرکیک در شمال، تا تابستان های گرم در مناطق جنوبی، با چهار فصل مشخص متفاوت است.

چندین سال پیش از استعمار اروپایی، مردم بومی چندین هزار سال پیش در کانادا زندگی می کردند. در قرن شانزدهم، امپراتوری بریتانیا و فرانسه کاوش و بعد از آن در کنار ساحل اقیانوس اطلس حل و فصل شد.

به عنوان یک نتیجه از درگیری های مختلف مسلح ، فرانسه تقریبا تمام مستعمرات خود را در شمال امریکا در سال 1763 نقل مکان کرد. در سال 1867، با اتحاد سه مستعمره آمریکای شمالی از طریق کنفدراسیون ، کانادا به عنوان یک قلمرو فدرال از چهار استان تشکیل شد.

این باعث شد تا استانها و قلمروها افزایش پیدا کند و روند افزایش خودمختاری از بریتانیا . این استقلال گسترده ای توسط قانون اساسی وست مینستر در سال 1931 برجسته شده و به قانون کانادا در سال 1982 منجر شد، که مانع از وابستگی قانونی به پارلمان بریتانیا شد .

کانادا دارای  دموکراسی پارلمانی و یک سلطنت مشروطه با الیزابت دوم به عنوان ملکه خود و انتخاب نخست وزیر که به عنوان رئیس کابینه فدرال و رئیس دولت خدمت می کند .

این کشور یک است قلمر مشترک المنافع سازمان ملل است ، یک عضو از Francophonie و رسما دوزبانه در سطح فدرال. این یکی از بالاترین رتبه ها است در اندازه گیری های بین المللی شفافیت دولت، آزادی های مدنی، کیفیت زندگی، آزادی اقتصادی و آموزش و پرورش.

این یکی از ملل ترین ملل مختلف و چند فرهنگی جهان است ، محصول مهاجرت بزرگ در مقیاس بزرگ از کشورهای دیگر. ارتباط طولانی و پیچیده کانادا با ایالات متحده تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد و فرهنگ آن داشته است .

در حالیکه نظریه های گوناگونی برای ریشه های ریشه شناختی کانادا مطرح شده است ، اکنون نام آن از واژه کاناتا سنت لارنس ایروکیایی به معنای «روستا» یا «سکونت» نام گرفته است.

WhatsApp us