کابینت ام دی اف یا تخته سه لا
کابینت ام دی اف یا تخته سه لا

کابینت ام دی اف یا تخته سه لا : کدام بهتر است ؟

شما در جستجوی کابینت های جدید هستید . و ممکن است بدانید که می خواهید کابینت هایتان چگونه به نظر برسند ، اما آیا می دانید که می خواهید آنها از چه چیزی ساخته شده باشند ؟ دو تا از متداول ترین مواد مورد استفاده برای ساخت کابینت تخته سه لا یا تخته فیبر با چگالی متوسط ​​(MDF) هستند .

باور کنید یا نه ، موادی که کابینت شما از آن ساخته شده است ، تفاوت زیادی در محصول نهایی ایجاد می کند   . هدف ما این است که کابینت ها را در فرآیند انتخاب مواد برای بازسازی خانه راهنمایی کنیم .

هنگام در نظر گرفتن مواد ساخت کابینت ، سبک ، فضا و انتظارات شما تعیین می کند که تخته سه لا یا ام دی اف برای شما مناسب است . این مقاله با بحث در مورد نقاط قوت و ضعف این مواد به شما در تصمیم گیری کمک می کند . ما همچنین به چند افسانه که ممکن است شنیده باشید می پردازیم . 

تا زمانی که این مقاله را مطالعه کردید ، باید ایده بهتری داشته باشید که کدام ماده برای شما بهتر عمل می کند.  

چگونه تفاوت ام دی اف و تخته سه لا را تشخیص دهیم ؟

تخته سه لا و ام دی اف هر دو مواد بر پایه چوب هستند . بزرگ ترین تفاوت بین این دو در نحوه پردازش مواد اولیه قبل از تبدیل شدن به کابینت است .

یک کابینت تخته سه لا از چند ورق چوب که به هم فشرده شده اند ساخته شده است . این ورقه ‌ها که لایه نامیده می ‌شوند ، در جهت ‌های متناوب قرار گرفته ‌اند ، بنابراین دانه ‌های چوب در هر ورق عمود بر ورق‌ های بالا و پایین آن می ‌رود . در نتیجه این جهت های متناوب ، تخته سه لا بسیار قوی است .

ام دی اف که مخفف تخته فیبر با چگالی متوسط ​​است ، با استفاده از الیاف چوبی ظریف ساخته شده است . چوب ابتدا به خمیر تبدیل می شود ، سپس با رزین ها ترکیب می شود و در معرض حرارت و فشار زیاد قرار می گیرد تا یک تخته جامد تشکیل شود .

از آنجایی که به جای ورق از الیاف چوب ساخته شده است ، می توانید تخته ام دی اف را از تخته سه لا به راحتی تشخیص دهید . ام دی اف صاف تر ، هموار تر است و الگوی دانه چوبی را نشان نمی دهد ، در حالی که تخته سه لا هنوز هم دانه های چوبی قابل مشاهده روی سطح خود دارد .

کدام گزینه کیفیت بهتری دارد ؟

یکی از تصورات غلط رایج در مورد ساخت کابینت این است که تخته سه لا ماده ای با کیفیت تر از ام دی اف است . این همیشه درست نیست ؛ ام دی اف و تخته سه لا هر دو در ساخت کابینت های پیشرفته استفاده می شوند .  

این بدان معنا نیست که تخته سه لا در کابینت های با کیفیت بالا نیز استفاده نمی شود . ما شاهد ساخت و ساز تخته سه لا در تمام سطوح کیفیت ، سبک ها و پرداخت هستیم .

نکات مثبت کابینت ام دی اف :

کابینت ام دی اف یا تخته سه لا
کابینت ام دی اف یا تخته سه لا

چندین سناریو وجود دارد که در آن صاحبان خانه به جای تخته سه لا ، کابینت های ام دی اف را انتخاب می کنند . اگرچه ام دی اف بهترین گزینه مناسب برای همه نیست ، ام دی اف نکات مثبت کمی نسبت به تخته سه لا دارد .

پردازش دقیق :

ام دی اف بیشتر از تخته سه لا ساخته و پردازش می شود . در نتیجه ، سطوح تخته های ام دی اف به گونه ای تراشیده می شوند که نسبت به تخته سه لا بسیار صاف تر و هموار تر باشند .

وقتی صحبت از کابینت های لمینت می شود ، که به ویژه در آشپزخانه های مدرن محبوب هستند ، هیچ ماده اصلی بهتر از ام دی اف وجود ندارد . سطح صاف آن یک پیوند تمیز بین روکش لمینت و هسته ایجاد می کند . این نکته نسبت به تخته سه لا ، که به طور طبیعی با افزایش سن تغییر شکل می دهد ، فرصت بسیار کمتری برای تاب برداشتن و تغییر شکل می دهد .

دقت روی تخته ‌های ام دی ‌اف همچنین باعث می‌ شود تا کابینت‌ های بدون قاب به طرز باور نکردنی دقیق و تمیز نصب شوند . از آنجایی که کناره‌ های کابینت‌ های بدون قاب روی یکدیگر قرار می ‌گیرند ، سطوح صاف تخته‌ های ام‌ دی ‌اف ، حتی روی کابینت‌ های دیواری طولانی ، تقریباً کاملاً در یک راستا قرار می ‌گیرند .

در مقابل ، تغییرات شکل و ضخامت در کابینت های تخته سه لا می تواند نصب دقیق را بسیار دشوارتر کند . در یک ردیف از 6 کابینت دیواری ، 12 پانل جانبی دارید . اگر هر سطح انتهایی حتی 93 سانتی متر فاصله داشته باشد . کل ردیف تا 24 سانت بی استفاده خواهد شد . این یک تفاوت بزرگ است .

برای کابینت‌ های قاب ‌بندی شده ، این موضوع مشکلی ایجاد نمی ‌کند ، زیرا فقط کناره‌ های قاب ‌های صفحه کابینت روی هم قرار می ‌گیرند .

ارزان تر :

کابینت های ساخته شده با ام دی اف معمولاً به اندازه کابینت های ساخته شده با تخته سه لا گران نیستند . به طور متوسط ، تفاوت هزینه بین 10-15٪ است .

دلیل ارزان بودن ام دی اف این است که ساخت آن راحت تر از کابینت های تخته سه لا است . از آنجایی که تولید تخته سه لا چوب را تا حدودی در حالت طبیعی حفظ می کند ،  باید به کنترل کیفیت و انتخاب درجه چوب دقت بیشتری کرد .

به عنوان یک فرآیند بسیار خودکار ، تولید MDF چوب را به ذرات فیبری تبدیل می کند . در نتیجه ، کنترل کیفیت روی محصول چوبی ضروری نیست ، زیرا تمام آن به خمیر می رسد .

سازگار با محیط زیست :

یکی از بهترین چیزهای ام دی اف این است که می توان آن را به راحتی از مواد بازیافتی ساخت . در حالی که تخته سه لا برای تهیه لایه به چوب بریده شده نیاز دارد ، ام دی اف از خمیر هر چوب سخت یا نرم ساخته می شود .

بنابراین ، مصالح ساختمانی بازیافتی ، ضایعات ساختمانی ، و در غیر این صورت محصولات چوبی غیرقابل استفاده را می توان خرد کرده و به MDF تبدیل کرد و تعداد درختانی را که برای تولید مواد نهایی باید قطع شوند ، کاهش می دهد .

سطح قابل نقاشی عالی :

سطح صاف کابینت ام دی اف به خوبی رنگ می گیرد . تنوع بصری یا بافتی روی تخته های ام دی اف بسیار کم است ، بنابراین رنگ به آرامی و یکنواخت ادامه می یابد . به دلیل حالت طبیعی تر ، تخته سه لا دانه ها ، گره ها و شیارهای بیشتری دارد ، بنابراین دستیابی به یک لایه رنگ تمیز و یکدست می تواند بسیار دشوارتر باشد .

نکات مثبت کابینت تخته سه لا :

کابینت ام دی اف یا تخته سه لا
کابینت ام دی اف یا تخته سه لا

کابینت های تخته سه لا اغلب گزینه ای عالی برای آشپزخانه هایی با سبک سنتی با کابینت های قاب دار هستند .

در عین حال ، اغلب مواردی وجود دارد که تخته سه لا می تواند گزینه بهتری نسبت به کابینت های ام دی اف باشد . کم نیست ، تخته سه لا دارای مجموعه ای از نقاط قوت است که به خوبی به پروژه های خاص کمک می کند .

استحکام بالا :

با توجه به الگوهای دانه متناوب در هر ورق لایه ، کابینت های ساخته شده از تخته سه لا به خصوص مقاوم هستند . در نتیجه کابینت های تخته سه لا در حین حمل و نقل نسبت به کابینت های ام دی اف بسیار کمتر آسیب می بینند .

پس از نصب ، تفاوت در استحکام و دوام بین تخته سه لا و ام دی اف اسمی است . هر دوی آن ‌ها برای تحمل میزان ساییدگی و پارگی که آشپزخانه به آن ‌ها وارد می ‌کند مجهز هستند .

استثنای این قانون قفسه بندی است . ما اغلب مشتریان خود را به قفسه های تخته سه لا ارتقا می دهیم تا در نهایت با قفسه های ام دی اف که زیر وزن ظروف شما خم می شوند ، ختم نشوند . ظروف خیس خارج از ماشین ظرفشویی نیز می تواند برای قفسه های ام دی اف مضر باشد .

سهولت نصب :

بسیاری از نصاب های کابینت ترجیح می دهند کابینت های تخته سه لا را به ام دی اف نصب کنند زیرا کار با آن راحت تر است . تخته سه لا به ازای هر کیلو ماده از MDF قوی تر است ، به این معنی که تولیدکنندگان مجبور نیستند برای دستیابی به همان استحکام از مواد زیادی استفاده کنند . در نتیجه ، کابینت های تخته سه لا سبک تر از کابینت های ساخته شده از ام دی اف هستند .

علاوه بر وزن ، بیشتر جعبه های کابینت تخته سه لا به پیچ های لنگر کمتری برای نگه داشتن آنها روی دیوار نیاز دارند . در حالی که ام دی اف ممکن است به 4- 5 پیچ نیاز داشته باشد ، کابینت های تخته سه لا فقط به 2-3 پیچ نیاز دارند . این می تواند زمان نصب و استفاده از منابع را کاهش دهد .

استفاده از پیچ های بیشتر نیز خطر آسیب دیدن کابینت را در حین نصب دارد . این قسمت دیگری است که در آن تخته سه لا بر ام دی اف پیروز می شود ، که در طول فرآیند نصب بسیار مستعد آسیب است .

مقاومت آب :

برای هر موقعیتی که کابینت ها در معرض مقادیر قابل توجهی آب قرار می گیرند ، تخته سه لا گزینه بهتری است . از آنجایی که ام دی اف بادوام تر است ، رطوبت را جذب می کند و در صورت خشک نگه داشتن ، نمی تواند حباب کند یا متلاشی شود . برای استفاده در فضای باز ، کابینت های پلاستیکی مصنوعی مانند کابینت های ضد آب و هوای Naturekast را توصیه می کنیم .

با این حال ، این لزوماً به این معنی نیست که همیشه باید از تخته سه لا در هر جایی که ممکن است آب وجود داشته باشد استفاده کنید . اگرچه آشپزخانه‌ ها سهم خود را از نشت آب می ‌بینند ، اما بسیاری از کابینت‌ های ام ‌دی‌ اف با پایه ‌های پلاستیکی ساخته می ‌شوند نه از مواد ام‌ دی ‌اف که تا کف امتداد می ‌یابند . بنابراین ، حتی اگر آشپزخانه شما دچار سیل شود ، بعید است که آب به کابینت های ام دی اف آسیب برساند ، مگر اینکه عمق آب از 6 تا 9 اینچ بیشتر شود .

بسته به کاغذ یا فویل روی سطح ام دی اف ، مواد قفسه ممکن است به اندازه یک فنجان خیس از ماشین ظرفشویی شما آسیب ببینند . این به تنهایی می تواند دلیلی برای استفاده از کابینت تخته سه لا باشد .

در حالی که تخته سه لا برای کابینت هایی که بلافاصله در مجاورت آب نما قرار دارند ، گزینه ایمن تر است ، هنوز هم می توانید با خیال راحت از ام دی اف استفاده کنید . فقط مطمئن شوید که مراقب باشید خطوط آب خود را ایمن کنید و هرگونه نشت را قبل از اینکه فرصتی برای آسیب جدی به کابینت شما داشته باشد تمیز کنید .

ما اغلب توصیه می کنیم که اگر در نهایت به سمت کابینت های ام دی اف می روید ، از یک تشک مخصوص آب طراحی شده در پایین کابینت برای جمع آوری هرگونه نشتی استفاده کنید .

آیا می خواهید در مورد گزینه های کابینت خود بیشتر بدانید ؟

اگر به دنبال کابینت عالی برای خانه خود هستید ، تصمیم گیری بین تخته سه لا یا ام دی اف گام مهمی به سوی هدف شما است . هنگامی که به درک خود از تفاوت بین کابینت های MDF و تخته سه لا اطمینان پیدا کردید ، این مقاله را کامل و دقیق بخوانید .

آیا می خواهید با یک مشاور طراحی در مورد اینکه چه نوع کابینتی در خانه شما بهترین کارایی را دارد صحبت کنید؟  با مشاورین ما تماس بگیرید .

 نویسنده : فیروزه پاکزاد

#کابینت #چوبی #MDF #تخته #چوب #کشو #کمد #قفسه

 منبع :


مطالب مرتبط با موضوع کابینت آشپزخانه :

WhatsApp us