مسائلی كه در مورد اتاق كودك باید در نظر گرفته شود

رنگین‌کمانی در اتاق

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

بچه‌ها نیز از دنیای پرزرق و برق و متنوع بزرگسال‌ها سهمی دارند. در دنیای رنگی امروز فقط پدر و مادرها نیستند که حق دارند از میان انبوه مبلمان، کمد، کاغذ دیواری و… کالای مطلوب و مورد پسند خودشان را انتخاب کنند، بچه‌ها هم می‌توانند تزئیناتی از آن خودشان و متناسب با علایق خودشان داشته باشند. همان گونه که دنیای لوازم‌التحریر بچه‌ها متنوع و سرشار از محصولات رنگارنگی شده که کمتر از ۱۰ سال پیش در بازار نبودند؛ لوازم دکوراسیون اتاق بچه‌ها نیز دچار تحولات و نوآوری‌های چشمگیری شده است. امروزه، دکوراسیون اتاق کودک یکی از شاخه‌های مجزا و مستقل طراحی داخلی است که شامل طراحی وسایل مختلف از کمد، تختخواب و میز تا رنگ‌آمیزی دیوار می‌شود. هر پدر و مادری تلاش می‌کنید بهترین فضای رشد را برای فرزندش تهیه‌کند و در این میان از اتاق کودک خود غافل نیست. در انتخاب و چیدمان وسایل اتاق کودک باید در کنار زیبایی، نکات ایمنی و روانی کودک را مدنظر داشت. در انتخاب وسایل سن و جنس بچه‌ها حرف اول را می‌زند و پدرها و مادرها نباید به اعتبار اینکه فرزندشان را می‌شناسند، در چیدمان اتاق او به طور مستقل عمل کنند.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

در واقع باید نظر و سلیقه کودک را نیز جویا شوید. مثلا درست است که صورتی، رنگی دخترانه است ولی شاید دختر شما رنگ سبز را بیشتر دوست داشته باشد. پدر و مادرها پیش از تولد فرزندشان ذوق و اشتیاق بسیاری برای چیدمان اتاق او دارند ولی بهتر است صرف هزینه برای دکوراسیون اتاق کودک را چند سالی عقب بیندازند تا فرزندشان از اتاقی که برای او فراهم شده، بیشتر لذت ببرد. نوزاد بیش از هر چیز گرمای وجودی پدر و مادر را می‌فهمد ولی چند سال بعد که فضاهای مختلف را از هم بازشناخت، دوست دارد او هم اتاقی متعلق به خودش و متناسب با علایق خودش داشته باشد. این نیاز کودکان با شروع سن مدرسه پررنگ‌تر می‌شود.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

در چیدمان اتاق کودکتان باید به تقسیم فضا میان فعالیت‌های مختلف دقت کنید. اتاق کودک شما باید فضاهای لازم برای خواب، بازی، درس و نگهداری وسایل کودک را در خود جای دهد. دکوراسیون اتاق کودک در تربیت او چنان نقشی دارد که روان‌شناسان کودک هم پا وسط گذاشته‌اند. روان‌شناسان معتقدند، اتاق کودک باید به گونه‌ای باشد که خلاقیت و هوش کودک را تقویت کند. از دیدگاه روان‌شناسان، کودکان از محیط اطرافشان آموزش می‌بینند و تاثیر می‌پذیرند. به همین دلیل بهتر است پیش از خرید وسایل اتاق کودکتان سری به مجلات طراحی داخلی یا بروشورهایی که شرکت‌های طراحی داخلی در این زمینه منتشر کرده‌اند، بزنید. این مجلات هم نکته‌های علمی و هم ایده‌های خوب دارند. ایمنی را هم در اتاق کودکتان فراموش نکنید. لوازم برقی، سیم و پریز برق نخستین وسایلی هستند که کودک را تهدید می‌کنند.
فرش و کفپوش‌های تزئینی را با ضدلغزش‌ها در جای خود محکم کنید. اشیایی را که احتمال سقوط دارند در ارتفاع بالا یا روی کمد قرار ندهید.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

● تختخواب یا رختخواب
تختخواب‌های طرحدار با شکل‌های مختلف از گل و گیاه تا شخصیت‌های کارتونی کار اصلی طراحی اتاق کودک را انجام می‌دهند. بیشتر این تختخواب‌ها فضای زیادی به خود اختصاص می‌دهند و برای اتاق‌های کوچک مناسب نیستند. اگر اتاق کودک شما کوچک است یا شما تخت ساده‌ای دارید که می‌خواهید آن را در اتاق کودکتان قرار دهید، راه حل استفاده از رختخواب طرحدار است. در فروشگاه‌های لوازم خواب می‌توانید انواع لحاف، ملحفه و روتختی مناسب کودکان با طرح‌های متنوع و فانتری را بیابید. انتخاب طرح و رنگ رختخواب بستگی به رنگ و طرح دیوارها دارد

. مراقب باشید با طرح‌های مختلف فضا بیش از اندازه شلوغ نشود.
کمد اتاق بهتر است از همان طرح و مدل تختخواب باشد ولی اگر تخت ساده را انتخاب کردید، دیوارهای کمد را می‌توانید با پوسترهای فانتری و مخصوص بچه‌ها پر کنید. وسایل تزئینی اتاق کودک نیز بی‌شمارند: ساعت، فرش، میز، صندلی و…. با توجه به این اصل که در اتاق کودک باید فضای خواب، بازی و درس موجود داشته باشد، ابتدا وسایل ضروری را انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

ضروری‌ترین وسایل اتاق کودک یک میز تحریر برای نقاشی و درس، یک ساعت که زمان را به کودکان آموزش دهد و یک زیرانداز برای بازی است. زیرانداز می‌تواند فرش‌های کوچک ماشینی با طرح‌های کودکانه باشد. علاوه بر فرش از کفپوش‌های مخصوص فضاهای بازی که رنگ‌های متنوعی دارند، می‌توان استفاده کرد. مهم‌ترین ویژگی زیرانداز اتاق کودک قابلیت شست و شوی سریع و راحت آن است. بخشی از وسایل تزئینی نیز به علائق کودک شما بستگی دارد مثلا اگر او به ورزش تنیس علاقه دارد می‌توانید یک تور تنیس و راکت را از وسایل تزئینی اتاق او قرار دهید.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

● دیوار آرایی
ساده‌ترین کار برای آراستن دیوار اتاق کودک، استفاده از کاغذ دیواری با طرح‌های کودکانه است. فروشگاه‌های کاغذ دیواری می‌توانند آلبومی مخصوص اتاق کودک را در اختیار شما قرار دهند که از ایده همان‌ها برای چیدن اتاق فرزندتان استفاده کنید.
اگر بر حفظ رنگ ساده اتاق‌ها تاکید دارید، می‌توانید بخشی از دیوار را با پوسترهایی که در ابعاد بزرگ و کوچک چاپ می‌شوند، بپوشانید. این پوسترها می‌توانند از شخصیت‌های کارتونی محبوب بچه‌ها باشند. یکی از ساده‌ترین راه‌های آراستن دیوار اتاق کودک، استفاده از نقاشی‌های خود اوست. بخشی از دیوار را به نصب نقاشی‌ها و کاردستی‌های او اختصاص دهید. برای نصب نقاشی‌ها می‌توانید از یک برد و یک ورق یونولیت استفاده کنید تا دیوار هم آسیب نبیند. لوازم دوران نوزادی هم از وسایلی است که می‌توانید برای تزئین اتاق کودک‌تان استفاده کنید. می‌توانید اولین کفش، اولین لباس، اولین جوراب و… او را قاب کنید و روی بخشی از دیوار اتاقش نصب کنید.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک برابر صرف هزینه آنچنانی نیست. لوازم بچه‌ها چنان رنگارنگ است که با کمی خلاقیت یک دنیا زیبایی می‌آفرینند.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

http://www.tebyan.net

WhatsApp us