چگونه یک قفسه کتاب بسازیم

یک قفسه کتاب درست کنید که محکم و متناسب با فضای شما باشد و نمایشگری زیبا در خانه شما ایجاد کند .

قفسه کتاب خانگی ساخته شده از تخته سه لا :

جزئیات پروژه

مهارت

3 از 5 : اندازه‌گیری‌ های محاسبه ‌ای متوسط و خط ‌کشی ممکن است باعث ایجاد خراش شود .

هزینه : …

زمان تخمین زده شده : 8 ساعت

برای آن دسته از افرادی که در ساده ترین حالت کتاب ها و قاب عکس های خود را روی چندین تخته چوبِ متصل به دیوارِ آجری گذاشته اند و از جلوه های بصری استفاده نمی کنند چند پیشنهاد داریم :

برای اضافه کردن قفسه های توکار نیازی به یک نجار چیره دست ، کارگاهی پر از ابزار و میلیون ها پول ندارید . برای داشتن قفسه های کتاب در خانه شما تنها چیزی که لازم است ، مقداری تخته سه لا روکش محکم و یک اره مدور است .

با لمینیت کردن یک سری تکه های نگهدارنده کوتاه روی یک نوار چوبی بلندتر ، می توانید ظاهر تخته های ضخیم را ایجاد کنید که به سمت قفسه ها کشیده شده اند . برخی از تزئینات چوب جامد ( چوب خالص ) که تمام لبه های تخته سه لا را پوشانده است ، حقه های هوشمندانه شما را پنهان می کند و مبلمانی را در اختیار شما قرار می دهد که ارزش یک کتابخانه عالی را داشته باشد .

ساخت قفسه کتاب
ساخت قفسه کتاب

از چه نوع چوبی برای ساخت قفسه کتاب استفاده کنیم ؟

به ‌طور سنتی ، قفسه ‌های کتاب توکار با تخته ‌های چوبی ساخته می ‌شوند که با دقت مسیریابی می ‌شوند تا شیارهای محکمی ایجاد شود . اما الوارهای اره شده گران هستند – به عنوان مثال ، بلوط کافی برای یک قفسه کتاب 8 فوتی ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشد . تخته سه لا که دارای روکش چوب سخت است نه تنها ارزان تر است بلکه در بسیاری از موارد از چوب های نرم جامد مانند کاج قوی تر است . اکثر کارخانه ‌های چوبی دارای مواد اولیه هستند : تخته های روکش توس ، افرا و بلوط .

اگر قصد رنگ آمیزی قفسه کتاب خود را دارید ، توس بهترین چوبی است که می توانید از آن استفاده کنید و افرا به انواع لکه ها کمک می کند .

اما ‌صاحب خانه ‌های سفارشی ویژه‌ ای نیز وجود دارند که از هر نوع چوبی ، از جمله چوب ماهون ، ساج ، گیلاس یا گردو ، تخته سه لا روکش می ‌سازند . برای این موارد ، بهتر است از یک روکش شفاف استفاده کنید و اجازه دهید زیبایی چوب از بین برود .

چگونه یک قفسه کتاب قوی بسازید ؟

برای قاب محکم ، از تخته چندلای بلوط استفاده کنید و ضخامت آن را برای کناره ‌های قفسه یا پایه‌ ها ، با چسباندن و میخ ‌کردن تکیه‌ گاه ‌های قفسه‌ های تخته سه لا روی تخته‌ های بلندتر دو برابر کنید . ( برش شیارها در یک تخته استحکام آن را به خطر می اندازد . ) لبه های لایه ناهموار با تزئینات چوب جامد پنهان می شوند .

بخش دشوار کار با تخته سه لا ، تکه کردن تخته های 121 سانتی متری به عرض مورد نیاز برای قاب و قفسه ها است . ایجاد برش مستقیم در امتداد یک ورق 243 سانتی متری با اره مدور دشوار است و عبور دادن تخته سه لا از طریق اره رومیزی قابل حمل خطرناک است .

بهترین کار شما این است که بفهمید آیا کارخانه چوب بری شما دارای یک اره رومیزی تجاری برای ایجاد شکاف های تمیز و مستقیم است یا خیر . محاسبه کنید که می‌ خواهید قاب قفسه کتاب و قفسه ‌ها چقدر عمق داشته باشند ، 11/16 اینچ را کم کنید تا عمق اضافی 5/4 تزئینات چوب را محاسبه کنید ، سپس از کارخانه چوب بری بخواهید که تمام ورق ‌های شما را به تخته ‌هایی با آن عرض تکه کند . هنگامی که به خانه رسیدید ، می توانید از یک اره مدور برای برش دادن این قطعات به طول باریک تر استفاده کنید .

چگونه یک قفسه کتاب در 8 مرحله بسازیم :

مرحله اول : پایه ها ، قفسه ها و تکیه گاه ها را برش دهید .

از کارخانه چوب بری بخواهید تخته سه لا را به اندازه عرضی که با عمق قفسه کتاب شما مطابقت داشته باشد ، به تخته تبدیل کند . قبل از برش و مونتاژ هر قسمت ، تمام چوب را سنباده بزنید . آن را لکه دار کنید و اجازه دهید خشک شود .

ارتفاع فضایی که قفسه کتاب قرار است در آن مستقر شود را اندازه گیری کنید . دو پایه قفسه کتاب را به یک اندازه از تخته سه لا جدا شده ببرید .

عرض فضای خود را در سه مکان اندازه گیری کنید . 1½ اینچ از کوچکترین اندازه کم کنید . قفسه ها را به این طول از تخته سه لا ببرید . ( مطمئن شوید که قسمت بالایی را نیز برش دهید . )

اگر می‌ خواهید قفسه ‌هایتان ارتفاع متفاوتی داشته باشند تا اندازه ‌های مختلف کتاب را در خود جای دهند ، باید پایه‌ ها را در جایی که تکیه‌ گاه‌ ها قرار دارند مشخص کنید . یکی از پایه ها را به دیوار نگه دارید و جایی را که می‌ خواهید پایین هر قفسه بیفتد علامت بزنید . سعی کنید قفسه ها را با جزئیات معماری مجاور مانند تخته قرنیز ، طاقچه ها و مانتل ها ردیف کنید .

هر دو پایه را روی میز ، به طور مساوی کنار هم قرار دهید . از یک مربع قاب برای انتقال علائم قفسه از یک تخته به تخته دیگر استفاده کنید . سپس یک ضایعات تخته سه لا را در لبه هر خط قرار دهید و عرض هر قفسه را علامت بزنید .

بین خطوط اندازه گیری کنید تا اندازه های تکه های تکیه گاه را بدست آورید . برای برش تکیه گاه ها از تخته چندلای تکه شده از یک اره دایره ای که توسط یک مربع سرعت ، در بالا هدایت می شود ، استفاده کنید . بالاترین تکیه گاه را ¾ اینچ کوتاه کنید .

مرحله 2 : تکیه گاه ها را به پایه ها وصل کنید :

قفسه کتاب دارای صفحه ‌ای برای پوشاندن فضای زیر قفسه پایینی است ، بنابراین پایین ‌ترین تکیه‌ گاه‌ ها باید فرورفته شوند . با استفاده از یک اره مدور ، آنها را با دقت به اندازه ¾ اینچ از عمق تکه کنید .

تکیه گاه ها را بچسبانید و به پایه ها میخ بزنید : از پایین یک پایه شروع کنید ، یک مهره S شکل از چسب را تا اولین خط چیدمان فشار دهید . پایین ترین تکه تکیه گاه را با لبه های پایین و پشت تخته تراز کنید . آن را در چهار گوشه میخ کنید .

با استفاده از یک تکه تخته سه لا به عنوان فاصله ‌دهنده به اندازه قفسه ، تکیه گاه بعدی را قرار دهید . چسب بزنید و در جای خود میخ کنید . وصل کردن تکیه گاه ها را به همین ترتیب ، سمت چپ ادامه دهید تا تکیه گاه های بالایی در جای خود قرار گیرند و ¾ اینچ از لبه بالایی به پایان برسد . روی پای دیگر نیز تکرار کنید .

مرحله 3 : جعبه را جمع کنید :

برای ساختن نوار آویزانی که قفسه کتاب را به دیوار متصل می کند ، یک تکه تخته سه لا به عرض 2 و نیم اینچ را تکه کنید . آن را به طول ۱ و نیم اینچ کوتاه تر از قفسه ها ببرید .

دو پایه را روی لبه ‌های پشتی خود قرار دهید ، تکیه‌ گاه ‌ها رو به روی هم باشند . نوار آویزان را بین تکیه گاه های بالایی قرار دهید ، با قسمت بالایی و لبه های پشتی آنها همسطح کنید .

با استفاده از یک مته مجهز به یک مته ترکیبی ⅛ اینچی ، دو سوراخ پایلوت را در هر پایه سوراخ کنید . از طریق ساق و تکیه گاه و داخل نوار آویزان سوراخ کنید . نوار آویزان را با پیچ های چوبی 2 و نیم اینچی به پایه ها بچسبانید .

قفسه پایینی را در جای خود برای پشتیبانی بلغزانید . قاب مونتاژ شده را در جای خود کج کنید . بالای قفسه کتاب را روی تکیه گاه ها و نوار آویزان قرار دهید . در امتداد لبه‌ های بالای قفسه کتاب ، دو سوراخ در هر تکیه‌ گاه و یکی در هر 8 تا 10 اینچ در امتداد نوار آویزان ، سوراخ کنید . چسب بزنید و قسمت بالایی را در جای بالا ، پیچ کنید .

مرحله 4 : قفسه کتاب را تراز کنید :

تمام قفسه ها را داخل قاب بکشید . اگر برخی نیاز به کوکس کردن دارند ، از یک پتک لاستیکی استفاده کنید تا به آرامی در جای خود بکوبید .

قفسه کتاب را از نظر سطح بررسی کنید . روی هر یک از قفسه ها یک سطح قرار دهید . اگر لازم است یک طرف آن بالا بیاید ، به ورقه های چوبی نازک زیر پا ضربه بزنید .

مرحله 5 : قفسه کتاب را لوله کنید :

یک سطح را به صورت عمودی نگه دارید تا قفسه کتاب را از نظر شاقول بررسی کنید . در صورت نیاز شیم ها را اضافه کنید . هنگامی که کل قطعه شاقول و تراز شد ، در هر جایی که شکافی روی دیوار وجود دارد ، روی شیلدهای اطراف قفسه کتاب ضربه بزنید تا مطمئن شوید که کل قاب در دهانه محکم است . شیم ها را با یک چاقوی کاربردی بکوبید ، سپس آنها را از لبه قفسه کتاب جدا کنید .

از یک گل میخ یاب برای پیدا کردن و علامت گذاری محل قرارگیری گل میخ های دیواری درست در زیر نوار آویزان استفاده کنید .

با استفاده از یک بیت ترکیبی ، در هر علامت گل میخ ، یک سوراخ خالی ساق پیچ و سوراخ متقابل در نوار آویزان دریل کنید . قفسه کتاب را از طریق سوراخ های راهنما با پیچ های ۲ و نیم اینچی به طور ایمن به دیوار ببندید .

مرحله 6 : قفسه را وصل کنید :

یک تکه تخته سه لا – به اندازه پایین ترین تکیه گاه های روی قاب – ببرید تا به عنوان میخکوب برای صفحه ضربه ای عمل کند . آن را زیر وسط قفسه پایینی بلغزانید . از طریق قفسه به لبه بالایی میخکوب با میخ های 6 بعدی میخ بزنید .

دهانه زیر قفسه پایین را اندازه بگیرید . یک تکه تخته سه لا را برش دهید تا محکم در فضا قرار گیرد . این صفحه ضربه ای را در دهانه مقابل میخکوب و لبه های نگهدارنده قرار دهید . باید همسطح جلوی قفسه کتاب باشد . آن را با دو میخ 6 بعدی در هر یک از تکیه گاه ها و میخ مرکزی وصل کنید .

مرحله 7 : برش را به تناسب بنویسید :

برای تکمیل کناره ها و بالای قفسه کتاب از ½ برش استفاده کنید . برش می تواند روی لبه داخلی آویزان شود یا هم سطح باشد .

برش را روی یک پایه کتاب ، محکم به دیوار نگه دارید . با استفاده از یک سطح ، تریم را تنظیم کنید تا شاقول شود . آن را 6 بعدی بچسبانید .

عریض ترین فاصله بین تریم و دیوار را پیدا کنید . نقطه آن را در امتداد دیوار بکشید تا خطوط دیوار را به قسمت تزئینی منتقل کند . برش را بردارید و در امتداد خط با اره مویی برش دهید .

تریم را با چسب و میخ های 6 بعدی وصل کنید . روی پایه دیگر نیز تکرار کنید .

تخته را برش دهید تا در امتداد بالا قرار گیرد . چسب بزنید و آن را در جای خود میخ کنید .

مرحله 8 : روی صورت های قفسه اعمال کنید :

برای ایجاد یک لبه فرورفته و تکمیل شده در جلوی قفسه ها ، از تریم 1 برابر استفاده کنید . برای اطمینان از اینکه این قطعات دماغه ‌ای محکم بین قسمت ‌های کناری قرار می ‌گیرند ، برش 1x را در جلوی قفسه‌ ها نگه دارید و به یک طرف ببندید . پشت هر قطعه را در جایی که با طرف دیگر ملاقات می کند علامت بزنید . هر نوار را روی علامت برش دهید .

جلوی قفسه را چسب بزنید . دماغه را 6 بعدی در جای خود قرار دهید . از یک انتها شروع به میخ زدن کنید و در حالی که در طول آن به سمت پایین حرکت می کنید ، نوک آن را تنظیم کنید تا کاملاً در امتداد بالای قفسه قرار گیرد. هر قفسه را با دماغه به همان شیوه تمام کنید .

سوراخ ها را با بتونه یا مداد مومی پر کنید تا با رنگ چوب لکه دار مطابقت داشته باشد . در نهایت کل قفسه کتاب را رنگ کنید ، واکس بزنید یا پلی اورتان کنید .

نکاتی برای کمک به شما در ساخت قفسه کتاب  :

ایجاد تناسب محکم و بدون شکاف بین تزئینات کناری کابینت و دیوار – فرآیندی به نام خط ‌نویسی – یکی از آن مهارت ‌های حیاتی است که صنعتگران واقعی را از درزگیری جدا می ‌کند . اما وقتی کابینت شاقول شد و در جای خود محکم شد، کار چندان سختی نیست .

     تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید تریم شکاف را بپوشاند :

     قطب نما را روی وسیع ترین قسمت شکاف قرار دهید . نقطه فلزی آن را روی دیوار و نوک مداد را روی نقطه ای که می خواهید لبه تریم روی کابینت قرار گیرد ، قرار دهید . تریم شما باید حداقل به این اندازه باشد .

     قطعه تراش را لوله کنید . تریم را با یک سطح روی یک لبه روی دیوار نگه دارید و تریم را طوری تنظیم کنید که شاقول آن باشد و همچنان دیوار را لمس کند . تریم را به کابینت بچسبانید یا ببندید .

     لبه مورد نظر را علامت بزنید . بدون تغییر تنظیمات قطب نما ، نقطه فلزی قطب نما را روی لبه ای که سطح قرار داشت قرار دهید . آن نقطه و نقطه مداد را نسبت به یکدیگر نگه دارید و در مجاورت وسیع ترین قسمت شکاف ، علامتی را روی تریم ایجاد کنید .

     لبه ای که باید برش داده شود را خط بکشید . قطب نما را به بیشترین فاصله بین علامت و دیوار تنظیم کنید . بدون تغییر آن تنظیم ، نقطه فلزی را روی دیوار و نقطه مدادی روی تریم نگه دارید و قطب نما را در تمام طول تریم بچرخانید تا خط نویس ایجاد شود . مطمئن شوید که هر دو امتیاز را در تمام مدت در یک سطح نگه دارید .

     حالا قطعه تراش را پایین بیاورید و آن را با اره مویی در امتداد سمت ضایعات خط نویس برش دهید . به این ترتیب ، برای یک تناسب کامل ، مقداری مواد برای سنباده زدن یا صاف کردن خواهید داشت .

سوالات متداول

برای ساخت قفسه کتاب به چه موادی نیاز دارید ؟

     کاج ، توس و بلوط سه چوب معمولی هستند که برای ساخت قفسه های کتاب خانگی استفاده می شوند .
     کاج ، یک چوب نرمِ سبک وزن است که ارزان است ، با این حال ، مستعد گره و شکافتن است .
     توس یک چوب سخت است .
     بلوط یک چوب سخت سنگین است که جذابیت روستیک و محکمی به فضا می دهد .

چه نوع چوبی برای قفسه کتاب مناسب است ؟
اگر هزینه مواد نگران تان نمی کند ، چوب هایی مانند چوب ماهون ، پاداوک آفریقایی و کوآ به دلیل دوام ، استحکام و طول عمر ، بهترین چوب برای قفسه کتاب در نظر گرفته می شوند .
ساخت قفسه چوبی
ساخت قفسه چوبی

سوالات متداول

بهترین عمق برای قفسه کتاب چیست ؟

قفسه های کتاب چقدر می توانند بدون افتادگی باشند ؟

استانداردها به ما می گویند که قفسه پهن چوب سخت که بار سنگینی را حمل می کند نباید بیش از 91 سانتی متر باشد.

قفسه کتاب چقدر باید ضخامت داشته باشد ؟

از مواد با ضخامت 12 سانتی متر برای قفسه ها و ساختار قفسه کتاب استفاده کنید . اگر از تمام چوب استفاده می کنید ، برای پشتیبانی تقریبا نامحدود، مشکلی نیست که ضخامت آن را تا 10 سانتی متر افزایش دهید .

قفسه های کتاب را کجا نباید گذاشت ؟

در عمل ، یک قفسه کتاب هرگز نباید جلوی پنجره قرار گیرد – نه تنها نور را در این موقعیت مسدود می کند ، بلکه نمی توانید برای ایمنی مطلوب ، قطعه را به دیوار بچسبانید . به طور مشابه ، قفسه‌های کتاب در اتاق‌های کوچک‌تر اگر مستقیماً در کنار درب قرار گیرند ، ممکن است کمی خالی به نظر برسند .

کلمات کلیدی : قفسه ، قفسه چوبی ، میز ، چوب

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع :

https://www.thisoldhouse.com/furniture/21016496/how-to-build-a-bookcase


مطالب مرتبط با موضوع قفسه کتاب :

انواع کتابخانه و قفسه کتاب چوبی، ایستاده، دیواری و مدرن انواع کمد ، کتابخانه ، شلف و قفسه , انواع مدل قفسه کتاب با طراحی شیک و فوق العاده کاربردی

طراحی و تولید انواع کتابخانه اداری یا سازمانی، قفسه کتاب چوبی، کمد بایگانی،قفسه کتابخانه , قفسه کتابخانه: فروش آنلاین انواع کتابخانه اداری, انواع قفسه , محصولات، کتابخانه ام دی اف، کمد زونکن، کمد بایگانی، ویترین، میز های اداری , قفسه کتاب چوبی مدل کتابخانه خانگی   کتابخانه چوبی   کتابخانه دیواری . خرید قفسه کتاب مدرن چوبی و ام دی اف

WhatsApp us