طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

همیشه هنگام خرید میز ناهارخوری یک موضوع است که ذهن انسان را قلقلک می دهد. اینکه میز ناهارخوری بزرگ بخریم یا کوچک، چهار نفره یا هشت نفره. اگر میز ناهارخوری بزرگ بخریم در خانه کوچک ما فضای کافی برای چیدمان آن وجود ندارد و دست و پاگیر می شود. اگر میز کوچک بخریم مهمان به خانه بیاید مسلما با کمبود فضا روی میز مواجه خواهیم شد و هزاران قصه دیگر.

میز ناهارخوری چوبی را در اینجا می بینید که طراح آن دیوید فلچر نام دارد و سعی کرده با یک طراحی مبتکرانه میزی را به بازار مبلمان عرضه کند که گره گشای کمبود فضا و چیدمان میز ناهارخوری در خانه های کوچک باشد. میز در حالت نرمال دقیقا شبیه به میزهای چوبی گرد چهار تا شش نفره است و از یک طراحی کلاسیک و تک پایه سود می برد. ولی در زمان مورد نیاز می توان همین میز کوچک شش نفره را در چند ثانیه به یک میز هشت تا ده نفره تبدیل کرد.

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

مکانیزم کار این میز ناهارخوری به این شکل است که رویه اصلی میز در حقیقت از شش تکه مخروطی کاملا مساوی تشکیل شده است. این شش تکه در حالتی که میز در حالت بسته قرار دارد کاملا در کنار هم فیت می شوند و کمتر کسی متوجه چند تکه بودن رویه میز می شود. زمانیکه قرار است میز از حالت چهار نفره به هشت نفره تغییر شکل دهد قاب کناری میز پایین می رود و صفحه های مخروطی حدودا 50 سانتی متر عقب می روند تا شعاع کاری سطح میز افزایش یابد. فضای خالی که روی میز ایجاد می شود را لایه های چوبی زیرین و تکه چوب ستاره ای شکل پوشش می دهند. تمام فرآیند تبدیل میز فقط با چرخشی که به بدنه میز داده میشود انجام می گیرد که چندان کار سختی به نظر نمی آید.

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

برای حرکت تکه های چوبی و سُر خوردن آنها روی هم از چرخ تسمه های کوچک بین لایه های چوبی استفاده شده است تا حرکت آنها کاملا روان و بدون اصطحکاک باشد. وظیفه بالا آوردن تکه های پایینی را جک های مخصوص کوچکی که در زیر ورقه های زیری جاسازی شده اند بعهده دارند.

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

فلچر یک میز ناهارخوری کوچک کلاسیک است که با دورانی که در دل آن رخ می دهد در کمتر از 20 ثانیه به یک میز بزرگ و گرد تبدیل می شود که می تواند میزبان 10 تا 12 نفر باشد. فلچر با قیمت حدودی 25 هزار دلار در بازار مبلمان کشورهای اروپایی عرضه و بفروش می رسد. با قیمتی که دارد احتمال اینکه در ایران آفتابی بشود کمی دور از ذهن به نظر می آید مگر اینکه به شکل سفارشی خریداری شود و مهمان خانه مجلل بعضی از هموطنان بشود.

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

طراحی جالب میز گرد ناهارخوری

 

http://www.persianv.com

WhatsApp us