10 قدم تا مبلمان ایده‌آل!

این مناسب‌ترین انتخابی است که مي‌توانستیم انجام دهیم. از لحظه تصمیم‌گیری تا رسیدن به نتیجه مناسب 10 قدم فاصله است. اگر قبل و هنگام انتخاب، این 10 نکته را مورد توجه قرار دهیم مي‌توانیم مطمئن باشیم یک دست مبلمان ایده‌آل برای فضای مورد نظرمان انتخاب کرده‌ایم.

مبلمان ایده‌آل!

مبلمان ایده‌آل

مبلمان ایده‌آل!

مبلمان ایده‌آل

مبلمان ایده‌آل!

مبلمان ایده‌آل

1نشیمن یا پذیرایی 

قبل از هر کار باید کاربرد فضای مورد نظر را در ذهن مرور کنید اگر تصمیم دارید برای محیط پذیرایی خانه‌تان مبلمان بخرید در شرایطی که فضای دیگری با کاربرد هال یا نشیمن دارید مي‌توانید به ظاهر و مدل مبلمان بیشتر فکر کنید چرا که قرار نیست در فضای پذیرایی روی مبل‌ها لم دهید و همزمان با دیدن تلویزیون با دیگر اعضاي خانواده گپ بزنید. مبلمان پذیرایی مختص نشستن چند ساعته مهمان‌هاست و مي‌توان به جنبه دکوراتیو بودن آن بیشتر اهمیت داد. درحالی‌که مبلمان اتاق نشیمن باید راحت و محکم باشد تا هم با نشستن روی آن خستگی چند ساعت کار داخل یا بیرون خانه به سرعت از تن بیرون رود و هم مقاومت نشستن‌های طولانی‌مدت را داشته باشد. پس سراغ مبلمان صرفا فانتزی نروید. فقط حواستان باشد اگر فضای نشیمن و پذیرایی شما مشترک است، باید هر دو هدف کاربردی و دکوراسیونی را با هم در نظر بگیرید و مبلی انتخاب کنید که در عین راحتی ظاهری مناسب محیط پذیرایی هم داشته باشد.
2 سبک دکوراسیونی مورد علاقه 
حالا که مشخص شد مبل را برای کدام قسمت خانه و با چه کارایی مي‌خواهیم، به سبک موردنظرتان فکر کنید. در دکوراسیون خانه چهار نوع سبک مدرن، کلاسیک، سنتی و روستیک وجود دارد که این روز‌ها رایج‌ترین آن‌ها کلاسیک و مدرن هستند. بنابراین ابتدا باید تصمیم بگیرید که برای آن محیط چه سبکی را در نظر دارید. بیشتر مبل‌های تمام پارچه بزرگ و راحت مدرن هستند و اغلب مبل‌هایی که در آن‌ها چوب زیادی مصرف شده کلاسیک هستند البته مبل‌های چوبی مدرن یا تمام پارچه‌ای کلاسیک هم وجود دارند. مبل‌هایی که در آن‌ها فلز به کار رفته هم مدرن هستند.
3 هماهنگی با دیگر لوازم 
 درست است که مبلمان جزء اصلی دکوراسیون یک فضا به حساب مي‌آید ولی فراموش نکنید که تنها لوازم دکوراسیون محیط نیستند به عنوان مثال برای محیطی که ویترین، تابلو‌ها، پرده، نورپردازها و فرش به سبک مدرن هستند، نباید مبلمان کلاسیک انتخاب کنید. همه لوازم محیط باید به لحاظ مدل و سبک با هم هماهنگی داشته باشند. این هماهنگی با دیگر لوازم در رنگ هم باید حفظ شود.
4 متراژ فضا و چیدمان فرضی 
قبل از هر کار باید یک عدد متر بردارید و فضای نشیمن یا پذیرایی خانه‌تان را متر کنید. البته شکل ساده هندسی آن را روی کاغذ بکشید و متراژ هر ضلع را روی همان ضلع بنویسید. موقع اندازه‌گیری لوازم دکوراسیونی که قرار است در محیط باقی بمانند را هم اندازه‌گیری کنید و شکل ساده آن‌ها را هم روی شکل هندسی فضا روی کاغذ بکشید. حالا شما مي‌توانید تصمیم‌گیری عملی‌تری انجام دهید که مي‌خواهید سرویس مبلمان‌تان چند تکه و شامل چه اجزایی باشند و چیدمان آن‌ها در محیط چگونه باشد. به عنوان مثال ممکن است مجبور باشید فقط یک نیم‌ست شامل یک کاناپه و دو مبل تکی بخرید. به هر حال روی کاغذ به یک تصمیم کلی برسید سپس راهی بازار شوید البته حتما مترتان را هم با خود ببرید چون ابعاد هر مبل با توجه به مدلش با دیگری متفاوت هستند.
5 سرعت عمل در انتخاب  
این روزها تنوع موجود در تولیدات و واردات به اندازه‌ای است که مي‌تواند جوابگوی تمام سلیقه‌ها باشد. برای آن که زودتر به نتیجه برسید بهترین کار این است که بعد از تصمیم‌گیری راجع به سبک و اندازه، تصمیم بگیرید چه تیپ مبلمان و از چه جنس مي‌پسندید به عنوان مثال اگر مبلمان تمام پارچه دوست دارید، دیگر وقت‌تان را تلف نمی‌کنید و دنبال مدل‌های چوب و پارچه   یا فلز و پارچه نمی‌روید. این تصمیم‌گیری قبل از اقدام برای خرید، سرعت عمل شما را در انتخاب بالا مي‌برد.
6 متناسب با رنگ محیط
محیط خانه همه ما باید یک پالت رنگی مشخص داشته باشد به این معنی که در فضای موردنظر معمولا از دو یا چند رنگ استفاده شده است که پالت رنگی مي‌نامند. بنابراین اگر مبلمان را از فضای نشیمن یا پذیرایی حذف کنیم، رنگ پرده‌ها، فرش، کفپوش، تابلوها، و حتی رنگ دیوارها اجزاي رنگی همان پالتی هستند که موقع انتخاب رنگ چوب، فلز و پارچه مبلمان جدید باید مورد توجه قرار گیرند.پس پالت رنگی محیط‌تان را انتخاب کنید بعد سراغ خرید بروید.
7 از ارزان تا گران 
برای خرید مبلمان هم مثل خرید هر جنس دیگر ابتدا باید مبلغی را حتی به صورت تقریبی هم که شده در نظر بگیرید بعد از این فروشگاه به آن فروشگاه بروید. این روزها با 400، 500 هزار تومان تا 40، 50 میلیون تومان یا شاید هم بیشتر مي‌توان یک دست مبل خرید. که البته ممکن است به لحاظ ظاهری به هم شبیه باشند ولی ساخت و جنس به کار رفته در آن با هم فرق مي‌کند. این هنر شما است که با همان میزان هزینه مورد نظر مبلمانی انتخاب کنید که هم کاربردی باشد هم زیبا و غلط‌انداز.
8 ازدحام ممنوع 
یک سرویس کامل مبلمان معمولا 7 یا 9 نفره است یعنی یک کاناپه سه نفره، 4 مبل تکی و 2 صندلی میزبان ولی انتخاب با شماست. شما مي‌توانید با توجه به فضای مورد نظرتان از تعداد یک ست کم کرده یا مبلمانی انتخاب کنید که با توجه به تعداد مورد نیاز، به لحاظ اندازه، متناسب با وسعت محیط باشد. در ضمن شما مي‌توانید برای جور کردن یک ست از دو یا حتی سه مدل مبل هم استفاده کنید فقط یادتان باشد همه جا را با مبل پر نکنید.
9 بهترین نقش و طرح  
انتخاب سبک و مدل مبلمان یک طرف، انتخاب پارچه مناسب آن هم طرف دیگر. شما مي‌توانید با یک انتخاب نادرست پارچه برای مبلمان چند میلیونی زیبایتان نمای آن را نازیبا و حتی غیر قابل تحمل کنید. پس موقع انتخاب طرح پارچه، رنگ بدنه و سبک مبلمان را هم مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال پارچه با طرح مدرن را نمی‌شود روی مبلمان کلاسیک کشید. یکی از مناسب‌ترین طرح‌های پارچه مخصوص مبل‌های کلاسیک طرح داماسک است. در ضمن علاوه بر همخوانی سبک‌ها، به فکر وسعت فضا هم باشید. یادتان باشد مبلمان با پارچه طرح‌دار آن هم با رنگ‌های شلوغ و درشت، فضای شما را کوچک‌تر جلوه مي‌دهد در حالی که مبلمان با پارچه ساده و با رنگ روشن فضا را بزرگ‌تر و پرنورتر مي‌کند.
10مبل مرغوب- پارچه مرغوب 
این طبیعی است که علاوه بر این که پارچه باید زیبا باشد، جنس مرغوبی هم باید داشته باشد و با یکی دو بار شست‌وشو خراب نشود. توجه به این موضوع در مورد پارچه مبلمان نشیمن مهم‌تر است. چراکه تمام مدت حضور افراد خانواده در خانه بیشتر روی همین مبل‌ها سپری مي‌شود. خیلی‌ها حتی ترجیح مي‌دهند موقع تماشای تلویزیون روی کاناپه بخوابند یا غذایشان را روی مبل بخورند. بچه‌ها هم که یکی از بزرگترین لذت‌هایشان، مبل‌نوردی است. بنابراین احتمال لک شدن پارچه بالا مي‌رود و باید پارچه‌ای انتخاب کرد که مرغوب باشد.
http://6o7.hamshahrilinks.org
WhatsApp us