هوای نور خانه را داشته باشیم

هوای نور خانه را داشته باشیم

هوای نور خانه را داشته باشیم

درست است که ما در خانه های مدرن زندگی می کنیم و در پیاده روهایی راه می رویم که با ساختمان های چند طبقه محصور شده اند، اما ژن های ما هنوز میل به آفتاب گسترده مانند زندگی انسان های اولیه دارند. وقتی که نور خانه کم باشد، همان هورمونی ترشح می شود که انسان های اولیه را موقع استراحت در غارهای تاریک خواب آلوده می کرد. هورمون ملاتونین، هنوز هم ما را در نور کم خواب آلوده می کند. اصلا دلیل این که وقتی ما آخر شب چراغ های خانه را خاموش می کنیم خواب آلوده می شویم ترشح همین هورمون ملاتونین است. دلیل این که بعضی ها در زمستان کم نور افسرده می شوند هم ترشح زیاد همین هورمون است. پس یکی از چیزهایی که ما باید موقع تغییر دکوراسیون به فکرش باشیم این است که نور را به خانه راه بدهیم و نگذاریم هورمون «ملاتونین» ما را در خانه کم نور خسته و خواب آلوده کند.
توصیه های کارشناس معماری
این توصیه ها هم در مورد نور طبیعی بیرون از خانه است و هم درباره ایجاد نور مصنوعی مناسب در داخل خانه.
پرده های تیره را عوض کنید
درست است که در زمستان پرده های ضخیم و تیره به حفظ گرمای خانه کمک می کند، اما حالا دیگر فصل درحال عوض شدن است.
پرده های نازک و روشن، باعث می شود نور بیرون بیشتر به داخل خانه بیاید. البته راه ارزان تر این است که پرده های تیره را کنار بزنید، اما انعکاس نور خورشید از پرده های تاریک در اتاق پخش می شود و حس کم نور بودن به شمامی دهد.
ضمن این که داشتن دو پرده زمستانه و تابستانه تا چند سال گرما و نور مناسب خانه شما را تضمین می کند.
اتاق‌های کم نور را رنگ روشن کنید
فکر می کنید برای اتاق های کم نور خانه چه رنگی مناسب تر است؟ فکر کنم بیشترتان می گویید سفید. اما رنگ سفید در اتاق کم نور می تواند تیره و تاریک به نظر بیاید. به جای آن یک رنگ روشن گرم مثل رنگ سفیدی که به میزان کمی با رنگ زرد یا صورتی آمیخته شده است، می تواند کم نوری اتاق را جبران کند.
هر جای خانه نور مناسب خودش را می خواهد
از هر جای سقف خانه‌های امروز یک لوستر عجیب و غریب آویزان است. علی رغم زیبایی این لوسترها، بعضی از آن ها به خاطر پخش نا مناسب نور برای بعضی از جاهای خانه مناسب نیستند. برای مثال در اتاقی که در آن مطالعه می‌کنید، در آشپزخانه و روی میز ناهارخوری، به نورهای یکدست‌تری احتیاج داریم.
WhatsApp us