یک شبی آتش در نیستانی فتاد

تهران – ایرنا – ساعت 7 و 58 دقیقه صبح روز پنجشنبه ساختمان 54 ساله پلاسکو دچار حریق شد و 3 ساعت بعد، به رغم تلاش و جان فشانی بی امان نیروهای آتش نشان به طور کامل فرو ریخت.

آتش زبانه می کشید. چهره آتش نشانان خسته و خسته تر که از یکسو بازوان شان درگیر عملیات امداد و نجات است و از سویی ذهن شان پیش همقطارانیست که عمری با هم همکار و همسفره و هم زندگی بوده اند.
ناگهان صدای انفجاری مهیب از طبقات فوقانی به گوش می رسد و ساختمان را گویی دیگر تاب و تحمل نیست. همه می گریزند، آتش نشانان وقتی همه از خطر فرار می کنند، سراسیمه خودشان را به عمق فاجعه می رسانند.
15 طبقه با 600 واحد تجاری ناگهان در جلوش چشمان مردم ، صاحبان غرفه ها و مغازه ها ، دوربین عکاسان و خبرنگاران فروریخت و کسی باور نداشت که ساختمانی که زمانی یکی از سازه های مدرن و محکم کشور بود، چنین ویران شود و اکنون جز تلی از آهن و سیمان از آن باقی نماند.

آتش سوزی ساختمان پلاسکو

آتش سوزی ساختمان پلاسکو

مالکان واحدهایی که تا لحظاتی پیش با کار و فعالیت شان باعث نان خوردن هزاران تن از بیکاران در پلاسکو می شدند، اکنون به باختن زندگی و مال شان می اندیشند و به دیوار تکیه زده اند و چشم به دستان اتش نشانها.
ساعتی از 8 گذشته که «پیرحسین کولیوند»سرپرست اورژانس کشور به خبرنگار ایرنا گفت: از مجموع 84 مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو، 33 نفر به بیمارستان منتقل شدند که 23 نفرشان ترخیص شدند و 10 نفر هنوز در بیمارستان بستری هستند.
آیا محبوسان در مخروبه پلاسکو زنده اند؟
شهردار تهران در محل حادثه ساختمان پلاسکو و در جمع خبرنگاران حاضر شد و از شهادت 20 مامور آتش نشان در حادثه آتش سوزی خبر داد. محمد باقر قالیباف اعلام کرد که تاکنون شهادت شماری از نیروهای سازمان آتش نشانی شهر تهران در حادثه ساختمان پلاسکو قطعی شده است.
اما سخنان سید جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران شامگاه پنجشنبه در محل حادثه حریق پلاسکو ‌و در واکنش به خبر اعلام تسلیت شهردار تهران به مناسبت شهادت آتش نشان های حادثه امروز کمی قوت قلبمان داد.
وی توضیح داد: تسلیت اولیه آقای قالیباف به مناسبت شهادت احتمالی آتش نشان ها بود و با این که باید انتظار شهادت تعدادی از آتش نشان ها را داشته باشیم ولی هنوز هیچ آمار رسمی در این زمینه نداریم.
سخنگوی آتش نشانی تهران گفت:‌ تاکنون هیچ کس از زیر آوارهای ساختمان پلاسکو خارج نشده است و آمار قطعی از کشته شدگان احتمالی این حادثه در دست نیست.
سخنگوی کمیته مدیریت بحران تهران با بیان این که تاکنون هیچ کس از زیر آوار خارج نشده است، افزود:‌ پیش بینی می شود 20 نفر از آتش نشانان زیرآوار محبوس شده باشند ولی این که همه آنها به شهادت رسیده باشند، تایید نمی شود.
سخنگوی وزارت کشور هم خبر داده که اولویت اصلی کسب اطلاع از وضعیت زیر آوارماندگان و نجات آنهاست.«سیدسلمان سامانی» سخنگوی وزارت کشور در پی حادثه دردناک آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو در مرکز شهر تهران ضمن ابراز همدردی با خانواده های عزیز آتش نشان ها، تاکید کرد: اولویت اصلی درحال حاضر کسب اطلاع و نجات جان افرادی است که در زیر آوار محبوس شده اند.
شرایط امروز ساختمان پلاسکو شاید آخرین زنگ خطری بود بر عبرت‌های هرگز نگرفته ما که شکنندگی مدیریت بحران پایتخت را برایمان صد چندان نمایاند.
اکنون 24 ساعت گذشته است. صبح است . چهارراه استانبول و همه دنیا گویی نظاره گر پیکر فروریخته پلاسکو هستند.
کامیون‌ها ساعت هاست در خیابان فردوسی برای حمل آوار صف کشیدند.
بنا به دستور «محمد پرورش» مدیرعامل آبفای استان تهران، تمام امکانات و تجهیزات این شرکت در اختیار ستاد بحران ‏این حادثه قرار گرفته است.‏
٢٠ گروه برشکار، هشت دستگاه جرثقیل و ٢٠٠ نیروی متخصص آواربرداری به محل حادثه اعزام شده است و تمام نیروهای امدادی و عملیاتی آبفای استان تهران نیز در آماده باش کامل هستند.
درحالی که عملیات حفر و ایجاد تونل برای نجات جان آتش‌نشانان به عهده نیروهای آبفا تهران است، آنها در تلاش هستند تا با این اقدام از جمله حفر تونلی از ساختمان مجاور به سمت موتورخانه ساختمان پلاسکو، راهی برای آزادسازی محبوسین پیدا نمایند.
همچنین عملیات آواربرداری نیز با ورود 4 جرثقیل‌ عظیم‌الجثه که قابلیت حمل اشیاء با تناژ بالا را دارند و نیز تعدادی از دستگاه‌های هیدرولیکی مخصوص برش آهن به سرعت ادامه دارد.
درحالی که قریب به 24 ساعت از وقوع این حادثه تلخ می گذرد و تلاش امدادگران و آتش نشانان در بامداد جمعه برای آزادسازی محبوسین ادامه دارد اما هنوز هیچ خبری از محبوسان در آوار نیست.
هنوز کسی پیدا نشده . دریغ از یک عکس و یک خبر از آتش‌نشان زیر اوار مانده.
گرچه همه امده بودن. از بچه های امداد و نجات هلال احمر. اورژانس تهران . نیروی انتظامی . شهرداری تهران ولی آنان کهباید بیایند هنوز نیامدند و همه در انتظار انان هستند.
شبک**1392**1917* تهیه و تولید : ابوالفضل بابایی** انتشار دهنده : سید محمد باقر نوربخش

 
انتهای پیام /*