Pigment به معنی رنگ‌ دانه‌ جهت محافظت از چوب

رنگ ، رنگدانه ، رنگ دکوراسیون ، محافظت از چوب با رنگ

محافظت از چوب

محافظت از چوب :  رنگ و رزین محافظ چوب .معنی کلمه Pigment به فارسی

  Pigment 

رنگ ، رنگدانه ، رنگ دکوراسیون ، محافظت از چوب با رنگ

رنگ ، رنگدانه ، رنگ دکوراسیون ، محافظت از چوب با رنگ

رنگیزه‌، رنگ‌ دانه‌، ماده‌ رنگی‌، ماده‌ ملونه‌، باماده‌

اطلاعات اولیه درباره رنگ کانیها

محافظت از چوب

برای شناسایی کانیها از خواص فیزیکی ، کرسیتالوگرافی ، شمیایی و هم چنین بررسیهای زمین شناسی استفاده می‌شود . با اینکه نتیجه حاصل از مطالعه خواص کرسیتالوگرافی و شمیایی و همچنین بررسیهای زمین‌ شناسی از دقت بیشتری برخوردار می‌باشد ولی چون استفاده از موارد سه گانه فوق مستلزم صرف وقت زیادی است، لذا در شناساییهای مقدماتی از خواص فیزیکی مدد می‌گیرند، زیرا با اینکه استفاده از خواص فیزیکی در بعضی موارد از دقت کمتری بهره مند است ولی به لحاظ سرعت عمل بخصوص در کارهای روی زمین می‌تواند مفید فایده باشد.

رنگ یکی از خواص مهم کانیهاست ، بطوری که نامگذاری اکثر کانیها با توجه به نوع رنگ آنها صورت گرفته است، چگونگی تشکیل رنگ بسیار پیچیده می‌باشد.

محافظت از چوب معرفی رنگها و محافظت از چوب

رنگ کانیها

برای مطالعه رنگ کانیها دو روش معممول است: مطالعه نوری که از کانی عبور می‌کند و یا مطالعه نوری که کانی منعکس می‌نماید. کانیهایی که نور را از خود عبور می‌دهند و یا مگنتیسم هستند (عناصر اصلی جدول تناوبی و ترکیبات مختلفی آن) کانیهایی که در نور انعکاسی مورد پژوهش قرار می‌گیرند پارامگنتیسم می‌باشند (عناصر فرعی جدول تناوبی و ترکیبات آنها). عناصر فرعی جدول همیشه باعث رنگ می‌شوند مثل کرم ، کبالت ، آهن و مس.

تاثیر ناخالصی یا پیگمنت در رنگ کانی

در ضمن در اصطلاح کانی شناسی پیگمنت به ماده‌ای گفته می‌شود که باعث تغییر رنگ کانی گردد، البته خود کانی ممکن است، رنگی نداشته باشد ولی مقدار پیگمنت حتی به مقدار یک صدم درصد نیز می‌تواند باعث رنگ کانی گردد. وجود کروم به صورت پیگمنت در کرندوم باعث رنگ قرمز این کانی می‌شود که در این حالت به آن یاقوت می‌گویند. همچنین اگر در کرنودم آهن سه ظرفیتی ، آهن و منگنز دو ظرفیتی ، تیتانیوم و بالاخره مخلوطی از آهن دو و سه ظرفیتی به صورت پیگمنت باشد، به ترتیب رنگهای قهوه‌ای ، عنابی ، آبی و سیاه دیده می‌شود.

  Pigment

رنگی‌ رنگ‌ کردن‌.

  Pigmentation

رنگ‌، رنگی‌ شدن‌، تجمع‌ رنگدانه‌ ها در بافتها.

رنگیزه، رنگ دانه، ماده رنگی، ماده ملونه، باماده رنگی رنگ کردن

محافظت از چوب

پیگمان

فرهنگ لغت عمید

(اسم) [فرانسوی: pigment] (شیمی)

[pigmān] هریک از مواد رنگی موجود در سلول گیاهی یا جانوری که به آن رنگ می‌دهد؛ رنگ‌دانه.

محافظت از چوب رنگهای و محافظت از چوب


رنگدانه  ” Pigment “

منبع دانشنامه ویکی پدیا

رنگدانه یک رنگدانه ماده ای است که به خاطر جذب انتخابی طول موج نور،باعث میشود نور انتقالی یا بازتاب شده از آن تغییر رنگ دهد.این مفهوم با فلورسنت،فسفرسنت یا سایر مواد تابنده که از خود نور ساطع می کند متفاوت است. بسیاری از مواد به صورت انتخابی طول موج مشخصی از نور را جذب می کنند.موادی که بشر تحت عنوان رنگدانه گسترش داده اغلب خواص خاصی دارند که آنها را برای رنگ کردن سایر مواد مناسب می سازد.یک رنگدانه خاصیت تینت کردن بالایی دارد و باید در شرایط محیطی به حالت جامد و پایدار باشد. رنگدانه هایی که پایدار نباشند “بی دوام” نامیده می شوند.رنگدانه های بی دوام با گذشت زمان یا در اثر قرار گرفتن در معرض نور تغییر رنگ میدهند تا جایی که نهایتا سیاه میشوند. رنگدانه ها برای رنگی کردن رنگ،جوهر،پلاستیک،الیاف،مواد آرایشی وبهداشتی؛مواد غذایی و سایر مواد استفاده می شود.اغلب رنگدانه های مورد استفاده در تولیدات و هنر های بصری به حالت پدری ریز و جامد هستند.این پودر به یک محمل یا بایندر اضافه می شود.محمل ماده ای بی رنگ و نسیتا خمثی است که رنگدانه را به حالت معلق در خود نگه داشته و باعث چسپندگی آمیزه به سطح می شود. در بازار جهانی این مواد از نظر مقداری بیشترین سهم را آسیا و به دنبال آن اروپا و آمریکای شمالی داشته اند.در حجم معاملات انجام شده نیز اروپا بیشترین سهم و بعد از آن آمریکای شمالی و آسیا قرار دارند. تمایز اصلی بین رنگدانه ها با مواد رنگزا (Dye) در حلالیت آنهاست.رنگدانه ها در محمل خود حل نمی شوند در حالیکه رنگزاها یا به حالت مایع هستند و یا در محمل خود به خوبی حل میشوند.در یک ماده ی رنگی بسته به محمل مورد استفاده میتوانیم هم رنگدانه و هم رنگزا داشته باشیم. ماده‌ای رنگی و معمولاً پودری است  که با افزودن آن به چیزی به آن رنگ می‌دهیم.

رنگدانه‌های طبیعی از عصاره گیاهان، جانوران، کانی‌ها و مواد معدنی و حتی خود زمین گرفته‌شوند. همچنین ممکن است رنگدانه‌ها از ترکیبات شیمیایی ساخته‌شود.

برای تهیه رنگ برای نقاشی، رنگ‌دانه‌ها را با مواد حلّال مناسب مانند روغن، موم، صمغ، عسل، خاک رس و … مخلوط می‌کنند.

موضوع اصلی : رنگ و محافظت از چوب

آموزش رنگ کاری چوب از پایه ( قسمت 1 )

آموزش رنگ کاری چوب از پایه ( قسمت 1 )

توسط farbod | نوامبر 25, 2019 | رنگرنگ کار چوبرنگ کاری چوب | 0 دیدگاه

آموزش رنگ کاری چوب , رنگ کاری چوب , رنگ کاری مبلمان , فیلم اموزش رنگ کاری چوب , آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر, آموزش تصویری رنگ آمیزی چوب

رنگ کاری چوب مولد زیبایی و تنوع چوبهای محیط زندگی ما

رنگ کاری چوب مولد زیبایی و تنوع چوبهای محیط زندگی ما

توسط farbod | نوامبر 24, 2019 | آموزش رنگ کاریدکوراسیونرنگ کار چوبرنگ کاری چوب | 0 دیدگاه

رنگ کاری چوب مولد زیبایی و تنوع چوبهای محیط زندگی ما دیباچه رنگ کردن چوب بحثی قدیمی است. از قدیم انسان ها متوجه شدند که چوب های رنگ شده زیبایی بیشتری دارند و نیز در برابر پوسیدگی و خراب شدم مقاومت بهتری پیدا می کنند. این افزایش مقاومت باعث افزایش طول عمر چوب ها می…

چرا رنگ پولیشی بهترین پوشش برای آثار چوبی است، رزین پلی استر پوست و پولیش چیست؟

چرا رنگ پولیشی بهترین پوشش برای آثار چوبی است، رزین پلی استر پوست و پولیش چیست؟

توسط farbod | نوامبر 21, 2019 | پوست و پولیشرزین پلی استر شفافرنگ پلی استررنگ پلی استر سفیدرنگ پولیشی چوب | 0 دیدگاه

چرا رنگ پولیشی بهترین پوشش برای آثار چوبی است، رزین پلی استر پوست و پولیش چیست؟ رنگ پوست و پولیش چیست در این مقاله به مزایا، معایب و یک پیشنهاد حرفه ای درباره رنگ و رزین پلی استر خواهیم پرداخت. اما رزین پلی استر پوست و پولیش چیست؟ رزین پلی استر غیر اشباع یک نوع رزین 3…

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp us