چوب کاج (شناخت چوب درخت کاج )

چوب کاج ( روس )
صفحه کابینت تمام چوب کاج روسیه
صفحه کابینت تمام چوب کاج روسیه

چوبها در مجموع به دو دسته تقسیم می‌شوند :

چوب سخت و چوب نرم

چوب نرم از درختان مخروطی بدست می آید که همیشه سبز بشمار می آیند و در آب و هوای سرد می رویند.

به هر نوع چوب سفیدی که از روسیه وارد کشور می‌شود چوب روسی اطلاق می‌شود و کاربرد همه آنها فرقی ندارد در حالیکه خود دارای گونه های متفاوتی مانند نراد، انواع کاجها و نوئل می‌باشد.

چوب کاج در برابر انقباض و انبساط مقاوم است . این چوب دارای خاصیت ارتجاعی بالا می‌باشد و در قالب بندی کفراژ جهت کارهای بتونی استفاده خاصی دارد. ارتفاع این درخت از 20 تا 35 متر متغیر است و قطر آن حداکثر یک متر است. وزن مخصوص آن 545 کیلو گرم بر متر مکعب می‌باشد.

چوب کاج نراد

Aspen , fir , abies

نراد  یک نمونه از چهل نمونه درخت کاج است که در بازار ایران مورد توجه قرار گرفته است و چوبی است که درون نامشخصی دارد و رنگش سفید مایل به قرمز است و سبک وزن و قابلیت خوردن ترک در زمان خشک شدن را دارد . نرم و کم دوام است و مجاری صمغی در آن وجود ندارد و در برابر کار با سمباده و میخ و پیچ مقاوم نیست و راحت می‌شود با آن کار کرد ولی در برابر قارچها ضعیف هستند و لکه ی زرد یا قرمز از خود بجای می‌گذاردند.

و زیستگاه خوبی برای حشرات هستند و هنگام خشک شدن دچار تاب و پیچش می‌شوند.

در اسکلت ساختمان به دلیل سبکی و ضریب خمش بالا ، کاربرد زیادی دارد.در کاغذسازی نیز مصرف می‌شود و در صنعت مبلمان در ایران بکار گرفته شده است .

چوب کاج سوسنا یا ساسنا

نام علمی :

pine

این چوب در اصل همان کاج معروف است که در لاتین به این نام خوانده می‌شود و بیشتر در پالت سازی ، کلاف سازی ، ترمو ، نرده کشی ، صنایع شیمیایی چوب مانند کاغذ سازی و الیاف سازی ، نئوپان ، ام دی و اف و اچ دی اف مورد استفاده قرار گرفته است.

یولکا یا  نوئل

نام علمی

Picea abies

این چوب از جنس درخت اسپروس است و گره های آن بصورت نقطه ای بوده و در طول چوب بصورت نامتوازن تکرار شده است. جرم حجمی آ ن بین 4/0 الی 45/0 می‌باشد و رنگش سفید مایل به زرد بوده و از نوع درختان تند رشد بحساب می آید و در عرض هشت سال از قطر سه سانتی متر به سی سانتیمتر یعنی ده برابر می رسد. درشت بافت محسوب می‌شود .

مطالب مرتبط با چوب کاج :

چوب کاج٬ چوب کاج روسی٬ چوب کاج روسیه٬ چوب کاج فنلاند٬ درب چوب کاج٬ دکوراسیون چوب کاج٬ روکش چوب کاج٬ ساخت بشکه چوب کاج٬ فروش چوب کاج٬ قرنیز چوب کاج٬ قیمت چوب کاج٬ کفپوش چوب کاج

با تشکر از توجه شما