چوب چنار

آیا چوب چنار چوب سخت و محکمی است ؟

چوب درخت چنار از پهن برگان است که در دسته چوب های سخت قرار می گیرد . البته به نسبت چوب گردو این چوب نرم تر است و به نسبت چوب صنوبر این چوب سخت تر است .

چوب چنار

چوب چنار

درخت چنار یک درخت سریع الرشد و بزرگ است که در ایران بسیار دیده می شود . این درخت در خاکهای غنی در امتداد رودخانه ها و دامنه ها رشد خوبی داره . این درخت تحمل سایه را ندارد . ارتفاع این درخت اغلب به بیش از 100 متر می رسد . چنار چوبی نسبتاً نرم و بدون گره است , حلقه های رشد آن مشخص هستند . مغز این درخت قهوه ای روشن  است که درون چوب روشن بیرونی می باشد .

اکثر نجار ها از این چوب استفاده نمی کنند . این چوب بدلیل بافت پیچیده ای که دارد به راحتی کج می کند و کار با آن باید تحت مراقبت های زیادی انجام شود . البته نباید این موضوع را نادیده بگیریم که چوب چنار یک چوب بومی در مناطق مرکزی ایران است که از گذشته برای ساخت درب و وسایل چوبی مورد استفاده قرار می گرفت . بخصوص برای ساخت پنجره های ارسی . اگر چوب چنار دار خشک نباشد و توسط نجار قدیمی و با تجربه به درستی خشک شده باشد , یکی از بهترین چوب ها برای ساخت دکوراسیون داخلی و خارجی در ایران می باشد .

کاربرد چوب چنار 

نقش چوب چنار ، چوب چنار در دکوراسیون سنتی

نقش چوب چنار ، چوب چنار در دکوراسیون سنتی

از چوب چنار برای صنایع روکش چوب , دسته و لوازم ریز چوبی , تخته قصابی و صفحه خرد کن , قطعات مبلمان , پایه های خراطی با این چوب بسیار زیبا هستند , نرده چوبی راه پله , هیزم و سوخت استفاده می شود . بدلیل بافت پیچیده ای که دارد تقسیم کردن آن کار مشکلی است و به همین دلیل برای تخته های قصابی و گوشت خورد کنی مناسب است .

چوب چنار نسبت به مقاومت در برابر پوسیدگی از دوام بالایی برخوردار نیست و مستعد حمله حشرات است .

نام مشترک
چنار آمریکا، چنار، buttonball، درخت ، Planetree آمریکا، whitewood و افرا ویرجینیا است.

قد / وزن
متوسط ​​قد 100 فوت است اما می تواند تا 120 پا نیز بالا رود. وزن متوسط ​​35 پوند در هر فوت مکعب است.

خواص
چوب چنار دارای بافت نزدیک و دانه به هم پیوسته است. نسبتاً سنگین ، نسبتاً سخت ، مقاومت متوسط ​​، سفتی و مقاومت در برابر ضربه. چوب از نظر فصلی دارای انقباض و انبساط متوسط ​​تا بزرگ در خشک شدن رخ می دهد. چوب سیکامور ( آمریکایی )  بو و طعم خاصی نمی بخشد .

چوب و کنده درخت چنار در دکوراسیون داخلی

چوب و کنده درخت چنار در دکوراسیون داخلی

نام (های) مشترک: چنار لندن ، چنار اروپایی

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

نام علمی: Platanus x acerifolia

توزیع: اروپای غربی

اندازه درخت: طول 65-115 فوت (20-35 متر) ، 3-5 فوت (1-1.5 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 35 پوند / فوت 3 (560 کیلوگرم / متر 3 )

جاذبه خاص (پایه ، MC 12٪): .46 ، .56

سختی ژانکا: 940 پوند f (4180 نیوتن)

مدول پارگی: 10.830 lb f / in 2 (74.7 MPa)

مدول الاستیک: 1،291،000 lb f / in 2 (8.90 GPa)

قدرت خرد کردن: 5،910 پوند f / in 2 (40.8 MPa)

انقباض: شعاعی: 6٪ T ، مماس: 10٪ Vol ، حجمی: 16٪ ، نسبت T / R: 1.7

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

رنگ / ظاهر: شبیه به افرا ، چوب درختان چنار لندن به طور عمده از درختان بومی تشکیل شده است ، برخی از درختان چوب تیره تری دارند .  چوب این درخت  در لایه های بیرونی سفید به رنگ قهوه ای مایل به صورتی روشن است ، در حالی که چوب داخلی قهوه ای مایل به قرمز تیره تر است. چنار لندن همچنین دارای بسیار متمایز بلورهای ری در حال حاضر در quartersawn سطوح به آن ظاهر و کک مکی آن است که گاه حتی به نام “Lacewood،” بسیار شبیه به گونه های گرمسیری ازLacewood .

چوب چنار , درخت چنار

برگ و میوه درخت چنار

دانه / بافت: چنار لندن بافتی ریز و زیبا دارد که بسیار شبیه افرا است. دانه ها معمولاً مستقیم است.
Endgrain: پراکنده  – متخلخل؛ منافذ کوچک تا متوسط ​​، متعدد؛ بافت انفرادی و شعاعی چند برابر و گه گاه ها گاهی اوقات خوشه؛ وجود دارند ، اگرچه به راحتی با لنز و چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. حلقه های رشد به دلیل سبکتر بودن رنگ چوب لاتو و کاهش فرکانس منافذ مشخص و قابل مشاهده هستند . پرتوهای متوسط ​​تا بسیار گسترده به راحتی و بدون لنز قابل دیدن هستند ، چوب بدون گره است .
مقاومت در برابر پوسیدگی: چوب چنار لندن نسبت به مقاومت در برابر پوسیدگی از دوام بالایی برخوردار نیست و مستعد حمله حشرات است.
قابلیت کار: به طور کلی ، چنار لندن به راحتی با هر دو ابزار دستی و ماشین قابل کار است  .
بو: بوی مشخصی ندارد.
آلرژی / مسمومیت: علاوه بر خطرات و نکات بهداشتی که در ارتباط با گردو غبار و کار با انواع چوب وجود دارد ، هیچگونه واکنش بهداشتی دیگری با Sycamore همراه نیست. برای اطلاعات بیشتر به مقاله های آلرژی چوب و سمیت و ایمنی از گرد و غبار چوب مراجعه کنید.
قیمت گذاری / در دسترس بودن: معمولاً اگر در داخل کشور در دسترس باشد قیمت متوسط ​​است ، اگرچه چوب چنار ایران معمولاً به صورت تخته چهار گوشه و تنه فروخته می شود و این می تواند هزینه را کاهش دهد.
پایداری: این گونه چوب در ضمائم CITES یا در لیست قرمز IUCN گونه های تهدید شده ذکر نشده است.
موارد متداول: روکش ، تخته سه لا ، تزئینات داخلی ، پالت / جعبه ، کف ، مبلمان ، منبت و سایر اشیاء چوبی مخصوص چوب.
نظرات: نباید با Sycamore اروپایی اشتباه گرفته شود- که واقعاً فقط گونه ای از افرا است (Acer pseudoplatanus) —London Plane ترکیبی از Sycamore آمریکایی ( Platanus occidentalis ) و چنار شرقی ( P. orientalis ) است.
مشخصات مرتبط:

Sycamore (Platanus occidentalis)

درختان چنار از لحاظ شخصیتی در هیمالیا شرقی رشد می کنند. در آنجا نام گیاه‌شناسی Platanus orientalis است.آنها بخش مهمی از سنت کشمیر بوده است، در آن، یک درخت پاراچنار است پیدا شده است تقریبا در هر روستا در کشمیر وجود دارد .

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

درخت چنار به انگلیسی چیست؟

این درخت در تاریخ و ادبیات یونان باستان و با نام های مرتبط در اروپای قاره ، به صورت پلان خوانده می شد . به همان اندازه در آسیا و از آناتولی تا هند شناخته شده است و معمولاً چنار یا چنار نامیده می شود . در منطقه دره کشمیر ، کلمه بومی کشمیر برای درخت boonyi است.

 

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

برگ و میوه درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

برگ و میوه درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

پوست درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

عکس درخت چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

بافت چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

چوب چنار , درخت چنار

  1. لیست قیمت انواع چوب  
  2. قیمت انواع چوب راش و دیگر چوبها ..
  3. فهرست بها و استعلام قیمتها در بازار چوب ایران در این بخش سعی شده اطلاعاتی کلی در مورد قیمت انواع چوب و فرآورده های چوبی گرداوری شده است .
  4. قیمت چوب راش پلمایر آلمان
  5. اطلاعات درباره انواع چوب , کاربرد انواع چوب , ویژگی ها و خواص چوب ها را در بخش انواع چوب مشاهده کنید .
WhatsApp us