بهترین چوب برای ساخت سونا چیست ؟

برای ساخت سونا از چه چوبی باید استفاده کرد ؟

ما میدونیم که بهش فکر کردید ، به اینکه برای خودتان سونا بسازید …

همیشه این اتفاق می افتد که ما به یک مشتری بالقوه قیمت سونا را می دهیم و آنها با خود فکر می کنند :

« نه ! من خودم می‌ توانم آن را ارزان ‌تر بسازم » .

نکته بعدی که می ‌دانید این است که آنها به فروشگاه می ‌روند تا لمبه فاق و زبانه ارزان بخرند و سونای خودشان را درست کنند .

و به نظر می رسد خوب است …  البته برای مدتی ….

عکس لمبه چوب کاج روسی , لمبه نیم و نیم و فاق و زبانه
عکس لمبه چوب کاج روسی , لمبه نیم و نیم و فاق و زبانه

اما پس از مدتی ، چوب شروع به ترک خوردن و کوچک شدن می کند و ناگهان دیگر چندان عالی به نظر نمی رسد ، و آنها تعجب می کنند که کجا را اشتباه کرده اند .

چوب !

چوب مهم است . منظور این است که به معنای واقعی کلمه اکثریتِ یک سونا را تشکیل می دهد . به همین دلیل مهم است که از چوب مناسب برای سونا استفاده کنید ، نه فقط از هر چیزی که به دستتان می رسد .

در این مقاله به این می پردازیم که چرا چوب مهم است ، چه ویژگی هایی باید داشته باشد و توصیه می کنیم از چه چوبی برای ساخت سونا استفاده کنید .

به خاطر داشته باشید که ما در مورد چوب برای سوناهای داخلی صحبت می کنیم ( که تمام چیزی است که ما ارائه می دهیم ) . اگر به یک سونا در فضای باز نگاه می کنید ( مانند برخی از سونای بشکه ای که مطمئنا تا به حال با آنها روبرو شده اید ) ، مطمئن شوید که چوب برای آب و هوای مرطوب هم مناسب است . آنچه برای برخی از مناطق یا خارج از کشور مناسب است ، ممکن است رطوبت آب و هوای دوست داشتنی بعضی مناطق را نتواند تحمل کند .

چوب سونا شما چگونه است ؟

بله ، ممکن است یک سوال واضح به نظر برسد ، به معنای واقعی کلمه همه جا وجود دارد .

اما چند مکان مختلف وجود دارد که چوب در سونا استفاده می شود .

چوب در موارد زیر وجود خواهد داشت :

    کادربندی ( یعنی چیزی که نمی بینید ) چوب زیر سازی

    نیمکت نشینی , چوب نیمکتی

    روکش دیوار / سقف , لمبه مخصوص دیوار و سقف

نیمکت‌ ها ( آنچه روی آن می ‌نشینید ) و روکش ‌های دیوار و سقف را بررسی می ‌کنیم ، زیرا این بخش ها مهم ترین قسمت ها است .

روکوب چوب کاج روسی , نیمکتی چوب روسی
روکوب چوب کاج روسی , نیمکتی چوب روسی

چوب سونا شما باید چه خواصی داشته باشد ؟

چند ویژگی وجود دارد که یک سونا باید داشته باشد تا بتواند آن را موثر کند و ارزش پول را داشته باشد .

مواردی که لازم است بدانید :

    خوب عایق کاری کنید .

    خنک ماندن برای لمس .

    به همان اندازه باقی بماند ( یعنی کوچک نشود ) .

    بادوام باشد .

    مقرون به صرفه باشد .

و البته ، باید خوب به نظر برسد ( بله ، حتی اگر در یک کمد پنهان شده باشد ) .

آیا تا به حال در یک روز گرم روی مبل چرمی نشسته اید ؟

سپس خواهید فهمید که برخی از مواد بیشتر از سایرین گرم می شوند .

دمای سونا تا  80/100 درجه سانتیگراد می رسد .

در حالی که چوب یک عایق عالی است  ( که برای گرم نگه داشتن سونا ضروری است ) ، برخی از انواع چوب گرما را به خوبی هدایت می کنند و سطح گرم می شود ( همیشه کمی گرم می شود اما ما نمی خواهیم گرم شود . سطح خطرناک )

بنابراین ، ضروری است که از چوبی استفاده کنید که وقتی سونا در دمای کامل است ، همچنان برای نشستن روی آن راحت باشد ( مخصوصاً اگر قرار است برای مدتی کار کند ) .

این معمولاً به چگالی چوب بستگی دارد و این همان چیزی است که گرما را حفظ می کند .

چوب های سخت تراکم بالاتری نسبت به چوب نرم دارند ، زیرا همانطور که از نامشان پیداست سخت تر هستند . هیچ جایزه ای برای حدس زدن آن برای شما وجود ندارد .

بنابراین ، از نظر دوام ممکن است فکر کنید که چوب سخت برنده است . اما ، به دلیل این چگالی ، چوب سخت می تواند برای لمس بسیار داغ شود . نشستن روی آن ناراحت کننده و بالقوه خطرناک می شود .

پس از 30 دقیقه اول یا بیشتر ، این احتمال وجود دارد که دیوارها و نیمکت ها برای نشستن بیش از حد داغ شوند .

بنابراین این نظریه ، بسیاری از چوب‌ های سخت مانند چوب ماهون ، بلوط ، راش و گردو یا ساج را برای سونا منتفی می‌ کند ( به احتمال زیاد هزینه آن ‌ها نیز بسیار بالاست ) .

برخی از چوب های سخت مانند توسکا و آسپن چگالی کمتری دارند و سازش خوبی بین دوام و رسانایی گرما ارائه می دهند ، بنابراین در سونا استفاده می شوند .

با این حال ، اغلب از چوب های نرم با دوام خوب برای ساخت سونا مانند سرو ، صنوبر یا کاج استفاده می شود .

چگونه مطمئن شوید که چوب سونا جمع نمی شود یا ترک نمی خورد ؟

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در نظر بگیرید ( و چیزی که افرادی که می روند و چوب خود را می خرند از آن صرف نظر می کنند ) این است که چوب سونا باید در کوره خشک شود .

سوناها تا 80 درجه سانتیگراد گرم می شوند ، در محیطی با رطوبت تقریبا 0٪ .

با گرم شدن چوب ، رطوبت موجود در چوب خارج می شود . چوب ریختنی و متزلزل است و به همان اندازه که این فرآیند اتفاق می افتد منقبض می شود .

اگر روند زیاد اتفاق بیفتد چوب شما شکافته و ترک خواهد خورد .

چوب استاندارد دارای درجه رطوبت تقریباً 14٪ است . چوب خشک شده در کوره به آرامی گرم می شود تا رطوبت آن به زیر 9٪ کاهش یابد .

این به این معنی است که هنگام گرم کردن سونا رطوبت کمتری برای جا به جایی وجود دارد و چوب کمتر ممکن است ترک بخورد و آسیب ببیند .

بسیار مهم است که چوبی که برای سونا استفاده می کنید در کوره خشک شود .

آیا چوب سونا شما باید بدون گره باشد ؟

پاسخ برای این بستگی به این دارد که آیا چوب شما برای روکش استفاده شده است یا برای نیمکت .

برای روکش ، جواب خیلی مهم نیست . با این حال ، اکثر مردم طرح با گره های محدود را دوست دارند . اما نمی دانند که چوب با گره می تواند بیشتر مستعد ترک خوردن باشد . و باید مطمئن شوید که مقدار شیره وجودی چوب بسیار کم است ، زیرا این امر می تواند موجب شود چوب گرم شود ، بسوزد و لکه ‌دار شود ، که این امر می ‌تواند باعث زشتی و خطرناکی شود .

با این حال ، وقتی نوبت به نیمکت می ‌رسد ، چوبی بدون گره باید داشته باشید . این امر باعث می شود که خراش یا ساییدگی کمتری روی پوست ایجاد شود .

در مرحله اول ، برای روکش و سقف بسته به در دسترس بودن و بودجه ، چند گزینه مختلف داریم ، اما معمولاً از زبانه و شیار استفاده می کنیم :

    صنوبر

    آسپن

    کاج سفید

ما بسته به بودجه می‌ توانیم گزینه‌ های مختلفی ( مانند صدر ) ارائه دهیم ، بنابراین اگر مورد خاصی در ذهن دارید به ما اطلاع دهید .

صرف نظر از اینکه از چه چیزی استفاده می کنیم ، همیشه الوار خود را مستقیماً از فنلاند می خریم و همیشه از الوارهای اسکاندیناوی با منبع پایدار استفاده می کنیم .

منبع پایدار به این معنی است که به ازای هر درخت قطع شده ، نهال های دیگری کاشته می شود . و مراقبت می شود تا زیستگاه طبیعی و محیط زیست حیات وحش مختل نشود .

برای نیمکت نشینی ما همیشه از آسپن استفاده می کنیم . این یک چوب سخت است ، اما در نیمکت زنی بسیار محبوب است ، زیرا بسیار بادوام ، بدون گره و تراشه است ( بنابراین پایه ها یا پشت شما را نمی گیرد ) ، محتوای رزین کمی دارد ( بنابراین شیره کمتری برای حرارت دادن و سوزاندن دارد ) و خنک می ماند و برای لمس كردن راحت است .

آیا می توان برای خود سونا ساخت ؟

همیشه افرادی هستند که در مورد سونا ساختن تعجب می کنند – به همین دلیل است که اغلب از ما در مورد نوع چوب استفاده می کنیم .

باید بدانید که در صورت داشتن مهارت و زمان ، انجام سونا کاملاً امکان پذیر است .

اما چند نکته را باید در نظر گرفت :

اولاً، ساخت سونا هنوز هم بسیار گران است .

بر خلاف برخی از چیزهایی که می توانند بسیار ارزان تر عمل کنند ، ساخت سونا هنوز هم بسیار گران است حتی اگر خودتان آن را انجام دهید .

مطمئناً ارزان تر از این است که شخصی را برای انجام آن استخدام کنید . اما هزینه مواد هنوز بسیار بالاست . به یاد داشته باشید که این فقط چوبی نیست که می بینید . این قاب ، عایق ، فویل ، برق ، درب و اجاق گاز شما است . و اگر نتوانید اینها را با قیمت های تجاری خریداری کنید ، هزینه مواد همچنان نسبتاً بالا خواهد بود .

به علاوه ، در نظر گرفتن زمان وجود دارد .

اگر از ما سونا بخرید ، ما به طور متوسط ​​در سه روز ( بسته به اندازه ) وارد و خارج خواهیم شد و یک سونا کاملاً کارآمد و آماده برای استفاده برای شما باقی خواهد ماند .

اگر در اوقات فراغت خود ، بدون مهارت و تجربه لازم ، سونا می سازید ، احتمالاً زمان زیادی از شما خواهد گرفت .

بنابراین بله امکان پذیر است . اما انجام آن با قیمت ارزان توصیه نمی شود و اغلب ممکن نیست . به علاوه احتمالاً زمان زیادی را برای آن صرف خواهید کرد .

اگر ساخت سونا را انتخاب می کنید ، مطمئن شوید که چوب مناسب برای سونا خود را خریداری کرده اید ، در غیر این صورت ممکن است یک اشتباه گران قیمت باشد .

برای ساخت سونا از چه نوع چوبی باید استفاده کرد ؟

عوامل متعددی در طراحی کلی سونا نقش دارند ، از جمله مرحله مهم انتخاب چوب مناسب . سوناها برای آرامش طراحی شده اند . آنها پناهگاهی گرم و تسکین دهنده برای تعریق و سم زدایی هستند . با این حال ، اطمینان از راحتی ممتاز با اطمینان از عدم بروز مشکلات ، به ویژه در نتیجه طراحی معیوب ، ضروری است . سونایی که خیلی گرم ، خنک یا بخار تولید می کند برای هیچ کس جالب نیست . علاوه بر این ، هنگام انتخاب چوب مناسب باید به چندین نکته توجه کرد ، از جمله مواد . در حالی که چوب نرم بهترین گزینه است ، مقرون به صرفه بودن و اینکه آیا چوب حاوی شیره ، گره ، لکه یا رنگ است ، همه ملاحظات مهم در انتخاب مواد هستند .

اول از همه ، هنگام ساخت سونا ، چوب نرم را انتخاب کنید زیرا گرمای آزاد شده از بخار را بهتر جذب می کند . علاوه بر این ، چوب نرم در لمس خیلی داغ نخواهد بود . از طرف دیگر چوب های سخت به سرعت گرم می شوند . انواع ایده آل چوب های نرم صنوبر ، کاج و سدر هستند .

صنوبر چوبی سبک است که بیشتر در مناطق شمال اروپا مانند فنلاند یافت می شود . هم عملی و هم مقرون به صرفه است . کاج شبیه صنوبر است ، با این تفاوت که گره های بزرگ تری دارد که وقتی خشک می شود ، می ریزد . در نهایت ، چوب سدر از نظر رنگ غنی است ، در برابر پوسیدگی مقاوم است و هنگامی که حرارت داده می شود بوی مطبوعی از خود متصاعد می کند . گفته می شود ، همه طرفدار استفاده از چوب سرو برای ساخت سونا نیستند . سرو باعث ایجاد کپک می شود ، بعد از مدت کوتاهی کثیف به نظر می رسد و می تواند مشکلات تنفسی را تحریک کند . به این دلایل ، صنوبر و کاج ممکن است بهترین گزینه های شما باشند .

شیره کهنه

سعی کنید از چوب هایی که حاوی شیره هستند خودداری کنید . این چوب ها می توانند بخارهای نا ایمن و مایع بسیار داغی را آزاد کنند که می تواند شما را بسوزاند . برای جلوگیری از شیره و نشت ، کاج ، سرو یا صنوبر با کیفیت را انتخاب کنید .

چوب گره دار مناسب نیست

هنگام ساخت سونا باید به گره خوردگی چوب توجه کرد . چوب گره دار معمولاً متراکم تر است و برای استفاده در ساخت سونا مناسب نیست و اغلب حاوی شیره است .

پاک کردن لکه و رنگ

احتمالاً مهم ترین نکته در انتخاب چوب برای سونا این است که مطمئن شوید که رنگ آمیزی نشده است . هنگام استفاده از سونا ، هم لکه ها و هم رنگ ها می توانند سموم مضر را آزاد کنند . چوب خود را کاملا طبیعی و کاملا طبیعی بگذارید .

هزینه را در نظر بگیرید

مطمئن شوید که انواع چوبی را پیدا کنید که کیفیت را با هزینه کم ترکیب کند . صنوبر یک گزینه فوق العاده است . از سوی دیگر ، سرو می تواند بسیار گران باشد .

با چوب نرم ، مقرون به صرفه ، بدون رنگ یا لکه ، گره و شیره ، می توانید بدون استرس و نگرانی از سونای طولانی مدت و ایمن خود لذت ببرید .

به طور خلاصه

همانطور که ممکن است حدس بزنید ، چوب موجود در سونا یک چیز بزرگ است .

این به معنای واقعی کلمه بخش عمده ای از سونا شما را تشکیل می دهد ، بنابراین مهم است که عاقلانه انتخاب کنید و در خرید چوب قدیمی غرق نشوید .

توصیه می کنیم از چوب نرم با منبع پایدار استفاده کنید ، که تعادلی بین دوام و مناسب بودن برای استفاده در سونا ایجاد می کند .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : ساخت سونا چوبی ، چه نوع چوب برای سونا مناسب است

مدل سونای خشک , ساخت سونا , ایده های جالب اتاق سونای خشک
مدل سونای خشک , ساخت سونا , ایده های جالب اتاق سونای خشک

مطالب مرتبط با موضوع سونای خشک :

WhatsApp us