آیا سونا برای پریودی و قاعدگی خانم ها خوب است ؟

اتاق های سونا برای بسیاری از موارد مانند آرامش ، تسکین درد ، عفونت های سینوسی و موارد دیگر عالی هستند . با مزایای بسیاری که یک جلسه سونا می تواند ارائه دهد ، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا استفاده از سونا در دوران قاعدگی به عنوان راهی برای تسکین علائم بی خطر است یا خیر .

یک جلسه سونا می تواند برای تسکین علائم پریودی و قاعدگی مانند کرامپ های شکمی ، کمردرد ، درد مفاصل ، سردرد ، نفخ و آکنه به دلیل افزایش جریان خون ، بهبود گردش خون و خواص سم زدایی سونا مفید باشد . برای نفوذ گرمای عمیق بدون کم آبی از یک اتاق بخار دیدن کنید .

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه سونا می تواند به چرخه ماهیانه زنان و بهترین نوع سونا یا بهترین شیوه ها کمک کند به خواندن مقاله ادامه دهید .

آیا سونا می تواند به کاهش علائم قاعدگی در این دوران کمک کند ؟

قاعدگی دردناک برای زنان رایج است . این دیسمنوره نامیده می شود و می تواند باعث گرفتگی ، ضربان دار شدن و دردهای ناحیه شکمی شود .

علاوه بر درد ناشی از قاعدگی ، معمولا زنان از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) رنج می برند . PMS تغییر هورمونی است که قبل از شروع قاعدگی رخ می دهد . برای برخی از زنان ، این تغییر در سطح هورمون می تواند باعث تحریک پذیری ، خلق و خوی ضعیف و آکنه شود .

سونا برای پریودی و قاعدگی
سونا برای پریودی و قاعدگی

قرار گرفتن در معرض سونا قبل از چرخه ماهانه و همچنین در طول چرخه شما می تواند به مدیریت این علائم و همچنین سایر علائم کمک کند . در این مقاله برخی از علائم رایج و همچنین توضیح در مورد چرایی و چگونگی کمک سونا آورده شده است .

    گرفتگی شکم – پروستاگلاندین هورمونی است که باعث گرفتگی عضلات می شود . گرمای سونا می تواند رگ های خونی را تحریک کرده و به آنها اجازه دهد به درستی باز شوند . این منجر به شل شدن عضلات شما و کاهش تعداد پروستاگلاندین های آزاد شده می شود .

    کمردرد و درد مفاصل – گرمای سونا می تواند این دردهای ناشی از PMS را کاهش دهد . هنگامی که گرما به رگ ‌های خونی نفوذ می‌ کند ، مواد مغذی و اکسیژن بهتر می ‌توانند به سمت عضلات جریان پیدا کنند و درد را تسکین دهند .

    سردرد – از طریق افزایش گردش خون ، بهبود انتشار انتقال دهنده های عصبی ایجاد می شود . این انتقال ‌دهنده‌ های عصبی مانند دوپامین ، بتا اندورفین و سروتونین ، مسکن ‌های طبیعی اپیوئیدی بدن هستند .

    نفخ – نفخ ناشی از مقادیر زیادی نمک و یا آب در سیستم شما است . هنگام قاعدگی ، ذخیره نمک و همچنین هوس نمک معمول است . سونا به نفخ کمک می کند زیرا باعث عرق کردن فرد می شود . وقتی ما عرق می کنیم ، بدن سموم ،  آب بیش از حد و نمک را تخلیه می کند ، بنابراین نفخ را کاهش می دهد .

    آکنه – آکنه یکی دیگر از علائم قاعدگی است که می توان با تعریق ناشی از سونا کمک کرد . آکنه ناشی از عدم تعادل هورمونی و کثیفی است که در منافذ ما به دام افتاده است . تعریق باعث باز شدن منافذ پوست می ‌شود و باعث می‌ شود کثیفی ، روغن و باکتری ‌ها از آن خارج شوند .

آیا گرما به پریودی شما کمک می کند ؟

گرما می تواند به پریودی شما کمک کند – فقط از هر زنی که تا به حال عصر را با یک کیسه آب گرم گذرانده است ، بپرسید !

استفاده از گرما می تواند برای کاهش درد موثر باشد زیرا گرما جریان خون را افزایش می دهد و عضلات شما را شل می کند . گرما همچنین می تواند با کاهش استرس و افزایش بتا اندورفین به بهبود علائم هورمونی PMS کمک کند .

اگر هنگام قاعدگی احساس راحتی نمی ‌کنید که وارد سونا شوید ، می ‌توانید حمام آب گرم بگیرید یا محل دردناک را با یک بطری آب گرم یا یک کیسه آب گرم درمان کنید . اگرچه به اندازه سونا موثر نیستند ، اما این روش‌های گرمای مستقیم می ‌توانند خلق و خوی شما را نیز بهبود بخشند .

هرگز نباید بیش از 4 ساعت با یک کیسه آب گرم بخوابید یا حرارت مستقیم اعمال کنید ، در غیر این صورت ممکن است سوختگی ایجاد شود .

آیا رطوبت به پریودی شما کمک می کند ؟

رطوبت سونا همچنین می تواند به کاهش ناراحتی دوره شما کمک کند .

رطوبت با نفوذ عمیق به ماهیچه های شما و تشویق اکسیژن به جریان آزادانه تر در سیستم شما به بهبود گردش خون کمک می کند .

رطوبت همچنین می تواند سطح کورتیزول را که هورمون استرس بدن است ، کاهش دهد . رطوبت با پاکسازی پوست از طریق باز شدن و پاکسازی منافذ کمک می کند . علاوه بر این ، رطوبت می تواند به افزایش فشار خون کمک کند که ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی در طول دوره شما کاهش یابد .

آیا سونا می تواند باعث قاعدگی شما شود ؟

سونا این پتانسیل را دارد که نه تنها پریودی آینده شما را تحریک کند ، بلکه می تواند پریودی شما را تسریع کرده و آن را منظم نیز نگه دارد .

اگر به شروع چرخه ماهانه خود نزدیک شده اید ، افزایش جریان خون به بافت ها و ماهیچه های شما می تواند قاعدگی شما را زودتر شروع کند . این افزایش گردش خون همچنین می‌ تواند باعث سنگین ‌تر شدن جریان قاعدگی شود .

آیا سونا می تواند پریودی شما را به تاخیر بیندازد ؟

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد سونا می تواند پریودی شما را به تاخیر بیندازد . به طور کلی ، درک کلی این است که در عوض ممکن است چرخه شما را القا کند .

اگرچه سونا پریود شما را به تاخیر نمی اندازد ، اما می تواند به حفظ زمان آن کمک کند .

آرامشی که سونا فراهم می کند ، می تواند به منظم نگه داشتن دوره شما کمک کند . وقتی استرس داریم ، غده هیپوفیز ما هورمون های کورتیزول و آدرنالین بیشتری تولید می کند . این هورمون ها می توانند از تولید استروژن و پروژسترون جلوگیری کنند که به شما کمک می کند چرخه منظمی داشته باشید .

چه نوع سونا برای علائم پریودی بهترین است ؟

وقتی صحبت از استفاده از سونا به عنوان راهی برای تسکین برخی از علائم پریودی به میان می آید ، هر سونا می تواند یک انتخاب عالی باشد .

بسته به نوع علائمی که تجربه می کنید ، یک نوع سونا ممکن است موثرتر از دیگری باشد :

    سونا مادون قرمز – اگر به دنبال تسکین درد برای کل بدن خود هستید ، سونا مادون قرمز عالی است . نفوذ عمیق نورهای مادون قرمز می تواند آرامش عضلانی را از سر تا پا به شما ارائه دهد . اگرچه ممکن است از طریق درمان مادون قرمز به میزان قابل توجهی درد را کاهش دهید ، اما احتمال سخت ‌تر شدن جریان خون نیز قابل توجه ‌تر است . اگر نمی‌ خواهید جریان سخت تری داشته باشید ، یک سونا سنتی یا اتاق بخار ممکن است گزینه بهتری باشد .

    سونای سنتی – سونا سنتی نفوذ گرما را در عمق ایجاد می کند ، اما به اندازه سونای مادون قرمز شدید نیست . گرما و رطوبت برای تسکین درد ، نفخ ، تغییر خلق و خو ، آکنه و غیره مفید است . باید به خاطر داشت که سونا می تواند منجر به کم آبی بدن شود .

    اتاق بخار – مشابه یک سونا سنتی ، شما نفوذ گرمای عمیق را تجربه خواهید کرد ، اما نه به اندازه یک سونا مادون قرمز . برخلاف سونا ، اتاق بخار به هیدراته نگه داشتن شما کمک می کند .

به طور کلی ، ایمن ترین گزینه سونا اتاق بخار خواهد بود . لازم نیست نگران کم آبی بدن یا تأثیر قابل توجهی بر جریان قاعدگی خود با اتاق بخار باشید . با این حال ، همانطور که در بالا گفته شد ، همه سوناها می توانند برای کاهش علائم موثر باشند .

نحوه استفاده از سونای سنتی برای تسکین دوره :

اگر از دردهای پریودی یا قاعدگی رنج می برید ، می توانید از سونای سنتی دیدن کنید .

برای به حداکثر رساندن تسکین دردهای پریودی در سونای سنتی ، حتما موارد زیر را رعایت کنید :

    قبل و بعد از جلسه خود مقدار زیادی آب بنوشید .

    سعی کنید چندین جلسه را در هفته خود بگنجانید .

    در حالی که در سونا استراحت می کنید ، حرکات کششی انجام دهید .

    زمان جلسات خود را به حدود 15 تا 30 دقیقه زمان دهید .

    از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید .

نحوه استفاده از سونا مادون قرمز برای تسکین دوره :

برای جلسه سونای مادون قرمز ، مراقب باشید که جریان شما ممکن است افزایش یابد . یک جلسه خصوصی در حالی که روی حوله می نشینید و یک کاپ قاعدگی بادوام استفاده می کنید ممکن است ایده آل باشد .

به طور کلی ، شما باید به سونای مادون قرمز مانند سونا سنتی فکر کنید :

    قبل و بعد از جلسه خود مقدار زیادی آب بنوشید .

    سعی کنید چندین جلسه را در هفته خود بگنجانید .

    در حالی که در سونا استراحت می کنید ، حرکات کششی انجام دهید .

    زمان جلسات خود را به حدود 15 تا 30 دقیقه زمان دهید .

    از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید .

نحوه استفاده از اتاق بخار برای تسکین دوره :

 برای اتاق بخار ، باید به خاطر داشته باشید که بخار درمانی می تواند فشار خون شما را به میزان قابل توجهی نسبت به سایر سوناها افزایش دهد .

درد می تواند باعث افزایش بیشتر فشار خون شود و پیشنهاد می شود قبل از ورود به هر سونا ، به ویژه اتاق بخار ، فشار خود را آزمایش کنید .

هنگامی که مطمئن شدید فشار خون شما در محدوده قابل قبول است ، این نکات را برای تسکین درد پریودی در اتاق بخار دنبال کنید :

    قبل و بعد از جلسه خود مقدار زیادی آب بنوشید .

    سعی کنید چندین جلسه را در هفته خود بگنجانید .

    در حالی که در سونا استراحت می کنید ، حرکات کششی انجام دهید .

    زمان جلسات خود را به حدود 15 تا 30 دقیقه زمان دهید .

    از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید .

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

کلمات کلیدی : سونا سونا بخار سونا مادون قرمز سونا سنتی


مطالب مرتبط با موضوع سونای خشک :

WhatsApp us