آیا لباس سونا برای کاهش وزن ، چربی سوزی و از دست دادن کالری موثر است ؟

هنگام تلاش برای کاهش وزن ، سوزاندن چربی یا از دست دادن کالری ، بسیاری از افراد دوست دارند از لباس سونا در طول جلسه تمرین خود استفاده کنند تا مطمئن شوند بهترین نتیجه را دریافت می کنند . اما آیا لباس سونا برای کاهش وزن ، چربی سوزی و از دست دادن کالری موثر است ؟

مزایای سونا خشک
مزایای سونا خشک

لباس سونا یک لباس تمام بدن است که برای افزایش دمای بدن طراحی شده است تا در هنگام ورزش بیشتر عرق کنید . پوشیدن لباس سونا در طول جلسه تمرین می تواند باعث شود در پایان جلسه وزن کمتری داشته باشید ، اما این کاهش وزن نتیجه آب از دست رفته از طریق تعریق است و نه از دست دادن چربی ، زیرا در واقع کالری بیشتری نمی سوزانید .

به خواندن ادامه دهید تا تاثیرات لباس سونا بر کاهش وزن ، چربی سوزی و مصرف کالری خود را بیابید .

لباس سونا چیست ؟

ممکن است تعدادی از ورزشکاران اختصاصی را دیده باشید که با لباس سونا ورزش می کنند ، اما این دقیقا چیست ؟

لباس سونا لباسی است که از مواد مصنوعی ساخته شده است تا در یک جلسه سونا بتواند در گرما بماند . نئوپرن ماده ای است که معمولاً در لباس های سونا استفاده می شود . لباس ها دارای کاف هایی در اطراف مچ پا و مچ دست هستند تا گرما را به دام بیندازند .

پوشیدن لباس سونا در طول جلسه تمرین باعث تعریق بیشتر می شود و احتمالاً وزن شما کمتر از قبل از جلسه تمرینی است .

با این حال ، وزن از دست رفته تنها موقتی است زیرا فقط وزن آب است . بدن برای انتقال مواد مغذی و اکسیژن به بافت ها و اندام ها و حفظ حجم خون سالم به مقدار کافی مایعات نیاز دارد .

به همین دلیل ، بدن بلافاصله پس از جلسه تمرین با لباس سونا برای جذب مایعات کار می کند . پس از آبرسانی مناسب مجدداً جایگزین می شود و باعث می شود کاهش وزن موقتی باشد .

پوشیدن لباس سونا از خروج گرما از بدن شما جلوگیری می کند . این باعث می ‌شود که گرما در بدن شما به دام بیفتد و باعث می ‌شود سریع‌ تر از حالت عادی خود را گرم کنید . شاید گرم کردن خود در طول یک جلسه تمرینی عجیب به نظر برسد ، اما فواید زیادی دارد .

لباس سونا در مقایسه با سوناهای واقعی چگونه است ؟

اکنون که می دانید لباس سونا چیست ، ممکن است تعجب کنید که آیا پوشیدن آن اساساً مانند گذراندن مدتی در یک سونا واقعی است ؟

لباس سونا یک لباس ضد آب است که گرمای بدن را حفظ می کند و باعث تجمع عرق و گرما هنگام ورزش می شود ، در حالی که سونا اتاق کوچکی است که به عنوان حمام بخار یا هوای گرم برای طراوت ، تمیز کردن بدن و آرامش عمومی استفاده می شود .

بر اساس مطالعه ای در سال 2018 ، استفاده از تمرینات حرارتی سونا برای سازگاری با گرما موثر است اما به اندازه ورزش در شرایط گرم یا استفاده از سونا مفید نیست . شما می توانید از لباس سونا برای تحریک گرما استفاده کنید ، اما نمی توان آن را با لباس واقعی مقایسه کرد .

آیا لباس سونا برای کاهش وزن موثر است ؟

سونا روشی محبوب برای کمک به کاهش وزن است – آیا لباس سونا مزایای مشابهی دارد ؟

هرگونه کاهش وزن ناشی از پوشیدن لباس سونا موقتی است . بدن شما پس از آبرسانی مجدد به وزن اولیه خود باز می گردد . تنها راه کاهش وزن دائمی ، خوردن یک رژیم غذایی سالم و شرکت در یک رژیم ورزشی فشرده است . با این حال ، لباس سونا می تواند مکمل کاهش وزن باشد ، اگر به درستی در کنار تمرینات سالم و رژیم غذایی استفاده شود .

کاهش وزن باید یک روز در یک زمان انجام شود و باید به عنوان یک هدف بلند مدت دیده شود . این چیزی نیست که بتوان در یک روز به آن دست یافت . هدف کاهش وزن بین 450 گرم تا 360/1 گرم در هفته از ورزش سالم و رژیم غذایی با کالری محدود باشد .

لباس سونا می ‌تواند انگیزه بیشتری برای ورزش کردن در شما ایجاد کند ، زیرا دمای بالا باعث می ‌شود احساس کنید که در طول جلسه تمرین خود کار خوبی انجام می ‌دهید .

همه چیز در کنار هم به شیوه ای درست می تواند شما را در بهترین شکل قرار دهد .

آیا لباس های سونا کالری بیشتری می سوزانند ؟

لباس سونا باعث می شود بیشتر عرق کنید ، اما به طور مستقیم بر تعداد کالری که می سوزانید تأثیر نمی گذارد .

همانطور که عرق می کنید ، وزن شما کاهش می یابد ، اما نه به این دلیل که کالری می سوزانید . شما فقط وزن آب را از دست می دهید هنگامی که پس از کل فرآیند ، آبرسانی می کنید ، وزن شما دوباره افزایش می یابد .

با این حال ، استفاده از لباس سونا می تواند به حفظ سلامت بدن کمک کند و گامی در مسیر درست برای زندگی سالم است .

آیا لباس سونا به کاهش چربی شکم کمک می کند ؟

از دست دادن دائمی چربی شکم یا بدن هیچ ربطی به تعریق ندارد ، بلکه باعث سوزاندن کالری می شود . کالری سوزانده شده باید بیشتر از کالری مصرفی باشد .

افزایش تعداد کالری ‌هایی که در روز می ‌سوزانید با ورزش کردن و کاهش کالری ‌هایی که با تغذیه سالم وارد بدن خود می ‌کنید ، دو راه برای از دست دادن دائمی چربی ‌های شکم یا بدن هستند .

همراه با لباس سونا ، همه آنها می توانند برای رسیدن به یک هدف مشترک که شما را خوش فرم نگه می دارد ، با هم کار کنند .

نحوه استفاده از لباس سونا برای کاهش وزن

لباس سونا به طور مستقیم به کاهش وزن دائمی کمک نمی کند ، اما زمانی که به طور موثر با رژیم غذایی و جلسات تمرینی سالم با محدودیت کالری استفاده شود ، می تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد .

در اینجا چند نکته در مورد نحوه استفاده موثر از لباس سونا آورده شده است :

    اطمینان حاصل کنید که لباس سونا کاملاً مناسب شما است .

    نوارهای الاستیک را با دقت روی مچ پا ، یقه و سرآستین خود قرار دهید .

    اطمینان حاصل کنید که به خوبی بدن تان را هیدراته می کنید .

    از تمرینات کم تاثیر به تمرینات با تاثیر زیاد حرکت کنید .

    لباس سونا خود را بعد از استفاده تمیز کنید .

چه مدت باید لباس سونا بپوشید ؟

توجه به این نکته مهم است که تمرینات انجام شده در حین استفاده از لباس سونا نباید خیلی شدید باشد . باید بین متوسط ​​و کمی شدید باشد .

افراد نیازها یا دلایل مختلفی برای استفاده از لباس سونا دارند ، اما شما نباید هر بار بیش از 45 دقیقه لباس سونا بپوشید . گذراندن بیش از حد وقت در لباس سونا نه تنها جلسه شما را خراب می کند بلکه ممکن است برای سلامتی شما نیز مضر باشد .

اگر احساس می کنید هوا برای شما خیلی گرم شده است ، بد نیست مکث کنید و کمی استراحت کنید . همچنین اطمینان حاصل کنید که آب را به دفعات قبل ، در طول و بعد از جلسات تمرینی می نوشید . اگر بدون نوشیدن آب کافی به عرق کردن شدید ادامه دهید ، نمی توانید انتظار داشته باشید که بدنتان آنطور که باید احساس خوبی داشته باشد .

اطمینان حاصل کنید که بطری های آب را همیشه در کنار خود نگه دارید . آب در دمای اتاق بسیار خوب خواهد بود . اطمینان حاصل کنید که یک باره بیش از حد آب ننوشید ، بلکه مقدار کمی را در دفعات مختلف مصرف کنید .

مزایا و معایب لباس سونا :

جای تعجب نیست که چرا لباس سونا اکنون یکی از ترندهای لباس ورزشی امروزی است و مهم است که توجه داشته باشید که اگرچه لباس سونا مزایای خود را دارد ، استفاده نادرست نیز خطرات خود را دارد .

مزایا :

خواه هدف شما کاهش وزن موقت یا افزایش شدت جلسه تمرینی باشد ، پوشیدن لباس سونا می تواند به طرق مختلف به شما کمک کند .

کبد و کلیه ها بهترین سم زدای بدن هستند و لباس سونا برای به دام انداختن گرما و افزایش تعریق معروف است  . تعریق شدید ناشی از لباس سونا می تواند منجر به ترشح سموم از بدن شود .

کاهش موقت وزن ناشی از لباس سونا به دلیل از دست دادن مایعات است که باید با خوردن آب جایگزین شود .

برخی دیگر از مزایای لباس سونا عبارتند از :

    کاهش تنش عضلانی

    افزایش گردش خون

    بهبود ایمنی و بهبودی

    افزایش شدت ورزش

معایب :

لباس سونا مزایایی دارد اما معایبی نیز دارد . طبق یک مطالعه در سال  2018 ، ورزش با لباس سونا خطرات فشار فیزیولوژیکی را افزایش می دهد و باعث از دست دادن بیشتر عرق می شود .

این شرایط می تواند منجر به کم آبی بدن و بیماری های مرتبط با گرما شود .

تعریق زیاد و از دست دادن آب به دلیل دمای بالا می تواند باعث عدم تعادل الکترولیت و مواد معدنی در بدن شود . اگر قصد استفاده از لباس سونا را دارید ، نباید آن را برای مدت طولانی بپوشید و با نوشیدن مکرر آب مطمئن شوید که هیدراته می شوید .

از دست دادن آب در سونا می تواند خطرناک باشد زیرا از تبخیر عرق از بدن جلوگیری می کند . هنگامی که عرق قادر به تبخیر نباشد ، بدن قادر به خنک شدن کافی نیست . این منجر به افزایش از دست دادن مایعات می شود که ممکن است منجر به کم آبی شود که می تواند بر حجم خون تأثیر منفی بگذارد .

اگر به درستی از آن مراقبت نشود ، می تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود .

سونا هنگام شیردهی ( سنتی ، مادون قرمز و بخار ) :

برای زنان باردار معمول است که طیف وسیعی از تغییرات فیزیکی و عاطفی را تجربه کنند ، و این امر ممکن است پس از بچه دار شدن متوقف نشود . سونا می ‌تواند محیطی کاهش ‌دهنده استرس برای مادران جدید ایجاد کند ، اما آیا می ‌توانید در دوران شیردهی از آن استفاده کنید ؟

استفاده از سونای سنتی هنگام شیردهی یک راه عالی برای تحریک شیردهی ، بهبود کیفیت خواب ، کاهش هورمون های استرس و بهبودی پس از زایمان است . به دلیل خطر تبخیر منبع ، از ماندن بیش از 10 دقیقه در داخل خودداری کنید . قبل از استفاده از سونا پس از زایمان ابتدا با پزشک خود مشورت کنید .

به خواندن مقاله ادامه دهید تا بدانید آیا استفاده از سونا در دوران شیردهی بی ‌خطر است یا خیر ، گرما چگونه بر جریان شیردهی تأثیر می‌ گذارد ، و روش‌ های توصیه‌ شده حمام سونا برای مادران چیست !

آیا استفاده از سونا در دوران شیردهی بی خطر است ؟

وقتی باردار هستید ( و در برخی موارد ، اگر در حال شیردهی و / یا تلاش برای باردار شدن هستید ) خطرات زیاد است . آیا سونا یکی از آن خطرات است ؟

در حالی که شواهد کمی برای حمایت یا مخالفت با استفاده از سونا در دوران شیردهی وجود دارد ، در دوران بارداری توصیه نمی شود ، زیرا افزایش دما می تواند به جنین آسیب برساند . برخی از سوناها روی برچسب خود مشخص می کنند که آیا در دوران شیردهی استفاده شود یا خیر . در غیر این صورت ، همیشه ابتدا با دکتر خود مشورت کنید .

برخی اطلاعات در مورد اجتناب از شیردهی به مدت حداقل یک روز پس از استفاده از سونا مادون قرمز منتشر شده است . در هر صورت ، همیشه در مورد سلامتی شما یا کودک تان احتیاط کنید .

در یک مطالعه در سال 2008 در ایالات متحده که مادران جدید کامبوجی و اقدامات پس از زایمان آنها را دنبال کرد ، محققان دریافتند که استفاده از سونا برای آنها ، نوزادان یا شیر مادر آنها مضر نیست .

آیا گرما می تواند به شیر مادر آسیب برساند ؟

آیا دمای بالا برای شیر مادر مضر است ؟ این چیزی است که ما می دانیم :

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از سونا سم زدایی بدن است . با این حال ، بیشتر این پاتوژن ها و مواد شیمیایی از طریق غدد عرق و – در برخی موارد – به لوب سینه شما دفع می شوند .

هنگامی که شما در داخل سونا هستید ، گرما در بدن شما جمع می شود و باعث تعریق بدن می شود و به طور بالقوه این مواد سمی را در شیر مادر افزایش می دهد .

به همین دلیل توصیه می شود هنگام حمام کردن در سونا از همان قانون نوشیدن آب استفاده کنید و البته پزشکان توصیه می کنند که حداقل 2 ساعت بعد از هر نوشیدنی الکلی استاندارد برای شیر دادن به کودک خود صبر کنید .

آیا گرما می تواند شیر را کاهش دهد ؟

ممکن است تعجب کنید که آیا گرمای سونا می تواند شیر شما را کاهش دهد ، اما در واقع ، کاملا برعکس است .

استفاده از سونا پس از زایمان در واقع می تواند تولید شیر را افزایش داده و احتمال رکود شیر را کاهش دهد . شیردهی بیشتر با شیر مادر در مراحل اولیه رشد کودک برای شکل گیری صحیح مغز مهم است .

گرما تولید شیر شما را تحریک می ‌کند ، در حالی که سرما درمانی آن را کاهش می ‌دهد ( بنابراین استفاده از کیسه ‌های یخ استاندارد طلایی برای کاهش شیردهی است ) .

سوناهای سنتی در دوران شیردهی :

اکنون ، بیایید به این موضوع بپردازیم که چگونه هر نوع سونا می تواند به تلاش های شیردهی شما کمک کند ( یا به آنها آسیب برساند ) .

سوناهای سنتی دارای گرمای بالا و رطوبت کم ، میانگین دمای 177 درجه فارنهایت با حدود 30 درصد رطوبت هستند . همانطور که در بالا بحث کردیم ، گرما یک کاتالیزور برای جریان شیر است . در حالی که این چیز خوبی است ، افزایش سطح گرما و رطوبت می تواند منجر به تبخیر کمی شیر در حالی که شما در داخل سونا هستید ، شود .

در یک مطالعه استرالیایی که در سال 1990 انجام شد ، پزشکان دریافتند که به ازای هر 1 درجه سانتیگراد افزایش دمای محیط ، از دست دادن تبخیر شیر 0.008 گرم در دقیقه افزایش می یابد .

سونای مادون قرمز در دوران شیردهی :

سونای مادون قرمز کمی متفاوت عمل می کند .

سونای مادون قرمز معمولی 140 درجه فارنهایت با رطوبت کم است . معنی این موضوع برای شیر مادر این است که به طور کلی سطح شیر افزایش می یابد ، اما به دلیل رطوبت کم تر در هوا ، خطر تبخیر بسیار کم تر است .

با این حال ، به افشای هشدار مربوط به سونا خاصی که استفاده می کنید توجه کنید زیرا اطلاعات کمی در مورد سونای مادون قرمز و تأثیر آنها بر مادران جدید و شیر مادر آنها وجود دارد .

اتاق های بخار هنگام شیردهی :

در نهایت ، اتاق های بخار می توانند کمی مشکل ساز باشند .

از آنجایی که دمای سونای بخار 112 درجه فارنهایت است و رطوبت آن بیش از 100 درصد است ، این می تواند باعث تبخیر جدی شیر شود .

مطمئن شوید که بیش از 10 دقیقه در داخل سونا نمانید و به محض اینکه به خانه رسیدید خود را پمپاژ یا تغذیه کنید .

مزایای بالقوه استفاده از سونا پس از زایمان :

اکنون که در مورد خطرات سونا صحبت کردیم ، مزایای استفاده از سونا پس از زایمان چیست ؟

در این مقاله بزرگ ترین مزایای بالقوه استفاده از سونا بعد از بچه دار شدن آورده شده است :

    آرامش و کاهش سطح کورتیزول

    بهبودی از بارداری و زایمان

    افزایش شیردهی

    بهبود کیفیت خواب

    کمک به جذب محصول کششی

رابطه و سطوح کورتیزول را کاهش داد

سونا یک راه فوق العاده برای مادران جدید برای افزایش آرامش و کاهش سطح استرس است .

برای زنان مهم است که پس از زایمان استرس خود را کاهش دهند ، زیرا هورمون های آنها هنوز در نوسان است . حمام سونا یک راه طبیعی و آسان برای آرامش و کاهش سرعت است . علاوه بر این ، نشان داده شده است که سطح کورتیزول را تا 25٪ کاهش می دهد .

این برای مادران شیرده بسیار مهم است زیرا هورمون های بیش از حد در بدن آنها از طریق شیر به نوزادان آنها منتقل می شود .

بهبودی از بارداری و زایمان :

زایمان لذتی ندارد و اثراتی که بر بدن انسان می گذارد ، در برخی موارد غیر قابل برگشت است .

استفاده از سونا به روند بهبودی بارداری کمک می کند زیرا ترشح اندورفین را تحریک می کند که می تواند به تحمل درد کمک کند . عرق به خودی خود گردش خون و افزایش تعداد گلبول های سفید را تسهیل می کند که به تسریع روند بهبودی کمک می کند .

هرچه زودتر خوب شوید ، احساس بهتری خواهید داشت و می توانید از زمان با کیفیت تری با خانواده کوچک جدید خود لذت ببرید !

افزایش شیردهی :

ما قبلاً به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم : گرما و رطوبت سونا باعث افزایش جریان شیر مادر می شود .

این می تواند به ویژه برای مادرانی که در تولید شیر مشکل داشته اند و به دنبال افزایش شیر خود هستند مفید باشد .

بهبود کیفیت خواب :

یکی از عوارض جانبی استفاده از سونا این است که می تواند به خواب راحت تری کمک کند . میزان خواب که هر شب دریافت می ‌کنید ، یک شاخص مهم از احساس شما در روز بعد است .

سونا همچنین به دلیل کاهش اضطراب ( که می تواند بر افسردگی پس از زایمان تأثیر بگذارد ) باعث می شود مادر راحت تر به خواب برود .

ترک ‌های پوستی یکی از تغییرات زیاد در بدن زنان باردار است .

بخار حاصل از سونا می تواند به آرامش پوست و افزایش جذب کرم های کشنده کمک کند . ویتامین A ، اسید هیالورونیک و روغن نارگیل از جمله موادی هستند که باعث کاهش علائم کشش می شوند .

علاوه بر این ، سونا به پوست اجازه تنفس می دهد .

در حالی که سونا در دوران بارداری ناامن است،  می تواند یک راه بسیار مورد نیاز برای بهبودی پس از زایمان و استراحت پس از زایمان باشد.

سونا همچنین می تواند به تحریک شیردهی کمک کند ، اما به دلیل خطر تبخیر شیر ، از ماندن بیش از 10 تا 15 دقیقه در داخل آن خودداری کنید .

همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید که آیا سونا بعد از زایمان بی خطر است یا خیر و چه زمانی استفاده از سونا برای شما مناسب خواهد بود !

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

کلمات کلیدی : سونا سونا بخار سونا مادون قرمز سونا سنتی

منبع :

https://saunahelper.com


مطالب مرتبط با موضوع سونای خشک :

WhatsApp us