سونای خشک استاندارد چیست ؟

برای اینکه یک سونا از عمر بالا برخوردار باشد موارد زیر با قیمت پیشنهاد می شود : قیمت زمستان 1396 – 2018

در حالت بازاری و بقول معروف بساز بفروشی قیمت هر سونا بر اساس هرمتر مربع لمبه 120.000 تومان شامل چوب لمبه 16 میلیمتر ضخامت  و رنگ سیلر کیلر  و عایق پلاستوفوم 20 میل فشرده میباشد و قیمت اجرای تخت و زیرپایی و پشتی با چوب نیمکتی به ضخامت 27 میلیمتر ضریب 2 قیمت لمبه یعنی 240.000 تومان محاسبه می شود .

ولی ایا این سونا کارایی و توان تحمل 90 درجه حرارت را دارد ؟ خیر این سونا بعد از یک ساعت کارکرد هیتر شاید بتواند به 90 درجه برسد ولی در عرض 6ماه هیتر و چوب های اطراف هیتر خواهند سوخت و مطمئنا هیچ کس از گرمای مطلوب این سونا استفاده نمیکند مگر انکه دو برابر ظرفیت سونا هیتر تعبیه شود .

سونای استاندارد

در این سونا هیتر شما 20 الی 40 دقیقه کار میکند و شما میتوانید برای 6 ساعت بدون استارت سونا حرارت را با کمتر از 10% پرت حرارتی حفظ کنید .

اگر سونای شما ترموستات دو زمانه داشته باشد میتوانید دمای شروع را 70 و دمای خاموش را 90 درجه بگذارید و بسته به ارتفاع سونا حداقل هر سه ساعت تا 6 ساعت  یکبار هیتر شما برای 10 دقیقه الی 20 دقیقه کار خواهد کرد .

ضخامت لمبه حداقل  2 سانت هرمتر مربع 185.000 تومان – استفاده از عایق اختصاصی سونا سازان با ضخامت 5 سانتی متر هرمتر مربع 50.000 تومان استفاده از چوب های نیمکتی به ضخامت 4.5 سانت و زیر سازی قوی هرمتر مربع تخت و کف 500.000 تومان رنگ مخصوص سونا 10 دست و سه دست pu مخصوص رویه از نوع المانی هرمتر مربع 150.000 تومان ( روی چوبها ، بغل ها ، پشت چوبها همه بطور کامل باید رنگ شوند یعنی متراژ سونا *2) ساخت درب چوبی به ضخامت 8 سانتی متر تمام چوب و ضد آب با جک خودکار که از بازماندن درب جلوگیری کند . هر متر مربع 2 میلیون و پانصد هزار تومان عایق بندی سونا بعد از رنگ به معنای اینکه هیچ درز یا شیاری به بیرون راه نداشته باشد . دریچه هواکش زیر هیتر – قطع کن برق هیتر کلید مقاوم دربرابر حرارت داخل سونا – مثل جکوزی سونا هم باید برای کاربر یک کلید قطع برق هیتر داشته باشد .

ایجاد یک هواکش با دریچه تنطیم و باز و بسته شدن آن بسیار در تجربه سونای شما تاثیر گذار است ، یعنی تجربه شما بستگی به تمام موارد فوق دارد .

داشتن یک رطوبت سنج با صفحه بزرگ در سونا الزامی است . بدان معنی که یک سونای 100% خشک در دنیا وجود ندارد و شما با بخور میبایست میزان رطوبت را به بیش از 40% برسانید تا به ریه و بدن شما اسیبی نرسد .

ساخت سونای خشک استاندارد

ساخت سونای خشک استاندارد با چوب گلچین فنلاندی

طبق اطلاعات درج شده در سایت انجمن سونای امریکا در جهان 4 نوع سونا وجود دارد : منبع : در انتهای مطلب

تجربه سونا شما بستگی به نوع سونا دارد

برای بسیاری، ایده “سونا” نسبتا مبهم است، به خصوص از آنجا که بسیاری از اتاق های گرمایش مختلف تحت نام عمومی “سونا” به بازار عرضه می شوند. عوامل مختلف انواع مختلف سونا را تعریف می کنند.

چهار نوع سونا وجود دارد:

سونا سنتی فنلاندی

سونای خشک
بخار بخار / بخار سونا / حمام ترکی
اتاق مادون قرمز / اتاق درمان / سونا مادون قرمز
تجربه در هر یک از آنها به طور چشمگیری متفاوت است.

تجزیه ما در زیر توضیح می دهد چه چیزی از هر نوع سونا انتظار می رود. با این حال، غیرممکن است که کلمات را تجربه کنید، بنابراین بهترین روش برای درک این است که همه آنها را امتحان کنید!

نه تنها سونا تجربه متفاوت است، اما (و ما این نگران کننده را پیدا کنید) اغلب سونا به استانداردهای داده شده ساخته شده است، بنابراین ممنوع دادن فرصت خود را برای لذت بردن از سونا به طور کامل. قبل از خرید، این تحقیق را انجام دهید تا ببینید کدام نوع سونا برای شما مناسب است. همچنین، اگر شما دارای یک سونا مخصوصا برای شما ساخته شده است، اطمینان حاصل کنید که یک حزب شناخته شده نقشه های خود را ترسیم کرده و سونا براساس آن ساخته شده است – بدون استثنا!

 

سونا فنلاندی سنتی

سونا فنلاندی با سقف چوب سنتی استاندارد است که سایر انواع سونا را مقایسه می کند. تجربه سونا شما در یک سونا فنلاند ترکیبی از دو عامل است: حداقل درجه حرارت و کنترل رطوبت.

به منظور تضمین تأثیرات آرامش یک سونا، درجه حرارت باید حداقل 150 درجه فارنهایت (65.5 درجه سانتیگراد) باشد، اندازه گیری شده است که در آن حمام سونا در سونا قرار دارد. سونا زیر این درجه حرارت یک تجربه مفید سونا سونا را ارائه نمی دهد.

همچنین برای تجربه سنتی سونا ضروری است استفاده از آب برای کنترل رطوبت در داخل سونا. یک سطل و یک ملاقه متعلق به یک سونا و “یخ زدن کیک” برای تجربه سونا لذت بخش است.

افراد سنتی فنلاند سونا کنترل سطوح رطوبت را با توجه به مقدار آب ذخیره شده روی سنگ های گرم می کنند. یک سطح رطوبت معمولی بین 20 تا 40 درصد (میزان بخار / رطوبت که راحت می شود از فرد به فرد متفاوت است) نیز بستگی دارد به دمای سونا. درجه حرارت بالاتر = بخار کمتر و بالعکس. روند صعود سونا در سراسر جهان به سمت پایین تر شدن درجه حرارت و رطوبت بالاتر است.

و اگرچه یک ضرورت نیست، سونا ایده آل برای صرفه جویی در حمام و تمیز کردن، از بین می رود.

 

سونای خشک

یک سونا خشک، اساسا سونا سنتی فنلاندی است، اما بدون آب به روی سنگ ها بارگذاری می شود. بدون آب به سنگ های گرم اضافه می شود، سونا سطوح رطوبت بسیار پایین – اغلب کمتر از 10٪ است.

یک تصور غلط (به ویژه در ایالات متحده) وجود دارد که نباید آب را روی سنگهای گرم یک بخاری بخاری قرار دهید. این درست نیست!

(میزان آب مورد استفاده در سونا شما یک انتخاب شخصی است و بعضی از آنها آب زیادی برای حفظ رطوبت بالا استفاده می کنند، در حالی که دیگران از آب استفاده نمی کنند.

در یک سونا عمومی، این یک داستان دیگر است، زیرا شما باید به دیگران مؤمن باشید حمام سونا. افزایش رطوبت باعث احساس گرمای شدید می شود، چیزی که هر کس ترجیح می دهد.

گاهی اوقات، به دلیل فقدان دانش و یا کمتر از تجهیزات مطلوب، امکانات عمومی دارای سیاست هایی است که ممنوعیت استفاده از آب در یک سونا است. صرف نظر از این، قوانین تسهیلات باید همیشه تسویه شود).

 

حمام بخار / بخار سونا / حمام ترکی
یک بخار بخار یک فضای رطوبت مهر و موم است، ساخته شده از کاشی، شیشه یا اکریلیک. این مخالف سونا خشک با رطوبت نسبی 100٪ است. اغلب نیمکت ها در یک سطح هستند. کنترل رطوبت وجود ندارد، اما به دلیل رطوبت بالا، فضای گرمتر از دمای واقعی است. دما توسط ترموستات کنترل می شود و معمولا کمتر از 120 درجه فارنهایت (49 درجه سانتیگراد) است.

 

منبع : http://www.saunasociety.org/sauna-experience/

WhatsApp us