دکوراسیون ام دی اف یا چوب خالص ( تمام چوب )  : مزایا و معایب آن چیست ؟

اگر مجبور باشید بین MDF ( تخته فیبر با چگالی متوسط ) و چوب جامد ( تمام چوب ) یکی را انتخاب کنید ، به نظر شما کدام نوع برای دکوراسیون بهتر است ؟

رنگ کاری ام دی اف
رنگ کاری ام دی اف

اکثراً چوب جامد را انتخاب می کنند ، اما آیا این انتخاب بر اساس حقایق است یا فقط یک باور رایج است ؟

زمانی که ام دی اف یک محصول نوظهور بود ، در مقایسه با چوب خالص  خوب قدیمی دوام کم تری داشت . با این حال ، پیشرفت سریع فناوری و ساخت اکنون به سطحی رسیده است که چوب مهندسی شده قابل اعتمادتر شده و هزینه کم تری دارد . به همین دلیل است که تولیدکنندگان بیشتری به چوب مهندسی شده روی می ‌آورند و گرایش ‌هایی مانند دکوراسیون با بسته ‌بندی تخت سهم وسیعی از بازار را به خود اختصاص داده‌ اند . تکامل فنی این ماده جدید منجر به ظهور مشاغل جدیدی مانند مونتاژ و تحویل بسته های تخت و کل جوامع پرشور بسته تخت شده است .

بنابراین ، آیا این بدان معناست که ام دی اف گزینه بهتری است ؟ لزوماً اینطور نیست .

حقیقت این است که هر دو چوب خالص  و چوب مهندسی شده مزایا و معایب خود را دارند و هر دو می توانند کار بزرگی برای بازسازی داخلی شما انجام دهند . به همین دلیل است که برای هر صاحب خانه ، مالک ، مستأجر یا حتی  سازنده املاک ( بساز و بفروشی ) ، درک مزایا و معایب چوب خالص  و ام دی اف مهم است .

اما ، واقعا چوب خالص  به چه معناست ؟ پاسخ تا آنجا که می تواند ساده است . اصطلاح ” چوب خالص ” زمانی پدیدار شد که ام دی اف برای اولین بار به عنوان جایگزین ظاهر شد . این مخفف نوع الواری است که به روش خوب قدیمی – از جنگل ها تولید می شود . دکوراسیون ساخته شده از چوب خالص فاقد فضاهای توخالی است و ویژگی های آن در بین گونه ها متفاوت است .

« الوار بلوط به لطیفی صنوبر نیست . اگر با پیچ گوشتی خود به دقت کار نکنید ام دی اف ممکن است ترک بخورد » .

محبوب ترین انواع چوب خالص  کدامند ؟

اکالیپتوس – دارای تعدادی زیرگونه است و هر کدام مجموعه ای از نقاط ظریف خاص خود را دارند ، مانند پالت ، بافت و غیره . برخی از نمایندگان محبوب بلوط تاسمانی ، سیاه باته ، صمغ خالدار و جره با رنگ های مربوط به خود هستند : کرمی ، قهوه ای مایل به زرد ، قهوه ای کاراملی و قرمز .

چوب اکالیپتوس , انواع چوب
چوب اکالیپتوس , انواع چوب

سدر ( سرو ) – که به دلیل رنگ های خاص خود از قرمز تا صورتی شناخته شده است ، دانه ای نرم اما صاف دارد و بیشتر برای دکوراسیون در فضای باز استفاده می شود . سدر ( سرو ) در برابر قالب مقاوم است و قیمت بسیار خوبی دارد .

چوب سدر یا سرو
چوب سدر یا سرو

اورگان – همچنین به عنوان صنوبر داگلاس شناخته می شود ، دانه ای مستقیم دارد . سبک اما محکم است .

انواع چوب و کاربرد آن , اسم انواع چوب , عکس انواع چوب
چوب صنوبر داگلاس

کاج – اگرچه در طراحی داخلی محبوب است ، اما کاج به عنوان یک چوب آسیب پذیر در برابر آفات شناخته می شود . هجوم ها طول عمر دکوراسیون را کوتاه می کنند ، مگر اینکه در برابر اشکالات و کپک ها درمان شوند ، و ممکن است زنجیره ای از واکنش ها را ایجاد کنند که به کل دارایی شما آسیب می رساند .

انواع چوب و کاربرد آن , اسم انواع چوب , عکس انواع چوب
چوب درخت کاج

خاکستر ( چوب اش ) – یکی از درخشان ترین انواع چوب خالص ( تمام چوب ) که می توانید برای دکوراسیون استفاده کنید . تولید کنندگان دکوراسیون سنتی اغلب از این چوب به عنوان جایگزینی برای بلوط سفید استفاده می کنند .

چوب اش برای پله
چوب اش برای پله

راش – یکی دیگر از نمایندگان در رنگ بندی روشن تر چوب . بیشتر در سوئد ، نروژ و دانمارک رایج است ، اما بیشتر اوقات رنگ آمیزی می شود ، زیرا دانه های آن کمتر به چشم می آید .

همه چیز درباره چوب راش
همه چیز درباره چوب راش

توس – محبوب ترین رنگ ها در اینجا سفید و زرد هستند . شما در نیم کره شمالی با این نوع الوار مواجه خواهید شد . به اندازه بلوط جامد نیست و به همین دلیل است که توس یک ماده عالی برای دکوراسیون و تخته سه لا است . این چوب به طور گسترده توسط تولید کنندگان دکوراسیون تخت استفاده می شود .

چوب توس
چوب توس

ماهاگونی – به دلیل رنگ های قرمز زیبای این چوب محبوب است . نجارها به دلیل سختی متوسط ​​آن را ترجیح می دهند . متاسفانه به دلیل استفاده بیش از حد ، امروزه عرضه این چوب کمیاب شده است .

چوب ماهگونی , فروش چوب ماهاگونی , درخت ماهاگونی
چوب ماهگونی , ماهاگونی , درخت ماهاگونی

افرا – شما می توانید با زیرگونه های نرم و سخت روبرو شوید . اولین مورد برای پالت ها ، ظروف بسته بندی ، جعبه های حمل و نقل و غیره استفاده می شود ، زیرا دوام کم تری دارد .

انواع چوب و کاربرد آن , اسم انواع چوب , عکس انواع چوب
چوب افرا

بلوط بدون شک یکی از پرکاربردترین انواع چوب جامد برای دکوراسیون در طراحی داخلی مدرن است . این چوب در دو نوع قرمز آمریکایی و سفید اروپایی وجود دارد . همراه با سدر و بلوط سفید در میان معدود چوب ها مقاوم ترین ها در برابر رطوبت است ، به همین دلیل است که بلوط به طور گسترده برای آلاچیق و سایر موجودی در فضای باز استفاده می شود .

کف پله چوبی , چوب بلوط
کف پله چوبی , چوب بلوط

ساج – به دلیل کیفیت بالا و برچسب گران قیمتش معروف است . در کشورهایی مانند ویتنام ، فیلیپین ، تایلند و میانمار رشد می کند . به عنوان یک ماده ، ساج یکی از بهترین ها برای ساخت قایق و کشتی ماهیگیری است . رنگ روشنی دارد که از طلایی تا قهوه ای متغیر است .

چوب ساج
چوب ساج

گردو – در ایالات متحده محبوب ترین چوب است . دارای رنگ قهوه ای خاص و بافت زیبایی است . با کیفیت عالی قیمت فوق العاده ای دارد . اغلب برای دکوراسیون سنتی و کابینت آشپزخانه استفاده می شود .

انواع چوب و کاربرد آن , اسم انواع چوب , عکس انواع چوب
چوب گردو

مزایای چوب طبیعی چیست ؟

1 . چوب خالص  بادوام است و در دراز مدت دوام شما را خواهد داشت . الوارهای جنگلی بسیار مستحکم هستند و ثابت شده است که یک ایده خاص برای گذراندن آزمون زمان است . در طول زمان از این چوب برای ساخت خانه ها ، پل ها و سایر زیرساخت ها استفاده می شد . اکنون فناوری ‌ها پیشرفت کرده‌ اند و هنوز از چوب جامد برای ساخت و ساز استفاده می ‌شود . اگر یک پل چوبی بتواند بار زمان را تحمل کند ، تصور کنید یک میز جامد چقدر برای شما دوام می آورد ؟

2 . چوب جامد به سادگی زیبا به نظر می رسد . مهم نیست که یک تخت را چقدر خوب رنگ کنید ، ظاهر چوب واقعی همیشه برنده جایزه خواهد بود . ظاهر دلپذیر بافت طبیعی به قدری مطلوب است که بسیاری از تولید کنندگان ام دی اف هایی را که شبیه آن هستند می فروشند . بیشترین تقاضا عبارتند از بلوط سفید ، گردو ، ساج و چوب ماهون و پس از آن بلوط قرمز ، اورگان و زبان گنجشک . یک مثال خوب می تواند دکوراسیون شیک و جذاب مد روز باشد . طرفداران کهنه ام دی اف را دوست ندارند و معمولاً مایلند قیمت چوب جامد واقعی را تحمل کنند .

3 . فضای داخلی غنی از چوب جامد می تواند ارزش ملک شما را افزایش دهد . یک کمد لباس زیبا ، میز ، مبل سنتی یا حتی یک قفسه کتاب جامد می تواند تأثیر شگفت انگیزی بر ارزش کلی خانه شما یا ارزش خانه ای که می خواهید بخرید داشته باشد . برخلاف پک های مسطح آماده مونتاژ ، واحدهای جامد یک سرمایه گذاری در نظر گرفته می شوند . از یک فروشنده باتجربه املاک ، توسعه دهنده املاک یا حتی یک صاحبخانه بپرسید . به دلیل زیبایی و دوام چشمگیر ، دکوراسیون چوب جامد در هنگام فروش یا اجاره تفاوت ایجاد می کند .

4 . دکوراسیون از چوب طبیعی می تواند در اشکال و سبک های مختلف باشد . واحدهای ساخته شده از چوب جامد به اندازه بسته های تخت قابل تنظیم نیستند ، اما طراحان همیشه می توانند قطعه ای را برای مطابقت با روند داخلی پیدا کنند . اگر نمی توانید مدل دقیق مورد نظر خود را پیدا کنید ، همیشه می توانید یک نجار استخدام کنید و یک واحد سفارشی سفارش دهید . کار با اکثر انواع چوب جامد نسبتاً آسان است ، که امکان استفاده از آنها را برای پروژه های سفارشی و حتی خانگی را فراهم می کند .

معایب چوب تمام چوب ( خالص ) چیست ؟

1 . رطوبت می تواند یک مسئله باشد . اگر دستگاه شما روکش مناسبی برای آب بندی مناسب داشته باشد ،  لزوماً مشکلی نیست ، اما اگر به طور تصادفی به سطح آسیب وارد کنید ، ممکن است خطرآفرین باشد . اگر به میز ، کمد لباس ، قفسه کتاب یا غیره ضربه بزنید یا خراش دهید ، ممکن است این اتفاق بیفتد .

2 . چوب خالص در برابر گرما و سرما آسیب پذیر است . تغییرات سریع دما و رطوبت می تواند تأثیر مخربی بر دکوراسیون ساخته شده از چوب جامد داشته باشد . علیرغم پیشرفت‌ های فناوری و تولید پیشرفته ، دامنه ‌ها باعث انقباض یا انبساط چوب می ‌شوند . این نه تنها بر ظاهر آن تأثیر می گذارد ، بلکه بر یکپارچگی کلی آن نیز تأثیر می گذارد . این بدان معنی است که شما نباید موجودی چوبی فضای باز را در معرض شب های سرد زمستان و روزهای گرم تابستان بگذارید .

3 . چوب خالص می تواند قربانی موریانه ها ، کرم های چوبی و سایر هجوم آفات شود . بهترین راه برای کاهش خطر آلودگی ، درمان شیمیایی مناسب است . فرقی نمی کند که واحدهای از قبل ساخته شده را بخرید یا می خواهید دکوراسیون سفارشی را سفارش دهید . مطمئن شوید که دستگاه دارای روکش استاندارد است یا در غیر این صورت ممکن است سرمایه گذاری شما در خطر باشد .

کرم‌ های چوبی ، anobiidae ( سوسک مرگ آور و سوسک معمولی دکوراسیون ) ، bostrichidae ( سوسک ‌های مته ای ، سوسک ‌های سخت ‌پوست ) ، سوسک ‌های شاخ دراز ( درازگوش خانه قدیمی ، سوسک‌ های شاخ بلند خانه ؛ سوسک ‌های شاخ بلند anoplophora معروف به fera ، اسکله‌ خوار ، پوست پروانه ) و زنبورهای نجار بیشترین شیوع را دارند .

به خاطر داشته باشید که حتی خلاص شدن از شر کرم چوب به تنهایی یک نبرد سنگین است ! تصور کنید که باید همزمان با دو ، سه یا چند آفت مقابله کنید !

4 . برچسب قیمت می تواند سنگین باشد . در حالی که همه انواع چوب خالص گران نیستند اما اکثر آنها گران هستند . گونه هایی از چوب مانند بلوط سفید و گردو و گیلاس مطمئناً هزینه زیادی برای شما خواهند داشت ، ناگفته نماند که سایر گونه هایی مانند ساج و ماهون کمیاب هستند . به طور کلی ، قیمت به دوام ، زیبایی و در دسترس بودن بستگی دارد .

مزایا و معایب تخته فیبر با چگالی متوسط  ​​(MDF ) :

در تئوری ، این ماده ای است که از بقایای بازیافت شده از زمان برش چوب جامد تشکیل شده است – الیاف و رزین که همه با موم مخلوط شده اند . از نظر قوام ، ام دی اف فشرده تر از تخته سه لا است ( اما نه زمانی که در ابتدا به عنوان یک محصول ارائه شد ) . چند سال پیش ، ام ‌دی ‌اف دوام کم تری نسبت به چوب جامد داشت ، اما فناوری و ساخت پیشرفته ‌تر است و تخته‌ های ام ‌دی ‌اف پیشرفته به اندازه چوب طبیعی بادوام هستند . طبقات مختلف چوب مهندسی شده بر اساس اندازه تخته ، قوام آن ، نوع چسب و البته نوع الیاف استفاده شده است .

ام دی اف چه مزایایی دارد ؟

1 . ام دی اف هم به سختی خم می شود و هم ترک می خورد . اگرچه ام دی اف از نظر فنی از چوب ساخته شده است ، اما ساختار آن کاملاً متفاوت است . اگر بخواهید یک تخته ام دی اف را خم کنید ، ترجیح خواهید داد آن را ببربد و سپس تاب بدهید . به همین دلیل است که چوب مهندسی شده بر خلاف حریف خود دارای مزیت انعطاف پذیری در برابر رطوبت است . البته ، اگر آن را در آب فرو کنید ، دیر یا زود تخته تسلیم آسیب می شود . اما اگر آن را در معرض رطوبت هوا قرار دهید ، قطعه به طور کلی منبسط و منقبض می شود در حالی که یکپارچگی و شکل کلی آن دست نخورده باقی می ماند .

2 . ام دی اف مقرون به صرفه تر است و عرضه آن آسان تر است . معمولا تخته های ام دی اف قیمت پایین تری نسبت به چوب طبیعی دارند . البته ، اگر MDF های سطح بالا را با برخی از انواع چوب های ارزان قیمت تر مقایسه کنید ، چند استثنا وجود دارد . یکی دیگر از مزایای بزرگ چوب مهندسی این واقعیت است که می توانید آن را راحت تر از چوب افرا یا بلوط سفید پیدا کنید ، به خصوص اگر به اندازه خاصی نیاز دارید .

3 . ام دی اف راحت تر رنگ آمیزی و آب بندی می شود . برخلاف چوب جامد، چوب مهندسی شده فاقد دانه یا بافت خاصی است . این بدان معنی است که بدون نگرانی در مورد ظاهر یا در بدترین حالت – گره ها ، سنباده زدن و پرکردن آن آسان تر است .

4 . ام دی اف برای کابینت بهترین است . مزایای چوب مهندسی شده برای درب کابینت غیر قابل انکار است . انعطاف ‌پذیری در ساخت ، به طراحان داخلی این امکان را داده است که از بین طرح‌ های با صفحه تخت ، نیمه ، کاملاً روکش و طرح ‌های برجسته انتخاب کنند . بسیاری از انواع ام دی اف مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند که برای اثاثیه آشپزخانه و حمام بسیار مهم است .

معایب ام دی اف چیست ؟

1 . چوب مهندسی شده به راحتی آسیب می بیند . یکی از تفاوت های اصلی بین چوب جامد و مهندسی شده ، سطح آن است . سطح خارجی ام دی اف عملاً مانند هسته آن است ، اما بیش از حد فشرده شده است تا بتواند به عنوان درزگیر عمل کند . اگر سعی کنید آن را سمباده بزنید ، به هسته فیبر واکس شده می رسید و در نتیجه به یکپارچگی کلی تخته لطمه می زند . رنگ آمیزی مجدد واحدهای بسته تخت نیاز به رویکردی ملایم و ظریف دارد . برخلاف چوب جامد که کمی سنباده زدن می تواند فرورفتگی ها و خراش ها را پنهان کند ، آسیب روی ام دی اف دائمی است .

2 . ام دی اف سنگین تر است . بسیاری به اشتباه تصور می کنند که چوب جامد سنگین تر است ، اما حقیقت این است که ام دی اف وزن بیشتری دارد . این دلیل اصلی است که چیدمان یک آشپزخانه مسطح به لنگرها و تکیه گاه بیشتری نیاز دارد ، مخصوصاً هنگام نصب کمدهای دیواری و قفسه بندی . همچنین به همین دلیل است که بسیاری از طراحان دکوراسیون فقط درب های کابینت را ام دی اف رها می کنند و بقیه را از چوب جامد طراحی می کنند .

3 . ام دی اف در برابر گرمای شدید آسیب پذیر است ، به یاد داشته باشید که چوب مهندسی شده از موم و / یا ترکیبات رزین مانند ساخته شده است . به همین دلیل است که نباید واحدهای ام دی اف را در مجاورت بخاری ، رادیاتور ، شومینه ، اجاق گاز و همچنین در تابستان گرم بیرون بگذارید .

4 . ام دی اف نمی تواند وزن زیادی را تحمل کند . اگر چه چوب مهندسی شده به طور گسترده برای طیف وسیعی از واحدها مانند کمد لباس ، قفسه کتاب ، کابینت آشپزخانه و غیره استفاده می شود ،  اگر وزن زیادی بر روی تخته های ام دی اف وارد کنید که برای حفظ چنین وسایلی طراحی نشده اند ، ممکن است به سادگی دچار افتادگی شوند . یک راه حل هوشمندانه ترکیب استفاده از چوب جامد و ام دی اف برای پشتیبانی بیشتر است .

نتیجه گیری : چوب جامد بهتر است یا ام دی اف ؟

همانطور که قبلاً متوجه شده اید – در این مسابقه یک برنده واقعی وجود ندارد . اگر در حال انجام بازسازی آشپزخانه هستید ، ام دی اف ممکن است انتخاب بهتری برای شما باشد زیرا امکان کنترل بیشتر ظاهر و طراحی را فراهم می کند . اما اگر می خواهید یک کمد لباس بزرگ و محکم برای پشتیبانی از یک تن لباس داشته باشید ، قفسه ها باید از چوب جامد ساخته شده باشند . الوار طبیعی همچنین برای طرفداران دکوراسیون و طرح های سنتی که تمایل دارند تا زمانی که پروژه های رویایی خود را برآورده می کنند بیشتر هزینه کنند ، انتخاب مطلوبی خواهد بود . در حالی که هر دو چوب مهندسی شده و طبیعی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند ، انتخاب شما به نیازهای خاص شما بستگی دارد . این موارد ممکن است از جذابیت بصری گرفته تا بودجه ، شکل ، اندازه و مکان شما متفاوت باشد .

ام دی اف در برابر چوب ؟ کدام بهتر است .

ام دی اف می تواند تغییرات رطوبت و گرما را بهتر از چوب جامد تحمل کند . 
هنگامی که رطوبت و درجه حرارت بالا و پایین می رود، چوب واقعی منبسط و منقبض می شود. 
در نتیجه کابینت ها، درها و پانل های ساخته شده از چوب واقعی نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارند.29 بهمن 1400 AP

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : چوب MDF ، چوب خالص ( تمام چوب ) ، طراحی چوب

منبع : paradeofhomes.org


مطالب مرتبط با موضوع مقایسه چوب ها :

WhatsApp us