هر آنچه که باید در مورد مصالح راه پله بدانید

انتخاب متریال کامل راه پله ، گیج کننده اما ضروری است . بهتر است قبل از انتخاب یک طرح و متریال پلکان خاص ، مقداری اطلاعات جمع آوری کنید .

چوب مناسب پله
چوب پله چوبی

پله ها نه تنها یک عنصر اساسی ساختمانی هستند ، بلکه یک ویژگی اصلی طراحی نیز هستند . از آنجایی که نمی توانید طرح یا متریال پلکان خود را به اندازه کاغذ دیواری خود تغییر دهید ، بهتر است در همان ابتدا یک ترکیب عالی را انتخاب کنید .

برای تصمیم گیری آسان ، ابتدا باید اطلاعات خود را در مورد نکات مثبت و منفی هر ماده بالا ببرید . هر ماده دارای حوزه استفاده خاص خود است در حالی که طراحی و عملکرد نقش مهمی در انتخاب یکی دارد . فهرستی از مصالح راه پله به همراه نکات مثبت و منفی آنها آورده شده است .

شیشه و اکریلیک :

پله های اکریلیک و شیشه ای جلوه ای از زرق و برق امروزی را به فضای داخلی می بخشند . مزیت چنین راه پله هایی سبک وزن بودن آنهاست و امکان دید باز و نور فیلتر شده را در خانه فراهم می کند . با این حال ، این گزینه کمی گران است ، اما هنوز هم ظاهر منحصر به فرد این سبک مورد احترام همه است .

 نکات مثبت :

    پله های شیشه ای و اکریلیک قوی هستند و می توان آنها را برای تحمل بارهای سنگین تقویت کرد .

    این نوع مواد راه پله اجازه می دهد تا مناظر واضح و نور از طریق راه پله فیلتر شود .

    طیف گسترده ای از پوشش های نچسب موجود است .

نکات منفی :

    سطوح اکریلیک مستعد خراشیدن هستند .

    این یک گزینه گران قیمت است .

چوب :

راه پله چوبی سنتی ترین شکل ساخت راه پله است . چوب قوی است و کار با آن آسان است و عنصر گرما را در خانه فراهم می کند . همچنین در انتخاب های مختلفی از گزینه های مقرون به صرفه مانند کاج یا تخته سه لا گرفته تا چوب های سخت گران تر مانند گیلاس و بلوط وجود دارد .

 نکات مثبت :

    این مقرون به صرفه ترین مصالح راه پله است .

    چوب محکم است و کار کردن با آن آسان است .

 نکات منفی :

  این ماده هر از چند گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و از دوام کمتری نسبت به سایر مواد برخوردار است .

    رطوبت زیاد برای چوب مضر است .

فلز :

پله های فلزی نسبتاً گران قیمت هستند ، اما جای تعجب نیست که آنها قوی ترین و بادوام ترین گزینه موجود هستند . پله های فلزی در سفارشی سازی بسیار متنوع هستند و می توانند در زمینه های مختلف از صنایع گرفته تا خانه های شیک مورد استفاده قرار گیرند .

 نکات مثبت :

    بادوام ، قوی و مناسب برای استفاده در محیط های مختلف هستند .

    سبک تر از بتن و چوب به نظر می رسد .

    مناسب برای پله های مارپیچ و فضاهای تنگ هستند .

نکات منفی :

    این پله ها هنگام استفاده می توانند صدا ایجاد کنند .

    اگر به خوبی نگهداری نشود مستعد زنگ زدگی است .

    پله های فلزی می توانند لبه های تیز داشته باشند که ممکن است باعث آسیب جدی شود .

بسیاری از گزینه ها و ایده های دیگر با متخصصان ما در دسترس هستند . اگر به دنبال راهنمایی در مورد راه پله هستید ، تیم ما برای کمک به شما همیشه آماده است .

چه نوع چوبی برای پله های جدید شما مناسب است ؟

چوب پله چوبی
چوب پله چوبی

انتخاب چوب برای هر کار ساختمانی یک تلاش ظریف است . مگر اینکه ده ها سال تجربه در برش یا ساخت و ساز چوب داشته باشید ، گفتن اینکه کدام چوب برای کدام پروژه عالی است به سادگی نیست . عواملی مانند قیمت ، مکان ، تراکم چوب و تن وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری نهایی در نظر گرفته شود .

بسته به موقعیت شما ، یک نوع چوب خاص ممکن است در دراز مدت برای راه پله شما ایده آل یا بد باشد . در مورد تیم ما ، ما در مورد پله ها صحبت خواهیم کرد و در مورد اینکه چه نوع چوبی برای موقعیت های مختلف مناسب است به شما کمک می کنیم .

چه نوع چوبی برای آب هوای ایران مناسب است

بهترین چوب های مورد استفاده برای اقلیم ایران چوب بلوط و چوب راش میباشد .

به چه چوب هایی باید توجه داشت ؟

 ما نمی‌توانیم توصیه کنیم که هر نوع چوب ساختمانی موجود در بازار را فهرست کنید . برای اینکه به شما کمک کنیم ، محبوب‌ ترین و با رتبه ‌بندی ‌ترین چوب ‌های سخت موجود در بازار را برای تان فهرست کرده ایم .

    بلوط قرمز

    بلوط سفید

    کاج زرد

    چوب اش

    چوب ماهون

    کاج زرد

    گیلاس برزیلی

    سرو

    افرا سخت

    گیلاس آمریکایی

چوب راش

چوب مناسب برای شما چیست ؟

انتخاب چوب عالی برای پله های شما بسته به محل زندگی شما ، رنگ چوبی که ترجیح می دهید و قیمت آن متفاوت است .

راه پله های شما داخل خانه هستند یا بیرون ؟

چوب های سخت مقاوم در برابر پوسیدگی معمولاً برای صاحب خانه هایی که پله های بیرونی دارند توصیه می شود . راه پله های داخلی مجبور نیستند دائماً با آب و هوا سر و کار داشته باشند . صرف نظر از اینکه چه پایان بندی برای پلکان خود دارید ، اگر خود چوب نتواند هجوم عنصر مختلف را تحمل کند ، در نهایت شکست خواهد خورد . انتخاب های چوبی عالی برای راه پله های فضای باز عبارتند از بلوط قرمز ، کاج زرد و آشوود . سایر چوب های سخت آنقدر متراکم و مقاوم در برابر پوسیدگی نیستند.

با این حال ، اگر راه پله در داخل خانه است ، و برای تان مهم نیست که کمی بیشتر هزینه کنید ، می ‌توانید از چوب ماهون ، گیلاس برزیلی یا آمریکایی استفاده کنید . آنها تن های بسیار دوست داشتنی و بافت های فوق العاده ای دارند .

طول عمر یا تراکم :

طول عمر مهم ترین عاملی است که در انتخاب نوع چوب باید در نظر گرفته شود . هرچه یک نوع چوب متراکم تر و بادوام تر باشد ، ماندگاری بیشتری برای شما خواهد داشت . اگر به دنبال چوب متراکم عالی هستید ، کاج زرد،  بلوط سفید ، اشوود یا چوب افرا سخت را در نظر بگیرید . گیلاس و چوب ماهون برزیلی نیز عالی هستند ، اما مقرون به صرفه ترین گزینه ها نیستند .

تن و بافت :

اگر شما از نظر زیبایی شناسی و نه فقط کاربردی به دنبال چوب مورد نظر خود هستید ، احتمالاً به این فکر می کرده اید که کدام نوع چوب پله های شما را بیشتر از همه جلوه می دهد . چوب ماهون ، گیلاس برزیلی ، گیلاس آمریکایی و بلوط قرمز بهترین گزینه ‌های شما خواهند بود . آنها دارای رنگ های متفاوت ، با الگوهای زیبا هستند و به خوبی عمر می کنند .

قیمت گذاری :

برای اکثر مردم ، همه چیز به قیمت گذاری خلاصه می شود . چوب های عجیب و غریب تر و رنگارنگ تر مانند چوب ماهون و گیلاس برزیلی به طور طبیعی گران تر از چوب کاج زرد ساده و چوب خاکستر هستند . برخی از موارد دورتر مانند گیلاس آمریکایی ، بلوط قرمز ، بلوط سفید وجود دارد که رنگ دلخواه را با قیمت مناسب ارائه می دهند . قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع چوب ، قیمت هر نوع چوب را بررسی کنید .

اگر پس از خواندن این مقاله هنوز تصمیمی نگرفته اید ، پس در نظر داشته باشید که با فردی که تجربه بیشتری در کار چوب دارد مشورت کنید . هیچ چوب کاملی برای همه خانه ها یا راه پله ها وجود ندارد . نوع و قیمت همیشه بر تصمیم نهایی تأثیر می گذارد ، و قبل از انتخاب نوع چوب خاص باید این را در نظر بگیرید .

5 طرح راه پله چوبی سفارشی :

راه ‌های زیادی برای دادن ظاهری کاملاً جدید به یک خانه وجود دارد ، اما تعداد کمی از آنها می ‌توانند مانند راه پله ‌های چوبی سفارشی ، چنین بیانی چشمگیر داشته باشند . طرح های زیادی برای انتخاب و همچنین طیف وسیعی از مواد زیبا وجود دارد . البته انتخاب شما به سلیقه شما بستگی دارد ، اما در اینجا پنج پروژه وجود دارد که ما به طور ویژه ای به آنها افتخار می کنیم .

راه پله و ریسمان بلوط ، راه پله دو یا دو شاخه :

این راه پله در کنار یک پنجره بزرگ قرار دارد و طراحی کلی شامل بالابرهای باز برای برجسته کردن نور است . زیبایی راه پله های چوبی سفارشی این است که می توانند برای نیازهای فردی خانه های خاص طراحی شوند ، و این راه پله ای است که به ویژه برای خانه های بزرگ تر که در آن فضا مشکلی ایجاد نمی کند ، مناسب است .

چوب پله چوبی
چوب پله چوبی

چوب گردو با نرده شیشه ای طرح U شکل :

فضاهای کوچک تر و نیمه محصور هنوز هم می توانند از یک راه پله با طراحی هوشمندانه بهره ببرند و این ترکیب چشم نواز از گردو و شیشه نمونه ای درخشان از آنچه می توان به دست آورد خواهد بود . گردو دوام را ارائه می دهد ، بنابراین برای ماندگاری ساخته شده است ، و شیشه شکوفایی زیبایی به تمام پوشش می دهد .

چوب پله چوبی
چوب پله چوبی

راه پله چوب بلوط با نرده شیشه ای طرح L شکل :

شکل این راه پله چشم نواز است و به ایجاد یک شاهکار در فضای نسبتاً محدود کمک کرده است . موقعیت فرود به احساس حریم خصوصی می افزاید و بسیاری از کسانی هستند که معتقدند راه پله های L شکل ایمن تر هستند ، به ویژه برای صاحبان خانه های مسن یا ضعیف . نرده شیشه ای به حفظ فضای سبک و مطبوع در این نوع طرح کمک می کند .

چوب پله چوبی
چوب پله چوبی

چوب بلوط با نرده شیشه ای ، راه پله مستقیم :

طراحی ساده پله های چوبی سفارشی مانند این برای خانه هایی که رویکرد مینیمالیستی را اتخاذ کرده اند عالی است . اگر کمتر از 16 بالابر وجود داشته باشد و ارتفاع راه پله کمتر از 12 فوت باشد ، نیازی به فرود نخواهد بود ، بنابراین جریان راه پله نباید قطع شود . راه پله های مستقیم نسبت به سایر طرح ها ساده تر و پیچیده تر هستند .

چوب پله چوبی
چوب پله چوبی

راه پله بلوط ، طرح منحنی :

این ممکن است از نظر طراحی کمی پیچیده تر باشد ، اما جلوه کلی آن یکی از زیبایی های مهم آن است . خطوط ظریف و ظاهر معاصر به پلکان حس جالبی می بخشد ، به خصوص شاید به این دلیل که با دیوارهای محکم پوشانده شده است . رنگ ‌های خنثی ، برافراشته‌ های بلوط و نورپردازی ظریف این پلکان را به یکی از پله‌ های چوبی سفارشی مورد علاقه ما تبدیل کرده است .

راه پله منحنی

چوب پله چوبی
چوب پله چوبی

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

#چوب #پلکان #پله


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us