چوب مناسب پله در ایران

چوب راش یا بلوط یا کاج ؟

انتخاب بین چوب کاج به عنوان یک چوب ضعیف و ارزان , چوب راش متوسط و بلوط سطح بالا و گران کار مشکلی است , سعی شده در این مقاله به جزئیات بیشتری بپردازیم .

مقاله به زبان اصلی را از لینک زیر مشاهده کنید :

مقاله اصلی

هنگامی که می خواهید در خانه خود راه پله بسازید، با یک انتخاب روبرو می شوید – یک راه پله از کاج ارزان قیمت بسازید یا پول بیشتری را برای تولید یک پله از بلوط یا راش سرمایه گذاری کنید.

در این مقاله به شما در درک این موضوع کمک می کنیم.

چوب به دو دسته نرم، ارزان قیمت، رزینی، چوب نرم و چوب سخت تقسیم می شود که بعضی چوب ها فاقد رزین بوده و چگالی و سختی بالایی دارد. کاج و صنوبر از چوب های نرم و بلوط و راش از چوب های سخت هستند. چرا وقتی می توانید پس انداز کنید، بیشتر بپردازید؟ پاسخ به اندازه کافی ساده است – گونه های چوب نرم مانند کاج، قادر به تحمل بارهای شدیدی که به پله ها می آیند ، به خوبی چوب های سخت نیستند. افتادن اشیاء مختلف روی پله ها، راه رفتن روی آن با پاشنه، علائم پنجه حیوانات – همه اینها به سرعت بر چوب ارزان قیمت تأثیر می گذارد. با توجه به این واقعیت که ؛ جایگزینی یک پله یا قطعات آن یک فرآیند پیچیده و گران است – صرفه جویی در ساخت پله کار نخواهد کرد!

چنین ساختار پیچیده ای به عنوان یک راه پله باید تا حد امکان کارآمد انجام شود و برای ایجاد آن برنامه ریزی کنید، به یاد داشته باشید که پله ها برای قرن ها ساخته می شوند. با ایجاد یک پله از چوب بلوط یا راش ، نیازی به صرف زمان و هزینه برای تعمیر آن ندارید – چنین پلکانی برای مدت طولانی بدون از دست دادن ظاهر و کیفیت به شما خدمت می کند .

مشخصات چوب

تضمین کیفیت در یک مرکز نجاری برای ساخت پله های چوبی را با در نظر گرفتن تمام الزامات ایمنی و دوام ممکن تولید نیاز است . تجهیزاتی که ما برای ساخت پله استفاده می کنیم ساخت ایتالیا، بلژیک، فنلاند و البته روسیه است. در فرآیند ایجاد و نصب پله، ما فقط از مواد حرفه ای استفاده می کنیم، مانند: چسب برای افزایش مقاومت , ساخته شده در آلمان؛ رنگ چوب ساخته شده در آلمان , کانادا و ترکیه ؛ لاک پارکت ساخت آلمان. ما همچنین از فناوری‌هایی برای تولید محصولات و کار نصب و راه‌اندازی استفاده می‌کنیم که توسط فن‌آوران ما توسعه یافته‌اند. تیم ما متشکل از بهترین متخصصان در این زمینه است.

برای کی کار می کنیم ما پله‌های چوبی سفارشی را برای خریداران خصوصی می‌سازیم و همچنین فعالانه با طراحان، شرکت‌های ساختمانی و سازمان‌های تجاری با شرایط خاص همکاری می‌کنیم.

چوب کاج از خانواده نرم چوب و ارزان قیمت

امروزه کاج ، راش و بلوط محبوب ترین و گسترده ترین گونه های چوبی در صنعت مبلمان هستند. شخصی که برای اولین بار تصمیم به خرید مبلمان چوبی می گیرد همیشه این سوال را دارد که “مبلمان را از چه چوبی انتخاب کنم؟” در زیر مقایسه انوع چوب، ویژگی ها، مزایا و معایب آنها آورده شده است.

طراحی روی برش کاج، یک هسته قهوه ای-قرمز / زرد و یک چوب صنوبر زرد مایل به سفید به وضوح متمایز می شود – انتقال بین آنها به خصوص در درختان بالغ کاملاً تیز است. چوب کاج سرشار از گذرگاه های رزینی به قطر تا 0.1 میلی متر است که در هر نوع اره کاری قابل مشاهده است.

استحکام – قدرت

در کاج، چوب قوی، صمغی، نسبتاً سخت است، به ویژه در هسته، – 0.52 گرم در سانتی متر مکعب، چسبناک و نسبتاً مستعد تاب برداشتن است. چوب کاج به راحتی اره می شود، پردازش می شود، اتصال دهنده ها را به خوبی نگه می دارد، به خوبی رنگ می شود و آغشته به رنگ می شود. رنگ کاج دارای رنگ ناهموار، اغلب لکه ها و گره ها است. اگر از رنگ و بافت طبیعی آن استفاده می کنید، باید در نظر داشت که مبلمان “کاج طبیعی” یا به سبک قومی روستیک و روشن یا در فضای داخلی اتاق زیر شیروانی، “خانه های شبانان آلپ” و موارد مشابه مناسب خواهد بود. ویژگی چوب کاج این است که چه در رنگ های بسیار ظریف و چه در رنگ های اشباع، سودمندتر به نظر می رسد. بهترین انتخاب رنگ های طبیعی است: “شکلات”، “کارامل تیره”، “عسل گندم سیاه”. کاج با برس، سفید شده یا به سادگی لاک زده شده با توجه به انتخاب عالی به نظر می رسد.

چوب راش سفید

چوب راش سفید ، دارای رنگ قهوه ای روشن متمایل به قرمز است. اگر درخت قدیمی باشد، چوب می تواند قرمز مایل به قهوه ای باشد – “رسیده”، در هنگام “بخار دادن” رنگ مشابهی به دست می آورد. راش دارای پرتوهای هسته گسترده و لایه های سالانه است که موجی هستند و الگوی جالبی ایجاد می کنند. هنگامی که تنه به صورت شعاعی بریده می شود، پرتوها به صورت نوارهای براق یا “آینه” به نظر می رسند، هنگامی که به صورت مماس بریده می شوند – “دانه های” قهوه ای، که یک لکه به الگو می دهند یا “دوک ها”. استحکام – قدرت چوب راش متراکم، کاملاً سخت – 0.68 گرم بر سانتی متر مکعب است، دارای بالاترین قابلیت خمشی از گونه های ارائه شده است، به خوبی فرآوری شده است و هر نوع پرداختی با بازده زیبایی شناختی بالا را می پذیرد. با استفاده طولانی مدت، راش از نظر استحکام خیلی کمتر از بلوط نیست، بنابراین مبلمان ساخته شده از آن سال ها دوام می آورد. اما چوب راش از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی نسبت به بلوط ضعیف تر است و رطوبت هوا را به شدت جذب می کند. راش از نظر تمایل به آسیب های بیولوژیکی از کاج پایین تر است. اما مبلمانی که در یک اتاق خشک و راحت قرار دارند با همه موارد فوق تهدید نمی شوند. هنگام سفارش تخت یا میز، کابینت راش، محصولاتی زیبا، شیک با بافتی غنی، رنگ اصیل، مقاوم در برابر سایش و بادوام دریافت خواهید کرد.

رنگ

راش از نظر رنگ درختی همه کاره است. او زیبا و نجیب به نظر می رسد در سفید، “عاج”، wenge، تیره و روشن گردو، شاه بلوط. سطوح راش سفید شده و راش طبیعی که با لاک بی رنگ پوشانده شده اند بسیار زیبا هستند.

چوب بلوط

طراحی رنگ هسته بلوط – قهوه ای تیره یا روشن: هسته پر شده است از thils – رشد سلول هایی که لثه ها، تانن ها، رزین ها را جمع می کنند – ضد عفونی کننده های طبیعی قوی. چوب درخت بلوط زرد مایل به قهوه ای است. تنه درخت بلوط با پرتوهای مغزی بسیار توسعه یافته رشد می کند که تا حد زیادی الگوی چوبی مشخص را تشکیل می دهد. زیبایی محصولات بلوط نیز با دانه های بزرگ و بسیار رسا چوب مشخص می شود. زیبایی بلوط به طور کامل در محصولات چوب تمام چوب آشکار می شود. در فروشگاه ما می توانید سفارش دهید – تختخواب، کمد، مبلمان عتیقه، که در آن چوب بلوط با تمام مزایای آن ارائه می شود: بافت غنی و نماینده، رنگ زیبا یا کهنه مصنوعی. استحکام – قدرت چوب بلوط دارای استحکام استثنایی در نه بالاترین چگالی – 0.69 گرم در سانتی متر مکعب است. برش آن دشوار است، به خصوص انجام حکاکی ظریف – چوب شکافته می شود و الگوبرداری آن، در صورت ناموفق بودن انتخاب واحد چوب، عناصر را غیرقابل بیان می کند. بنابراین، بر روی محصولات بلوط، اغلب، کنده کاری از مواد متفاوتی ساخته می شود. بلوط در برابر آسیب های بیولوژیکی، استرس فیزیکی – بلند مدت و کوتاه مدت، قدرت مخرب آب بسیار مقاوم است. با دوام نامحدود – مبلمان بلوط به طور نامحدود دوام خواهند داشت، به لطف زیبایی آن، چوب بلوط یکی از با ارزش ترین ها است.

بلوط آنقدر نجیب است که اغلب به سادگی با لاک شفاف پوشانده می شود و فقط بر شأن چوب تأکید می کند – الگوی آن، درخشش طبیعی، بافت رسا. بلوط لاک زده بلوط سفید شده زیباست، تقلید از رنگ مبلمان قدیمی اروپایی، که به معنای واقعی کلمه سفید (آهک) شده بود تا تمیز به نظر برسد و در اثر پوسیدگی و حشره آسیب نبیند. سفید دارای سایه های زیادی است – خاکستری تیره (“سال”)، خاکستری روشن (“منطقه قطبی”)، صورتی، یاسی. مبلمان ساخته شده از چوب بلوط سفید شده به فضای داخلی اشراف خاصی می بخشد، به نظر می رسد جایگزینی برای بازسازی و براقیت مد روز باشد، به همین دلیل است که در فضای داخلی کلاسیک و قدیمی اروپایی و آمریکایی، به ویژه آنهایی که بر دوران استعمار متمرکز شده اند، بسیار محبوب است. بلوط پتینه شده نیز همین ویژگی ها را دارد. چوب قبل از رنگ آمیزی برس زده می شود – الیاف نرم تابستانی با یک برس سخت جدا می شوند، به طوری که در نتیجه، الیاف سخت ظاهر می شوند و یک الگوی چوب منحصر به فرد و برجسته را تشکیل می دهند ( اصطلاحا به این روش سندبلاست چوب می گویند ) . سپس چوب با مینای سفید رنگ آمیزی می شود و رگه های بیرون زده به طور طبیعی رنگ می شوند یا با رنگ تیره تری پوشانده می شوند. بلوط پتینه شده بر اشرافیت بلوط و عاج تأکید دارد. محصولات در این رنگ بسیار گران به نظر می رسند، به فضای داخلی وقار، اصالت قدمت و کلاسیک می بخشند. مقایسه قیمت چوب قیمت یک نوع چوب با کیفیت آن تعیین می شود. بهترین ترکیب از ویژگی های عملکردی و زیبایی شناختی بلوط است، بنابراین مبلمان ساخته شده از آن گران تر از سایرین است.

پس از بلوط راش و پس از آن کاج قرار دارد. کاج ارزان تر از دیگران است. هزینه محصول نهایی نیز تحت تأثیر فناوری های تولید است، به عنوان مثال، برس زدن، و پیچیدگی طراحی، استفاده از پتینه، لاک و رنگ. به طور خلاصه، چند نتیجه می توان گرفت: 1. انتخاب مبلمان ارزان قیمت، ارزش توقف در کاج یا توس را دارد. علاوه بر این، هنگام انتخاب صندلی یا چهارپایه، باید به توس ترجیح داده شود، زیرا از شل شدن مبلمان بسیار طولانی تر از کاج جلوگیری می کند. 2. برای انتخاب مبلمان گران تر، باید راش یا بلوط را ترجیح دهید. ویژگی های استحکام این نوع چوب ها کاملاً به یکدیگر نزدیک است، بنابراین، آنها عمدتاً بین الگوها انتخاب می کنند. همچنین اغلب برای پردازش انواع بلوط اضافی (پتینه، سفید کردن، و غیره) استفاده می شود.

مبلمان را از چه نوع چوبی انتخاب می کنید؟ مشترک ما شوید با وجود فراوانی مواد مدرن، مبلمان چوب طبیعی از موقعیت های پیشرو خود دست نمی کشد. سازگاری با محیط زیست، ضد حساسیت، زیبایی منحصر به فرد طبیعی و دوام مبلمان چوب طبیعی به ویژه اهمیت می یابد. در میان انواع چوب محبوب برای ساخت مبلمان، بلوط و کاج برجسته است. چوب بلوط یکی از با ارزش ترین و معتبرترین چوب های سخت است ، کاج یکی از گونه های مخروطی سنتی است، اما از نظر خواص کمتر جذاب نیست. مبلمان چوب بلوط از دیرباز به عنوان استانداردی از پیچیدگی، ظرافت و اعتبار در نظر گرفته می شده است و یکی از ویژگی های تغییر ناپذیر خانه های ثروتمند بوده است. امروزه، کمی تغییر کرده است، و مبلمان بلوط یکی از پرتقاضاترین گزینه ها، هرچند گران، باقی مانده است. از جمله مزایای مبلمان بلوط جامد می توان به موارد زیر اشاره کرد: استحکام و دوام باور نکردنی؛ قابلیت اطمینان و ایمنی بالا؛ زیبایی منحصر به فرد چوب و خواص تزئینی که به صنعتگران اجازه می دهد تا شاهکارهایی ایجاد کنند که هر فضای داخلی را تزئین می کند، علیرغم این واقعیت که بلوط به طور کلی یک ژانر کلاسیک در نظر گرفته می شود.

ویژگی ها و خواص چوب بلوط

چوب بلوط با تعدادی ویژگی منحصر به فرد متمایز می شود که به لطف آنها مبلمان خاص می شود و از زیبایی شناسی شروع می شود و به ویژگی های عملیاتی ختم می شود: بافت زیبایی که با وجود پرتوهای شفاف قلبی شکل و چوب صنوبر روشن مشخص می شود. الیاف چوب بسیار قوی هستند که پردازش را دشوار می کند. برای کار با بلوط به برش های بسیار سخت شده نیاز است. بلوط گونه ای سخت است. سختی به روش برینل با اثر بر روی سطح آزمایش با یک توپ فولادی سخت شده به قطر 10 میلی متر با نیروی 100 کیلوگرم تعیین می شود. برای بلوط، این رقم 3.7 کیلوگرم بر میلی متر مربع است. این بدان معنی است که مبلمان بلوط جامد به راحتی خراشیده نمی شوند، خم نمی شوند و آسیب نمی بینند. در هر صورت مبلمان بلوط کاملاً بازسازی شده است که بارها در عمل ثابت شده است.

رنگ درب چوبی , رنگ نقش برجسته روی چوب بلوط
رنگ درب چوبی , رنگ نقش برجسته روی چوب بلوط

چوب بلوط با سختی و استحکام بالا کاملاً منعطف و انعطاف پذیر است که تأثیر مثبتی بر خواص تزئینی آن دارد … این توده به روش های مختلف پردازش تزئینی انعطاف پذیر است : کنده کاری، برس زدن برای بافت و کهنه کاری مصنوعی، لکه گیری، سفید کردن. حتی قفسه های نازک بلوط می توانند وزن قابل توجهی را برای مدت طولانی بدون تغییر شکل غیرقابل برگشت تحمل کنند. خواص شیمیایی بلوط مقاومت در برابر پوسیدگی آن را تعیین می کند … رطوبت و درجه حرارت شدید برای چوب خالص و بر این اساس، نمای مبلمان بلوط عملا ترسناک که باعث می شود مبلمان از بلوط خالص نه تنها برای آشپزخانه ساخته شود, بلکه برای حمام یک واقعیت جالب، توانایی چوب بلوط برای تغییر رنگ به بنفش تیره با رنگ سبز پس از تماس مستقیم طولانی مدت با آب است. این نادرترین رنگی است که به طور طبیعی به دست می آید … چنین چوبی گران ترین است. با این حال، این مثال به وضوح دوام، قابلیت اطمینان و پایداری بلوط خالص را نشان می دهد.

مطالب مرتبط با موضوع کف پله چوبی :

WhatsApp us