انواع راه پله

“پله” دقیقا چیست؟ تعریف پله‌ها به خودی خود منشأ ژرمنی دارد و از انگلیسی قدیمی stǣger به معنای «بالا رفتن» از پایه است.

بسیاری از انواع مختلف راه پله در حال حاضر ویژگی های محبوب در پروژه خانه های معاصر و حتی در فضای داخلی مدرن موسسات تجاری هستند. انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد، از سبک‌های معماری مدرن‌تر (مثلاً پله‌های شناور) تا طرح‌های قدیمی‌تر..

در اینجا برخی از محبوب ترین انواع راه پله که امروزه بیشترین تقاضا را دارند آورده شده است:

پلکان مارپیچ

راه پله مارپیچ یک انتخاب جذاب، بادوام و صرفه جویی در فضا برای خانه یا ساختمان اداری است. صرفه جویی در فضا، البته، یکی از بزرگترین مزایای هر راه پله مارپیچ است.

بر خلاف راه پله های سنتی، راه پله مارپیچ ردپای زیادی ندارد و می توان آن را در فضاهای کوچک نصب کرد، که آن را به گزینه ای استثنایی برای خانه ها یا آپارتمان های کوچکتر تبدیل می کند. ساختار جامد، راه پله مارپیچ کوچک را به انتخابی ایده آل برای ایمنی و دوام تبدیل می کند. با نصب پلکانی از این دست، صاحب خانه یا سازنده می تواند زیبایی یک اتاق یا خانه را بدون اشغال فضای اضافی برای سازه راه پله بزرگتر بهبود بخشد.

پله های مارپیچ یک ویژگی طراحی زیبا هستند که جذابیت بصری طولانی مدتی به شما می بخشد.

انواع پله
انواع پله
انواع پله
انواع پله

پله های حلزونی

پلکان های مارپیچ گاهی اوقات به عنوان پله های منحنی شناخته می شوند زیرا شما را در یک قوس جاری به طبقه بالا هدایت می کنند.

پله های حلزونی یا منحنی برای املاک تجاری مانند خرده فروشی، نمایشگاه ها و سایر فضاهای عمومی ایده آل هستند، اما در یک مکان اداری یا مسکونی نیز جذاب به نظر می رسند. پله های حلزونی یک بیانیه هستند که اغلب به عنوان راه پله اصلی یا پلکان انحصاری استفاده می شود. این پله ها اغلب از دو رشته ی نورد شده تشکیل شده است که کف هایی بین آنها متصل است. پله های حلزونی دارای ستون مرکزی نیستند که آن را از پله های مارپیچ متمایز کند. با ترکیب مواد و طرح های مختلف، امکانات پلکان های حلزونی تقریبا نامحدود است.

انواع پله
انواع پله
انواع پله
انواع پله

پله های مستقیم

پله های مستقیم را می توان به عنوان پله هایی تعریف کرد که دارای یک پله منفرد و مستقیم است که دو سطح یا طبقه را در یک ساختمان به هم متصل می کند. در ابتدایی‌ترین شکل آن، طرحی ساده و بدون چرخش است و در اکثر خانه‌ها استفاده می‌شود – اگرچه می‌توان با این سبک بازی کرد. برای مثال، یک پلکان کف باز، فوراً خودنمایی می کند، حتی اگر هنوز فقط یک «پله مستقیم» باشد.

(اگر مطمئن نیستید که «کف پله » دقیقاً در یک راه پله چیست، بخش اصطلاحات ما را در زیر ببینید.)

انواع پله
انواع پله
انواع پله
انواع پله

پله L شکل

پله‌های L شکل – که به‌عنوان پله «یک چهارم چرخش» یا به‌طور ساده‌تر، «پله‌های چرخشی» نیز شناخته می‌شوند، پله‌هایی با سبک هستند. این نام از شکل گرفته شده است و به تغییر جهت راه پله در اواسط پرواز اشاره دارد. آنها می توانند در مواقعی که فضای مورد نیاز برای راه پله مستقیم در دسترس نباشد مفید باشند و امکان قرار گرفتن راه پله را در گوشه ای فراهم می کند.

پله های L شکل همچنین یک مکان استراحت و کاهش فاصله سقوط را فراهم می کند، که یک ویژگی واقعا عالی، به ویژه برای کاربران مسن است.

انواع پله
انواع پله
انواع پله
انواع پله

پله های U شکل

پله‌های U شکل پله‌های L شکل هستند که به سطح بعدی می‌روند، از این رو نام دیگر آن‌ها «پله‌های L شکل دوتایی» است. پله‌های U شکل دو پله موازی با یکدیگر را فراهم می‌کنند: پله‌های بزرگی که کوهنورد را ملزم به چرخش 180 درجه‌ای می‌کند. به دلیل این فرود است که از پله های U شکل به عنوان “پله نیمه فرود” نیز یاد می شود.

انواع پله
انواع پله
انواع پله
انواع پله

پله های بادگیر

پله های بادگیر که گاهی اوقات به عنوان “پله های کیت” شناخته می شوند، می توانند فضای مورد نیاز برای کسانی که مشکل ذخیره سازی دارند را تا حد زیادی کاهش دهند و به ویژه برای دسترسی به زیرزمین محبوب هستند. پله های بادگیر به شکل دایره ای موجود هستند که می توانند بدون فرود انجام شوند – این کار فضای بیشتری را آزاد می کند و فضای کمتری را نسبت به پله های L شکل یا U شکل اشغال می کند. راه پله دوبل پیچ نیز محبوب است.

انواع پله
انواع پله
انواع پله
انواع پله

اصطلاحات بیشتر راه پله

بخش‌های مختلفی از یک راه پله وجود دارد – بیشتر از آنچه تصور می‌کنید. بنابراین ما یک راهنمای مختصر برای برخی از کلمات و اجزای خاص که برای اشاره به بخش‌ها و ویژگی‌های مختلف استفاده می‌شوند، گردآوری می‌کنیم. در اینجا تمام اصطلاحات راه پله که باید برای دانستن زیر و بم پله ها به آن نیاز داشته باشید آورده شده است:

گام ( Step ) پله
پله از کف و رایزر تشکیل شده است.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

کف ( Tread )
قسمتی از راه پله که روی آن پله گذاشته می شود. این کفپوش با همان مشخصات (ضخامت) مانند هر کفپوش دیگر ساخته شده است. “عمق” کف از لبه بیرونی پله تا “رایزر” عمودی بین پله ها اندازه گیری می شود. “عرض” از یک طرف به طرف دیگر اندازه گیری می شود. نخ اساسی ترین قسمت پله ها است.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

رایزر ( Riser )
قسمت عمودی بین هر کف روی پله. این ممکن است برای جلوه پله “باز” ​​وجود نداشته باشد.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

کف پله ( Nosing )
قسمت لبه ای از کف که روی رایزر زیر آن بیرون زده است. اگر وجود داشته باشد، به این معنی است که، با اندازه‌گیری افقی، کل طول پله‌ها صرفاً مجموع طول پله‌ها نیست، زیرا کف ها در واقع کمی روی یکدیگر همپوشانی دارند.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

مرحله شروع یا Bullnose ( Starting step or Bullnose )
در جایی که پله ها از یک طرف یا هر دو طرف باز هستند، اولین پله بالای طبقه پایین ممکن است عریض تر از پله های دیگر و گرد باشد. نرده ها معمولاً یک نیم دایره را در اطراف محیط قسمت گرد تشکیل می دهند و نرده دارای یک مارپیچ افقی به نام “حلقه” است که بالای نرده ها را پشتیبانی می کند. علاوه بر جذابیت زیبایی، مراحل شروع به نرده ها اجازه می دهد تا پایه ای گسترده تر و پایدارتر برای انتهای نرده ایجاد کنند. نرده هایی که به سادگی به یک پایه در پای پله ختم می شوند، حتی با یک پایه ضخیم می توانند استحکام کمتری داشته باشند. زمانی که دو طرف پله باز باشد می توان از بینی دوبل استفاده کرد.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

استرینگر ( Stringer )
ریسمان راه پله یک عضو ساختاری است که از کف ها و بالابرها پشتیبانی می کند. معمولاً دو بنددار وجود دارد، یکی در دو طرف پله ها. اگرچه کف ها ممکن است به روش های دیگر پشتیبانی شوند. تارها گاهی بریدگی دارند به طوری که رایزرها و کف ها در آنها قرار می گیرند. ریسمان‌ها در پله‌های با طرف باز اغلب خودشان باز هستند به طوری که کف ها از کناره نمایان می‌شوند. به این گونه ریسمان ها، ریسمان های «برش» می گویند. رشته‌ها در یک طرف بسته از پله‌ها بسته می‌شوند و تکیه‌گاه کف ها به داخل رشته راه‌اندازی می‌شوند.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

بادگیر ( Winders )
بادگیرها پله هایی هستند که از یک طرف باریکتر از طرف دیگر هستند. از آنها برای تغییر جهت پله ها بدون فرود استفاده می شود. مجموعه ای از بادگیرها یک راه پله دایره ای یا مارپیچ را تشکیل می دهند. هنگامی که از سه پله برای چرخش یک گوشه 90 درجه استفاده می شود، پله میانی بادبادک به عنوان یک چهارضلعی بادبادکی شکل نامیده می شود.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

کوتاه کردن ( Trim )
تریم (مثلاً تزئینات چهارگوش یا قرنیز) معمولاً در جایی که دیوارها با کف و اغلب در زیر کف ها به هم می رسند استفاده می شود تا محل برخورد کف و بالابر را پنهان کند. قالب گیری کفش ممکن است بین جایی که طبقه پایین و اولین رایزر به هم می رسند استفاده شود.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

سیستم نرده ( The railing system )
نرده سیستمی از نرده ها و نرده هاست که از افتادن افراد از لبه ها جلوگیری می کند.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

نرده، صراحی یا نرده ( Banister, Railing or Handrail )
عضو زاویه‌دار برای نگه‌داشتن دست، که از نرده‌های عمودی که آن را برای پله‌هایی که از یک طرف باز هستند، بالا نگه می‌دارند متمایز می‌شود. اغلب یک نرده در دو طرف وجود دارد، گاهی اوقات فقط در یک طرف یا اصلاً وجود ندارد، در راه پله های عریض گاهی اوقات یکی در وسط یا حتی بیشتر وجود دارد. اصطلاح «نرده» گاه فقط به معنای نرده، یا گاه نرده و صراحی و گاهی فقط نرده به کار می رود.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

حجم یا مارپیچ پله ( Volute )
یک عنصر انتهایی نرده برای پله بینی که مانند یک مارپیچ به سمت داخل منحنی می شود. پیچک به راست یا چپ گفته می شود بسته به اینکه نرده در کدام سمت پله باشد که به سمت بالا پله ها باشد.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

میزان مشارکت ( Turnout )
به جای پیچش کامل مارپیچ، یک دور گرد یک ربع گرد به نرده دستی است.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

گردن غاز ( Gooseneck )
نرده عمودی که یک نرده شیب دار را به نرده بلندتری در بالکن یا فرود می پیوندد گردن غاز است.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

روزت ( Rosette )
در جاهایی که نرده به دیوار ختم می‌شود و از نرده‌ای استفاده نمی‌شود، ممکن است با گل رز کوتاه شود.

اجزای پله چوبی
اجزای پله چوبی

تسهیلات (Easings )
نرده های دیواری با براکت های دیواری مستقیماً روی دیوار نصب می شوند. در پایین پله ها، چنین نرده هایی به سمت نرده افقی شعله ور می شوند و به این قسمت افقی «آهن شروع» می گویند. در بالای پله‌ها، قسمت افقی نرده را “بیش از حد آسان” می‌گویند.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

ریل اصلی (Core rail )
نرده های چوبی اغلب دارای یک هسته فلزی برای ایجاد استحکام و سفتی بیشتر هستند، به خصوص زمانی که ریل باید در برابر دانه های چوب منحنی شود. اصطلاح قدیمی برای هسته فلزی “راه آهن هسته” است.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

نرده ( Baluster )
اصطلاحی برای پایه های عمودی که نرده را بالا نگه می دارند. گاهی اوقات به سادگی محافظ یا دوک می گویند. کف ها اغلب به دو نرده نیاز دارند. نرده دوم به بالابر نزدیکتر است و از اولی بلندتر است. ارتفاع اضافی در نرده دوم معمولاً در وسط بین عناصر تزئینی روی نرده است. به این ترتیب عناصر تزئینی پایینی با کف و عناصر بالایی با زاویه نرده هماهنگ می شوند.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

نیوئل ( Newel )
نرده یا ستون بزرگی که برای لنگر انداختن نرده استفاده می شود. از آنجایی که یک عنصر ساختاری است، از زیر کف و زیر کف تا پایین تیرچه های کف امتداد می یابد و درست به تیرچه کف پیچ می شود. در جایی که نرده به دیوار ختم می‌شود، می‌توان از نیم‌نول استفاده کرد. از نظر بصری، به نظر می رسد که نیمی از نیوئل در دیوار تعبیه شده است. برای فرودهای باز، یک نیوئل ممکن است در زیر فرود برای یک قطره نیوئل تزئینی گسترش یابد.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

نهایی ( Finial )
یک کلاه تزئینی در بالای یک ستون جدید، به ویژه در انتهای نرده.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

ریل پایه ( Base Rail )
برای سیستم هایی که نرده از کف پله ها شروع نمی شود، به ریل پایه می روند. این امکان ایجاد نرده های یکسان را فراهم می کند و از مشکل نرده دوم جلوگیری می کند.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

بالکن ( Balcony )
برای پله هایی با طبقه فوقانی مفهومی باز یا فرود، طبقه فوقانی از نظر عملکردی یک بالکن است. برای یک مسیر مستقیم از پله ها، بالکن ممکن است به اندازه ای باشد که نیاز به چندین نرده برای پشتیبانی از طول نرده داشته باشد.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

پرواز ( Flight )
پرواز یک سری مراحل بدون وقفه است.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

پله های شناور ( Floating stairs )
اگر چیزی در زیر پله وجود نداشته باشد، به یک پله “شناور” گفته می شود. رایزرها معمولاً برای تأکید بر اثر باز وجود ندارند. ممکن است فقط یک رشته‌گر وجود داشته باشد یا در غیر این صورت رشته‌ها به حداقل برسد. جایی که قوانین ساختمان اجازه می دهد، حتی ممکن است نرده های وجود نداشته باشد.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

فرود یا سکو ( Landing or Platform )
فرود به سطح یک طبقه نزدیک به پله بالا یا پایین پله گفته می شود. فرود میانی سکوی کوچکی است که به عنوان بخشی از پله بین سطوح اصلی طبقه ساخته می شود و معمولاً برای تغییر جهت پله ها یا استراحت کاربر استفاده می شود. نیمه فرود جایی است که تغییر جهت 180 درجه ایجاد می شود و یک چهارم فرود جایی است که تغییر جهت 90 درجه ایجاد می شود (در فرود میانی).

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

از آنجایی که فرودهای میانی فضای کف را مصرف می کنند، ساخت آن ها ممکن است گران باشد. با این حال، تغییر جهت پله‌ها به پله‌ها اجازه می‌دهد تا جایی که در غیر این صورت نمی‌توانستند جا بیفتند، یا حریم خصوصی را برای سطح بالایی فراهم می‌کند، زیرا بازدیدکنندگان در طبقه پایین به دلیل تغییر جهت نمی‌توانند به سادگی از پله‌ها یا سطح بالایی نگاه کنند.

مراحل ایمنی موبایل ( Mobile Safety Steps )
می تواند به عنوان جایگزینی موقت و ایمن برای بسیاری از انواع پله ها استفاده شود

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

اسپندرل ( Spandrel )

اگر پله دیگری بلافاصله در زیر پله وجود نداشته باشد، فضای مثلثی زیر پله ها “اسپاندرل” نامیده می شود. اغلب به عنوان کمد استفاده می شود.

اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی
اصطلاحات و قسمتهای پله چوبی

ایده ای برای راه پله در ذهن دارید؟ ما می تونیم.
ما می توانیم هر مجموعه ای از پله ها را که برای خانه، کسب و کار یا پروژه شما نیاز دارید طراحی، تولید و نصب کنیم


مطالب مرتبط با موضوع پله :

WhatsApp us