پله های ساختمان

راهنمای ساخت پله

پله های ساختمان
پله های ساختمان

صنایع چوب فن و هنر طراح و سازنده انواع پله چوبی


مقاله ترجمه :

چگونه پله بسازیم :

دو کلاس مختلف از پله ها وجود دارد . نوع اول پله های پیش ساخته است که معمولاً در کارخانه ساخته می شود و به صورت کیت آماده مونتاژ و نصب به محل کار ارسال می شود . نوع دوم ، یک پله ساخته شده توسط نجار است . پله ای که در محل پروژه توسط یک نجار ساخته می شود . این نوع ساخت هزینه کمتری دارد و میتوان پله هایی خاص و جالب بر اساس شکل و شرایط پروژه ساخته شود .

یک پله ساخته شده توسط نجار را می توان با یک تخته از جنس چوب سخت پوشش داد یا رنگ آمیزی کرد . و نرده دیواری ساده یک گزینه محبوب برای تکمیل هر دو نوع پله است .

هنگام ساخت یک پله ، عملکرد مهم ترین نکته است . برای طراحی ایمن باید از دقت بسیار بالایی استفاده کرد . قبل از شروع ساخت و ساز ، باید نه تنها الزامات کد ملی ساختمان ، بلکه الزامات آیین نامه داخلی ساختمان را نیز بررسی کنید . برخی از شهرداری ‌ها کدهای سخت‌ گیرانه ‌تری نسبت به سایرین دارند و بررسی ابتدا نیاز به بازسازی را در آینده برطرف می ‌کند . ( مثل ارتفاع نرده , فاصله نرده از هم , ارتفاع و عرض کف پله ها از هم و .. )

برای پله خود ، جنبه های طراحی پله را در نظر بگیرید . به یاد داشته باشید ، مصالح ساختمانی که استفاده می ‌کنید ، نتیجه محصول نهایی شما را تعیین می‌ کنند و مواد با کیفیت ، کار باکیفیتی را به وجود می آورد . به اشتباه فکر نکنید که چون مواد با فرش پوشیده می شود و کسی آن را نمی بیند ، کیفیت مصالح ساختمانی مهم نیست . وقتی از مواد درجه پایین ‌تری استفاده می ‌کنید که حاوی گره ‌ها و فضای خالی است ، پله ممکن است با ترک خوردگی و مشکلات زیادی مواجه شود .

طرح بندی و محاسبات :

پس از اینکه کدهای مناسبی را که باید برای شهرداری خود دنبال کنید ، تعیین کردید ، آماده شروع طرح بندی و محاسبات پله خود هستید . یک مداد بردارید و برنامه های خود را به کاغذ بسپارید و طرحی ناهموار از راه پله خود را ترسیم کنید .

برای هدف این مثال ، این پروژه یک پله مستقیم خواهد بود . کد ساختمانی که برای این پروژه اجرا می کنیم  BOCA 96 برای کاربری مسکونی است . این کد بیان می کند که شما ممکن است حداکثر ارتفاع رایزر 45 سانتی متر و کف کمتر از  30 سانتی متر داشته باشید .

ابتدا اندازه راه پله خود را تعیین کنید ، مطمئن شوید که فضای سر مناسب برای قرار دادن پله ها وجود دارد . فضای سر بسیار مهم است . باید بتوانید با خیال راحت از پله ها بالا و پایین بروید . بسیاری از پله ها به دلیل محاسبه نادرست این مورد ، قبل از ساخت و نصب پله کنده شده اند . هیچ چیز بدتر از این نیست که بدون در نظر گرفتن اندازه های مناسب تصمیم به ساخت پله بگیرید . برای این مثال ، دماغه استاندارد 15 سانتی متر ، مسیر کف هر کدام 30 سانتی متر و فضای سر 182 سانتی متر  خواهد بود .

با فرض اینکه فاصله یک طبقه تمام شده تا طبقه دیگر ( بالا رفتن کل ) 299 سانتی متر باشد ، با تقسیم کل افزایش سطح بر 7.5 ( اینچ ) تعداد رایزرهای مورد نیاز را دریابید . عدد حاصل برابر است با تعداد افزایش دهنده ها . سپس آن عدد را به کل افزایش یافته ها تقسیم کنید .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

                                                                                                                                              مثال : افزایش کل 299 سانتی متر / 24 سانتی متر = 47 سانتی متر – تعداد کل افزایش دهنده ها را به 16 جمع کنید .

 افزایش کل 299 سانتی متر / 16 افزایش = 18.6 سانتی متر برای هر پیشانی

دانستن تعداد رایزرها تعداد کف ها را به شما نشان می دهد – 15 ( رایزر شانزدهم نزدیک به طبقه بالا قرار می گیرد بدون اینکه کف در بالا باشد ) . سپس مسیر پله 15 کف در 25 سانتی متر در هرکف یا 375 سانتی متر کل مسیر خواهد بود . برای تعیین طول واقعی پله ، باید نویز پله پایین و ضخامت بالابر بالا را اضافه کنید .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

مثال : کل کف 350 سانتی متر  + 12 سانتی متر  دماغه +  12 سانتی متر  بالابر = 386 سانتی متر طول کل پله

در مرحله بعد ، طول راه پله یا عرض شفت عمودی طبقه بالایی که پله ها در آن قرار دارند را محاسبه کنید . این یک محاسبه دو مرحله ای است .

ابتدا فضای سر مورد نیاز و ساختار طبقه فوقانی ، از جمله ارتفاع تیرچه کف ، ضخامت کف و ضخامت دیواره خشک را در نظر بگیرید . برای هدف مثال ما ضخامت طبقه بالایی را 15 سانتی متر  محاسبه می کنیم . این رقم ( 14 سانتی متر ) اضافه شده به ارتفاع 200 سانتی متر فضای سر مورد نظر ، در مجموع 233  سانتی متر خواهد بود . این بعد را بگیرید و آن را بر ارتفاع بالابر تقسیم کنید .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

مثال : 23 سانتی متر  / 22 سانتی متر  = 30 سانتی متر

پاسخی که دریافت می کنید (30 سانتی متر  ) تعداد کف های مورد نیاز در دهانه شفاف برای ایجاد فضای سر است . این بدان معناست که اکنون  5 سانتی متر کف دارید که در زیر هدر قرار دارند . با ضرب 31 سانتی متر ( تعداد کف ها در دهانه شفاف ) در 30 سانتی متر ( بعد عمق کف ) و اضافه کردن  15 سانتی متر برای دماغه و  15 سانتی متر  برای بالابر بالا ، به طول راه پله مورد نیاز برای فضای سر مناسب دست خواهید یافت . نتیجه برای مثال ما  50 سانتی متر برای طول راه پله است . بیشتر پله هایی که بین دو دیوار قرار گرفته اند دارای عرض نهایی 108 سانتی متر هستند . برای قرار دادن این عرض تمام شده ، باید دهانه ناهموار خود را 108 سانتی متر کنید .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

نتیجه نهایی روش چیدمان ما این است : 30 سانتی متر مسیر ،  24 سانتی متر خیز ، 50 سانتی متر طول پله ، 108 سانتی متر  عرض پله ، 105 سانتی متر عرض پایان راه پله .( این احتمال است که ترجمه درست نباشد , به نظرم 50 سانت طول پله اشتباه است)

برش پله :

اکنون که دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه ساخت پله ‌هایمان بر روی کاغذ داریم ، زمان شروع برش است . نجارها همیشه دو بار اندازه گیری می کنند و یک بار برش می زنند ، قانون خوبی که هنگام بریدن پله ها باید رعایت شود . ساختمان پله می تواند گران باشد . شما فقط می خواهید مواد را یک بار خریداری کنید ، بنابراین عاقلانه خرید کنید و برش دهید .

هنگامی که پروژه را شروع می کنید ، مطمئن شوید که محل کار شما تمیز و روشن است . کار در محیطی راحت کار دشوار را کمی آسان می کند .

نحوه ساخت نوارهای پله ای :

برای شروع پروژه پله واقعی ، ریسمان ها را بچینید ( منظور از ریسمان همان محور یا شمشیری میباشد ) . این کار را با تنظیم ارتفاع و کف پله بر روی مربع قاب بندی انجام دهید . گیره های مربع قاب باید به 24 سانتی متر در 30 سانتی متر تنظیم شود . در مرحله بعد ، تعداد کف ها و بالابرهایی را که برای این پله لازم است مشخص کنید . همیشه با رایزر اول شروع کنید و با رایزر بالا پایان دهید و در خط طبقه دوم بکشید . در این مرحله ، شمارش تعداد افزایش دهنده ها مفید است تا خطای چیدمان وجود نداشته باشد . این روش را برای هر سه رشته تکرار کنید .

راهنمای ساخت پله :

بعد از اینکه کف ها و بالابرها را علامت گذاری کردید ، نوبت به تنظیمات نهایی ریسمان پله می رسد . مانند هر اثر هنری که به خوبی برنامه ریزی شده است ، تغییر طراحی ممکن است ضروری باشد . برای اینکه همه رایزرها با کد مطابقت داشته باشند ، ممکن است تنظیم بالا و پایین رایزر ضروری باشد . در مثال ما هنگامی که یک کف با ضخامت 3 سانتی متر به برش کف پایین اضافه می شود ، بالابر پایینی ما 3 سانتی متر  بیش از حد بالا خواهد بود . برعکس در بالا صادق است . وقتی کف بالایی را اضافه می کنیم ، ضخامت آن 3 سانتی متر از ارتفاع رایزر در معرض دید کم می کند . برای تصحیح این وضعیت ،  3 سانتی متر از برش رایزر پایینی در قسمت سطح کف سیم ‌بند کم می‌ کنیم .

بعد از اینکه ریسمان ها را با موفقیت گذاشتید ، قسمت های مثلثی را جدا کنید . اره برقی بهترین ابزار برای این کار است ، اما مراقب باشید که از خطوط طرح بندی مشخص شده خود کوتاهی نکنید ، که ریسمان های شما را ضعیف می کند . برش نهایی مثلث ها را می توان با اره دستی برش داد . بعد از اینکه هر سه ریسمان بریده شدند ، آنها را در کنار هم قرار دهید تا مطمئن شوید که همه آنها مطابقت دارند . سه تطابق کامل همان چیزی است که می خواهید به آن برسید .

با داشتن سه ریسمان زیبا روی نیمکت خود ، اکنون می توانید ریسمان چپ و راست را بگیرید و آنها را روی تخته دامن های 3 در 24 سانتی متر قرار دهید . بر روی هر تخته دامن ، برش را در جایی که بند به کف و بالابر بالا می ‌رسد ، ترسیم کنید . این خطوط را برش دهید و همچنین یک برش شاقول در پایین این تخته در ارتفاع قرنیز ایجاد کنید . تخته های دامن را به دو ریسمان وصل کنید . این دو ریسمان اکنون تمام شده اند و می توان آنها را روی دیوار خشک میخ کرد . اگر دیوار خشک در جای خود قرار نگرفت ، ریسمان ها را به ضخامت دیوار خشک پر کنید . همیشه و همیشه ، میخ یا پیچ را به گل میخ ها بزنید . ریسمان مرکزی اکنون آماده است تا به هدر بالایی نصب شود و به بلوک در کف متصل شود .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

اکنون که ریسمان های شما در جای خود قرار گرفته اند ، وقت آن است که تمام برش های خود را دوباره بررسی کنید . برش های کف را از نظر سطح و شاقول بررسی کنید . اندازه گیری های خود را در هر جهت ، از چپ به راست و جلو به عقب بررسی کنید . رایزر بالا و پایین را بررسی کنید – رایزر بالا باید ضخامت کف بیش از 24 سانتی متر را ارائه دهد و رایزر پایینی باید ضخامت کف کمتری داشته باشد .

اگر بعد از اینکه همه برش ‌هایتان را دوبار بررسی کردید ، و مطمئن شدید که در مسیر درست قرار گرفته ‌اید ، وقت آن است که رایزرها را به ارتفاع ‌های صحیح ببرید و آنها را در جای خود بچسبانید . فراموش نکنید که آنها را بچسبانید و میخ بزنید تا ماندگاری طولانی داشته باشید . کف های شما باید 12 سانتی متر باشند تا یک وقت ، فقط آنها را به طول برش دهید ، چسب بزنید و میخ بزنید .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

کف ها و رایزرها را به ریسمان ها میخ بزنید . با میخ زدن از پشت رایزرها و روی کف ها ، همیشه با استفاده از بست های سیمانی روکش شده نصب کنید .

بازرسی پله :

پله شما اکنون به جز قسمت دیوار یا نرده کامل است . از آنجایی که پله نمونه ما بین دو دیوار قرار دارد ، باید یک نرده دیواری در محل قرار دهیم تا مطابقت با کد را رعایت کنیم . نرده را در 102 سانتی متر بالای لبه جلویی کف نصب کنید . طول آن باید 598 سانتی متر  باشد و دارای یک پایه ریلی دیواری باشد که هر 120 سانتی متر در گل میخ یا پشتی پیچ می شود . در مورد یک بخش ریلی باز به یک طرف پله ، نصب نرده ها بر روی یک کلاهک زاویه ای آسان تر است .

اکنون برای بازرسی آماده هستید !

پله های ساختمان
پله های ساختمان

بالا : چیدمان تخته دامن :

پله سازی یک هنر است . انتظار نداشته باشید که بتوانید همه آن را تنها در یک مقاله یاد بگیرید . بسیاری از نجاران باتجربه در ساختن پله ها مشکل دارند .

پله های ساختمان
پله های ساختمان

یادداشت جانبی 1:

نکات راه پله سازی

1 . برای ایجاد لبه نرم ‌تر در جایی که فرش روی لبه کف می‌شکند ، قبل از نصب کف ‌ها در ریسمان ، لبه را با یک اوربایت گرد 7 سانتی متر هدایت کنید .

2 . اگر مواد شما در حال ریختن است ، سوراخ های خود را از قبل دریل کنید . این همچنین می تواند به جلوگیری از صدای جیر جیر در آینده کمک کند .

3 . بلوک های چسب را می توان در قسمت زیرین بین تقاطع کف و رایزر قرار داد .

4 . یکی دیگر از موارد بسیار مهم اما گاهی اوقات نادیده گرفته می شود این است که سطح زیرین پله خود را آب بندی کنید . این کار باعث می شود که پله از صدای جیر جیر و تاب برداشتن آن جلوگیری کند .

تبصره 2 :

اصطلاحات راه پله سازی

پله ‌سازی یک هنر با اصطلاحات خاص خود است . در اینجا اصطلاحاتی وجود دارد که ممکن است هنگام تحقیق در مورد طراحی پله با آنها مواجه شوید :

کف ها : سطح راه رفتن افقی پله .

رایزر : سطح عمودی بین دو کف .

ریسمان : پشتیبانی از کف ها و رایزرها . معمولاً طوری برش می زنند که کف ها روی صفحه افقی قرار گیرند و رایزرها به یک برش عمودی میخ می شوند .

تخته موپ / تخته دامن : تکه چوبی که در کنار ریسمان کالسکه قرار می گیرد و برای تزئین در امتداد دیوار استفاده می شود .

ریل دیواری : میله دستگیره در امتداد زمین پله . معمولاً 102 سانتی متر از لبه جلویی کف نصب می شود . یک ریل دیواری باید 15 تا 9  سانتی متر قطر داشته باشد تا به راحتی در دست باشد .

براکت هندریل : قطعه ای فلزی که برای نصب ریل دیواری به دیوار استفاده می شود .

نرده : عضو چوبی شکل که همراه با تیرها و نرده ها برای ایجاد یک مانع ایمنی در بالکن باز یا بخش زمین باز از پله استفاده می شود . این نرده قابلیت نصب روی دیوار را نیز دارد .

ستون ( نوئل ) : چوب یا تکیه گاه عمودی در پاگرد یا شروع یک پله . یک ستون می تواند مربع یا چرخان باشد . قطر پست استاندارد 10 سانتی متر است .

کلاهک دیواری : تخته برای تزئین نیمه دیوار یا برای نصب نرده ها بر روی آن استفاده می شود .

نرده ها : تکیه گاه عمودی نرده ای که از عبور اشیا یا افراد از لبه بالکن یا سمت باز پله جلوگیری می کند . نرده ها به عنوان دوک ، پیکت یا چرخش نیز شناخته می شوند .

 Headroom: فاصله از لبه جلویی یک کف تا هدر مستقیماً در بالا . شش فوت و 24 سانتی متر حداقل دستورالعملی است که باید دنبال شود .

افزایش کل : بعد از یک طبقه تمام شده تا طبقه بالا .

بینی : لب آویزان کف . دماغه استاندارد 12 سانتی متر است .

عمق کف : ابعاد برش رشته عمق سطح راه رفتن افقی کمتر از بعد دماغه . عمق استاندارد کف پله 30 سانتی متر است .

ارتفاع رایزر : بعد عمودی بین دو کف . ارتفاع استاندارد 25 سانتی متر است و نباید از 13 سانتی متر تجاوز کند .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : ساخت پله چوبی ، روش ساخت پله چوبی


مطالب مرتبط با موضوع ساخت پله چوبی :

WhatsApp us