10 نوع پله : تفکیک طرح های رایج راه پله

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

10 نوع پله

اگر در حال ساخت و ساز یا بازسازی خانه خود هستید ، راه پله های مختلفی برای پاسخگویی به نیازهای کاربردی و زیبایی شناختی طراحی داخلی شما وجود دارد . در اینجا  نکات مثبت و منفی رایج ترین انواع پله ها آورده شده است :

    پله های کنسولی : پله های کنسولی گاهی اوقات به عنوان پله های شناور ( پله معلق ) شناخته می شوند زیرا به نظر می رسد در هوا شناور هستند . این طراحی مینیمالیستی ، یک تیر را بدون سایر ساختارهای پشتیبانی قابل مشاهده ، مانند یک نرده ، در طرف دیگر لنگر می ‌اندازد . سازندگان می توانند از مواد مختلفی برای تشکیل یک راه پله شناور استفاده کنند ، از جمله چوب ، شیشه ، بتن یا فولاد ضد زنگ . این طرح در خانه های مدرن به دلیل طراحی تمیز و مینیمالیستی با رایزرهای باز که اجازه می دهد نور از هر مرحله عبور کند ، محبوب است . پشتیبانی پنهان اضافی مورد نیاز برای ساختن این پله ها از نظر معماری ، نیازمند برنامه ریزی و هزینه های اضافی است .

پله معلق
پله معلق

    پله های منحنی : یک پله منحنی با قوس ملایم خود بیانیه ای فوق العاده را ایجاد می کند . برخلاف پلکان مارپیچ ، این پله ها یک دایره کامل را تشکیل نمی دهند . در عوض ، پله‌ ها و نرده ‌ها از یک منحنی ظریف پیروی می ‌کنند و باعث می ‌شود مسیریابی آسان‌ تر شود . این پله ‌ها معمولاً در ورودی قرار می‌ گیرند تا طراحی زیبای خود را برجسته کنند ، که می‌ تواند گران ‌تر از پله‌ های سنتی باشد زیرا ساخت آنها پیچیده‌ تر است .

پله منحنی و قوس دار , پله پیچ
پله منحنی و قوس دار , پله پیچ

    پلکان محصور : این مجموعه پله ها از دو طرف توسط دیوار محصور شده است . اگرچه می تواند اشکال مختلفی داشته باشد ، اما متمایز است زیرا نرده ندارد . اغلب ، یک درب در بالا یا پایین پله های محصور وجود دارد . این راه پله جمع و جور و پنهان است اما فضای محدودی را برای عناصر طراحی متفکرانه باقی می گذارد .

پلکان چوبی محصور
پلکان چوبی محصور

    پله های L شکل : پله های L شکل یک پله مستقیم با یک چرخش 90 درجه در جایی در امتداد پله ها ، معمولاً در نقطه میانی فرود هستند . راه پله L شکل فضای کمتری را نسبت به پله های مستقیم اشغال می کند ، زیرا پله های یک چهارم چرخشی می توانند به خوبی در گوشه اتاق قرار بگیرند . این پله ها ممکن است راحت تر از پله های منحنی به دلیل فرود آمدن باشد که صعود را قطع می کند . در مورد نکات منفی قابل توجه ، پیچیدگی اضافی طراحی و مواد مورد نیاز برای ساخت نرده ها و پشتیبانی از فرود ، ساخت این پله ها را گران تر می کند .

پله L  شکل
پله L شکل

نردبان : نردبان کم مصرف ترین گزینه در دنیای راه پله است . این طراحی جمع و جور که در فضاهای کوچک که حفظ هر سانتی متر از فضا اهمیت دارد ، محبوب است ، راهی بدون حاشیه برای بالا و پایین رفتن است . برخی از طرح ها این امکان را فراهم می کند که نردبان را در صورت عدم استفاده پنهان کنید . نردبان ها ، با این حال ، شیب دار و باریک هستند ، که می تواند برای پیمایش دشوار باشد . به همین دلیل ، آیین نامه های ساختمانی اجازه نمی دهد که پله های نردبانی پله اصلی در طراحی خانه شما باشند .

نردبان چوبی
نردبان چوبی

پله های مارپیچی : پله های مارپیچی شکل مارپیچی محکمی را در اطراف یک قطب مرکزی تشکیل می دهند که شبیه یک پیچ چوب پنبه است . صاحبان خانه این نوع پله های صرفه جویی در فضا را در محیط هایی انتخاب می کنند که فضای کف مورد علاقه است ، مانند عرشه در فضای باز . اگرچه عجیب است ، اما بالا رفتن از این پله ‌های دایره ‌ای برای برخی دشوار است ، زیرا هر پله به سمت مرکز باریک می‌ شود و معمولاً بالابرهای باز دارند . برخی از قوانین ساختمانی ، پله‌ های دایره ‌ای را از پله ‌های اصلی خانه منع می ‌کنند .

پله مارپیچ
پله مارپیچ

پله های دوشاخه : پلکان دوشاخه از باشکوه ترین راه پله ها است . این طرح که معمولاً در ورودی بزرگ یک خانه بزرگ قرار می گیرد ،  معمولاً با یک پلکان عریض شروع می شود که به دو مجموعه باریک تر از پله ها در جهت مخالف در یک فرود مرکزی تقسیم می شود . همچنین نرده و هندریل ها ( ستون های عمودی زیر نرده ) ممکن است نسبت به سایر انواع پله ها آراسته تر و برجسته تر باشند . این پله های بزرگ گران هستند و فضای زیادی را اشغال می کنند .

پله دو شاخ
پله دو شاخ

پله های مستقیم : رایج ترین مجموعه پله ها ، راه پله های مستقیم است . این طراحی کاربردی از یک سطح به سطح بعدی بدون تغییر جهت صعود می کند . ساخت این پله های مستقیم نسبت به بسیاری از سبک های دیگر که نیاز به انحنا دارند ، هزینه کمتری دارند ، مانند پله های منحنی . ساختمان ‌های تجاری معمولاً دارای این طرح با یک فرود میانی هستند . اشکال اصلی این سبک این است که فضای خطی قابل توجهی را اشغال می کند .

پله چوبی مستقیم
پله چوبی مستقیم

پله های U شکل : پله های U شکل شبیه پله های L شکل هستند ، با این تفاوت که قسمت دوم یک چرخش 180 درجه ای در فرود صاف ایجاد می کند . صاحبان خانه‌ ها از این پله‌ ها که گاهی اوقات پله ‌های برگشتی نامیده می‌ شوند ، به دلیل طراحی بصری جالب و کارآمدی فضا ترجیح می ‌دهند . مانند پله های L شکل ، گنجاندن نیم چرخش فضای خطی کمتری را نسبت به پله های مستقیم به خود اختصاص می دهد و می تواند در یک گوشه قرار گیرد . این طرح پله همچنین می تواند حریم خصوصی بیشتری را بین طبقات ایجاد کند . از سوی دیگر ، پیدا کردن نرده برای این نوع راه پله ممکن است سخت تر باشد ، ناگفته نماند که مانور دادن مبلمان در زوایای راست متعدد این پله بسیار چالش برانگیزتر است .

پله های U شکل
پله های U شکل

پله ‌های بادگیر : پله ‌های بادگیر شبیه پله ‌های ال‌ شکل هستند – مجموعه ‌ای از سه پله مثلثی جای فرود کوچک را می ‌گیرد که در آن راه پله چرخشی 90 درجه ایجاد می ‌کند . این تنوع ظریف پله های بادگیر را حتی فشرده تر از شکل L می کند . با این حال ، برخی ممکن است آن مراحل گوشه را برای پیمایش دشوار بدانند زیرا هر مرحله به سمت محور قوس باریک می شود .

طرح های پلکانی مورد علاقه ما :

ایده های منحصر به فرد طراحی راه پله که مطمئنا دوست خواهید داشت :

از شیشه گرفته تا چوب ، ما شما را با انواع طرح های راه پله مدرن آشنا می کنیم که به ارتقای فضای داخلی خانه شما کمک می کند .

بنابراین قصد دارید دکوراسیون داخلی خانه جدید یا خانه قدیمی خود را بازسازی کنید ؟ احتمالاً دهن شما مملو از ایده هایی برای اتاق خواب ، اتاق نشیمن ، اتاق غذاخوری ، آشپزخانه و هر چیز دیگری هستید . اما آیا چیزی را از دست می دهید ؟ راه پله ؟ ممکن است این نقطه کانونی در خانه تان نباشد ، اما می تواند یک منطقه مهم است . ما چند طرح خیره کننده راه پله با طراحی چشم نواز نرده پله و طراحی گریل پله داریم . بعد از اینکه یکی از اینها را انتخاب کردید ، از نحوه نگاه پله هایتان لذت خواهید برد !

نرده پله طرح شماره 1: صنعتی و سبز :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

چیزهای بسیار کوچک تفاوت زیادی ایجاد می کنند .

چیزی بسیار جذاب در این راه پله وجود دارد . این باغ عمودی است یا دیوار آجری نمایان کنار آن قرار گرفته است ؟ ما فکر می کنیم ترکیبی از هر دو باشد . تصور کنید با منظره ای آرام بخش از این باغ عمودی سرسبز به سمت اتاق خواب های خود می روید . این سرسبزی دوست داشتنی توسط یک چراغ آویز رویایی در گوشه برجسته می شود ، ما عاشق ظاهر این راه پله هستیم .

طرح نرده پله شماره 2 : مرمر و شیشه مخملی :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

با پله ‌های مرمری و نرده ‌های شیشه ‌ای جذاب باشید .

یک راه عالی برای ایجاد مرز بین مناطق مشترک خانه و راه پله ، نصب چند میله فولادی است . راه پله با سنگ مرمر و گرانیت ساده و درجه یک است ، اما طراحی زیبای گریل پلکانی در شیشه آن را متمایز می کند . طراح این منطقه را با هنر دیواری خیره کننده که دیوار ساده را کمی شیک تر و بسیار چشمگیرتر می کند برجسته کرده است .

طراحی نرده پله شماره  3 : باغ را بزرگ کنید :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

حتی می توانید یک باغچه کوچک در زیر پله ها پرورش دهید .

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید ؟ در واقع می توانید یک باغ کوچک زیبا در زیر راه پله پرورش دهید . این امر نه تنها آن فضا را زنده می کند ، بلکه سرسبزی تازه ای که می خواهید را نیز به فضای داخلی شما می بخشد . دیوار منتهی به طبقه بعدی را رها نکنید . چند شاخه بامبو را در آنجا قرار دهید تا هنر دیواری خود را ایجاد کنید . ما قطعا این ایده را دوست داریم !

طراحی نرده پله شماره 4 : راه پله تان را روشن کنید :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

یک لوستر آبشاری عالی است .

طراحی نرده راه پله چراغ های LED – زیر چراغ های پله .

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

آیا لازم است برای این راه پله دوست داشتنی چیزی تعریف کنیم ؟ پله های شناور – چک ، نرده های شیشه ای – چک ، هنر دیواری – چک ، چراغ های آبشاری – چک . اگر این طرح راه پله را در خانه داشته باشید ، دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید . آیا می دانید نکته برجسته در این طراحی چیست ؟ چراغ های LED زیر پله ها روشن می شود . وقتی هم لوستر و هم چراغ‌ های LED را روشن می‌ کنید ، راه پله ‌تان به نظر می ‌رسد که به بهشت منتهی می ‌شود !

طرح شماره 5 نرده پله : از فضا استفاده کنید :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

ما به این می گوییم حداکثر استفاده از فضا .

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

برای استفاده از فضای زیر پله یک واحد برای ظروف قرار دهید .

این طرح برای همه کسانی مناسب است که همیشه به دنبال ذخیره سازی هستند . با فضای مرده زیر پله ها چه می کنید ؟ اگر ناهارخوری شما در کنار آن است ، می توانید یک واحد کابینت یا یک واحد ظروف قرار دهید . از طرف دیگر ، می توانید شکل دقیق یک واحد ذخیره سازی را به تقلید از مراحل انجام دهید و از کرکره های آینه ای استفاده کنید . این کار باعث می شود که فضا برای چشم خیلی سنگین به نظر نرسد .

در حالی که طراحی راه پله خانه خود را انتخاب می کنید ، چراغ ها را فراموش نکنید . به این طرح نگاه کنید : گزینه های روشنایی رتبه بندی شده توسط صاحبان خانه .

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

انواع پله هایی که باید در مورد آنها بدانید :

وقتی کلمه پله را می شنویم ، اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کند مراحل ساده بلوک مانندی است که در کودکی از آن ها استفاده می کردیم . اما امروزه ، ایده های راه پله فراتر از این هستند . طراحی راه پله در بین صاحبان خانه محبوبیت پیدا کرده است و در اینجا به شما نشان می دهیم که چگونه در انتخاب راه پله خلاق باشید .

این ایده های طراحی راه پله مطمئناً خانه های شما را شیک تر می کند . از نرده‌ های شیشه‌ ای گرفته تا فلز ، پله ‌های شناور تا پله ‌های جعبه ‌ای معاصر، همه چیز را در انتخاب های خود داریم .

شماره 1: یک پلکان منحنی و مدرن :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

طراحی پلکان منحنی پیش ساخته و صرفه جویی در فضا را انتخاب کنید .

اگر در گوشه اتاق خود پله هایی دارید که کمی خمیده هستند ، پس شانس دارید ! طرح های راه پله متعددی در انتظار شما هستند ، اما یک راه پله ساده با نرده های براق بهترین گزینه برای شماست . هنگامی که صحبت از راه پله ها می شود ، بسیار مهم است که با موضوع و سبک خانه خود هماهنگ باشید . یک راه پله ساده تقریباً تمام انواع خانه های مدرن  را تکمیل می کند .

شماره 2 : طرح راه پله جعبه ای امروزی  :

جعبه پله :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

راه پله های جعبه ای کارایی بالایی دارند و می توانند در هر مکانی نصب شوند .

هر کسی که تا به حال در خانه پله داشته است ، می داند که پله های جعبه مانند ابتدایی ترین ، آسان ترین و ایمن ترین طرح برای استفاده هستند . یک کاندو مدرن با تمام فضای داخلی سفید نیازی به یک ایده راه پله بسیار شیک ندارد . طرح پله‌ های چوبی با پله‌ های جعبه ‌ای ساده به چیدمان جمع و جور اتاق عمل می ‌کند و چشم ‌ها را نیز آسان می‌ کند . برای این راه پله های مدرن لزوماً نیازی به نرده ندارید ، به خصوص اگر در کنار دیوار نصب شده باشند .

شماره  3 : طراحی پله های چوبی سنتی :

راه پله چوبی :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

یک راه پله چوبی حال و هوای قدیمی به خانه شما می بخشد .

بسیاری از ما حداقل یک میراث داریم که دوست داریم به نمایش بگذاریم . چرا در عوض آن را به طرح پله های چوبی الهام گرفته از کلاسیک نچرخانید ؟ یک خانه مدرن را می توان با یک راه پله چوبی صیقلی تیره که دارای شیارهای ظریف روی نرده است ، یک پیچ و تاب سنتی به خود داد . این خانه شما را با برخی از جذابیت های دنیای قدیم یکی می کند .

شماره  4 : طراحی پلکان شناور :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

شیک و دلپذیر ، این راه پله ها به راحتی با فضای داخلی شما ترکیب می شوند .

اگر فضای داخلی تند و چشمگیر همان چیزی است که می خواهید ، پله های شناور برای شما در نظر گرفته می شود . این پله ها چهره خانه شما را تغییر می دهند و آن را شیک و جذاب نشان می دهند . پله های شناور تقریباً برای هر خانه امروزی که به دنبال به روز رسانی است مناسب است . از طرف دیگر ، می ‌توانید از نرده ‌های معلق در انتهای باز پله ‌ها نیز استفاده کنید تا ظاهر آن را بهبود ببخشید !

یک راه پله واقعاً شناور به این معنی است که هر دو انتهای پله ها ( با نرده هایی از سقف ) در هوا معلق هستند . اکنون این امر می ‌تواند در خانه‌ هایی با کودکان یا سالمندان خطرناک باشد .

شماره  5 : طراحی راه پله نرده های شیشه ای امروزی :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

نرده های شیشه ای گزینه های طراحی ایمن و پایدار هستند .

نرده ‌های شیشه ‌ای روی پلکان مدرن ، زیبایی ‌شناسی بسیار تمیز و ظریفی را به نمایش می‌ گذارند . این طرح راه پله خانه های مدرن و جدید را کاملا تکمیل می کند . فقط مطمئن شوید که نرده ها را تمیز نگه دارید و سعی کنید دست های خود را از آنها دور نگه دارید تا از اثر انگشت جلوگیری کنید .

شماره 6 : ایده طراحی پلکان شیشه ای :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

راه پله های شیشه ای ظاهری یکپارچه و تمیز به فضای داخلی می بخشد .

پله های شیشه ای در  دنیا محبوبیت پیدا می کنند زیرا حس انحصاری را به هر خانه ای می بخشند . سازندگان از شیشه ‌های معماری ویژه ‌ای استفاده می ‌کنند که به ‌منظور تحمل وزن به آن استحکام می ‌بخشد و لمینیت می ‌شود . بنابراین با هر قدمی که برمی دارید نگران ترک خوردن شیشه نباشید !

شماره 7 : یک پله صنعتی بازیگوش با مش :

10 ایده پله چوبی جالب
10 ایده پله چوبی جالب

مراحل کاملاً شناور خواهید داشت و نه مراحل ساده خسته کننده .

این طرح های راه پله می توانند ظاهر و احساس خانه شما را تغییر دهند . بنابراین دفعه بعد که در حال طراحی خانه خود هستید ، انتخاب آگاهانه ای داشته باشید و نوع مناسبی از پله ها را برای ارتقای فضای داخلی فضای واقعا منحصر به فرد خود انتخاب کنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی :  پله چوبی ، طراحی پلکان چوبی ، طراحی خانه چوبی

منبع :livspace.com


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us