25 ایده برای طراحی پله های چوبی

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

ایده های طراحی زیادی وجود دارد که می توانید هنگام تهیه پله های چوبی برای خانه خود انتخاب کنید . فقط باید طرحی را پیدا کنید که مناسب سبک زندگی و شخصیت شما باشد . به عنوان مثال ، اگر بچه دارید ، برخی از طرح های پله های چوبی ممکن است مناسب نباشند .

این مقاله چندین ایده طراحی را با توجه به اجزای مختلف تشکیل دهنده پله های چوب سخت بررسی می کند . سپس می توانید بر اساس نیازهای منحصر به فرد خود ، پله های چوبی عالی را برای خانه خود انتخاب کنید .

ایده های مختلف طراحی راه پله های چوبی برای خانه شما

قبل از انتخاب از بین فهرستی از ایده های طراحی برای پله های چوبی ، عواملی وجود دارد که باید در نظر بگیرید . ابتدا باید به اندازه فضای نصب فکر کنید . سپس باید برای پروژه بودجه بندی کنید تا از هدر رفتن بودجه جلوگیری کنید .

هنگام تهیه بودجه ، به خاطر داشته باشید که طرح های مختلف پله های چوبی ممکن است هزینه های متفاوتی برای شما داشته باشد . بودجه به شما کمک می کند تا در عین دستیابی به بهترین طراحی پله های چوبی برای خانه خود ، هزینه های خود را کاهش دهید .

پیچیدگی برخی از طرح های راه پله ممکن است به مواد و نیروی کار بیشتری نیاز داشته باشد . در نتیجه ، برای نصب پله های چوبی بیشتر هزینه خواهید کرد .

در ادامه ، در اینجا لیستی از ایده هایی وجود دارد که می توانید برای پروژه بعدی پلکان چوبی سخت خود پیاده سازی کنید .

ایده های مختلف طراحی پله های چوبی سخت با توجه به انواع آنها

انتخاب پله های چوبی با شکل یا نوع مورد نظر شما شروع می شود . سبک های مختلفی از پله های چوبی سخت وجود دارد که می توانید از آنها برای یک خانه دوبلکس در انتاریو استفاده کنید . آنها را در زیر ببینید :

  1. پله های شناور چوبی
طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

پله های شناور یکی از بهترین طرح های امروزی است که می توانید در خانه خود داشته باشید . پله های شناور باعث می شود احساس کنید در هوا شناور هستید . خوبی این است که می توانید با استفاده از چوب سخت به این هدف برسید .

پله های شناور خانه شما را منحصر به فرد و شیک می کند زیرا یک طرح معمولی نیست . متأسفانه ، بسیاری از مردم از پله‌های شناور استفاده نمی‌کنند ، زیرا احساس می‌کنند به‌طور غیرمنتظره‌ای  زیر پای خود را از دست می‌دهند . اما این درست نیست . پله‌های شناور تنها در صورتی  زیر پای شما را خالی می کند که سازنده بی‌تجربه باشد یا مصالح بی کیفیت باشد.

جدای از آن ، پله‌های شناور یکی از بهترین ایده‌های طراحی چوب سخت برای مجهز کردن دوبلکس شماست . تنها چیزی که وجود دارد این است که شما باید از پله های شناور در خانه های بدون بچه استفاده کنید زیرا اکثراً با نرده همراه نیستند .

  • پله های چوبی مستقیم
طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

پله های مستقیم فقط یک جهت دارند و آن مستقیماً به سمت بالا است . پله های مستقیم تغییر جهت نمی دهند . آنها فقط بدون انحنا یا خمیدگی مستقیماً به سمت بالا حرکت می کنند . پله های مستقیم رایج ترین نوع پله در سازه های تجاری و مسکونی هستند .

چوب سخت به عنوان یک ماده عالی برای پله های مستقیم عمل می کند ، و آنها یک ایده خوب برای طراحی پله برای هر ملک هستند . همچنین می توانید یک فرود مرکزی اضافه کنید تا پله های مستقیم خود را شیک کنید . فرود مرکزی فضایی در پله هاست که باعث می شود قبل از ادامه پرواز دو یا سه قدم بردارید .

پله های مستقیم با فرود مرکزی برای ساختمان هایی با ارتفاع کف بالاتر از  365 سانتی متر بهترین هستند . رایج ترین ویژگی یک پله مستقیم این است که ساخت آن آسان است .

3 . پله های چوبی U شکل

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

همانطور که از نام آن پیداست ، یک پله U شکل از دو پله مستقیم با یک چرخش U در وسط خط پیاده‌روی تشکیل شده است .

پله های U شکل به دلیل شکلی که دارند به راحتی در پلان یک معمار قرار می گیرند . فرود در میانه راه پله های U شکل می تواند به عنوان محل استراحت افراد مسن یا بیمار نیز باشد .

ساختن پله های U شکل نسبت به بسیاری از انواع پله ها کمی خسته کننده تر است . با این وجود ، تناسب آسان پله های U شکل در پلان های معماری ، آن را به یک علاقه معماری تبدیل می کند . این یکی از بهترین ایده های پله های چوبی برای خانه شما است .

4 . پله های مارپیچ چوبی

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

یک پله مارپیچ در اطراف یک ستون یا ستون مرکزی می پیچد که ظاهری منحصر به فرد به آن می بخشد . پله های مارپیچ دارای طراحی جمع و جور هستند که باعث می شود در هر خانه یا مکانی چشم نواز باشند .

اگر می خواهید حس هنری به دوبلکس خود بدهید ، پله مارپیچ ایده خوبی برای طراحی چوب سخت برای خانه شما است . یک چیز خوب در مورد پله های مارپیچ این است که می توانند زیبایی داشته باشند و نرده های فانتزی به راحتی آنها را زیبا می کنند .

5  . پله های بادگیر

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

پله های بادگیر L شکل دارند . پله های بادگیر در خانه های مدرن محبوبیت بیشتری دارند زیرا جمع و جور بودن آنها را جذاب می کند . با این حال، یک چیز در مورد پله های بادگیر این است که حرکت آنها نسبت به پله های L شکل سخت تر است .

6 . نردبان کتابخانه

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

برخی از پله ها شبیه نردبان هستند اما می توانند وسیله ای برای دسترسی به قسمت بالایی خانه شما باشند . به طور معمول ، برخی محدودیت‌های ساختمانی ، نردبان را به عنوان وسیله‌ای برای دسترسی در خانه‌ها تأیید نمی‌کنند .

بسته به فضای نصب ، ممکن است بتوانید برای یک وصله مادام العمر کتابخانه تاییدیه دریافت کنید . به عنوان مثال ، یک انبار از نصب نردبان کتابخانه بهره مند می شود .

7 . پله های تقسیم شده

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

شما همچنین می توانید پله دو شاخه را پله دو شاخه بنامید . پله های دوشاخه یا منقطع از پایه شروع می شوند سپس مستقیماً به سمت مسیر فرود می روند .

از فرود ، پله ها به دو دسته پله دیگر تقسیم می شوند که در جهت مخالف هستند . اما دو مجموعه پله به یک مکان منتهی می شوند .

پله های تقسیم شده یک بیانیه معماری به خانه شما می بخشد . پله های تقسیم شده نیز به خانه شما ورودی بزرگی می دهد .

8 . پله های منحنی

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

پله‌های منحنی بیشتر در ورودی بسیاری از خانه‌ها قرار دارند ، زیرا ظرافت را به آن‌ها می‌افزایند و اولین تاثیر قابل توجهی را ایجاد می‌کنند . با این حال ، پله های منحنی شعاع بزرگتری دارند و یک دایره کامل تشکیل نمی دهند . شعاع بزرگ پله‌های منحنی باعث می‌شود که آنها به راحتی قدم بگذارند ، اما ساختن آنها دشوار است .

9 . پله های کنسول

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

پله های کنسولی به نظر می رسد که بدون تکیه گاه روی هوا شناور هستند . اما پیمانکار باید ریسمان پله را به یک انتهای کف ها بچسباند تا پله های کنسول تعادل برقرار کنند .

پله های سرپایی اتاق شما را جادار و جالب می کند . چوب سخت به پله های کنسول جلوه ای متمایز می دهد که آن را به ایده ای ترجیحی برای طراحی پله برای خانه شما تبدیل می کند.

ایده های مختلف طراحی پله های چوبی سخت برای نرده

نرده ها موانع دفاعی هستند که از افتادن افراد از کنار پله ها جلوگیری می کنند . می توانید از نرده ها برای افزودن به زیبایی راه پله های چوبی استفاده کنید .

10. پله های چوبی با نرده یا موانع فانتزی

نرده های فانتزی یکی از ایده های خوب برای طراحی پله های چوبی است . پله های چوبی با ترکیبی از موانع فانتزی به خانه شما جذابیت بدیع می بخشد .

نرده های فانتزی روی پله های چوبی به دلیل جزئیات هنری روی نرده، بیشتر برای خانه های مجلل مناسب است . چنین جزئیات خلاقانه ای می تواند خانه شما را زیبا و بزرگ جلوه دهد .

ما قطعات راه پله فانتزی را در طرح های مختلف ارائه می دهیم . اما ، توصیه می کنیم نرده ای را انتخاب کنید که با رنگ خانه ترکیب شود . موادی مانند آهن ، آلومینیوم و فلز بهترین نرده های فانتزی را تشکیل می دهند .

11 . پله های چوبی با نرده شیشه ای

شیشه ها همچنین می توانند به عنوان نرده عالی برای پله های چوبی سخت عمل کنند . ترکیب پله های چوبی سخت با نرده شیشه ای یکی از بهترین ایده های تزئین راه پله است زیرا هرگز از مد نمی افتد . تنها کاری که باید انجام دهید این است که نرده شیشه ای را مرتب نگه دارید و مطمئن شوید که راه پله همیشه تمیز نگه داشته می شود .

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

12. پله های چوبی با ریل های چوبی

مبلمان سازان متخصص می توانند یک ریل چوبی با طرح یا الگوی خوب برای تکمیل پله های چوبی شما حک کنند . برای جذابیت بیشتر نرده چوبی را می توانید با رنگ های زیبای خانگی رنگ آمیزی کنید .

حتما رنگ‌های آرام را انتخاب کنید که با فضای خانه شما همخوانی دارد . ریل های چوبی می توانند یکی از بهترین طرح های نرده را در اختیار شما قرار دهند اگر سازنده با این کار برابر باشد .

13 . نرده دیوار کناری پله های چوبی

پله های چوبی با نرده های کناری در خانه های سبک آسیایی محبوب هستند . نرده پله ها به یک دیوار کناری چوبی متصل است که پله ها را پشت آن پنهان می کند . کودکان نمی توانند از کنار پله های چوبی بیفتند زیرا نرده های کناری به عنوان یک اقدام محافظتی عمل می کند .

ایده های مختلف طراحی پله های چوبی سخت برای رایزرها

رایزر یک شکاف عمودی بین یک پله و پله بعدی در یک راه پله است . به همان اندازه که یک رایزر کوچک به نظر می رسد ، اگر به درستی آنها را طراحی کنید ، می تواند ظاهر پله های چوبی را بهبود بخشد . ایده های مختلف طراحی رایزر را در زیر مشاهده کنید .

14 . پله های چوبی با رایزرهای طبیعی

یکی از راه‌های ساده برای زیباتر کردن پله‌ها ، استفاده از چوب طبیعی برای تضاد کف چوبی تیره است . همچنین می توانید از همان چوب و رنگ برای رایزرها استفاده کنید .

15 . پله های چوبی با رایزرهای رنگ شده

افزودن رنگ به رایزرهای خود یک طرح خیره کننده پلکان چوبی سخت است . به عنوان مثال، می توانید یک رنگ چوب تیره را با رایزرهای سفید / پایه ست کنید . ترکیب این رنگ ها پله های شما را بسیار زیبا و دلپذیر می کند .

16 . پله های چوبی با رایزرهای تزئینی

اگر دوست دارید حس هنری به خانه خود بیافزایید ، می توانید با رنگ آمیزی یا استفاده از کاشی ، راس های خود را تزئین کنید . این به عنوان فرصتی برای افزودن کمی هنر به خانه شما خدمت می کند .

البته ، اگر خودتان یک الگو را نقاشی کنید ، فرآیند لذت بخشی است . اما برای جلوگیری از اشتباه ، اجازه دهید یک حرفه ای کار را به دست بگیرد .

سایر ایده های تزئینی برای طراحی پله های چوبی

این بخش شامل لیستی از طراحی پله های چوبی است که می توانید برای اینکه پله های خود را دلپذیر و زیبا نشان دهید .

17 . نورپردازی محیط

نورپردازی یکی از راه های جذاب تر جلوه دادن پله های چوبی است . برای جلوه ای جذاب به سراغ نورهای زرد و کوچک بروید .

18 . مینی گاردن

افزودن چند سبزی ایده خوبی برای طراحی پله های چوبی است . برای تزیین راه پله به سادگی چند گیاه داخلی زیبا را در هر پله نگه دارید . برای طراحی پله های چوبی خود می توانید از گیاهان عنکبوتی، کاکتوس ها یا بگونیا استفاده کنید .

19 . دانه چوب

چشم انسان از الگوهایی که به طور یکپارچه با یکدیگر منطبق می شوند ، قدردانی می کند که یکی از ویژگی های اصلی دانه چوب است . جهت یا جریان دانه چوب بخشی از نشانه های بصری اصلی است که وقتی می خواهید یک طبقه را در راه پله قرار دهید . پله اول باید دانه ای داشته باشد که با کف ترکیب شود تا جذاب باشد .

20 . ذخیره سازی مخفی

اگر به دنبال ایجاد بهترین فضای ذخیره سازی در خانه خود هستید ، می توانید زیر مرحله را به یک تبدیل کنید . داشتن فضای ذخیره سازی در زیر پله ها راه بسیار خوبی برای استفاده از فضای زیر پله های شماست .

طراحی پله های چوبی
طراحی پله های چوبی

21 . راه پله چوبی کلاسیک

یک راه پله چوبی کلاسیک تقریباً برای هر طراحی داخلی مناسب است . راه پله چوبی کلاسیک به دلیل استفاده از نرده های محافظ ایمن ترین راه پله چوبی است . همچنین به هر خانه ای زیبایی می بخشد . طرح های سنتی راه پله های چوبی از دیرباز وجود داشته است .

22 . پلکانی به بهشت

راه پله به بهشت ​​یک ایده طراحی پله های چوبی است که برای آپارتمان های مدرن دوبلکس عالی است . راه پله به بهشت ​​مانند سایر انواع پله فضای زیادی را اشغال نمی کند و با کفپوش چوبی به خوبی کار می کند . پلکانی به بهشت ​​ظاهری مینیمال و در عین حال شیک می دهد .

23 . رنگ

رنگ ها جرقه ای از زندگی را به اشیا اضافه می کنند . پس از انتخاب نوع پله‌های چوبی که ترجیح می‌دهید ، یک ایده خوب طراحی اضافه کردن رنگ‌ها به آن است .

شما می توانید با رنگ ها خلاق باشید و یک یا دو نقطه استراتژیک را رنگ آمیزی کنید تا پله های چوبی خود را جذاب تر کنید . در بیشتر موارد ، بهتر است از همان رنگ روی زمین برای پله های خود استفاده کنید .

24 . کاردستی یا نقاشی دیواری

یکی دیگر از ایده های طراحی شگفت انگیز برای پله های چوبی سخت شما این است که در دیوار آن منطقه خلاق باشید . تزئین زیبا روی دیوار راه پله باعث جذابیت بیشتر آن می شود . همچنین می‌توانید آثار هنری تخیلی و جسورانه را آویزان کنید تا سطح راه پله‌تان را زیباتر کنید .

25 . منطقه مطالعه

هنگام ساخت پله های چوبی خود ، یک ایده خوب طراحی این است که یک فضای مطالعه در زیر پله های سبک زیر شیروانی ایجاد کنید . یک اتاق مطالعه کوچک یا کتابخانه کوچک در صورتی که آن را به درستی طراحی کنید می تواند زیر پله ها قرار بگیرد .

چه زمانی سبک پله های چوبی خود را تغییر دهید

یک چیز ثابت در مورد زندگی تغییر است . چوب‌های سخت بادوام هستند ، اما باید مواقعی وجود داشته باشد که باید طرح پله‌ها را تغییر دهید یا آن را به طور کامل خراب کنید . عواملی که تغییر سبک را برای پله های چوبی سخت ضروری می کند را ببینید .

انتخاب

برخی از عناصر داخلی ممکن است باعث نیاز به تغییر سبک چوب سخت در خانه شما شوند . شاید شما قبلاً از خیره شدن به همان پله های چوبی خسته شده اید .

یا شاید الان بچه دارید و راه پله شناور ایده بدی به نظر می رسد . انتخاب هایی مانند این به این معنی است که شما باید پله های چوبی خود را تغییر دهید .

شرایط بد

اگر پله های چوبی شما در وضعیت بدی هستند ، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آنها را به طور کامل تغییر دهید . علائمی که نشان می دهد باید پله ها را عوض کنید عبارتند از :

    صدای ترق

    ضعف جسمانی در برخی قسمت ها

    پوسیدگی چوب

    آویزان شدن آج ها

    آسیب موریانه

    ترک فیزیکی

پس از مشاهده هر یک از علائم بالا ، باید پله ها را عوض کنید . سپس می توانید از این فرصت استفاده کنید و طرح پله های چوبی را به یک ایده طراحی ظریف تر و امروزی تغییر دهید .

بازسازی جزئی یا بازسازی کل خانه

هر از گاهی ، اشکالی ندارد که ظاهر خانه خود را با بازسازی برخی از مناطق کلیدی تغییر دهید . فرآیند بازسازی شامل شکستن برخی از قسمت های خانه است . پس از برداشتن پله های قدیمی ، می توانید یکی از بهترین طرح های راه پله چوبی را برای خانه خود نصب کنید .

نکته نهایی

پله های خانه شما به خوبی در مورد استاندارد یا سلیقه کیفیت شما صحبت می کند . طرح پله ای که انتخاب می کنید برای مدتی به بخشی از زندگی شما تبدیل می شود ، بنابراین باید در تصمیم گیری در مورد طراحی مراقب باشید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : پله چوبی ، طراحی پله چوبی ، انواع پله چوبی

منبع :lvflooring.ca


مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us