چوب درمان شده با حرارت ( چوب ترمووود ) چیست ؟

اشتیاق به چوب و تمایل به ساخت مبلمان و دکوراسیون با چوب طبیعی یک احساس و نیاز همگانی است  همه ما چوب و داشتن بخشی از طبیعت را بطور بکر و دست نخورده بسیار دوست داریم و حتی میتوان آن را بعنوان یک نیاز بصری در زندگی انسان نامید . ولی بدلیل اینکه چوب طبیعی در برابر عوامل مخرب طبیعی مانند آلودگی ها , رطوبت , نور خورشید و حتی هوای خشک و غیره صدمه پذیر است و احتمال خرابی دارد ما مجبوریم از رنگ ها و رزین ها استفاده کنیم تا چوب را در محیط حفظ و پایدار کنیم و لی میل به داشتن یک چوب طبیعی باعث شد تا روشی را کشف کنیم که بوسیله گرما چوب را در برابر عوامل مخرب حفظ کنیم .

دکوراسیون چوبی ترمووود , سرویس خواب ساخته شده از چوب ترمووود

دکوراسیون چوبی ترمووود , سرویس خواب ساخته شده از چوب ترمووود

چوب ترمووود

در این روش چوب درون کوره های مخصوص اشباع می شود و در طی زمان معین با درجه حرارتی بین 200 تا 300 درجه سانتی گراد تبدیل به چوب ترمو می شود . این چوب به رنگ قهوه ای در بازار موجود است و دارای ابعاد و استاندارد های خاص خود است . نکته ای که بسیار مهم است این است که این چوب 100 در صد طبیعی است . رنگ آن به واسطه حرارتی که دیده است قهوه ای است و دیگر نیازی نیست با مواد شیمیایی آن را تیره و رنگ کنیم . این باعث می شود تا این چوب تبدیل به یک ماده سالم شود در حالی که اکثر ویژگی هایی که نیاز داریم را دارد .

دکوراسیون چوبی ترمووود , سرویس خواب ساخته شده از چوب ترمووود

دکوراسیون چوبی ترمووود , سرویس خواب ساخته شده از چوب ترمووود

ویژگی های چوب ترمووود

چوب ترمووود حاصل از فرایندی از ترکیب گرما و بخار است . در این روش از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود .این روش چوب حاصل یک محصول شگفت انگیز است . با این روش حتی ضعیف ترین چوب ها را میتوان بهبود بخشی .

درمان گرمایی خواص چوب را تغییر می دهد . چوب های معمولی همیشه در معرض خمش , باد کردن , کج شدن , ترک خوردن , انقباض هستند و با روش ترمو و درمان با حرارت این مسائل تا 50% کاهش می یابد .

بنابر این چوب های ترمووود در برابر شرایط اقلیمی و محیطی بسیار پایدار تر و مقاوم تر از چوب های معمولی است .

با استفاده از چوب های ترمووود شما عطر و طعم چوب را در محیط دارید . این چوب ها دارای رنگ گرم و نقوش برجسته تری هستند .در فرایند ترمووود رزین های چوب حذف می شوند و خواص عایق بودن چوب را افزایش می دهد . این چوب برای محیط های گرم و مرطوب بسیار مناسب هستند . مانند کف و دیوار حمام ها و بخصوص برای ساخت سونای خشک . چوب های ترمووود دارای انواع مختلفی هستند مانند : چوب لمبه برای دیوار کوب و سقف کاذب , پروفیل های ترمووود لب گرد که برای کف و ساخت نیمکت استفاده می شوند . چوب هایی که حرارت بیشتری دیده اند و برای محیط های خاص استفاده می شوند . و گونه هایی که سخت تر یا چوب سبک تر هستند .

قیمت ترمووود در بازار
دکوراسیون چوبی ترمووود , سرویس خواب ساخته شده از چوب ترمووود

دکوراسیون چوبی ترمووود , سرویس خواب ساخته شده از چوب ترمووود

عملیات ترمووود چگونه انجام می شود

چوب در کوره گذاشته می شود و در معرض حرارت و بخار قرار می گیرد

حرارت کوره ترموود : بالاتر از 200 درجه سانتی گراد

این فرایند چه کاری انجام می دهد:

تغییر ساختار و مولکول ها – تخریب گروه های هیدروکسیل – ساختار چوب تغییر می کند

دیوار سلولی چوب تغییر می کند .

فرایند ترمووود چه بخش هایی را بهبود می بخشد:

دوام ( از دست دادن بخشی از مواد اشتها آور برای حشرات )

ثبات و پایداری چوب ( کاهش تورم چوب در تماس با رطوبت  )

سختی چوب افزایش می یابد

مقاومت چوب در برابر حمله قالب ( هیدروسکوپی را کاهش می دهد )

در فرایند ترمووود چه چیز هایی تغییر می کند :

رنگ ( به طور کلی تیره تر ) – پایداری رنگ – بو

WhatsApp us