انواع پله

انواع مختلفی از پله ها وجود دارد که در طراحی معماری مورد استفاده قرار می گیرند. اینها به دلایل مختلفی متفاوت هستند، دو مورد از مهمترین آنها جذابیت بصری و توجه به فضا است. راه‌پله‌ها می‌توانند ردپای نسبتاً بزرگی را در خانه اشغال کنند، اما از طریق طراحی خلاقانه، می‌توان در مواقع لزوم، این ردپا را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد، زمانی که فضا در بالاترین حد قرار دارد. در اینجا شش شکل اصلی پله و کاربرد آنها در خانه آورده شده است.

راه پله های مستقیم رایج ترین نوع هستند، زیرا در درجه اول بسیار کاربردی هستند و در عین حال ساده ترین و ارزان ترین نوع راه پله هستند. یک پله مستقیم اساساً پله ای است که از یک طبقه به طبقه دیگر بدون تغییر جهت یا انحنا حرکت می کند.

پله های L شکل اساساً دو پله هستند که در یک فرود یا توسط کف های پاگرد در یک چرخش 90 درجه به هم متصل می شوند. اینها اغلب زمانی استفاده می شوند که فضا محدودتر است و پرواز مستقیم کامل نمی تواند انجام شود. قسمت میانی فرود یا کف پاگرد پله ممکن است بین دو مسیر مستقیم یا نزدیکتر به بالای پایین باشد. کف های پاگرد ، کف هایی به شکل پای هستند که در صورت محدودتر شدن فضا، تعداد کف ها را در “منطقه فرود” افزایش می دهند.

پله های L شکل , پله محور وسط , کف پله کاور پله محور وسط
پله های L شکل , پله محور وسط , کف پله کاور پله محور وسط

پله‌های U یا Switchback دو پرواز (اغلب با طول‌های متفاوت) هستند که به موازات یکدیگر اجرا می‌شوند و در بالای پله پایین و پایین پله بالایی با یک فرود میانی به هم متصل می‌شوند. خود فرود همچنین ممکن است به دو سکوی فرود مربعی یا چندین کف پاگرد به شکل پای تقسیم شود تا طول پروازهای مستقیم کاهش یابد و در نتیجه ردپای کلی پله U شکل کاهش یابد. در حالت ایده‌آل، فضایی بین دو پرواز موازی وجود دارد تا فضایی برای تخته‌های دامن ، کف پله‌ها و فاصله بین نرده‌های دور زدن وجود داشته باشد. این فاصله ممکن است از 6 اینچ تا 12 اینچ بیشتر باشد.

پله u شکل
پله u شکل

پله های ویندر به جای فرود واقعی از کف هایی به شکل پای تشکیل شده است. ممکن است یک پله از مجموعه ای از این آج ها برای پرواز کامل آن ساخته شود، یا همانطور که در بالا توضیح داده شد، پله ها جای فرودهای میانی را بگیرند. آج های بادگیر شامل چندین کد خاص مانند حداقل عرض، راه رفتن خط حرکت و غیره است که باید در نظر گرفته شود. به‌علاوه، آج‌های بادگیر اغلب هزینه‌های اضافی را به یک راه پله اضافه می‌کنند، زیرا به دلیل قرار دادن نیوئل پست در پیچ یا اتصالات نرده‌ای که برای انجام جابجایی‌ها لازم است، هزینه بیشتری به آن اضافه می‌شود. آج‌های بادگیر می‌توانند ابزار ارزشمندی باشند به‌عنوان جایگزینی برای پله‌های L شکل متوسط ​​یا U شکل وقتی فضا محدود است.

پله ویندر (winder)
پله ویندر (winder)

پله های دایره ای ( Circular staircases ) از نظر فنی، پله‌های پیچ‌دار با الزامات خاصی هستند که حول یک نقطه مرکزی یا محور مرکزی منحنی می‌شوند و پست یا ستون مرکزی ندارند. آنها بزرگ و جارو هستند و در انواع مختلفی موجود هستند. راه پله های دایره ای مستقل بین طبقات بدون اتصال میانی قرار دارند. آنها اساساً فقط به طبقه پایین و طبقه بالا متصل می شوند. پله های دایره ای آویزان از بالا و پایین مانند حالت ایستاده متصل می شوند، اما آنها همچنین برای تمام طول خود به یک دیوار متصل می شوند. معمولاً، این شعاع بزرگتر با شعاع داخلی باز است و با یک نرده فراگیر کامل می شود. گزینه سوم اساساً توسط تمام طول آن و همچنین بالا و پایین توسط دیوارها پشتیبانی می شود. این دیوارها ممکن است زیر پله باشند به طوری که در یک یا هر دو طرف دارای نرده باز باشد یا دیوارها ممکن است به طور کامل پله را محصور کنند بنابراین فقط به یک نرده نگهدارنده دیواری نیاز است. صرف نظر از نوع، پله های دایره ای مجلل ترین و شیک ترین سبک راه پله های موجود هستند. با این حال، هنگامی که نرده ها در نظر گرفته می شوند، اغلب به طور قابل توجهی گران تر از L شکل، U شکل یا Winder نیستند. این به این دلیل است که یک راه پله دایره ای معمولی نیازی به یک سری اتصالات نرده یا پایه های جدید در یک پیچ زاویه ای ندارد.

پله قوس
پله قوس

پله های مارپیچ پله های دایره ای هستند که در اطراف یک ستون یا ستون مرکزی منحنی می شوند. آنها بسیار محبوب هستند زیرا نسبتاً ارزان هستند و فضاهای بسیار محدودی را اشغال می کنند. آنها را می توان از فولاد، چوب یا ترکیبی از هرکدام ساخت. پله های مارپیچ بیرونی معمولاً از فولاد و پودر پوشش داده شده یا رنگ شده ساخته می شوند. طیف وسیعی از قیمت‌ها برای این نوع پله‌ها وجود دارد، از کیت‌های ارزان قیمت یک‌سایز تا آثار هنری معماری سفارشی. محدوده قیمت نشان دهنده مواد، کیفیت و عملکرد است. برای برخی، پله های خدماتی ارزان تنها چیزی است که لازم است و انعطاف پذیری و حرکت مشکلی نیست. برخی موقعیت‌ها نیازمند پله و نرده بادوام‌تر و از نظر زیبایی‌شناسی مناسب‌تر هستند.

پله پیچ گرد
پله اسپیرال گرد

در نهایت، مناطق خاکستری زیادی در طراحی پله وجود دارد. به عنوان مثال، پله ها ممکن است دایره ای تا مستقیم، دوتایی L شکل، بیضی، گشاد و غیره باشند. این تلفیقی از سبک‌های مختلف هم برای به حداکثر رساندن فضا و هم شاید مهم‌تر برای برجسته‌تر کردن قابلیت‌های طراحی این ویژگی‌های منحصر به فرد معماری در نظر گرفته شده است. توصیه ما هنگام برنامه ریزی راه پله این است که تا جایی که بودجه شما اجازه می دهد خلاق باشید و کل واحد پله/نرده را هنگام ارزیابی آن بودجه در نظر بگیرید. همانطور که اشاره کردم، پله های دایره ای اغلب حتی توسط سازندگان باتجربه “گران تر” در نظر گرفته می شوند. واقعیت این است که اگرچه این در بیشتر موارد درست است، اما به شدت چنین نیست. یک پله دایره ای و نرده اغلب فقط کمی بیشتر از یک پله U شکل یا Winder است. به نظر من، زیبایی و ظرافت اغلب ارزش کمی هزینه اضافی را دارد.

انواع پله :


مطالب مرتبط با موضوع پله :

WhatsApp us