0 Items

پوشش بسیار قدرتمند ضد آب برای کشتی ساخته می شود
محققان مشغول ساخت نوعی پوشش بسیار قدرتمند دافع آب برای کشتی ها هستند که دربرابر هرگونه مایعی مقاوم است. چنین پوششی به مصرف سوخت کمتر و طی مسافت بیشتر کشتی منجر می شود.

محققان مدت ها است که ایده یک پوشش دافع آب برای کشتی را بررسی می کنند که به حرکت سریع تر آن در آب کمک می کند.

اکنون نیروی دریایی آمریکا از یک پروژه در دانشگاه میشیگان پشتیبانی می کند تا نوعی پوشش بسیار قدرتمند دافع آب ابداع کنند که دربرابر هرگونه مایعی مقاوم و از سوی دیگر ماندگارتر است. این پوشش حتی در برابر کره بادام زمینی نیز واکنش نشان می دهد.

کشتی با کمک چنین پوششی می تواند بدون هیچ گونه اصطکاکی در آب بلغزد و در نتیجه سوخت کمتری مصرف و مسافت بیشتری طی کند.

دانشمندان برای این منظور به دنبال ایجاد بهترین ترکیب بودند. این گروه مخزن عظیم اطلاعات رایانه ای را جستجو کردند و مواد شیمیایی را براساس ویژگی های مولکولی ترکیب کردند تا دریابند رفتار آن ها پس از مخلوط کردن، چگونه است.

این پوشش به نظر می رسد در دنیای واقعی ایده آل باشد. می توان آن را با قلم مو یا اسپری روی سطوح پاشید که به سادگی دربرابر هرگونه خراشی مقاومت می کند.

این دانشگاه امیدوار است این پوشش را تا ۲ سال دیگر برای کشتی های کوچک نظامی و تجاری به کارگیرد. پوشش مذکور فقط برای قایق ها کارآمد نیست و می تواند هربخشی از کشتی که در آب فرو می رود مانند واحدهای رادار و حسگرها را در برابر طوفان ها محافظت کند.

منبع: سایت بیتوته

این پوشش در دانشگاه میشیگان توسعه یافته صدها برابر دوام بیشتری نسبت به همتایان خود دارد و می تواند ضد آب کردن وسایل نقلیه، لباس، پشت بام و سطوح بی شماری دیگر را فعال کند.

https://youtu.be/kwkNIx8YiVk

بیش از 90% محموله های بزرگ در جهان از طریق کشتی ها حمل و نقل می شود . این پوشش ضد آب میتواند مصرف انرژی را به حداقل برساند .

توسعه دهندگان می گویند که نوآوری جدید یک پیشرفت بزرگ در زمینه ای است که حاصل تحقیق در ده های اخیر برای ساخت یک پوشش ضد آب و آب گریز بوده . پوشش هایی که همکنون در دسترس هستند کارایی مطلوبی ندارند و با سایش یا جذب آب اصطکاک را بالا میبرند . اما این کشف بزرگ یک تغییر بنیادی در صنعت حمل و نقل ایجاد میکند .

“Anish Tuteja، استادیار علوم و مهندسی مواد در UM، توضیح می دهد:” هزاران سطوح سوپر هیدروفوفوبی در طول بیست یا سی سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته اند، اما هیچ کس قادر به کشف کردن چگونگی به طور منظم طراحی آن است که قابل دوام است. ” “من فکر می کنم این چیزی است که ما واقعا در اینجا انجام داده ایم و این در حالیست که دیگر پژوهشگران برای ایجاد پوشش ارزان تر و شاید حتی بهتر از سوپر هیدروفوفون باز می کنند.” پوشش از مواد ترکیبی از “الاستومر پلی اورتان فلوراید” ساخته شده و یک مولکول دافع حشره شناخته شده به نام “F-POSS” می باشد. این می تواند به راحتی بر روی تقریبا هر سطح اسپری شود و دارای یک بافت کم عمقی باشد که باعث انعطاف بیشتری نسبت به پیشینیان آن می شود.

منبع : وبسایت

WhatsApp chat