Ziricote (Cordia dodecandra)

نام و نام خانوادگی: Ziricote

نام علمی: Cordia dodecandra

توزیع: آمریکای مرکزی و مکزیک

درخت اندازه: 30-65 فوت (10-20 متر) بلند، 2-3 فوت (0.6-1.0 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 50 پوند / فوت 3 (805 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه، 12٪ MC): 65 ، 81

سختی Janka:  1،970 lb f (8،780 N)

مدول پارگی: 16،400 lb f / در 2 (113.1 MPa)

مدول الاستیک: 1،585،000 پوند F / در 2 (10.93 معدل)

قدرت  خردایش : 9،270 lb f / in 2  (63.9 MPa)

ضخامت: شعاعی: 3.5٪، مماس: 6.7٪، حجم: 9.8٪، نسبت T / R: 1.9
رنگ / ظاهر: رنگ از محدوده تا قهوه ای تیره است، گاهی اوقات با یک رنگ سبز یا بنفش، با نوارهای تیره از حلقه های سیاه رشد می کند. Ziricote یک ظاهر بسیار منحصر به فرد دارد که گاهی اوقات به عنوان عنصر “عنکبوت” یا “چشم انداز” دانه شناخته می شود. سطوح Quarterawn همچنین می تواند شعاع های اشعه در ظاهر مشابه به کسانی که در Quarterawn سخت افرا است . گلدان زرد رنگ مایل به زرد گاهی اوقات به طرح های زیبایی شناختی و یا کاهش هزینه ها کمک می کند.
دانه / بافت:  دانه مستقیم به کمی متصل است. بافت بافت متوسط ​​با ظرافت طبیعی خوب است.
Endgrain:  متخلخل متخلخل چندگانه انفرادی و شعاعی؛ منافذ بزرگ تا بسیار بزرگ در هیچ تنظیم خاص، چند.خاموش گاهی اوقات در حال حاضر؛ parenchyma vasicentric، مخلوط؛ اشعه های گسترده ای، فاصله عادی تا گسترده.
مقاومت به انفجار: گزارش شده است که Ziricote به طور طبیعی مقاوم به فساد است.
قابلیت کارکرد : به طور کلی، Ziricote با توجه به تراکم بالا، نسبتا آسان است. چوب در طول خشک کردن، تمایل دارد تا خشک و خشک شدن سطح و سطح را توسعه دهد، که می تواند مشکل ساز باشد: هرچند که چوب خشک است. همچنین قطعات معمولا در تخته های باریک و یا مربع های چرخشی در دسترس هستند، و تخته خرده چوب آن بسیار معمول است. Ziricote تبدیل می شود و به خوبی به پایان می رسد، و در اغلب موارد، آن را نیز می توانبدون هیچ گونه چسب . (در موارد نادر، روغن های طبیعی چوب ممکن است با روند چسباندن مواجه شوند.)
Odor: Ziricote دارای ماندگی، عطر و بوی خاص در حالی که کار می کند، تا حدودی شبیه بوی Pau Ferro است.
آلرژی / سمیت: یک بار حساسیت حساسیتی نسبت به جنگل های خاص ایجاد شده است. جنگل هایی که می توانند باعث حساسیت اولیه شوند عبارتند از:  Pau Ferro ، Macassar Ebony ، Cocobolo ، و بیشتر از گل رز . برای کسب اطلاعات بیشتربه مقالات چوب آلرژی و سمی بودن و ایمنی گرد و غبار چوب مراجعه کنید.
قیمت گذاری / دسترسی: احتمالا بسیار گران است، بیش از قیمت برخی از گل رز ، و نزدیک شدن به هزینه برخی از انواع آبنوس . همچنین، تخته های Ziricote معمولا دارای مقادیر متنوعی از چوب بلوط کم رنگ است که می تواند در از دست رفتن مقدار زیادی در صورت عدم استفاده از یک پروژه کمک کند.
Sustainability: این گونه چوب در فهرست CITES یا فهرست قرمز IUCN گونه های خطرناک ذکر نشده است.
استفاده های معمول: مبلمان، روکش، کابینت آشپزخانه، اسلحه گرم، آلات موسیقی (گیتار آکوستیک و الکتریکی)، اشیاء تبدیل شده و دیگر اقلام چوب تخصص خاص.
نظرات: یک باغ واقعا منحصر به فرد، Ziricote چند تقلید کننده است؛ شاید تنها قطعه گاه به گاه از گلدان برزیل شکل گرفته، یک دانه دانه عنکبوتی را نشان می دهد.
گونه های مرتبط:

Bocote (Cordia spp.)
Freijo (Cordia aliodora)
لورو پرتو  (Cordia megalantha)

WhatsApp us