ساخت کف پله چوبی

اصولا بر روی کف پله های سیمانی یا فلزی در ساختمان ها از انواع کف پله سنگ یا شیشه یا چوب استفاده می شود که چون بدلیل حس خوبی که دارد بسیار محبوب و لوکس می باشد . در اکثر ساختمان های مدرن و امروزی سازه ها با فلز ساخته می شود و در مراحل پایانی برای آن رویه انتخاب می شود . در این مرحله کار به نجار سپرده میشود و نجار بر اساس شکل پله و درخواست کارفرما اقدام به ساخت کف یا باکس پله میکند . در برخی از پل ها علاوه بر کف , پیشانی و زیر پله هم چوب میشوند .

در این مقاله به معرفی انواع چوب , ورق های مهندسی شده , و انواع رنگ میپردازیم

اجرای کف پله چوبی برای پله معلق
اجرای کف پله چوبی برای پله معلق
  1. استفاده از چوب طبیعی سخت مانند چوب راش , گردو و بلوط برای کف پله

پیشنهاد ما برای داشتن یک پله استاندارد و ماندگار استفاده از چوب های سخت است , این نوع کف پله دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت , سایش و تغییر حالت است . در ایران اگر هزینه برای شما مهم است و کیفیت راهم میخواهید پیشنهاد ما چوب راش است . برای اینکه باکس های کف پله ارزانتر شود ما زیر پله را ام دی اف با روکش چوب طبیعی کار میکنیم .

کف پله چوب راش
کف پله چوب راش

2. ساخت کف پله با پلای وود یا همان تخته سه لایی

تخته سه لایی هم مقاومت بالایی دارند و برای کف پله عالی هستند . میتوان برای رسیدن به رنگ یا چوب دلخواه روی آن روکش چوب پرس کنیم .

تخته سلایی , پلای وود
تخته سلایی , پلای وود

3. ساخت کف پله با ورق ام دی اف

ما این مورد را توصیه نمیکنیم , ورق های ام دی اف تحمل وزن انسان را ندارند و خیلی زود تغییر حالت می دهند .

4. اجرای کف پله با لمینت نیز یک کار اشتباه است و توصیه نمی شود

5. اجرای کف پله با اسلب

استفاده از صفحات اسلب با لبه طبیعص و منحصر به فرد بسیار جالب است و دو نکته مهم باید رعایت شوند . یکی خشک بودن چوب و دیگری این صفحات دارای ضخامت بالای 5 سانت هستند و نباید خیلی نازک شوند .

اسلب چوب گردو
اسلب چوب گردو

6. کف پله کلاف چوب و مغز ام دی اف

این روش اگر به درستی اجرا شود میتواند کیفیت حداقل را برای استفاده به عنوان کف پله را داشته باشد . به جای روکش از لایی ضخیم چوب استفاده شود و چوب های لبه ضخیم و محکم باشند . این روال با استفاده از پرس گرم تبدیل صفحه می شود و بعنوان کف پله استفاده می شود .

7. ساخت کف پله با ورق فینگر جوینت

ورق های فینگر جوینت نیز یک گزینه عالی برای ساخت کف پله است ولی بدلیل قیمت بالا کمتر استفاده می شوند .

پانل فینگر جوینت چوبی
پانل فینگر جوینت چوبی

انتخاب رنگ مناسب کف پله :

ما در اکثر پروژه ها رنگ پلی استر نیمه مات استفاده می کنیم .

یکی از رنگ های مناسب برای کف پله , رنگ ازمو آلمان است . این رنگ روغنی مقاومت چوب را افزایش میدهد و سطحی لغزنده ایجاد نمی کند .

مطالب مرتبط با موضوع کف پله چوبی :

WhatsApp us