عناصر اصلی پله های چوبی

پله چوبی جالب
پله چوبی جالب

اختراع پله توسط انسان را می توان با اختراع چرخ مقایسه کرد . کارایی و سادگی طراحی این دو مورد به طور قابل توجهی زندگی بشر را بهبود بخشید . هیچ ساختمان مسکونی بدون عناصر راه پله کامل نمی شود . چه چند پله یا ایوان برای بالا رفتن از سطح در خانه باشد و چه از نر ده پله های معمولی برای بالا رفتن از پشت بام باشد .

پله چوبی جالب
پله چوبی جالب

یکی از عملکرد های مهم راه پله ، عملکرد اتصال بین طبقات داخل خانه است . الزامات بیشتری برای ساختار پله وجود دارد : باید قابل اعتماد ، ایمن ، مناسب برای بالا رفتن و پایین آمدن باشد . علاوه بر این ، راه پله در خانه می تواند به عنصر اصلی معماری تبدیل شود و بر سبک و زیبایی اتاق تأکید کند .

پله چوبی جالب
پله چوبی جالب
پله چوبی جالب
پله چوبی

ویژگی های خاص

به عنوان یک قاعده ، پله های بین طبقات در یک خانه خصوصی از چوب ساخته شده است . این انتخاب بر اساس موادِ زیبا است . چوب ، فضایی از گرما ایجاد می کند ، لمس آن دلپذیر است و باعث ناراحتی پاهای برهنه نمی شود . یک پله چوبی را می توان به طور مستقل ساخت و دارای مهارت های نجاری است . مواد چوبی به راحتی با ابزار پردازش می شوند و امکانات تزئین سازه های چوبی فقط با تخیل استاد محدود می شود .

پله چوبی
پله معلق با کف پله چوبی
پلان پله
پلان پله

با انتخاب گزینه مناسب ، باید در مورد سبک ، مکان در فضای داخلی و اندازه تصمیم بگیرید . بسته به طراحی اتاق ، راه پله می تواند عملکردهای خود را در نزدیکی دیوار اتاق انجام دهد یا می تواند به یک عنصر جلویی چشمگیر سالن تبدیل شود .

ساخت پله چوبی
پله مستقیم قوس دار با کف پله و نرده چوبی
اجرای پله چوبی قوس
اجرای پله چوبی قوس

هر راه پله ای که قصد خرید آن را دارید ، به سفارش بسازید یا خودتان آن را انجام دهید ، باید نگاه دقیق تری به ساختار بیندازید و تمام عناصر آن را درک کنید . این امکان جهت گیری بهتر در گزینه های پیشنهادی با توجه به کیفیت محصول و جزئیات کوچک را فراهم می کند .

ساخت پله چوبی
پلان پله چوبی

صرف نظر از طراحی ، ساخت سازه راه پله از چندین عنصر اساسی تشکیل شده است که باید به درستی انتخاب شده و در اندازه مناسب باشند . پرواز پله ها – مجموعه ای از پله ها که طبقات یا سکوها را بین طبقات به هم متصل می کند ، از یک تکیه گاه ( پایه ) ، پله ها و نرده ها تشکیل شده است .

پلان و نقشه پله تمام چوب
پلان و نقشه پله تمام چوب

پایه

مانند هر ساخت و ساز ، راه پله باید بر روی چیزی قرار گیرد ، به اصطلاح قاب داشته باشد . راه پله ها انواع مختلفی دارند که هر کدام نام و ویژگی های خاص خود را دارند .

     بند کمان – تیرهای مایل که از انتها مراحل را پشتیبانی می کنند . در قسمت داخلی رشته شیارهایی وجود دارد که پله ها در آن قرار می گیرند . استحکام و پایداری سازه تا حد زیادی به مقاومت رشته بستگی دارد .

     کوسور – تیرها ، پشتیبان مراحل از پایین در طرفین گذرگاه باید این بخش است . بسته به وزن خود سازه و توانایی تخمینی کوسوره در سطح کشور ، می توان آنها را با یک تیر میانی واقع در مرکز تکمیل کرد . مسیرها ظاهری ناهموار دارند که در آن پله ها در بالا قرار گرفته اند که باعث افزایش قابلیت اطمینان پله ها می شود .

پلان و نقشه پله تمام چوب
پلان و نقشه پله تمام چوب

Boltsy – اتصال دهنده های ویژه برای پله های بدون قاب ، که با آن به دیوار متصل می شود . اینها پیچ و مهره های قوی اصلی هستند که به طراحی ظاهری بی وزن می دهند .

     قفسه – میله یا ستون ، که در اطراف آن پله های گوی شکل است و در راه پله های مارپیچ استفاده می شود .

سازنده پله چوبی
پله چوبی جالب
اتصال کف پله
اتصال کف پله

مراحل

عنصری که بار اصلی را تشکیل می دهد از یک قسمت افقی اجباری – کف پله و اضافی – رایزر ( پیشانی پله ) تشکیل شده است . پله ها به گونه ای طراحی شده اند که ایمنی و راحتی را برای صعود و فرود فراهم کنند . عرض گام ” گام ” نامیده می شود و باید با اندازه پاهای بزرگسالان مطابقت داشته باشد . این یک موقعیت پایدار را در پله ها تضمین می کند و به شما امکان می دهد تعادل را حتی بدون کمک نرده حفظ کنید .

     پله ها باید از مواد بادوام ساخته شوند تا در برابر فشار زیاد پای فرد مقاومت کنند . الزامات و ظاهر خاص برای مراحل – کیفیت چوب به کیفیت دوام آن در طول استفاده مداوم بستگی دارد .

پله چوبی
نقشه پله چوبی

مراحل پیکربندی می تواند چندین نوع باشد :

     خطوط مستقیم – دارای نسبت های هندسی یک مستطیل منظم .

     Zabezhnye – داخل پله کوچک تر از بیرون است . یک نیم دایره تشکیل می دهند و در قسمت های چرخشی سازه استفاده می شوند .

     پله های قوسی – نیمه بیضی با لبه جلویی محدب . اندازه پله را افزایش دهید و همچنین به پله ها ظاهر محترم تری بدهید . مراحل قوسی شکل فقط در پایه سازه های عظیم استفاده می شود .

پله پیچ , پله پیچ دوبلکس
پله پیچ , پله پیچ دوبلکس
پله پیچ , پله پیچ دوبلکس
پله چوبی , پله پیچ

رایزر یک تخته عمودی است که برای استحکام بیشتر ستون را به هم متصل می کند . این یک عنصر اختیاری است ، اما می تواند به پله ها ظاهر حجیم تر و قابل اعتمادتری بدهد . و همچنین رایزرها به عنوان یک عنصر تزئینی عمل می کنند .

پله چوبی
پله چوبی
پله
پلان پله

سایت های

به عنوان یک قاعده ، پرواز از پله ها شامل 10-11 مرحله است . اگر این ارتفاع کافی نباشد ، پاگرد ها با فرود درهم می آمیزند . سایت ها نیز روی پله ها با پیکربندی چرخشی وجود دارند . در صورتی که محصول حجم زیادی نداشته باشد ، عملکرد صفحه گردان را می توان با مراحل داخل گوی شکل نیز انجام داد .

پله چوبی
پله چوبی

نرده

عملکرد محافظتی در برابر افتادن و همچنین مکانی برای استراحت دستان خود بر روی پله ها نرده را انجام می دهد . طبق قوانین ایمنی ، در صورت نصب راه پله به دیوار ، پرواز پله ها و سکوها باید از دو طرف یا از یک طرف حصار کشی شود . در برخی از پروژه های طراحی ، نرده ها وجود ندارد که باعث سهولت بصری بیشتر در ساخت و انتقال نور می شود .

پله چوبی
پله چوبی

نرده ها از ستون های تکیه گاه ، نرده های بین آنها و نرده ها تشکیل شده است . این مجموعه نرده نامیده می شود و به عنوان یک قاعده ، عنصر اصلی دکور است . نرده را می توان با چهره های حک شده ، الگوی منبت یا خراطی شده , تزئین کرد . در پله ها به سبک مدرن اغلب پارتیشن های شیشه ای یافت می شود .

     نرده ها نشان دهنده ستون هایی هستند که به عنوان محافظ اضافی بین ستون های اصلی عمل می کنند . تعداد نرده ها به طراحی پله ها بستگی دارد ، اما به دلایل ایمنی ، فاصله بین میله ها باید کمتر از سر یک کودک کوچک باشد .

     هندریل یا دست انداز پله – این قسمت بالای نرده است که در هنگام صعود و فرود با دست فرد در تعامل است . هندریل پله باید از مواد صاف و صیقلی ساخته شده باشد تا تَرَکش باقی نماند . از تماس مداوم با دست ها ، هندریل ها اغلب ظاهری کهنه پیدا می کنند ، بنابراین برای قسمت بالایی نرده ، باید از چوب های مقاوم در برابر سایش استفاده کنید .

پله چوبی
پله چوبی و نرده

علیرغم این واقعیت که تعداد زیادی پیکربندی برای پله ها وجود دارد ، سه نوع ساختمان اساسی اغلب در داخل یک خانه استفاده می شود : پرواز ( پله مستقیم ) ، مارپیچ و راه پله روی پل .

پاگرد

رایج ترین پیکربندی برای پله های بین طبقات داخل خانه استفاده از پاگرد است . هر پاگردی شامل بیش از 11- 15 پله است و به دنبال آن یک سکو یا یک چرخش با مراحل zabezhnymi ( پله های زباژنی ) قرار دارد . پله های پاگرد می توانند از نوع بسته و باز ( با رایزر و بدون آنها ) باشند .

پله چوبی
پله چوبی , پله دو طرفه

دهانه های پاگرد می توانند به شکل L ، U شکل و T شکل باشند .

شکل L راحت ترین شکل در نظر گرفته می شود ، زیرا پله ها را می توان در امتداد دو دیوار قرار داد و اینگونه فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد . صفحه گردان جهت سازه را گسترش می دهد و حرف G را تشکیل می دهد .

گزینه U شکل در خانه هایی نصب می شود که در آنها فضای خالی بین طبقات وجود دارد . نمونه پله های U شکل معمولاً با ورودی های معمولی ساختمان های چند طبقه نشان داده می شود .

نردبان های T شکل فقط در خانه های بسیار جادار ، در سالن هتل ها و خانه های بزرگ نصب می شوند . راه پله اصلی T شکل گران است ، و با تصمیم گیری در مورد داشتن چنین ساختمان تاریخی ، شما صاحب یک سالن واقعا مجلل در خانه خود با روح عمارت ها و کاخ های کلاسیک قدیمی خواهید شد .

پله
پله سه طرفه با کف پله چوبی

پیچ

راه پله های مارپیچ برای اتاق هایی که فضای کمی برای سازه های پاگردی وجود دارد مناسب هستند . آنها همچنین به عنوان کمکی برای بالا رفتن یا پایین امدن به اتاق هایی که به ندرت استفاده می شوند ، به عنوان مثال ، اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین نصب می شوند . اما علاوه بر عملکردهای اصلی ، پله های مارپیچ اغلب نقش دکور اتاق را نیز ایفا می کنند .

خطوط صاف ، شکل غیرمعمول پله‌ ها ، نرده ‌های حکاکی شده طرح‌ دار می ‌تواند یک دکوراسیون خانه عالی به سبک کلاسیک ، وینتج ، باروک باشد . راه پله های مارپیچ با حداقل دکوراسیون و مواد خشن برای ایجاد یک فضای روستایی عالی هستند .

پله پیچ
پله پیچ

راه پله های شناور

این یک اختراع مدرن است که به دلیل بی وزنی سازه محبوبیت پیدا کرده است . پایه های مخصوص – پیچ و مهره ها روی دیوار نگهدارنده نصب می شوند و مراحل روی آنها نصب می شوند . چنین طرح هایی بسیار فشرده هستند ، عملا اتاق را مبهم می کنند و از نظر بصری مانند شناور شدن در هوا به نظر می رسند . ایده آل برای سبک مینیمالیسم است ، و همچنین می تواند با موفقیت در سبک های مدرن از تکنولوژی بالا و زیر شیروانی ، کامل با مواد دیگر استفاده شود .

نرده های منحنی مشخصه اصلی این راه پله ها است که سبک خاص خود و ظرافت را به سازه می بخشد .

پله معلق
پله معلق

هنگام انتخاب راه پله چوبی به جنس و کیفیت محصول توجه ویژه ای داشته باشید . بهترین گونه های چوب بلوط ، کاج و کاج اروپایی است . به منظور صرفه جویی در هزینه ، می توانید ساخت پله ها را از ترکیب چند سنگ سفارش دهید و برای هر عنصر راه پله ، مناسب ترین را انتخاب کنید .

پله چوبی
پله چوبی

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : راه پله چوبی ، پله چوبی ، طراحی پله چوبی

منبع :en-n.decorexpro.com


مطالب مرتبط با موضوع پله :

WhatsApp us