7 نوع کار نجاری

نجاران کارهای متنوعی دارند که شامل چندین مهارت و الزامات و همچنین گزینه های زیادی برای تخصص و رشد شغلی در آینده می شود . درک انواع مختلف نجاری و اینکه کار آنها شامل چه مواردی می شود ، می تواند به شما کمک کند تا در مورد کار نجاری بیشتر بدانید و تعیین کنید که آیا حرفه در نجاری برای شما مناسب است یا خیر . در این مقاله ، ما فهرستی از هفت نوع مختلف نجاری و همچنین مهارت‌ ها و ابزارهایی را که نجاران در طول حرفه خود به آن نیاز دارند و از آنها استفاده می‌ کنند ، ارائه می‌ کنیم .

نجاری چیست ؟

نجار موقعیتی در کار ساختمانی مدرن است که شامل شکل دادن ، برش و نصب چوب برای ساختمان ها یا سازه های کوچک تر است . نجاران یا بخش های کوچک تر سازه ها مانند کابینت ها یا اضافات خانه را ایجاد ، تعمیر و نصب می کنند یا آنها را به طور کامل می سازند . آنها با استفاده از مجموعه ای از ابزارها ، کارهای داخلی و خارجی را انجام می دهند و کار را از نظر فیزیکی فعال می کنند .

ابزار های برش چوب در نجاری
ابزار های برش چوب در نجاری

یک نجار چه می کند ؟

نجارها اجزای چوبی را برای ساخت و ساز آماده می کنند و آنها را روی سقف ها ، دیوارها ، کف ها یا سایر سازه های چوبی نصب می کنند . آنها تخته های دامن ، درب ها  ، آرشیتروها و سایر لوازم خانگی را می سازند . نجارها ممکن است کارهایی را انجام دهند که شامل تهیه کرکره ، پله ها ، نصب درب ها یا قاب های پنجره است .

مهارت ها و شیوه های نجاری

نجارها مهارت ها و شیوه های بسیاری را در طول کار خود به کار می گیرند ، مانند موارد زیر :

کار با مشتریان

از آنجایی که نجارها با انواع مختلفی از مشتریان کار می کنند ، برخی از مهارت های آنها شامل موارد زیر است :

    تفسیر نقشه ها برای مشتریان

    ترجمه نقشه ها به پروژه های قابل اجرا و ساخت

    طراحی اقلام یا اجزای آنها

    درک چگونگی انجام وظایف خاص برای یک پروژه به طور موثر

    ارائه مشاوره در مورد اینکه چه نوع الواری ممکن است برای یک پروژه خاص بهترین باشد .

نجاری ساخت کشتی
نجاری ساخت کشتی

پروژه های ساختمانی و صنایع دستی

اکثر کار یک نجار شامل ساخت و تعمیر پروژه های چوبی است . برخی از مهارت هایی که آنها استفاده می کنند شامل موارد زیر است :

    شکل دادن و برش چوب با ابزار برقی

    اتصال الوار و تثبیت آن با استفاده از میخ ، پیچ ، چسب یا منگنه

    دقت در مشخصات اندازه گیری با استفاده از خط کش ها ، پایه های شاقول ، سطوح ، مربع های قاب بندی یا ابزارهای دیگر

    نصب وسایل چوبی مانند کابینت یا قفسه بندی

    تعمیر و نگهداری وسایل چوبی مختلف یا تعمیرات

استفاده از انواع ابزار و تجهیزات

نجارها فارغ از تخصص ، از انواع ابزار دستی و برقی استفاده می کنند . نمونه هایی از این موارد عبارتند از :

ابزار دست

نجاران برای انجام وظایف خود با دقت و کارآمدی از ابزارهای دستی مختلفی استفاده می کنند که عبارتند از :

    چکش های پنجه ای

    اندازه گیری نوار

    اندازه گیری مربع

    اسکنه

    پتک

    اره دستی

    اره پشتی

ابزارهای برقی

نجاری
نجاری

برای هر دو کار دقیق و قدرتمند ، نجارها باید بتوانند برخی از ابزارهای برقی زیر را با خیال راحت کار کنند :

    مته های برقی

    اره منبت کاری

  اره مویی

    اره های مدور

    روترها

    سندرز

    اتصال دهنده ها

ابزار سازماندهی و ذخیره سازی

نجاران برای منظم ماندن در کار از برخی از ابزارهای سازماندهی و ذخیره سازی زیر استفاده می کنند :

    میز کار

    گیره تخته

    تسمه ابزار

    سطل های زباله

لوازم جانبی دیگر

برای نگهداری پروژه ها و کارآمدتر کردن کار نجاری ، نجاران می توانند از بسیاری از لوازم جانبی دیگر استفاده کنند . مانند :

    مداد نجاری

    سیم های اکستنشن

    جعبه های میتر

    قلاب نیمکت

    گیره های نجاری

    سیستم های جمع آوری گرد و غبار

نجاری
نجاری

انواع کار نجاری

نجاران می توانند در یک یا دو نوع یا زیرگروه نجاری تخصص داشته باشند و در آنجا به تقویت مهارت های خود ادامه دهند . برخی از انواع کار نجاری عبارتند از :

1 . نجاری خشن

این نجاران در برنامه ریزی ، ساخت و نگهداری سازه های ساختمان ها به جای اضافات خانگی مانند کابینت یا قفسه بندی تخصص دارند . آنها می توانند اسکلت ، سقف و سازه های چوبی را که در تعمیر خانه یا ساختمان اولیه نقش دارند ، بسازند . نجاری خشن اغلب نیازی به پرداخت صیقلی ندارد ، اما نیاز به دانش یکپارچگی سازی و کارایی هزینه دارد . نجاری سازه یکی از رایج ترین انواع نجاری است ، زیرا نجاری خشن شامل مونتاژ سریع قطعات مورد نیاز یک ساختمان مانند تیرها است .

2 . تیرچه

تیرچه ها کف را می سازند ، جایی که سطوح کف را ثابت می کنند . مشابه نجاری خشن  ، این دسته از نجاری به کار با جزئیات کمتری به نفع یکپارچگی و دوام ساختاری نیاز دارد . با این حال ، از آنجا که نجاران تیرچه در تکمیل کفپوش های چوبی نقش دارند ، نیاز به استفاده از فرآیندهای دقیق تری دارند تا محصول صیقلی تری به دست آورند .

3 . نجاری را اصلاح کنید

نجارهای تریم در ساختن تزئینات و قالب گیری اتاق تخصص دارند . آنها همچنین یک نوع تخصصی از نجار هستند که ممکن است ترجیح خاصی در مواد و استفاده از مواد داشته باشند . این شامل قرنیزها ، تخته های دامن ، آرشیتروها و سایر سازه های مشابه است .

 انواع مختلفی از نجاری ها وجود دارد که عبارتند از :

نجاری سبز

نجاری سبز شامل استفاده از شیوه های سازگار با محیط زیست در وظایف نجاری است . این می تواند شامل استفاده از انواع چوب های جایگزین ، شیوه های ساخت و ساز مبتنی بر تلاش های حفاظتی یا حتی نصب باغ ها یا سایر اضافات سازگار با محیط زیست باشد .

نجاری منظره

نجاری منظره تخصصی در نجاری است که شامل ساختمان ‌های دیدنی می ‌شود ، مانند ساختمان ‌هایی که در مجموعه ‌های تلویزیونی ، فیلم ‌ها یا نمایشنامه ‌ها استفاده می ‌شوند  . این متخصصان نجاری می توانند اطمینان حاصل کنند که ساختمان هایی از نظر ساختاری سالم برای اهداف مختلف می سازند و تا حد زیادی بر ظاهر مطابق با خواسته های مشتری تأکید می کنند .

4 . نجاری کابینت

کابینت سازان در نجاری تخصص دارند که بر روی ساخت کابینت برای آشپزخانه ها ، اتاق های رختشویی ، حمام و سایر قسمت های ساختمان تمرکز دارد . سازندگان کابینت همچنین می‌ توانند روی ساخت مبلمان دیگری که شامل نجاری است ، تمرکز کنند ، مانند مبلمان پاسیو و مجموعه مبلمان داخلی .

5 . نجاری کشتی

نجاران کشتی در درجه اول بر روی کشتی سازی تمرکز می کنند . آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که کشتی ها همه خواسته های مشتری را چه از نظر ساختاری و چه از نظر ظاهری برآورده می کنند . کشتی ‌سازان ممکن است نمونه ‌هایی از کشتی ‌های ساخته شده قبلی بسازند ، در حالی که دیگران بر ساخت بخش‌ های کشتی مدرن برای کشتی‌ های کروز ، کشتی ‌های باربری یا قایق ‌های کوچک ‌تر تمرکز می‌ کنند .

چوب بلوط ویرجینیا در کشتی سازی
چوب بلوط ویرجینیا در کشتی سازی

6 . قاب ساز

فریمرها به طور انحصاری چارچوبی را برای مسکن یا ساختمان های دیگر می سازند . تفاوت بین یک قاب ساز و یک نجار خشن در این است که یک قاب ساز فقط در چارچوب تخصص دارد و اغلب به صورت انفرادی برای پروژه های تنهایی یا در یک قرارداد استخدام می شود .

7 . روفر

بام ها در برنامه ریزی ، ساخت و نگهداری تیرها ، خرپاها و تیرهای دخیل در ساخت سقف ساختمان تخصص دارند . آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که سقف ها ، داخل و خارج ، از نظر ساختاری سالم هستند تا ضریب دوام مورد نیاز مشتریان را حفظ کنند . بام ‌ها فقط در نجاری مربوط به سقف تخصص دارند ، بر خلاف نجاران ناهموار ، که ممکن است هم‌ زمان روی قاب ‌بندی و هم روی سقف کار کنند .

چگونه در 4 مرحله نجار شویم :

نجاران با بسیاری از جنبه های فرآیند ساخت و ساز درگیر هستند . آنها کارگران بسیار ماهری هستند که انواع سازه های ساخته شده از چوب و مواد دیگر را می سازند ، نصب می کنند ، برپا می کنند و تعمیر می کنند . اگر علاقه مند به نجاری هستید ، ادامه مطلب را بخوانید تا به شما کمک کند تعیین کنید که آیا این مسیر شغلی مناسب برای شما است یا خیر . در این مقاله به این موضوع می پردازیم که یک نجار چه کار می کند ، چگونه یک نجار شوید ، حقوق متوسط ، تحصیلات نجار و به سوالات متداول پاسخ می دهیم .

یک نجار چه می کند ؟

نجارها ممکن است بر اساس نقشه ها ، یا صرفاً دستورالعمل های سرپرست خود ، مطابق با قوانین ساختمانی در منطقه محلی کار کنند .

 برخی از وظایف اصلی یک نجار عبارتند از :

    اندازه گیری ، برش یا شکل دادن به چوب ، دیوار خشک ، پلاستیک ، فایبرگلاس و سایر مواد

    بررسی دقت با استفاده از خط کش ها ، کادر بندی مربع ها ، سطوح و موارد دیگر

    نصب وسایل و سازه هایی مانند درب ، کابینت یا پنجره

    تفسیر و خواندن نقشه ها

    ساخت و تعمیر سازه ها و چارچوب ها مانند کف ، درب ، دیوار ، مبلمان ، کابینت ، قفسه ، پنجره ، راه پله و سقف

ابزار های برش چوب در نجاری
ابزار های برش چوب در نجاری

    تعیین مصالح مورد نیاز پروژه و برآورد هزینه پروژه ها

    کار با انواع ابزارهای دستی از جمله اره برقی ، مته و اسکنه

    کمک به سرپرستان در برنامه ریزی ، طراحی سازه و چیدمان

چگونه نجار شویم

اگر می خواهید نجار شوید ، چند الزام وجود دارد که باید رعایت کنید . در اینجا متداول ترین مراحلی است که ممکن است برای نجار شدن انجام دهید فهرست شده است :

1.  دیپلم دبیرستان بگیرید

ورود به یک برنامه کارآموزی معمولاً به نوعی آموزش اولیه نیاز دارد . اکثر نجاران احتمالی گرفتن دیپلم دبیرستان یا GED را انتخاب می کنند . دانش آموزان دبیرستانی می توانند با شرکت در کلاس های نجاری ، نقشه کشی و ریاضیات ، مهارت ها و ابزارهای حرفه ای خود را توسعه دهند . این دوره های دبیرستان به آماده سازی دانش آموزان برای برخی از تکنیک ها و اصطلاحات مورد استفاده در دوره های کارآموزی و آموزش پیشرفته تر نجار کمک می کند .

برخی از برنامه های کارآموزی به دانش آموزان اجازه می دهد تا قبل از فارغ التحصیلی در کنار نجاران با تجربه شروع به کار کنند تا زمانی که تا پایان دیپلم به کار خود ادامه دهند .

آموزش نجاری و درودگری , صنایع چوب
آموزش نجاری و درودگری , صنایع چوب

2 . یک دوره کارآموزی را تکمیل کنید

دوره های کارآموزی اغلب از طریق کارفرمایان تجاری و صنعتی یا اتحادیه های ساختمانی ارائه می شود . این برنامه ها حدود سه تا چهار سال زیر نظر نجاران مجرب و سایر کارگران ساختمانی به طول می انجامد .

شروع کارآموزی شما دانش اولیه در مورد موضوعاتی مانند ایمنی ، طراحی با دست آزاد ، ریاضیات ، کمک های اولیه ، مطالعه نقشه و انواع تکنیک های نجاری را به شما می دهد . سپس کارآموزان تکنیک های نجاری را در خارج از محیط کلاس یاد می گیرند . آنها در مورد قاب بندی خشن ، ساختمان فرم ، چیدمان و تکمیل داخلی و خارجی یاد خواهند گرفت .

پس از تکمیل برنامه رسمی کارآموزی خود ، گواهینامه ای به عنوان کارآموز دریافت خواهید کرد . سپس می ‌توانید مهارت ‌های نجاری خود را با دریافت گواهینامه ، ثبت‌ نام در مدرسه بازرگانی یا ادامه تحصیلات حرفه ‌ای یا نجاری انتخاب کنید .

3 . تحصیلات اضافی نجار را در نظر بگیرید

نجاران مشتاق ملزم به شرکت در برنامه های رسمی نجاری که از طریق کالج ها یا مدارس فنی ارائه می شوند ، نیستند . با این حال ، ممکن است شرکت در این برنامه ها را برای افزایش مهارت های خود و متمایز کردن خود از سایر متقاضیان نجاری در نظر بگیرید . برخی از دوره های کارآموزی حتی ممکن است اعتبار دوره ای را ارائه دهند که به مدرک کاردانی کمک می کند .

اگر تصمیم به ثبت نام در آموزش های بیشتر بگیرید ، احتمالاً در مورد ریاضیات نجاری ، سقف ، ساخت پله ، چیدمان ساختمان ، کار فونداسیون ، نمای سایدینگ و قالب گیری یاد خواهید گرفت . دریافت مدرک کاردانی یا گواهی در نجاری ممکن است پتانسیل درآمد شما را افزایش دهد زیرا احتمالاً از موقعیت بالاتری در این رشته شروع خواهید کرد .

4 . مهارت های قابل فروش را توسعه دهید

همچنین ممکن است تخصص در نوسازی ، زیر ساخت ، کابینت یا سقف را انتخاب کنید . این به شما جایگاهی می دهد که می توانید از آن برای بازاریابی موثر خود در محل کار استفاده کنید . گزینه دیگری که ممکن است در نظر بگیرید یادگیری یک زبان اضافی است که در منطقه جغرافیایی شما رایج است . این احتمالاً شانس شما را برای تهیه مصاحبه افزایش می دهد زیرا برخی از کارفرمایان ممکن است نجارهایی را که دو زبانه هستند ترجیح دهند .

سوالات متداول

ممکن است در مورد نقش یک نجار یا اینکه چگونه می توانید یک نجار شوید ، سؤالات دیگری داشته باشید . در اینجا به چندین سوال متداول پاسخ داده شده است :

میانگین حقوق یک نجار چقدر است ؟

نجارها معمولاً تمام وقت کار می کنند و میانگین حقوق آنها بر اساس سطح تخصص و موقعیت جغرافیایی آنها متفاوت است .

چه مهارت هایی برای نجاری مورد نیاز است ؟

    مهارت دستی : یک نجار از ابزارهای مختلفی استفاده می کند و باید با دقت از آنها استفاده کند .

    مهارت های ریاضی : نجاران هر روز از ریاضیات اولیه استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که مصالح ساختمانی به اندازه کافی وجود دارد و اندازه آنها مناسب است .

    استقامت فیزیکی : نجاران ممکن است مجبور شوند ساعت های طولانی با ابزار سنگین و مصالح ساختمانی کار کنند .

    استحکام فیزیکی : مصالح ساختمانی اغلب سنگین هستند و باید حمل شوند و یا جا به ‌جا شوند .

    مهارت های کسب و کار : بسیاری از نجاران خود اشتغال هستند و باید برای خدمات به مشتریان و بازاریابی استعداد داشته باشند .

    مهارت های حل مسئله : پروژه های ساختمانی همیشه طبق برنامه پیش نمی روند . یک نجار باید بتواند از مشکلات احتمالی جلوگیری کند و در صورت بروز آنها را برطرف کند .

برنامه معمولی یک نجار چیست ؟

اکثر نجارها تمام وقت کار می کنند و حتی به دلیل ضرب الاجل های سختگیرانه ای که ممکن است لازم باشد آنها را رعایت کنند ، اضافه کار می کنند . برنامه ‌های نجار ممکن است به عصرها و آخر هفته ‌ها نیز نیاز داشته باشد و بسته به پروژه و محدوده کار احتمالاً تغییر می‌ کند .

چه فرصت های پیشرفتی برای نجاران است ؟

نجارها در بیشتر مراحل ساخت و ساز قرار دارند ، بنابراین ممکن است فرصت های پیشرفت بیشتری داشته باشند . این فرصت های پیشرفت شامل تبدیل شدن به پیمانکاران مستقل یا ناظران عمومی ساخت و ساز است . نجارانی که علاقه مند به پیشرفت شغلی خود هستند باید به دنبال آموزش های اضافی باشند که توسط اتحادیه ها ، انجمن ها یا کارفرمایان ارائه می شود .

محیط کار برای یک نجار چگونه است ؟

نجارها می توانند در داخل یا خارج ، در هر آب و هوا و دما کار کنند و معمولاً در یکی از این صنایع مشغول به کار می شوند :

    ساخت و ساز ساختمان مسکونی

    ساخت و ساز ساختمان غیر مسکونی

    پیمانکاران تکمیل ساختمان

    پیمانکاران بیرونی فونداسیون ، ساختمان و سازه

نجار در مقابل نازک کاری : تفاوت چیست ؟

نجاری و نازک کاری دو حرفه تخصصی نجاری در صنعت ساختمان هستند . به دلیل شباهت های بین این دو حرفه ، مردم اغلب نجار و نازک کار را اشتباه می گیرند . با این حال، این دو رشته دارای چندین تفاوت متمایز هستند و هر دو حرفه از تخصص های ضروری نجاری هستند . در این مقاله ، شباهت ‌ها و تفاوت ‌های نجار و نازک کار را بررسی می‌ کنیم ، مهارت‌ ها و وظایف هر نقش را مورد بحث قرار می ‌دهیم و توضیح می ‌دهیم که چگونه یک نجار یا نازک کار شوید .

تفاوت بین نجار و نازک کار چیست ؟

تفاوت های ظریف و در عین حال مشخصی بین نجار و نازک کار وجود دارد . این دو رشته برخی از عناصر تکنیک نجاری را به اشتراک می گذارند ، اما هر حرفه به مجموعه ای از مهارت های تخصصی متفاوت نیاز دارد . در اینجا چند تمایز کلیدی وجود دارد که این دو حرفه را متمایز می کند :

بست های استفاده شده

نجارها معمولاً از اتصالات فلزی یا سایر مواد برای اتصال قطعات چوبی مانند میخ ، پیچ یا چسب استفاده می کنند .

وصال ها یا نازک کارها اغلب از تکنیک های اتصال ویژه برای اتصال بخش ها به یکدیگر استفاده می کنند ، مانند میخ های چوبی یا برش های زبانه و شیار . اصطلاح وصال از این مهارت در چیدن قطعات چوبی به طور طبیعی و بدون استفاده از انواع اضافی بست نشات می گیرد . این یک تصور غلط رایج است که نجارها هرگز از میخ یا چسب استفاده نمی کنند . در حالی که این لزوماً درست نیست ، سطح مشخصی از مهارت و نجاری ظریف وجود دارد که یک نجار برای ایجاد مبلمان و محصولات از آن استفاده می کند .

برترین ایده های کار با چوب,کار با چوب,نجار کوچک,نجاری,ساخت وسیله با چوب,لوازم چوبی,وسایل چوبی,نجاری مدرن,ایده های ساخت وسیله با چوب,چوب,
کار نجاری با ابزار دستی و سفارشی سازی با چوب

نوع محصولات ایجاد شده

نجارها معمولاً اقلامی را در سایت های ساخت و ساز می سازند و تمایل دارند روی اجزای ساخت و ساز ساختمان کار کنند ، مانند نصب دیوارهای چوبی یا خرپاهای سقف ساختمان . آنها همچنین اغلب محصولات ایجاد شده توسط نازک کار ، مانند راه پله ها یا کابینت ها را در ساختار قرار می دهند .

نازک کارها معمولاً محصولات کاملی از چوب مانند پنجره ها ، قاب ها یا درب های یک ساختمان جدید تولید می کنند . آنها همچنین وسایلی مانند مبلمان یا راه پله های نصب شده برای یک ساختمان می سازند . علاوه بر این ، یک نازک کار ممکن است عناصر فرسوده یا آسیب دیده خانه را تعمیر یا جایگزین کند ، مانند ایجاد یک ماکت از درب عتیقه .

ابزارهای خاص مورد استفاده

نجارها معمولاً از ابزارهای کوچک تر قابل حملی استفاده می کنند که به راحتی می توان آنها را به محل های مختلف ساخت و ساز آورد ، مانند ابزارهای برقی و دستی مانند میخکوب ، مته های برقی و اره های مدور .

یک نازک کار از بسیاری از ابزارهای کوچک تر که یک نجار استفاده می کند ، استفاده می کند ، اما برای ایجاد اتصالات و ساخت مبلمان نیز به ماشین آلات بزرگ نیاز دارد . برخی از ماشین‌ های ثابتی که یک نازک کار ممکن است از آن استفاده کند ، تراش ، اره رومیزی ، چرخ سنباده و میز مسیریابی است .

انواع مختلف انواع مختلف نجاری و نجاران
انواع مختلف انواع مختلف نجاری و نجاران

محل کار

نجارها معمولاً در سایت های ساختمانی کار می کنند ، عناصر ساختمانی مانند دیوارها را می سازند و قطعات را در ساختمان نصب می کنند .

نازک کارها عموماً به کارگاه های مجهز برای نگهداری ماشین آلات بزرگ و غیر منقول خود نیاز دارند . با این حال ، هم نجارها و هم نازک کارها می توانند در کارگاه یا در محل کار کنند .

شباهت های نجار و نازک کار :

حرفه نجار و نازک کار شباهت های زیادی دارد . هر دو مشاغل بسیار ماهر در صنعت ساختمان هستند که عمدتاً با چوب کار می کنند . هر دوی آنها به تسلط بر مهارت ها و تکنیک های نجاری نیاز دارند . محیط کار و مسئولیت های روزانه آنها به طور کلی مشابه است . در حالی که معمولاً نازک کارها در محل کار می کنند و نجارها در کارگاه ها کار می کنند ، هر دو ممکن است در هر مکانی کار کنند . مهارت‌ ها و تکنیک ‌های زیادی بین این دو رشته مشترک است و برخی از تجار هر دو تخصص را انجام می‌دهند .

مهارت های لازم برای نجار و نازک کار

نجار و نازک کار هر دو به مجموعه مهارت های اساسی نیاز دارند که شامل توانایی های زیر است :

مهارت ‌های حل مسئله : نجاران و نازک کاران باید سریع فکر کنند . اگر ابزاری در حین کار خراب شد یا چیزی درست کار نکرد . آنها باید مدبر باشند و در صورت بروز مشکلات راه حل های سریع ، مناسب و مقرون به صرفه ارائه دهند .

مهارت های ارتباطی قوی : هر دو موقعیت باید بتوانند به طور موثر با سایر کارگران ارتباط برقرار کنند و دستورالعمل های شفاهی را به دقت دنبال کنند .

جزئیات گرا و دقیق : نجارها و نازک کارها باید قادر به اندازه گیری و برش دقیق باشند تا محصولاتی را ایجاد کنند که دقیقاً با هم هماهنگ شوند . درک هر دو تصویر بزرگ و جزئیات دقیق ضروری است .

 ریاضیات و مهارت های اندازه گیری : هم نجاران و هم نازک کارها باید در اندازه گیری ها و ریاضیات مهارت داشته باشند تا محصولات نهایی با کیفیت بالا تولید کنند . آن ‌ها به مهارت‌ های ریاضی قوی نیاز دارند تا بتوانند در طول روز خود ، زوایا ، درصد و سانتی متر را به درستی محاسبه کنند .

 طرح ‌ها و نقشه ‌های مطالعه : نجاران و نازک کاران به توانایی خواندن و تفسیر نقشه ‌ها و پیروی از دستورالعمل‌ ها برای برآوردن نیازهای مشتریان نیاز دارند . درک مطلب مهم است زیرا آنها باید بتوانند نقشه های فنی ساختمان را دنبال کنند .

استفاده از ابزار برقی : دانستن نحوه استفاده صحیح از انواع ابزارهای دستی و برقی ، مانند مته و اره ، یک مهارت کلیدی برای نجار و نازک کار است . این شامل رعایت تمام اقدامات احتیاطی ایمنی ابزار است .

برآوردهای شغلی : نجاران و نازک کاران ممکن است نیاز به تهیه تخمین های شغلی برای مشتریان داشته باشند که شامل انتخاب و قیمت گذاری ابزار و مواد بهینه به منظور ایجاد قیمت های شغلی دقیق است .

 استحکام و استقامت : ساخت و ساز یک کار فیزیکی است و نجارها و نازک کارها باید به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند مواد سنگین را جا به جا کنند ، با ابزارهای برقی بزرگ را کار کنند ، از داربست سوار و پیاده شوند و زمان زیادی را روی پاهای خود بگذرانند .

مهارت دستی : هماهنگی دست و چشم و مهارت دستی برای انجام کار با کیفیت و جلوگیری از آسیب دیدن این نقش ها مهم است .

وظایف نجار در مقابل نازک کار :

نجارها بیشتر از نازک کارها در یک سایت ساخت و ساز کار می کنند ، ساخت و ساز جدید را به پایان می رسانند یا سازه های چوبی را تعمیر یا بازسازی می کنند . علاوه بر کار با چوب ، یک نجار ممکن است با مواد دیگری مانند پلاستیک ، فایبرگلاس یا دیوار خشک نیز کار کند . وظایف مشترک نجاران می تواند شامل موارد زیر باشد :

    نصب قاب پنجره و قاب درب در سایت های ساختمانی جدید

    نصب عناصر ساختمانی مانند دیوارهای چوبی و خرپاهای سقف

    ساخت دیوارهای جداکننده گل میخ

    درب های آویزان و متعادل کننده

    نصب کف و راه پله در ساختمان

    نصب کمد و قفسه

    تعمیر وسایل چوبی

    اطلاع رسانی واضح دستورالعمل ها و مشخصات شغلی به سایر کارگران در محل

نجارها معمولاً در یک کارگاه کار می کنند و اشیا یا مبلمان را ایجاد می کنند اما آنها را در ساختمان نصب نمی کنند . برخی از وظایف استاندارد آنها عبارتند از :

    ایجاد محصولاتی مانند قاب ، پنجره و درب ساختمان های جدید

    مبلمان ساختمانی مانند قفسه کتاب ، کابینت یا میز

    ایجاد مبلمان سفارشی یا نصب شده

    ساخت راه پله

    تعمیر یا ایجاد یک ماکت از چوب آسیب دیده ، مانند درب یا کشوی کمد

چگونه یک نجار یا نازک کار شویم :

نجاران و نازک کاران ممکن است مسیر شغلی مشابهی را دنبال کنند تا زمانی که در هر یک از این صنایع تخصص داشته باشند . برای اینکه نجار یا نازک کار شوید ، مراحل زیر را می توانید انجام دهید :

1 . دیپلم دبیرستان یا GED دریافت کنید .

دیپلم دبیرستان یا GED پیش نیاز اکثر برنامه های کارآموزی است . کلاس های مفیدی که باید در دبیرستان شرکت کنید تا شما را برای نجار یا نازک کار شدن آماده کند عبارتند از :

    ریاضیات به ویژه جبر و هندسه

    تدوین

    کسب و کار

    دارایی ، مالیه ، سرمایه گذاری

    نجاری ، مغازه یا نازک کاری

    نقشه کشی مکانیکی

2 . وارد یک برنامه کارآموزی شوید .

اکثر نجاران حرفه ای یک برنامه کارآموزی را با یک اتحادیه کارگری ، انجمن حرفه ای یا پیمانکار تکمیل می کنند . دانش آموزان معمولاً مهارت های هر دو حرفه ، نجاری و نازک کاری را به عنوان کارآموز یاد می گیرند . به طور کلی برای تکمیل یک برنامه کارآموزی سه تا چهار سال طول می کشد . یک کارآموز در حالی که در حال یادگیری مهارت های شغلی است ، دستمزد دریافت می کند ، و اتحادیه یا کارفرما ممکن است هزینه آموزش یا تحصیل اضافی را نیز بپردازد .

آموزش به عنوان کارآموز نجار معمولاً شامل موارد زیر است :

مهارت های حین کار : کارآموزان مهارت های اساسی نجاری مانند جا به جایی ، اندازه گیری ، برش و مونتاژ مواد را می آموزند . آنها همچنین بسیاری از جنبه های ساخت و ساز مانند چیدمان ، مونتاژ فرم و تکمیل داخلی و خارجی را خواهند آموخت .

یادگیری در کلاس : چه در یک مدرسه اتحادیه یا یک برنامه آموزشی شرکتی ، یک کارآموز ممکن است آموزش فنی در مورد موضوعاتی مانند اصول اولیه نجاری و نحوه خواندن نقشه ها دریافت کند . نمونه ‌هایی از دوره‌ های خاص دیگری که ممکن است کارآموزان بگذرانند شامل کلاس ‌های ریاضی تخصصی ، دروس طراحی یا نقشه ‌کشی مکانیکی و آموزش در مورد الزامات کد ساختمانی است .

ایمنی در محل کار : احتمالاً از کارآموزان خواسته می شود که در کلاس های ایمنی محل کار در مورد کمک های اولیه ، آگاهی از ایمنی در محل و روش های ایمن دستی و ابزار برقی شرکت کنند .

3 . آموزش اضافی را در نظر بگیرید

اگر دوره کارآموزی آموزش اضافی ارائه نمی دهد ، یک کارآموز ممکن است برای تکمیل یادگیری در حین کار ، دوره های کالج یا حرفه ای را بگذراند .

4 . یک حوزه تخصصی را انتخاب کنید .

پس از تسلط بر تکنیک های عمومی نجاری ، برخی از کارآموزان ممکن است آموزش های تخصصی مانند کار با بتن ، رینگ یا کف سازی را انتخاب کنند . آنها ممکن است تصمیم بگیرند که در نجاری تجاری یا مسکونی تخصص داشته باشند . آنها همچنین می توانند انتخاب کنند که یک نجار واجد شرایط ، یک نازک کار یا در برخی موارد هر دو شوند .

5 . یک نجار یا نازک کار شوید .

پس از اتمام دوره کارآموزی ، شاگرد گواهینامه نجار کارآموز را دریافت می کند . آنها ممکن است برای شرکتی که در آن شاگردی کرده اند به کار ادامه دهند یا ممکن است تصمیم بگیرند که به یک پیمانکار مستقل تبدیل شوند .

نویسنده: حسین عتیقی

کلمات کلیدی : کار نجاری ، نجار کیست ، درک شغل نجاری

مطالب مرتبط با موضوع نجاری :

WhatsApp us