آلرژی و حساسیت با چوب 

آلرژی و حساسیت با چوب 

آلرژی و حساسیت با چوب

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگی‌شان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. برای مثال گرده گیاهان، می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریباً از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

چوب هم میتواند آلرژی زا باشد . در موسسه بهداشت آمریکا یک لیست بلند از تمامی چوب های آلرژی زا و سمی وجود دارد که لیست در اختیار صنعت کاران و افراد قرار داده می شوند تا در هنگام کار با چوب بدانند دقیقا با چه چیزی روبرو هستند .

بله درست است برخی از چوبها از طریق گرد چوب و غبار میتوانند بدن شما را دچار مشکل کنند .

بعضی از افراد هم هستند که به یک نوع خاص از چوب آلرژی دارند ، حال میخواهد چوب جامد باشد یا بصورت گردو غبار باشد . آلرژی بوسیله چوب در برخی مناطق بسیار قوی است بطوری که هرکسی دچار آن شود مانند سوختگی با آب جوش بدنش تاول میزند .

از نشانه های آلرژی و حساسیت میتواند خارش , سرفه , عطسه , ابریزش بینی و کهیر و تاول باشد .

داستانی وجود دارد که سرگذشت یک بانکدار را تعریف میکند که با عشق و انگیزه شغل پر درامد خود را رها و یک کارگاه نجاری احداث می کند او بعد از احداث کارگاه خود متوجه می شود به برخی از چوبها آلرژی دارد او در وحله اول خود را شکست خورده می بیند ولی بعد از گذشت مدتی متوجه می شود به بلوط انگلیسی حساسیت ندارد و کارگاه خود را به شهری در انگلستان که درختان بلوط زیادی داشت منتقل میکند و تجارت ساخت مبل فرنیچر را راه اندازی می کند .

‍‍‍آلرژی های باور نکردنی

در جهان امروز تقریبا حجم زیادی از وسایل گوناگون از پلاستیک ساخته شده است و به نوعی زندگی امروز انسان وابسته به پلاستیک است. اما افرادی نیز وجود دارند که به پلاستیک حساسیت دارند و با هر گونه برخورد با پلاستیک و یا مشتقات آن دچار مشکل می شوند.
اگر می خواهید با تعدادی از آلرژی های عجیب مثل حساسیت به چوب و یا رایانه آشنا شوید این مطلب را مطالعه کنید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، آلرژی در یک تعریف ساده به واکنش بدن ما به بعضی از مواد ، رایحه ها ، خوراکی ها و…. است به اشکال مختلفی مثل عطسه، سرفه، تغییر رنگ پوست و حتی در مواردی حملات تنفسی و یا عصبی بروز می کند. بعضی از آلرژی‌ها مثل حسایت های فصلی و یا گونه های از ادویه ها عادی است اما بعضی از موارد آلرژی زا حقیقتا تعجب انگیز هستند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با بعضی از عجیب ترین حساسیت ها آشنا کنیم.

چوب

چوب یکی از موادی است که امروزه در ساخت کاغذ، مبلمان، مداد و بسیاری از مواد دیگر کاربرد دارد. افرادی که به چوب و یا حتی خورده های آن حساسیت دارند در صورت لمس این مواد دچار علایمی مثل تغییر رنگ پوست ، عطسه و سرفه می شوند. افرادی که از این حساسیت رنج مب برند نمی توانند از وسایلی که با چوب ساخته شده است استفاده کنند.

پلاستیک

در جهان امروز تقریبا حجم زیادی از وسایل گوناگون از پلاستیک ساخته شده است و به نوعی زندگی امروز انسان وابسته به پلاستیک است. اما افرادی نیز وجود دارند که به پلاستیک حساسیت دارند و با هر گونه برخورد با پلاستیک و یا مشتقات آن دچار مشکل می شوند. این بدین معنا است که این افراد توان استفاده از بسیاری از وسایل ساخت دست بشر امروزی را ندارند. علائم حساسیت به پلاستیک معمولا به شکل خارش، ورم ، جوش و قرمز شدن سطح پوست مشخص می شود.

نیکل

این ماده فلزی بر روی 1 درصد از جمعیت جهان تاثیر گذاشته است و این افراد دارای حساسیت به این فلز هستند. نکته مهم در مورد این فلز این است که از این ماده به شکل فزاینده ای در ساخت انواع تلفن های همراه و تبلت ها به کار می رود. با توجه به این افزایش بسیار سریع در حجم استفاده از وسایل الکترونیکی می توان گفت که هر گونه حساسیت به این شکل می تواند زندگی را برای مبتلایان بسیار سخت کند.

کافئین

کافئین یکی از مواد موجود در چای، قهوه و یا نوشابه های گاز دار است که جزء پرطرفدارترین نوشیدنی های امروز جهان هستند. انسانهای که به کافئین حساسیت دارند در صورتی که با کوچکترین میزان از کافئین رو به رو شوند با تهدیدات جدی رو به رو می شوند. شوک های عصبی، گرفتگی های شدید عضلانی، تغییرات در ضربان قلب و اختلال در بینایی از جمله نشانه های این گونه از حساسیت است که در صورت شدید بودن می تواند مرگبار باشد.

رایانه

یکی دیگر از اشکال عجیب حساسیت ، آلرژی به رایانه است. مسئله ای می تواند با توجه به نفوذ کامپیوتر در زندگی امروزه ما آینده شخص مبتلا را دچار اخلال کامل کند. بعضی از کاربران رایانه از علایمی مثل: آبریزش بینی ، خارش سطح پوست و سردردهای شدید پس از کار بار رایانه شکایت داشتند. دانشمندان پس از انجام آزمایشاتی متوجه شدند که این مسئله به دلیل وجود ماده ای به نام “تریفنیل فسفات” است که در ساخت قطعات کامپیوتری به کار می رود. البته مشخص شد که درصد این ماده پس از مدتی کار با رایانه کاهش پیدا می کند.

آب

همه می دانیم که آب مایه حیات است و زندگی ما به آن بستگی دارد. اما هستند افرادی که به آب نیز آلرژی دارند. آلرژی به آب همچنان به نام آکواجنیک اُرتیکاریا شناخته میشود، این حالت تنها به 1 در 23 میلیون انسان در کرۀ زمین رُخ میدهد. آلرژی داشتن به آب یک چیز واقعاً نادر است و اکثر کسانی که به آن آلرژی دارند در خانه بستری می شوند. شخص دارای یک حساسیت فوق العاده به آیونی هست که در آب تقطیر نشده یافت میشود، بنابراین اکثر آنها باید زمانی که آب مینوشند خیلی مراقب باشند و باید آب مقطر بنوشند.

منبع : وب سایت عصر ایران 

آلرژی به پیچک سمی ، بلوط ، سماق

WhatsApp us