ترسیم و طراحی در معماری

خانه » Blog » هنر » معماری » آموزش هنر بخش اول ترسیم و طراحی در معماری

ترسیم ، فرایند و تکنیک نشان دادن برخی اشیاء ، یک شئ یک صحنه ، یا یک منظر با استفاده از خطوط روی سطح است . این تعریف به این موضوع اشاره دارد که طرح و ترسیم با نقاشی و رنگ آمیزی سطوح تفاوت دارد .

طراحی در معماری و رسم کردن
طراحی در معماری و رسم کردن

ترسیم در طبیعت عمدتا خطی است .

ممکن است شامل دیگراجزای تصویری ، مثل نقطه ، رنگ آمیزی با قلمو که میتوانند مانند خطوط موازی معنی شوند هم باشد .

هر فرمی که در یک ترسیم بوجود می آید به وسیله اساسی برای سازماندهی و بیان افکار و مشاهدات ماست .

بنابراین ما ترسیم را نه فقط اصطلاحی هدفمندانه بلکه یک وسیله عملی برای تنظیم و کار در میان مسائل طراحی در نظر میگیریم .

بخشی از کتاب مرجع کامل ترسیم در معماری 

ترسیم در طبیعت
ترسیم در طبیعت


ترسیم و طراحی در معماری

مقدمه: معماری به عنوان یک هنر و علم است که ارتباطی نزدیک با طرح رسم و طراحی دارد. ترسیم و طراحی در معماری دو مهارت اساسی هستند که توسط معماران برای خلق ایده‌ها و تجسم ایده‌هایشان به کار می‌روند. در این مقاله، به مزایا، ابزارها و نحوه استفاده از ترسیم و طراحی در معماری خواهیم پرداخت.

طراحی در معماری و رسم کردن
طراحی در معماری و رسم کردن

بدون ترسیم و طراحی، معماری به وجود نمی‌آید: ترسیم و طراحی در معماری نقش بسیار مهمی در فرایند خلق آثار دارد. ارتباط بین مغز معمار و دست و بهره‌برداری از ابزارهای ترسیم و طراحی، اکیداً نیازمند است. قبل از ساخت هر پروژه معماری، معماران ایده‌های خود را در قالب نقاشی‌ها و طرح‌ها به صورت دستی یا با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری رسم می‌کنند. این فرایند به معمار امکان می‌دهد تا ایده خود را به بهترین شکل ممکن ترسیم و به ساختمان واقعی تبدیل کند.

ابزارها و تکنیک‌های ترسیم و طراحی در معماری: ترسیم دستی: ترسیم دستی به عنوان یک ابزار سنتی و محبوب در معماری شناخته شده است. با استفاده از خودکار و مداد‌های ویژه، معماران می‌توانند طرح‌های خود را بر روی کاغذ بکشند. این روش امکان آزادی خلاقیت و ایده پردازی دقیق را به معماران می‌دهد.

نرم‌افزارهای کامپیوتری: با پیشرفت فناوری، نرم‌افزارهای کامپیوتری هم اکنون جایگزین ترسیم دستی شده‌اند. نرم‌افزارهایی مانند اتوکد و روینو معماران را قادر می‌سازند تا طرح‌های خود را به صورت سه‌بعدی ترسیم کنند و با جزئیات بیشتری کار کنند.

طراحی در معماری و رسم کردن
طراحی در معماری و رسم کردن

اهمیت ترسیم و طراحی در معماری:

 1. کشف ایده‌ها: ترسیم و طراحی به معمار این امکان را می‌دهد که ایده‌های خود را در قالب تصاویر و طرح‌ها ببیند و بررسی کند، در نتیجه ایده‌های خلاقانه را در فرایند طراحی شناسایی کند.
 2. نمایش آثار بهتر: با استفاده از ترسیم و طراحی، معماران می‌توانند پروژه‌های خود را به بهترین شکل ممکن به مشتریان و مخاطبان نشان دهند. این روش امکان می‌دهد تا کیفیت طرح‌ها بیشتر شود و هر جزئیاتی که در طراحی باید در نظر گرفته شود، دقیقاً نمایش داده شود.
 3. ارتباط با سایر تخصص‌ها: ترسیم و طراحی به معماران این امکان را می‌دهد تا ارتباط بهتری با سایر تخصص‌ها مثل مهندسان ساخت و تجهیزات داشته باشند. با ارائه طرح‌های دقیق و مشخص، تعامل و هماهنگی بهتری بین اعضای تیم فنی برقرار می‌شود.

نتیجه‌گیری: ترسیم و طراحی در معماری ابزارهای قدرتمندی هستند که به معماران امکان می‌دهند تا ایده‌های خود را با دقت و دقت بیشتری در قالب تصاویر و طرح‌ها به نمایش بگذارند. از این روش‌ها می‌توان برای به نمایش گذاشتن طرح‌ها، بهترین استفاده را بهره برد. همچنین، ترسیم و طراحی به معماران امکان می‌دهد تا ایده‌های خود را به بهترین شکل ممکن جزئیات و ابعاد ببینند. بنابراین، ترسیم و طراحی در معماری ابزارهای اساسی هستند که برای خلق آثار برگرفته از ایده‌های معماری از آنها استفاده می‌شود.

ترسیم در طبیعت
ترسیم در طبیعت
ترسیم در طبیعت
ترسیم در طبیعت
ترسیم در طبیعت
ترسیم در طبیعت

مطالب مرتبط با موضوع طراحی و معماری :

 • 1BHK چیست ؟
  یک آپارتمان 1 BHK معمولاً شامل یک اتاق خواب، یک سالن (اتاق نشیمن) و یک آشپزخانه است. بیایید با یک مثال فرآیند را ساده کنیم. فرض کنید به دنبال یک آپارتمان 2 BHK در نویدا هستید، بنابراین یک ملک 2 BHK از دو اتاق خواب، یک سالن/اتاق نشیمن و یک آشپزخانه تشکیل شده است.
 • معماری در آفریقای جنوبی, معماری بومی و معماری معاصر تا آینده
  کشوری که دارای تاریخ متنوع و در عین حال بسیار پرتلاطم است – از قبیله های بومی ، تا استعمار ، آپارتاید و آشتی یک کشور پس از آپارتاید – آفریقای جنوبی
 • انتخاب برترین جاذبه های توریستی اسپانیا
  جاذبه های توریستی و معماری اسپانیا ، اسپانیا با ارائه ثروت خیره کننده ای از تورها و تجربیات که نباید از دست داد، همچنان به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد در اروپا سلطنت می کند .
 • استیو هنکس ، نقاش آمریکایی , نقاش ابرنگ
  درباره نقاش آمریکایی Steve Hanks
 • محسن فروغی معمار
  محسن فروغی، وی فرزند محمدعلی فروغی (ذکاء الملک) ادیب و سیاست‌مدار ایرانی است. او در سال ۱۳۱۶ از مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس
 • نقاشی رنگ روغن
  نقاشی رنگ روغن : برونو Liljefors – نقاش سوئدی، یکی از نقاشان حیوانات قبل از هر چیز نقاشی رنگ روغن
WhatsApp us