آندرش سلسیوس

آندرش سلسیوس

آندرش سلسیوس

آندرس سلسیوس
متولد
۲۷ نوامبر ۱۷۰۱
اوپسالا، سوئد
مرگ
۲۵ آوریل ۱۷۴۴ میلادی (۴۲ سال)
اوپسالا، سوئد

رشته فعالیت
ستاره‌شناسی، فیزیک، ریاضیات،زمین‌شناسی
دانش‌آموختهٔ
دانشگاه اوپسالا
امضا

آندرس سلسیوس (به سوئدی: Anders Celsius) ‏ (زادۀ ۲۷ نوامبر ۱۷۰۱ – درگذشتۀ ۲۵ آوریل ۱۷۴۴) در خانوادۀ تحصیل‌کرده‌ای به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش ریاضیدان بودند. وی به مطالعۀ نجوم و ستارگان بسیار علاقه‌مند بود، در سال ۱۷۳۰ میلادی استاد نجوم دانشگاه اوپسالا شد و به سرپرستی رصدخانۀ بزرگ آن شهر منصوب شد. او در این رصدخانه به پاره‌ای از تحقیقات همت گماشت.

او در سال ۱۷۴۲، که دماسنج سلسیوس عرضه شد، ابتدا نقطۀ جوش آب را صفر و نقطۀ انجماد آب را ۱۰۰ تعیین کرد، اما سال بعد این روش را معکوس کرد، و این همان درجه‌بندی‌ای است که در درجه‌بندی سلسیوس یا سانتیگراد یا صدبخشی معروف است. در سال ۱۹۴۸ به‌طور رسمی این درجه‌بندی مورد پذیرش جهانی قرار گرفت.

 

درجهٔ سِلسیوس (به سوئدی: Celsius) (مخفف: C°) یا سانتی‌گراد یکای سنجش دما است. نام سلسیوس برای بزرگداشت ستاره‌شناس سوئدی آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ تا ۱۷۴۴) که خود، یکایی همانند را برای دما پیشنهاد کرد چنین نامگذاری شده‌است. عبارت درجهٔ سلسیوس می‌تواند اشاره کننده به یک دمای مشخص باشد یا به بازه‌ای از دما، تفاوت میان دو دما یا یک عدم قطعیت اشاره کند. نام این یکا تا سال ۱۹۴۸ سانتیگراد (centigrade) باقی‌مانده بود. این نام از واژهٔ لاتین centum به معنی «۱۰۰» و gradus به معنی «گام» یا «مرحله» گرفته شده‌است.

کاربد های دما و اندازه گیری دقیق

Steam tracing VS Steam jacketing
بعضاً در برخی خطوط پالایشگاه یا پتروشیمی، نیاز به این هست که دمای خط لوله در محدوده مشخصی قرار داشته باشد. مثلاً در واحدهای بازیافت گوگرد، با توجه به تغییرات نسبتاً شدید حالت و چگالی گوگرد با دما، باید دمای خط در محدوده 130 تا 155 درجه سلسیوس قرار گیرد. برای گرم نگه داشتن این خطوط از بخار استفاده می شود. بخار از طریق لوله و یا تیوب در تماس با لوله اصلی پروسس قرار می گیرد و دما را در محدوده مورد نظر طراح نگه می دارد. البته عایق کاری این خطوط نیز لازم است.

در تصویر زیر خطوط ردیابی شده با تیوب های بخار(Steam tracing) مشخص اند. در این خطوط از SL استفاده می گردد.

در برخی موارد(بیشتر برای ولو ها) از بخار به عنوان ژاکت! (پوشش کامل روی خط لوله و یا تجهیز) استفاده می شود که این طریقه گرم نگه داشتن را Steam jacketing گویند. در زیر نمونه ای از این متد آمده است. در این خطوط از SLL استفاده می گردد.

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

WhatsApp us