تختخواب چوبی

اهمیت تختخواب به عنوان مهم ترین مبلمان

یکی از قطعه های مبلمان که اغلب افراد از آن غافل می شوند، تختخواب است که اهمیت کمتری نسبت به تشک، در ذهن بسیاری از صاحبان خانه دارد؛ اما چرا؟ تختخواب بیش تر از تشک عمر می کند؛ بنابراین، در حالی که سرمایه گذاری روی تشک قابل توجه است، خرید تخت خواب نیز به همین میزان اهمیت دارد.

تختخواب ها مسلماً مهم ترین قطعه مبلمان در یک خانه هستند؛ ما یک سوم از زندگی خود را در آن ها سپری می کنیم. برای این واقعیت، ما می توانیم از یک قاعده اساسی استفاده کنیم: اصل آسایش. این قاعده بیان می کند که باید پول خود را در جایی که وقت خود را صرف می کنید، خرج کنید. با مشاهده این موضوع که وقت زیادی را در تخت خواب خود می گذرانیم، بنابر این شایسته سرمایه گذاری قابل توجهی هستند.

آشنایی با تختخواب های چوبی

خرید تختخواب احتمالاً مهم ترین خرید مبلمان برای اتاق خواب است که نه تنها بنیانی شیک برای زیبایی شناسی اتاق خواب شما ایجاد می کند، بلکه با قرار گیری تشک شما بر روی آن، خواب خوبی را نیز برای شما فراهم می کند. تخت خواب های چوبی انتخابی محبوب برای تغییر شکل اتاق خواب شما هستند، در حالی که یک فضای راحت را برای خواب در اختیار شما قرار می دهند. رنگ تختخواب های چوبی بسته به نوع چوب استفاده شده متفاوت است.

تختخواب های چوبی رایج از بلوط، ماهون، افرا، کاج و گیلاس ساخته می شوند که مزایای مختلفی دارند. انواع مختلفی از سبک ها، اندازه ها و طرح های مختلف ب متناسب با هر زیبایی شناسی پیدا خواهید کرد. بسیاری از خریداران متوجه این موضوع می شوند که ظاهر طبیعی و ارگانیک تخت های چوبی ظاهر زیبایی به اتاق خواب آن ها می بخشد. علاوه بر چوب های کلاسیک  مانند چوب ماهون، بلوط و افرا، کاج به دلیل پایداری، بافت نرم و جذابیت زیبایی شناختی آن، انتخاب محبوب در بین طراحان معاصر است. در حالی که مزایای چوب های گران قیمت تر مانند مقاومت آن در برابر پیچ و تاب، تورم و خرد شدن را نشان می دهد (که ممکن است در در سایر انواع چول ها، هنگام تغییر دما اتفاق بیفتد)، تخت خواب های کاج از نظر قیمت به صرفه تر هستند.

تختخواب چوبی – آشنایی با تختخواب چوبی

تختخواب چوبی – آشنایی با تختخواب چوبی
تختخواب چوبی – آشنایی با تختخواب چوبی

مزایای تختخواب چوبی

امروزه تختخواب ها از انواع متریال ساخته می شوند. اما هنوز هم چوب رایج ترین و ارجح ترین ماده برای ساخت تختخواب است. نمایی طبیعی و روستیک را ایجاد می کند که زیبایی اتاق خواب را تقویت می کند. تمام نمای یک اتاق خواب را تغییر می دهد و با سبک یک اتاق کاملاً مطابقت پیدا می کند. ما اعتقاد داریم که یکی از هوشمندانه ترین سرمایه گذاری هایی که می توانید انجام دهید، یک تختخواب چوبی با کیفیت بالا است. در ادامه با ارائه دلایل مختصر اهمیت آن را به شما نشان خواهیم داد:

دوام

ستبری یک مقیاس قابل لمس و مشاهده برای تعیین کیفیت یک تخت است. دوام یک ویژگی مشترک بسیاری از چوب ها است. مردم اساساً به دلیل ماندگاری و دوام این ماده، چوب را برای مبلمان خود انتخاب می کنند. چوب بیشتر از سایر متریال معمول باقی می ماند. بیشتر تختخواب ها با چوب های بادوام طراحی شده اند که اگر به درستی از آن ها مراقبت شود، تختخواب های چوبی می توانند برای یک عمر و حتی نسل ها  دوام بیاورند.

تخت خواب های مدرن محکم و بادوام هستند. آن ها می توانند جابه جایی از اتاق به اتاقی دیگر و از خانه به خانه ای دیگر را تحمل کنند. مهم تر از همه، آن ها می توانند تکان ها و ضربه های زندگی روزمره را کنترل کنند. تختخواب های چوبی به شما این قدرت را می دهند که سرمایه گذاری بلند مدت خود را فوق العاده طولانی کنید.

آسایش

در مقایسه با تخت خواب فلزی، تختخواب چوبی احتمال صدای جیر جیر لولا کمتری دارند. در نتیجه، فردی که در یک تخت چوبی خوابیده است، نسبت به آزار صدای جیر جیر تخت، که او را شب ها بیدار می کند، آسیب پذیری کم تری دارد. در این حالت، صرفه جویی در خواب مقدم بر صرفه جویی در هزینه است. ممکن است شما از پس انداز چند دلار به جای  هزینه کیفیت خواب خود پشیمان شوید.

تطبیق پذیری

چوب یک ماده محبوب است زیرا می توان آن را رنگ آمیزی و دوباره رنگ آمیزی کرد تا با سایه های متنوعی مطابقت داشته باشد. تختخواب چوبی به شما امکان تنظیم تخت خواب با بقیه اتاق خواب را می دهد تا با آن مطابقت داشته باشد. رنگ آمیزی چوب هم چنین این فرصت را به شما می دهد تا  قطعه مورد نظر خود را بسازید. به طور مشابه، هر تختخواب چوبی الگوی منحصر به فردی از رگه های چوب را ارائه می دهد تا آن احساس اصالت را که صاحبان خانه تمایل دارند را، تقویت کند.

تطبیق پذیری بالاترین محبوبیت را برای چوب به عنوان متریال تخت خواب فراهم می کند. چوب را می توان در سبک های مختلف ساخت. طراحی ساده آن را می توان به راحتی ساخت و علاوه بر این، یک طراحی پیچیده تر، از چوبی حکاکی شده قوی نیز قابل ساخت است. با توجه به منبع عظیم چوب ها، رنگ های متنوعی نیز وجود دارد که به تخت خواب شما جلوه ای طبیعی تر می بخشد. هم چنین برای بدست آوردن رنگ مورد نظرتان، می توان آن را سفید کرده و یا رنگ آمیزی کنید.

تختخواب چوبی – مزایای تختخواب چوبی

تختخواب چوبی – مزایای تختخواب چوبی
تختخواب چوبی – مزایای تختخواب چوبی

نگهداری

تختخواب چوبی نیاز به نگهداری کمی دارد. لازم نیست وقت زیادی را برای تمیز کردن آن صرف کنید. فقط چند دقیقه برای تمیز کردن تخت خواب چوبی کافی است. یک پارچه مرطوب می تواند برای تمیز کردن تخت خواب کافی باشد. اکثر چوب های تخت خواب با لاک محافظ یا برخی مواد دیگر پوشانده شده اند. نگران پوسیده شدن آن نیز نباشید.  ممکن است گیج شوید، اما درست است که با گذشت زمان زیباتر هم می شود. بعضی اوقات، نقص های چوب، مبلمان را جذاب تر می کند.

ایجاد احساس گرما

تختخواب چوبی باعث ایجاد گرمی می شوند که تخت های فلزی به طور معمول قادر به ایجاد  آن نیستند. اتاق خواب اغلب به عنوان دنج ترین اتاق خانه ساخته می شود و تخت خواب های چوبی برای تأکید بر آن احساس خوبی دارند. اگر به دنبال یک فضای اتاق خواب روستیک هستید، یک تخت چوبی انتخاب خوبی برای شماست.

شما می توانید لیست مزایا و معایب انواع تخت خواب ها را در تمام طول روز بررسی کنید، اما مهم ترین سؤالی که باید هنگام خرید تخت جدید از خود بپرسید این است که آیا مناسب شما است یا خیر. پس از همه این ها، شما کسی هستید که سرمایه گذاری می کنید و شما کسی هستید که این قطعه را در زندگی روزمره خود می گنجانید. اطمینان حاصل کنید که از خرید خود راحت هستید و متناسب با نیازها و سبک خاص شما است.

انواع چوب برای تختخواب های چوبی

انواع چوب برای تختخواب های چوبی
انواع چوب برای تختخواب های چوبی

بدون مبلمان، هیچ کس نمی تواند به یک خانه فکر کند. مواد مختلفی برای ساخت مبلمان وجود دارد. در میان آن ها، چوب مطلوب ترین ماده در جهان برای ساخت مبلمان است. تقریباً از انواع چوب ها برای ساخت انواع مختلف مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد. هر نوع آن از ویژگی های خاص خود برخوردار است که کیفیت، زیبایی و دوام متفاوتی به دکوراسیون خود می بخشد.

این راهنما کارآمد را برای کمک به شما در انتخاب نوع چوب مناسب برای مبلمان مورد نظر تهیه شده است. با استفاده از این راهنما می توانید گزینه های چوب مورد نظر خود را به راحتی کم کنید و در مدت زمان کوتاهی بهترین چوب را برای تخت خواب پیدا کنید. در مورد برخی از چوب های محبوب ببحث شده است و جزئیات خصوصیات بی نظیر آن ها نیز بیان گردیده است. هم چنین به تفاوت های چوب نرم و چوب سخت، رگه ها و رنگ های آن ها نیز پرداخته شده است.

معرفی چوب های سخت و نرم برای ساخت تختخواب چوبی:

بیشتر چوب ها به دو طبقه اصلی، چوب های سخت و چوب های نرم تقسیم می شوند. این طبقه بندی، چوب ها را بر اساس نرمی و سختی مشخص نمی کند. چوب های نرم در واقع چوب درختان مخروطی هستند و چوب های سخت چوب درخت  های که گل می دهند. علاوه بر این، چوب های نرم سریع تر رشد می کنند و به راحتی در دسترس هستند.

چوب های سخت از آن دسته درخت هایی ناشی می شود که هر فصل بذر و برگ های خود را رها می کنند. همان طور که گفته شد رشد درخت های چوب نرم بسیار سریع تر از درخت چوب های سخت است و احتمالاً گرایش به رشد آهسته باعث می شود چوب سخت، تراکم بیشتری را ایجاد کند. مبلمان ساخته شده از چوب سخت بسیار طولانی تر دوام می آورند و با گذشت سال ها خیره کننده باقی می مانند.

با این حال، همه چوب های سخت همیشه سخت و بادوام نیستند. چوب باس و صنوبر می توانند نمونه این نوع ها باشند. چوب های سخت تیره تر به نظر می رسند و چوب های نرم از نظر رنگی روشن تر هستند. لازم به ذکر است چوب های سخت بسیار گران هستند، هر چند هر دو نوع در صنعت تخت خواب بسیار محبوب هستند.

تختخواب چوبی – معرفی چوب های سخت و نرم

تختخواب چوبی – معرفی چوب های سخت و نرم
تختخواب چوبی – معرفی چوب های سخت و نرم

بررسی چوب های نرم برای ساخت تختخواب چوبی

چوب های نرم به راحتی در دسترس و کار با آن ها بسیار ساده است. این ها برای ساخت مبلمان و تخت خواب بسیار کم هزینه هستند. موارد زیر چوب های نرم محبوب موجود در بازار است:

سرو: پنل های تزئینی از سرو ساخته شده است. قهوه ای مایل به سفید به نظر می رسند و از نظر رنگ بسیار جذاب هستند. سرو قرمز شرقی برای ساخت مبلمان فضای باز استفاده می شود.

کاج سفید: کاج سفید به راحتی در دسترس است. در زمان های قدیم تر در صنعت مبلمان بسیار محبوب بود. میل به خم شدن، تاب برداشتن و خرد شدن دارد.

کاج زرد: این چوب به خوبی پرداخت(رنگ و روغن) نمی شود. بنابراین برای مبلمان داخلی ایده آل نیست. در چندین سایه مانند زرد، برنزه و نارنجی وجود دارد.

تختخواب چوبی- چوب کاج

تختخواب چوبی- چوب کاج
تختخواب چوبی- چوب کاج

بررسی چوب های سخت برای ساخت تختخواب چوبی

چوب های سخت برای تخت خواب مناسب تر هستند، هم چنین با دوام تر و گران قیمت تر از چوب های نرم هستند. این نوع در واقع بهترین چوب برای تخت خواب است. در بازار، چوب های مرغوب به طور کلی به چوب های سخت معطوف می شود. درخت های دایکوت (Dicot) منبع اصلی این چوب ها هستند. افرادی که بودجه کافی دارند به سراغ چوب های سخت مانند چوب ماهون می روند و سایر افراد به دنبال چوب های سخت ارزان قیمت تر یا چوب های نرم می روند.

توس: توس دارای سایه برنزه خفیف تا سفید است. به طور موثری در برابر تورم، خرد شدن و پیچ و تاب مقاومت می کند. این چوب برای رنگ زدن، هموار است. از آن برای تقلید  چوب گیلاس، گردو و ماهون استفاده می شود. اگر جزئیات پیچیده را دوست دارید، این چوب ممکن است ایده آل نباشد.

گیلاس: چوب گیلاس به عنوان بهترین چوب میوه ای در نظر گرفته می شود. رنگ آن روشن و قهوه ای مایل به قرمز را نشان می دهد. این چوب در برابر تورم، پیچ خوردگی و خرد شدن مقاومت می کند. گیلاس برای تخت خواب های تزئینی ایده آل است زیرا می تواند به راحتی خمیده شود.

تخت خواب چوبی- چوب گیلاس

تخت خواب چوبی- چوب گیلاس
تخت خواب چوبی- چوب گیلاس

آبنوس: آبنوس قهوه ای عمیق تا تقریباً سیاه است. دارای رگه واضح و مشخص است. این چوب از نوعی نادر، بسیار متراکم و قوی است. بیشتر در خاتم کاری استفاده می شود.

ماهون: ماهون از قابلیت کار بسیار خوبی برخوردار است. ماندگاری زیادی دارد و طراحی را به زیبایی می پذیرد. این چوب به عنوان بهترین چوب برای تختخواب شناخته شده است. دچار پیچ و تاب، خرد شدن و تورم نمی شود.
افرا: افرا یک چوب با کیفیت بسیار مناسب برای تختخواب ارائه می دهد. بسیار قوی و بادوام است. علاوه بر این، پیچ و تاب بر نمی دارد، فرسوده و خرد نمی شود و حکاکی روی آن نیز دشوار است. رنگ آن بژ ملایم و تقریباً برنزه است. هم چنین از درخت افرا نقره ای، سیاه و قرمز به دست می آید.

ساج: ساج به رنگ قهوه ای و بسیار بادوام است و تا 50 سال بیشتر عمر می کند. این چوب می تواند تخت خواب هایی با ماندگاری بیشتری نسبت به سایر چوب های موجود ایجاد کند.

بلوط: بلوط به دلیل دوام و کیفیت خمش بسیار محبوب است. از خود در برابر حملات حشرات و قارچ ها محافظت می کند، رطوبت بسیار کمتری را جذب می کند و رگه های بسیار خوبی را ارائه می دهد که آن  را به یکی از بهترین ها برای تخت خواب تبدیل می کند.

تختخواب چوبی- چوب بلوط

تختخواب چوبی- چوب بلوط
تختخواب چوبی- چوب بلوط

صنوبر: صنوبر در اصل یکی از چوب های ضعیف است. بیشترین کاربرد را در مبلمان داخلی دارد و رنگ آن برنزه روشن به نظر می رسد.

اکنون شما در مورد انواع مختلف چوب برای زیبا ترین تختخواب، ایده روشنی به دست آورده اید و زمان آن رسیده که بهترین چوب را برای تخت خواب انتخاب کرده و آن را به یک تخت دلپذیر تبدیل کنید.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

WhatsApp us