تخته های بنایی

در زندگی کاری این بسیار مهم است که شما یک سیستم کار داشته باشید که ایمنی و سلامتی شما را تضمین کند. در دنیای ساخت و ساز، تخته های بنایی برای تکمیل هر پروژه بسیار ضروری و حیاتی هستند. این تخته ها دهها سال است که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده کارگران قرار می گیرند. تخته های بنایی سکوهایی ایمن هستند که کارگران یا نقاش های ساختمانی برای تضمین امنیت خود هنگام کار کردن در ارتفاع، از این تخته ها استفاده می کنند. تخته های بنایی به دلیل منعطف بودنشان، باعث راحتی کار برای کارگران یا نقاش های ساختمانی می شوند.

استفاده از این تخته ها مدت زمان محدودی دارد که می توان با اطمینان آن ها را در صنعت ساخت و ساز به کار برد. این تخته های بنایی هنگام ساخت و ساز و نقاشی ساختمان ها یا تعمیرات، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی از این تخته ها هنگام کار در ارتفاع برای خفظ ایمنی کارگران استفاده می شوند.

طول تخته های بنایی از 2متر تا 5متر است. تخته های بنایی عرضی در حدود 19.5سانتیمتر دارند و ضخامت آن ها اغلب به 3سانتیمتر می رسد.


تخته های بنایی –  یک کارگر در حال کار بر روی تخته های بنایی

تخته های بنایی -  یک کارگر در حال کار بر روی تخته های بنایی
تخته های بنایی – یک کارگر در حال کار بر روی تخته های بنایی

تخته های بنایی چون در محیط آزاد استفاده می شوند، در مجاورت بادهای شدید و باران قرار می گیرند؛ به همین دلیل این تخته ها مقاومت بسیار بالایی دارند و از استحکام و کیفیت خوبی برخوردار هستند.

تخته های بنایی قبل از استفاده شدن، به ماسه آغشته می شوند و این امر باعث می شود که ضد گل باشند؛ این کار برای کارگران راحتی به ارمغان می آورد و طول عمر تخته های بنایی را زیاد می کند.

تخته های بنایی به طور عمده از چوب درخت های کاج ساخته می شوند؛ چوب درخت های کاج عمر و دوامی بالا و پوششی بسیار ضخیم دارند. کاشت درخت های کاج  و نگهداری از آن ها بسیار آسان است. چوب این درخت ها به دلیل داشتن مقاومت زیاد، برای ساختن تخته های بنایی بسیار مناسب هستند.

بعد از بریدن تنه درختان کاج، این درخت ها به کارگاه های چوب بری فرستاده می شوند و توسط دستگاه ها یا نیروی انسانی، در اندازه های مشخص بریده می شوند و پس از بریده شدن، در ابعاد مشخص در بسته هایی طبق استاندارد های لازم دسته بندی شده و برای استفاده در آینده ذخیره می شوند. 

تخته های بنایی می توانند به صورت دست دوم یا نو مورد استفاده قرار گیرند؛ همچنین تخته های بنایی بعد از اینکه مدت استفاده از آن ها تمام شد، می توانند به عنوان چوب در صنعت ساخت و ساز به کار گرفته شوند.

استفاده مجدد از تخته های بنایی در صنعت ساختمان سازی

تخته بنایی دست دوم

قبل از به کار گرفتن هر تخته به عنوان تخته بنایی، باید این تخته ها از نظر مقاومت بررسی شوند. حین استفاده از تخته های بنایی، لازم است که این تخته ها به طور مرتب از نظر آسیب دیدگی، پوسیدگی یا هر ویژگی دیگری که ممکن است قدرت مقاومت و استحکام  تخته را کاهش دهد، بررسی شوند.

در استفاده عادی از تخته های بنایی، ممکن است صفحه بالایی تخته در یک کار در حال انجام و صفحه پایینی این تخته در کار بعدی باشد؛ یعنی تخته های بنایی بعد از یکبار استفاده می توانند مجددا مورد استفاده قرار گیرند. ممکن است در اولین کار آسیبی در تخته بنایی رخ دهد، اما باعث خرابی تخته نشود؛ در این صورت می توان مجددا از این تخته در صنعت ساخت و ساز دیگری استفاده کرد.


تخته های بنایی- نخوه استفاده از تخته های بنایی در صنعت ساختمان سازی

تخته های بنایی- نخوه استفاده از تخته های بنایی در صنعت ساختمان سازی
تخته های بنایی- نخوه استفاده از تخته های بنایی در صنعت ساختمان سازی

پوسیدگی تخته های بنایی

پوسیدگی حاصل از آب و رطوبت در تخته های بنایی، یک امر عادی است. پوسیدگی معمولا با تغییر رنگ چوب مشخص می شود. همچنین تخته های بنایی که پوسیده می شوند، نرم تر نیز می شوند و شما می توانید با فشار دادن یک وسیله تیز مانند به تخته، پوسیده شدن یا نشدن آن را تشخیص دهید.

پوسیدگی اغلب در شکاف ها یا اطراف گره های چوب شروع می شود؛ زیرا آب و رطوبت، بیشتر در این مناطق چوب نگهداری می شوند؛ همچنین تخته های بنایی پوسیده شده نسبت به حالت اول خود وزن سبک تری دارند.

پوسیدگی در تخته های بنایی می تواند با ذخیره صحیح تخته ها قبل از استفاده کردن، کاهش یابد؛ این امر به ویژه در این شرایط اقتصادی، می توند باعث جلوگیری از صرف هزینه های هنگفت شود. تخته هایی بنایی ترجیحا باید زیر یک پوشش مناسب و بالاتر از سطح زمین نگهداری و محافظت شوند و بین هر تخته، فاصله ای وجود داشته باشد تا جریان کافی از هوا در اطراف تخته های بنایی جریان داشته باشد؛ این جریان هوا برای خشک نگه داشتن تخته های بنایی ضروری است.

ویژگی های تخته های بنایی مرغوب

برای جلوگیری از بروز آسیب در تخته های بنایی هنگام استفاده از آن ها، این تخته ها باید از لحاظ داشتن برخی ویژگی ها مورد بررسی قرار گیرند. برای مثال تمام تخته های بنایی باید استاندارد لازم را داشته باشند؛ قبل از نگهداری و ذخیره تخته های بنایی، این تخته ها باید به طور کامل تمیز شوند و تمام آلودگی های روی سطح تخته ها مانند سیمان و… باید قبل از ذخیره سازی تمیز شوند تا هنگام استفاده از این تخته های ذخیره شده، به مشکل بر نخوریم. همچنین این آلودگی ها می توانند باعث پوسیدگی تخته های بنایی ذخیره شده شوند.

تخته های بنایی قبل از استفاده و در فواصل منظم هنگام استفاده و قبل از ذخیره سازی، باید از لحاظ نداشتن بریدگی مورد بررسی قرار گیرند؛ زیرا تخته هایی که دارای بریدگی هستند، برای استفاده به عنوان یک سیستم حفاظتی هنگام کار در ارتفاع مناسب نیستند.

این تخته ها ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی کارگران در حال انجام کار شوند. هنگام بررسی تخته های بنایی، تخته های آسیب دیده و معیوب بلافاصله از رده استفاده خارج شده و دور ریخته می شوند؛ البته می توان این تخته های آسیب دیده را بازیافت و دوباره در صنعت ساخت و ساز از آن ها استفاده کرد.

تمام تخته های بنایی باید به گونه ای ذخیره شده باشند تا امکان تهویه هوا بین تخته ها برقرار باشد؛ این جریان هوا می تواند با خشک کردن مداوم تخته های بنایی از پوسیدگی آن ها جلوگیری کند.

تخته های بنایی- دسته بندی و ذخیره سازی تخته های بنایی

تخته های بنایی- دسته بندی و ذخیره سازی تخته های بنایی
تخته های بنایی- دسته بندی و ذخیره سازی تخته های بنایی

استفاده های گوناگون از تخته های بنایی استفاده شده

تخته های بنایی استفاده شده، همه کاره هستند و می توانند هنگام استفاده برای ساخت و ایجاد وسایل جدید، مناسب باشند و زیبا و شیک به نظر برسند. تخته های بنایی استفاده شده می توانند مجددا برای ساخت نیمکت ها، پل ها، تخت خواب ها و بسیاری از ابزار و وسایل دیگر که با استفاده از چوب ساخته می شوند، مورد استفاده قرار گیرند.

در ادامه این مطلب، فهرستی از برخی راه های مبتکرانه برای استفاده مجدد از تخته های بنایی استفاده شده تهیه کرده ایم که ممکن است بسیار جالب و کار آمد باشند.

ساخت قفسه از تخته های بنایی استفاده شده

تخته های بنایی با عرض 220میلی متر، تخته هایی مناسب برای قفسه بندی های عمیق هستند. درصورت نیاز به عمق بیشتر، می توانید دو تخته را به هم چسب بزنید تا یک قفسه وسیع تر با عمق بیشتر و با اندازه دلخواه برای قفسه بندی و نمایش کتاب ها، گیاهان یا تجهیزات پخت و پز تهیه داشته باشید.

استفاده از تخته های بنایی استفاده شده برای ساخت قفسه ها، یک روش مقرون به صرفه برای استفاده های داخلی است.

تخته های بنایی- ایجاد  قفسه بندی با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

تخته های بنایی- ایجاد  قفسه بندی با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده
تخته های بنایی- ایجاد قفسه بندی با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

نگهداری از نهال ها،  گل ها و گیاهان، با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

می توان از تخته های بنایی استفاده شده به عنوان وسیله ای برای ایجاد دکوراسیون زیبا برای باغ یا حیاط استفاده کرد. علاوه بر این می توان این تخته های بنایی استفاده شده را برای ساختن قفسه هایی به جهت نگهداری از نهال، گل ها و گیاهان به کار گرفت.

انعطاف پذیری و تطبیق پذیری این تخته ها در ایجاد اندازه و ابعاد دلخواه، شرایطی عالی برای شما فراهم می کند. همچنین این تخته ها به علت مقاومتی که در مقابل آب و رطوبت دارند، نسبت به تخته های دیگر دیرتر پوسیده می شوند؛ از این رو تخته های بنایی استفاده شده گزینه ای مناسب برای استفاده در باغ ها که بیشتر در معرض رطوبت هستند، می باشند.

تخته های بنایی- نگهداری از گل ها و گیاهان با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

تخته های بنایی- نگهداری از گل ها و گیاهان با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده
تخته های بنایی- نگهداری از گل ها و گیاهان با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

استفاده از تخته های بنایی استفاده شده برای ساخت مبلمان

استفاده از تخته های بنایی استفاده شده برای ساخت مبلمان، یک راهکار عالی برای طراحی مبلمانی چشم نواز و زیبا است؛ چه برای ایجاد مبلمان در داخل خانه و چه برای باغ. ساخت میز و نیمکت، یک روش بارز در استفاده از تخته های بنایی قدیمی و استفاده شده است؛ همچنین می توان با به کار بردن خلاقیت از تخته های بنایی استفاده شده برای ایجاد جعبه های انبار، کابینت حمام و درب های آشپزخانه استفاده کرد.

تخته های بنایی- استفاده از تخته های بنایی استفاده شده به عنوان میز

تخته های بنایی- استفاده از تخته های بنایی استفاده شده به عنوان میز
تخته های بنایی- استفاده از تخته های بنایی استفاده شده به عنوان میز

استفاد از تخته های بنایی استفاد شده برای ایجاد کارگاه ها

تخته های بنایی استفاده شده اضافی، برای ایجاد کارگاه ها مفید هستند. شما ممکن است استفاده از یک تخته بنایی استفاده شده برای ساخت میز های کار را چیزی عجیب و نامطلوب بدانید، اما تخته های استفاده شده، گرما و جنس فوق العاده ای نسبت به چوب های جدید دارند که این ویژگی ها در چوب های جدید یافت نمی شود.

شما می توانید با روغن کاری این تخته های استفاده شده، آن ها را به جنسی مطلوب برای استفاده تبدیل کنید. یکی از مزایای ساخت میز های کار یا ابزار دیگر با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده، این است که شما می توانید به جای استفاده از اندازه های استاندارد، آن ها را به همان اندازه که می خواهید تبدیل کنید و ابزاری با عمق دلخواه برای خود بسازید.

از تخته های بنایی استفاده شده می توان برای ایجاد میز های آشپزخانه نیز استفاده کرد. همچنین می توان از تخته های بنایی استفاده شده، برای ایجاد گلخانه ها و اتاق نیز کمک گرفت.

تخته های بنایی- نحوه دیگری از مصرف تخته های بنایی استفاده شده

تخته های بنایی- نحوه دیگری از مصرف تخته های بنایی استفاده شده
تخته های بنایی- نحوه دیگری از مصرف تخته های بنایی استفاده شده

استفاده از تخته های بنایی استفاده شده، برای ایجاد روکش و تزئین

اگر به دنبال یک روش منحصر به فرد برای پوشاندن یک دیوار که قسمتی از آن آسیب دیده هستید، استفاده از تخته های بنایی استفاده شده یک روش مقرون به صرفه برای این کار است. تخته های بنایی بسیار وسیع تر از تخته های دکوراسیون سنتی هستند؛ بنابر این برای پروژه عرشه سازی خود به تعداد کمتری از تخته های بنایی نیاز خواهید داشت که این امر موجب جلوگیری از صرف هزینه های بالا می شود. با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده، می توان زیبایی های خیره کننده ای به ارمغان آورد.

تحته های بنایی- عرشه سازی با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

تحته های بنایی- عرشه سازی با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده
تحته های بنایی- عرشه سازی با استفاده از تخته های بنایی استفاده شده

انواع تخته های بنایی

تخته های بنایی که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند، به دو نوع تقسیم می شوند که در مطلب زیر به برررسی ویژگی های این تخته ها می پردازیم.

تخته های بنایی روسی                   

 تخته های بنایی روسی همان طور که از نامشان  پیدا است، متعلق به کشور روسیه هستند و از این کشور به کشور ما صادر می شوند.

چوب تخته های بنایی روسی از درخت های جنگل های روسیه تولید می شوند. در کشور روسیه چوب های به دست آمده از تنه درختان را با استفاده از ماشین آلات مجهز، به اندازه های مشخص می برند و این تخته ها را به صورت یک جعبه بسته بندی شده از تخته های بنایی ذخیره می کند.

 تخته های بنایی روسی به دلیل مقاومت بالایی که درختان کشور روسیه از آن برخوردار هستند، کالایی با کیفیت مرغوبند که در مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند.

تخته های بنایی- تخته های بنایی روسی

تخته های بنایی- تخته های بنایی روسی
تخته های بنایی- تخته های بنایی روسی

تخته های بنایی ایرانی

تخته های بنایی ایرانی همان طور که از نامشان پیدا است، از درختان روییده شده در کشور ایران تولید می شوند.

در ایران بیشتر تخته های بنایی را از چوب به دست آمده از درخت صنوبر تولید می کنند. این درخت ها پس از بریده شدن تنه هایشان، به کارخانه های چوب بری فرستاده می شوند و با استفاده از ماشین آلات حرفه ای یا به صورت سنتی، در این کار گاه ها بریده می شوند.

تخته های بنایی ایرانی نیز مانند تخته های بنایی روسی در ابعاد و اندازه های مشخص بریده می شوند و به صورت دسته بندی شده ذخیره و نگهداری می شوند. تخته های بنایی ایرانی فقط در یک طول واحد، یعنی 4متر تولید و به بازار عرضه می شوند؛ ولی عرض و ضخامت تخته های بنایی ایرانی متغیر هستند. 


تخته های بنایی- تخته های بنایی ایرانی

تخته های بنایی- تخته های بنایی ایرانی
تخته های بنایی- تخته های بنایی ایرانی

مطالب مرتبط با تخته بنایی :

با تشکر از توجه شما

WhatsApp chat