کجا و چگونه لوستری برای خانه بخریم؟

تصاویر و ایده های منحصر بفرد درباره انواع لوستر ، لوستر های کریستالی ، لوستر های برنز ، لوستر های چوبی

لوستر يا چهل چراغ به معنای  قرار گرفتن تعدادی چراغ در کنار هم است . البته در اسم معروف به چلچراغ است . يعنی بعضی وقت ها بيشتر و گاهی اوقات کمتر از چهل عدد چراغ دارد. اکنون لوستر ها بيشتر جنبه ی تزيينی دارند و گاهی اوقات قيمت آنها به ميليون ها تومان ميرسد.

جنس چلچراغ ها از نقره ، طلا و يا فلزات ديگر است. البته بعضی اوقات از سنگ نيز برای ساختن آن استفاده می کنند.

عکس لوستر های اشرافی و جالب
عکس لوستر های اشرافی و جالب

قیمت لوستر چوبی٬ قیمت لوستر سقفی٬ لوستر٬ لوستر کریستال

لوستر

در اصل وسيله ای است جهت روشن کردن . يعنی در واقع نوعی روشنايی است . که از ترکيب تعدادی لامپ درست می شود .

عکس لوستر های اشرافی و جالب
عکس لوستر های اشرافی و جالب

عکس لوستر های اشرافی و جالب , درباره لوسترهای چوب , لوستر های کریستال , لوستر های برنز

عکس لوستر های اشرافی و جالب , درباره لوسترهای چوب , لوستر های کریستال , لوستر های برنز عکس لوستر های اشرافی و جالب , درباره لوسترهای چوب , لوستر های کریستال , لوستر های برنز
عکس لوستر
حتما صحنه‌هایی از فیلم‌های دوران باستان را که در منزل خانواده‌های اشرافی آویزهای بسیار بزرگ فلزی با تعدادی شمع از سقف آویزان شده بود و خودنمایی می‌کرد به خاطر دارید. اکنون هم همان صحنه‌ها تکرار می‌شود، اما با استفاده از جریان الکتریسیته و آویزهایی ظریف‌تر از قبل، در حالی که خبری از اشرافی‌گری نیست.
انواع لوستر و قیمت های آنها
انواع لوستر و قیمت های آنها

امروز استفاده از لوستر برای همه ما به امری طبیعی تبدیل شده و این وسیله جزو یکی از لوازم منزل شناخته می‌شود. با این حال لوستر صرفا به عنوان وسیله‌ای برای روشنایی شناخته نمی‌شود ، چون اگر این‌طور بود، می‌توان با استفاده از یک یا چند لامپ ساده هم به روشنایی دلخواهمان برسیم، بنابراین قرار است با استفاده از لوستر علاوه بر روشنایی به جلوه و شکوه منزل یا محل کارمان بیفزاییم. بنابراین جای تردید نیست بیشتر ما برای خرید و انتخاب این وسیله زمان گذاشته و به دنبال بهترین‌ها با توجه به توان مالی خودمان باشیم. این گزارش شما را با برخی نکات لازم در خرید این چراغ حیاتی خانه و همچنین قیمت‌های آن آشنا می‌کند.

برای کجا لوستر می‌خرید؟

لوستر جالب و زیبا
لوستر جالب و زیبا

فضاهای مختلف نیازمند نوری متناسب با کاربرد آن هستند؛ بنابراین اولین موضوع در خرید لوستر این است که تناسب آن را با محیط در نظر بگیرید. به عنوان مثال برای اتاق کار داخل شرکت نیازی نیست لوستری با شعله‌های زیاد و متنوع انتخاب کنید و برعکس اگر قصد خرید لوستر برای اتاق ‌پذیرایی دارید باید با توجه به این موضوع محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید به‌گونه‌ای که مطمئن باشید نور حاصل از روشنایی لوستر تمامی اجزای مبلمان شما را نمایان خواهد کرد.

ارتفاع سقف و وسعت را در نظر بگیرید 

لوستر جالب و زیبا
لوستر جالب و زیبا

امروزه با توجه به توسعه زندگی شهری و البته استفاده از نوآوری‌های مهندسی، منازل و محل کارمان کمی متفاوت‌تر از سال‌های قبل شده است. توسعه آپارتمان‌نشینی و کوچک‌شدن ابعاد منازل همه و همه دست به دست هم داده تا آیتم‌های متفاوتی را هنگام خرید لوستر گوشزد کند.

لوستر های چوبی
لوستر سقفی مدل سکان لامپایی

به همین دلیل دو نکته از مهم‌ترین مواردی که باید هنگام خرید لوستر به آن توجه کنیم ارتفاع و وسعت سقف اتاق‌ است‌. هرچند معمولا مهندسان هنگام تهیه نقشه ساختمان استانداردهایی را در نظر می‌گیرند، اما بازهم بد نیست خودمان ارتفاع سقف اتاق را اندازه بگیریم و نیم نگاهی هم به وسعت سقف آن داشته باشیم. لازم به یادآوری است که استاندارد ارتفاع سقف اتاق‌های امروزی از 2.85 ‌ تا سه متر است، اما درباره وسعت آن نمی‌توان استانداردی در نظر گرفت، چون متناسب با متراژ منزل تغییر خواهد داشت. امروزه استفاده از سقف‌های کاذب در منازل یا محل کار بسیار رایج شده است و تعداد زیادی هالوژن‌ روشنایی محیط را تامین می‌کنند ، بنابراین لوستر کاملا زینتی خواهد بود.

لوستر های چوبی
لوستر های چوبی مدل موج هشت پر آویز

سنتی یا مدرن؛ مساله این است

نکته دیگر در خرید لوستر، سبک آن است. کمی به سبک زندگی خودتان دقت کنید و ببینید آیا وسایل داخل منزل یا شرکت شما از طراحی‌های مدرن امروزی بهره گرفته‌اند یا این که کلا فردی سنتی هستید و این موضوع را در انتخاب وسایل زندگی نیز رعایت می‌کنید. پس از آن وارد فروشگاه شوید و لوستر مورد نظرتان را انتخاب کنید، چون اگر لوستر انتخاب شده شما تناسبی با دیگر لوازم منزل نداشته باشد علاوه بر این که نمی‌تواند در نمایان‌کردن جلوه و شکوه منزل شما کارایی داشته باشد بدون تردید به سرعت از آن خسته شده و آن را از سقف پایین می‌آورید.

بر این اساس اگر منزل یا محل کاری مدرن را برای خودتان تدارک دیده‌اید، می‌توانید به محصولات دیجیتالی یا همان لوسترهای ال‌ای‌دی امروزی نظر داشته باشید، اما اگر هنوز هم سنتی زندگی می‌کنید نیازی به انتخاب لوسترهای لوکس و مدرن امروزی با کنترل از راه دور برای کم و زیاد کردن میزان نور یا تنظیم تایمر برای خاموش‌شدن لوستر نیست.

نحوه نورپردازی لوستر را دریابید

لوسترهای تولیدی گروه صنایع چوب چیلان

نورپردازی لوسترها به طور کلی به سه فرم اصلی سربالا، سر پایین و خوابیده تقسیم می‌شود. در مدل سربالا، نور به طرف بالا انتشار می‌یابد و در نتیجه سقف هم روشن خواهد شد، ولی در مدل سر پایین نور حاصل به طرف زمین است و سقف تاریک‌تر از دیگر نقاط اتاق است و در مدل سوم شاخه‌ها به موازات سقف و به صورت خوابیده قرار دارند و نور بیشتر به طرفین یعنی دیوارها هدایت می‌شود.

بنابراین می‌توانید با درنظر گرفتن میزان نور موجود در اتاق به عنوان مثال نورهای ثانویه (دیوارکوب‌ها، آباژورها یا هالوژن‌های سقف کاذب) نوع نورپردازی لوستر را انتخاب نمایید، هر چند نکته اصلی محل استقرار یا همان اتاق مورد استفاده آن است.

اتاق پذیرایی، تافته‌ای جدا بافته!

اگر برای خرید لوستر مناسب اتاق پذیرایی منزل به بازار رفته‌اید و مثلا قصد نصب لوستر بالای میز ناهارخوری را دارید کمی بیشتر دقت کنید، چون این انتخاب شما کمی متفاوت خواهد بود و باید استانداردهای دیگری را برای این‌کار رعایت کنید. به این منظور لوستری انتخاب کنید که بتوانید ارتفاعش را تغییر دهید. مثلا ارتفاعش را آنقدر پایین بیاورید که تمام ظروف روی میز و نیز غذاهای چیده شده روی آن را به طور کامل روشن کند.

بهتر است لوستر از سطح زمین بین 155 تا 170 سانتی‌متر با توجه به ارتفاع سقف اتاق ناهارخوری فاصله داشته باشد. اندازه لوستر نیز باید حدود 20 تا 30 سانتی‌متر از عرض میز کوچک‌تر باشد تا بتواند نور را بدرستی روی میز پخش کند و تقریبا فاصله میز از لوستر باید حدود ‌ 75 سانتی‌متر باشد.

قیمت لوستر برنز ال ای دی
قیمت لوستر برنز ال ای دی

رنگ و تعداد لامپ

دو گزینه‌ای که معمولا هنگام انتخاب لوستر نادیده گرفته می‌شوند رنگ و تعداد لامپ آن است. ابتدا از رنگ لوستر شروع می‌کنیم، چون کمی مهم‌تر از دیگر موارد است. با توجه به امکانات جدید تولیدی، می‌توانیم فلزهای رنگی برای تولید انواع لوستر در اختیار داشته باشیم در حالی که تنوع رنگی دیگر وسایل منزل یا محل کارمان را نیز باید برای این انتخاب در نظر بگیریم. نوع همخوانی رنگ‌های گرم و سرد رایج در زندگی ما و البته هارمونی بین آنها می‌تواند بهترین گزینه را مقابلمان قرار دهد. در همین حال توجه داشته باشید که میزان نوردهی لوستر به تعداد لامپ موجود روی آن بستگی ندارد، بلکه بیشتر به نوع طراحی معطوف شده است. به عنوان مثال هرگز نمی‌توان از لوسترهایی با شعله‌های چینی انتظار نوردهی بالایی داشته باشیم، چون صرفا وظیفه آنها زیبایی محیط است نه روشنایی در حالی که لوسترهای بدون روکش شعله‌ها، نوردهی بالاتری دارد پس این نکته را درنظر داشته باشید که به تعداد لامپ‌ها یا اصطلاحا همان شعله‌های لوستر بخوبی دقت کنید، چون زیادی آنها مساوی با پرنوری منزل یا محل کار شما نیست، بلکه بیشتر به محل قرار گرفتن و طراحی لوستر دقت کنید.

کجا لوستر بخریم

مراکز عمده خرید و فروش لوستر در تهران چهارراه گلوبندک در بازار و خیابان معروف لاله‌زار است که تئاترهای خاطره انگیز قدیم جای خود را به لوسترفروشی داده است. در کنار اینها لوسترفروشی‌های گوناگونی در مناطق شمال تهران بخصوص خیابان شریعتی وجود دارد، اما بورس و محل تجمیع لوسترفروشی‌ها همان دو خیابان یاد شده است.

قیمت لوستر در بازار تهران

و سرانجام نوبت به همان دودوتا چهارتای خودمان رسید و وقت پرداخت هزینه خرید لوستر است. به‌طور کلی بازار لوستر ایران هم اکنون مملو از محصولات متنوع شرکتی (تولیدات داخلی) یا محصولات وارداتی است به همین دلیل بیشتر محصولات شرکتی دارای قیمت‌هایی کاملا مشخص و متعارف هستند و وارداتی‌ها هم پیرو نرخ ارز تغییر قیمت می‌دهند، اما به‌طور کلی قیمت لوستر در ایران بر مبنای شاخه محاسبه می‌شود و متعارف استاندارد آن پنج‌شاخه است و هر‌قدر‌تعداد شاخه‌ها افزایش یابد، قیمت نیز بیشتر می‌شود. بر این اساس قیمت هر شاخه لوستر معمولی (چوب و فلز) هم اکنون در بازار کشورمان از شاخه‌ای 50 هزارتومان تا حدود 80 هزارتومان محاسبه می‌شود و درباره محصولات کریستالی نیز می‌توانیم از شاخه‌ای 70 هزار تومان تا 150 هزار تومان ‌بسته‌ به‌نوع ‌مواد‌ کاربردی ‌ببینیم.

متوسط قیمت لوستر های کریستالی
متوسط قیمت لوستر های کریستالی

عماد عزتی / جام‌جم

WhatsApp us