بهترین نوع درب برای استفاده معلولان چیست؟

درهای کشویی برای دسترسی معلولان: یک راه حل ساده اما موثر

اکثرا خانه های ساخته شده در ایران مناسب برای زندگی افراد دارای معلولیت و افراد مسن نمی باشد. یکی از مواردی که باید برای این عزیزان مورد توجه قرار گیرد درب های خانه است.

درب مناسب عبور معلولان
درب مناسب عبور معلولان

یک روش ساده و در عین حال موثر در بهبود دسترسی به مکان ها برای معلولین و افراد مسن ، استفاده از درب های کشویی به جای درب های لولا دار است ؛ کار با درب های چرخشی (لولا دار) ، به خصوص برای کسانی که از ویلچر استفاده میکنند ، ممکن است دشوار باشد ، زیرا در هنگام باز شدن درب ، فرد نیاز به جا به جایی و حرکت به عقب و جلو دارد ؛ اما در خصوص درب های کشویی با کشیدن دستگیره ، درب کاملاً از درگاه دور شده و از جلوی راه کنار میرود و اینگونه امکان دسترسی سریع و آسان از یک اتاق به اتاق دیگر فراهم می شود.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب درب کشویی برای خانه در نظر بگیرید:

درب کشویی را برای فضای داخلی میخواهید یا فضای خارجی ؟

از درهای کشویی می توان هم برای داخل و هم برای خارج از خانه استفاده کرد ، اما چیزی که مهم است این است که قبل از سفارش درب به اطلاع فروشنده برسانید که درب برای محیط خارجی است یا محیط داخلی ؛ زیرا لازم است یک سری مسائل برای درب های کشویی خارجی در نظر گرفته شوند ، مانند بحث امنیت و مقاومت درب در برابر عوامل خارجی و خوردگی و… ، که سیستم های داخلی معمولاً به چنین اجزایی نیاز ندارند.

عرض دهانه درب چه اندازه ای است؟ و چند درب قرار است کار گذاشته شود؟

شما همچنین باید ” عرض دقیق دهانه ” را بدانید ، به این معنی که فضای بین دو دیوار ، جایی که درب قرار می گیرد ، چه طولی دارد . با این اندازه گیری میتوانید درب مناسب فضای خود را سریع تر پیدا نمایید.

 توصیه می شود به خصوص برای بازشوهای گسترده ، دو درب جدا که به دو طرف باز میشود را به جای یک درب نظر بگیرید.

درب مناسب عبور معلولان
درب مناسب عبور معلولان

عرض دهانه مورد نیاز برای ، یک درب مناسب برای دسترسی معلولین و افراد مسن ، به عوامل مختلفی بستگی دارد ؛ نوع مکان ، جایی که دهانه در آن واقع شده است (به عنوان مثال یک درب اصلی یا یک راهرو) ؛ و اینکه آیا درب از طریق رمپ قابل دسترسی است یا مسیر رسیدن به درب ، مستقیم و بدون سطح شیبدار است ؛ مرور مقررات مربوطه ساختمان ، در این خصوص مهم است و برای تعیین عرض دهانه درب به شما کمک میکند.

درب در حالتی که باز شود در کجا قرار خواهد گرفت؟

می توانید یک سیستم درب کشویی جمع شونده (در داخل دیوار ، فضا و شکافی دقیقا به اندازه در تعبیه میشود و با باز شدن ، درب در این فضا قرار گرفته و از چشم مخفی میشود) نصب کنید. این گزینه بیشترین سود را به کاربر معلول می دهد ؛ زیرا درب کاملاً از درگاه دور شده و به داخل دیوار رفته و تردد را آسان تر میکند. تولیدکنندگان معتبر درب کشویی ، سیستم های خاصی برای درب های کشویی جمع شونده دارند ، که شامل تمام چهارچوب ها و قاب های لازم برای ایجاد فضا و شکاف نیز می باشد.

وزن درب چقدر است؟

وزن یک درب بسته به اندازه ، ضخامت و مواد استفاده شده می تواند به شدت متفاوت باشد. یک تولید کننده ریل و سخت افزار باتجربه ، همیشه برای تولید هر یک از ریل و سیستم های خود ، حداکثر وزن درب کشویی را در نظر میگیرد.

 اطمینان حاصل کنید که کیت ریل خریداری شده ، می تواند به راحتی وزن درب را تحمل کند.

(این ماجرا برای حالتی است که ریل و درب ، هر کدام را به صورت جدا به مرکز مربوط به خود سفارش میدهید.)

درب مناسب عبور معلولان
درب مناسب عبور معلولان
درب مناسب عبور معلولان
درب مناسب عبور معلولان

آ یا لازم است سیستم درب کشویی خود را خودکار کنید؟

سیستم درب کشویی اتوماتیک می تواند مزایای بارز بسیاری را برای دسترسی معلولین و سالمندان فراهم کند ، مانند باز کردن درب با فشار دادن یک دکمه ، کنترل از راه دور یا باز شدن در با حسگر حرکتی ؛ به خصوص درب های کشویی با دو درب جدا و خودکار بسیار برای این نوع کاربردها مفید هستند و دهانه ای بزرگ و بدون مانع برای جا به جایی از اتاق به اتاق دیگر را فراهم می کنند. اگر این ، یکی از ویژگی های مورد نیاز شما است ، باید درب به منبع انرژی با ولتاژ مناسب دسترسی داشته باشد .

عرض مناسب درب برای افراد معلول چه اندازه ای است؟

طبق استاندارد ها ، عرض درب دسترسی معلولین باید حداقل 900 میلی متر باشد ؛ البته این مقدار بر اساس اندازه استاندارد صندلی های چرخدار تعیین شده است که از 24 تا 27 اینچ متغیر است ؛ صندلی چرخدار برقی ممکن است فضای بیشتری را اشغال کنند.

در حالی که عوامل فوق قطعاً مهم هستند ، آنچه بیشترین ارزش را دارد ، انتخاب یک تولید کننده قطعات درب کشویی معتبر و باتجربه است که ، بتوانید به راحتی در خصوص پروژه خود به او اعتماد کنید.

گردآورنده: زهرا اکبری

کلمات کلیدی: درب چوبی ، معلولان ، درب مناسب معلولان ، افراد مسن ، درب مناسب افراد مسن ، درب کشویی ، معلولیت ، درب لولا دار ، درب چرخشی ، ویلچر ، درگاه ، درب داخلی ، درب خارجی ، امنیت درب ،  مقاومت درب ، عرض دهانه درب ، بازشو های گسترده ، درب کشویی جمع شونده ، وزن درب ، ریل ، ریل درب کشویی ، درب کشویی خودکار ، درب اتومات ، درب اتوماتیک ، درب ریموت دار ، حسگر حرکتی

مطالب مرتبط با موضوع درب چوبی :

WhatsApp chat