درخت فندق:

فندق گونه ای از درختان برگ ریز با بوته های بزرگ بومی است که در نیم کره ی معتدل شمالی می رویند. این جنس معمولا در خانواده توس ها قرار دارند، اگر چه برخی گیاه شناسان فندق ها را به یک خانواده جداگانه با نام corylaceae تقسیم می کنند.

درخت فندق
درخت فندق

فندق ها داری برگ های ساده و گرد با حاشیه دو سر هستند. گل های این درخت خیلی زود در بهار قبل از  روییدن برگ ها تولید می شوند و به صورت یکنواخت هستند. شکل و ساختار القایی و همچنین عادت رشد در شناسایی گونه های مختلف فندق مهم است.

گرده برخی از گونه های فندق موجب آلرژی در اواخر زمستان یا اوایل بهار می شوند.

فندق دارای 4-8 گونه متفاوت می باشد که گونه های شرق آسیا با چین کاملا متفاوت هستند.

چوب فندق
چوب فندق

آجیل همه ی گونه های فندق خوراکی هستند اما گونه ی filbert  دارای اهمیت تجاری است و از آجیل های مهم به حساب می آید . تعدادی از گونه های فندق به عنوان گیاهان زینتی در باغ ها پرورش می یابند.

فندق از کهن ترین درختان جنگلی می باشد. درخت فندق تقریبا 11000 سال پیش در جزایر بریتانیا به صورت بومی کشف شد. درخت فندق دارای ساقه های خمیده می باشد که به عنوان یک محافظ از آن نام می برد که آجیل آن مورد علاقه ی مردم و سنجاب است. این درخت دارای جوانه های بیضی و صاف می باشد که اکثر آن ها دندانه دار می باشند که قبل از پاییز زرد می شوند

این درختان پس از کپی برداری می توانند به ارتفاع 12 متر برسند و 80 سال زندگی کنند.

درخت فندق در بخش هایی از شمال آفریقا و غرب آسیا رشد می کند.

فندق به عنوان یک درخت جادویی شهرت دارد که در ایرلند از آن به عنوان درخت دانش یاد می شود

 چوب فندق:

فندق دارای چوب مخصوصی است که مناسب برای ساخت خانه، نرده کشی و پرچین، و…. می باشد.

تنه این درختان شاخه های مختلفی دارد که این امر موجب شده درخت فندق به صورت درختچه به چشم بیاید .

رنگ چوب این درخت خاکستری مایل به سفید است که با افزایش سن ساقه های آن خمیده می شود و حتی گاهی رنگ آن به تیرگی می رود.

تعدادی از گونه های فندق به عنوان پرچین و درختان زینتی با ارزش استفاده می شوند که به دلیل شاخ و برگ های رنگارنگ پاییزه ای است که دارند.

روغنی که از فندق گرفته می شود در محصولات غذایی، عطرها و صابون ها استفاده می شود.

این درخت چوب نرمی دارد که برای وسایل کوچک مانند ابزار و دستگیره از آن استفاده می شود.

از چوب فندق برای شمیشیر بازی سنتی، چوب پیاده روی، میله های ماهیگیری، ساخت سبد، هیزم و … استفاده می شود. این چوب سخت نیست و دوام بالایی ندارد .

درخت فندق یک ماده سنتی است که برای ساختن چمدان، نرده های محصور، سبد و قاب های قایق های حلقوی استفاده می شود.

درختان فندق بومی نسبتا سخت و مقاوم در برابر بیماری هستند که در طیف گسترده ای از شرایط رشد بسیار تحمل می کنند. چوب فندق به دلیل آجیلی که تولید می کند به خوبی شناخته شده است.

کار با این چوب آسان است زیرا نرم است و قابلیت انعطاف دارد اما چسب پذیری و میخ و پیچ گیری آن خوب نیست و به دلیل دوام پایینی که دارد کاربرد خیلی گسترده ای ندارد.

این چوب ریز بافت است و رنگ آن سفید مایل به کرم بوده، مقاومت این چوب در مقابل ضربه و فرسایش خوب است و دارای وزن نسبتا سنگینی است. از این چوب در ساخت واگن، کاغذ، دسته ابزار و … استفاده می شود.

نویسنده: نوشین دالوندی

WhatsApp us